magazine top

Instalacje przemysłowe zawsze powinny być prawidłowo zaprojektowane, aby zapewnić bezawaryjną pracę oraz bezpieczeństwo użytkowania. Kluczowe znaczenie ma właściwy dobór poszczególnych elementów systemu, a także umiejętne ich rozmieszczenie. Dotyczy to zwłaszcza wszelkiego rodzaju mocowań i punktów podparcia, które decydują o stabilności instalacji poprzez utrzymanie ciężaru komponentów montowanych do stropu lub ściany budynku.

Projekt instalacji przemysłowej

Planując projekt instalacji przemysłowej, trzeba zwrócić szczególną uwagę na obciążenia całego układu oraz wpływ wywierany na rurociągi przez zmiany temperatury. Wszystkie elementy wykonane ze stali i tworzyw sztucznych powinny być odpowiednio rozlokowane, aby zapewniać stałe punkty podparcia. Projektowanie instalacji przemysłowej znacząco ułatwiają obejmy zaciskowe do rur, które pozwalają na tworzenie stabilnych, bezpiecznych i bezawaryjnych konstrukcji. Elementy te odpowiadają za podtrzymywanie systemów rurociągów, dlatego muszą spełniać wymagane parametry. Odpowiednio dobrana obejma na rurę powinna być dostosowana do obciążeń mechanicznych i termicznych, podnosząc w ten sposób wytrzymałość całej instalacji przemysłowej. 

Rodzaje mocowań

Celem ograniczenia ruchów poprzecznych, w projekcie należy uwzględnić obejmy do rur odpowiedniego typu. Ich zastosowanie umożliwi jednocześnie ruch wzdłużny przewodów, gwarantując tym samym bezpieczeństwo eksploatacji rurociągu nawet przy dynamicznych zmianach obciążeń mechanicznych i termicznych. Jeżeli w projektowanej instalacji przemysłowej mają być uwzględnione rury przewodzące media o wysokich temperaturach, należy zastosować obejmy zaciskowe do rur z szybkozłączem i dwugwintową nakrętką. Do zniwelowania hałasu oraz drgań najlepiej nadaje się obejma do rur z gumą, która sprawdzi się w przypadku projektowania instalacji według normy DIN 4109. Taka obejma na rurę stalową wyposażona jest w gumowy profil, który da się zastosować jako łożysko przesuwne do bezszumowego i gładkiego ślizgu. Celem zlikwidowania możliwości przesuwu, obejma zaciskowa do rur może zostać pozbawiona pierścieni przesuwnych.

miejsce na foto1

Wstępnie zmontowane zestawy

Aby przyspieszyć prace montażowe, w projekcie instalacji przemysłowej wykorzystać można obejmy do rur z kwasówki, tworzyw sztucznych czy miedzi w formie wstępnie zamontowanego zestawu. W jego skład wchodzi przyłącze do systemów mocowań, a także specjalny łącznik. Obejma do rur stalowych w takim zestawie jest dostępna u producenta. Z jej wykorzystaniem tworzyć można nie tylko mocowania standardowe, ale również podpory prowadzące. Jak uważa producent, tego rodzaju zestawy znacząco ułatwiają realizację usług montażowych i konserwacyjnych. Mogą być z nimi łączone nie tylko standardowe  obejmy metalowe do rur dedykowane lekkim lub średnio-ciężkim mocowaniom, ale też te tworzone z myślą o bardziej specjalistycznych zastosowaniach. 

Obejmy do instalacji klimatyzacyjnych i chłodzących

W przypadku przemysłowych instalacji chłodzących i klimatyzacyjnych, najlepszym rozwiązaniem będą obejmy ze stali nierdzewnej. Za sprawą warstwy izolacyjnej, zapobiegają one kondensacji pary wodnej. Na szczególną uwagę zasługują obejmy zaciskowe do rur z odpowiednią wkładką z pianki elastomerowej na powierzchniach stykowych, a także wyposażone w płaszcz z czarnej folii PVC. Taka obejma do rur nierdzewna zapewnia optymalne łączenie z izolacją rurociągu, dzięki czemu powstrzymuje powstawanie kondensatu. Wyposażona w izolację obejma na rurę stalową sprawdzi się również w przypadku instalacji grzewczych, eliminując w tego typu systemach mostki termiczne. Sporym ułatwieniem są przeguby elementów o elastycznej konstrukcji, dzięki której w projekcie może być uwzględniona jednowielkościowa obejma stalowa do rur o różnych średnicach. Wynika to z zastosowania pianki elastomerowej, która wyrównuje dopuszczalne różnice. Takie obejmy do łączenia rur stalowych nie wymagają stosowania pasty uszczelniającej, a jedynie doklejenia izolacji od strony czołowej wkładki.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne