magazine top

Meble-Okmed Demko Sp. J. jest uznanym producentem mebli z ponad 30-letnią tradycją. Mająca siedzibę w Braniewie firma oferuje najwyższej jakości wyroby zarówno w Polsce, jak i na rynkach krajów zachodnioeuropejskich oraz wschodnich. Przedsiębiorstwo posiada fabrykę wyposażoną w najnowocześniejszy park maszynowy oraz doświadczoną, wysoko wykwalifikowaną kadrę.

O firmie opowiada Pani Agnieszka Moroz, menadżer sprzedaży w Meble-Okmed Demko Sp. J.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa Meble-Okmed Demko i jakie momenty były kluczowe w historii jego rozwoju?

Początek naszej działalności przypada na rok 1991, kiedy to głównie świadczyliśmy usługi handlowe. W 1994 roku podjęliśmy ważną decyzję o rozpoczęciu produkcji własnych mebli. Kluczowych momentów w działalności naszej firmy, na przełomie tych już ponad 30 lat, było wiele, na pewno do jednego z najważniejszych należy zaliczyć współpracę z krajami Europy Wschodniej i Południowej, która nawiązała się już na początku naszej działalności. Prężnie układająca się współpraca z takimi krajami jak: Rumunia, Bułgaria, Łotwa, Litwa i Czechy przyczyniła się do zdobycia bezcennego doświadczenia i kapitału, który zadecydował o tym, że mogliśmy podjąć decyzję o rozpoczęciu produkcji seryjnej mebli. Niewątpliwie kolejnym ważnym etapem było podjęcie współpracy z dużymi grupami handlowymi w Niemczech, Francji i w Polsce, która jest kontynuowana do dnia dzisiejszego.

Działalność przedsiębiorstwa oparta jest na produkcji własnych modeli mebli, a także realizacji hurtowych zamówień dotyczących mebli opartych na projekcie klienta. Czy może Pani opowiedzieć szerzej o oferowanych produktach, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?

Dbamy, aby produkt w pełni spełniał oczekiwania naszych przyszłych klientów. W naszej ofercie znajduje się bogaty asortyment mebli do kuchni, łazienki, salonu, pokoju, przedpokoju i biura. Nasze projekty to połączenie funkcjonalności z nowoczesnym stylem w rozsądnej cenie. Nowoczesny park maszynowy, rozbudowany system informatyczny ERP oraz wykwalifikowana i doświadczona kadra zapewnia system zarządzania na najwyższym poziomie. Zespół technologów precyzyjnie opracowuje założenia konstrukcyjne mebla, dobiera materiały do produkcji, sporządza karty technologiczne dla produktów, na których podstawie powstaje prototyp, do którego po kolejnej analizie można wprowadzić jeszcze zmiany, aby powstał model, który będzie perfekcyjnie przygotowany do wdrożenia do produkcji.

Jesteście rozpoznawalni na rynku międzynarodowym, jako uznany producent oraz partner biznesowy. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem firmy i kluczem do sukcesu?

Najważniejsze jest dla Nas budowanie silnych, wieloletnich relacji z naszymi klientami. Staramy się współpracować w biznesie na zasadzie partnerstwa i zrozumienia dla ciągle stawianych nowych wyzwań i wymagań. Co jest kluczem do sukcesu? Ludzie i ich kompetencje, kreatywność, konsekwencje w działaniu, sprawdzeni i renomowani dostawcy oraz otwarty umysł na wszelkie innowacyjne rozwiązania i nowości w branży.

Firma zatrudnia doświadczony i wysoko wykwalifikowany personel. Czy może Pani powiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują markę i sukces firmy.

Z dumą możemy stwierdzić, że mamy doskonałą kadrę, która przyczyniła się do rozwoju i sukcesu firmy. Niemałą grupę stanowią pracownicy ze stażem 10, 15 i 20 lat. Nie ukrywamy jednak, że w związku z coraz większą automatyzacją i optymalizacją procesów produkcji potrzeba pracowników o coraz wyższych kwalifikacjach jest nagląca. Dążymy do takiego ulepszenia modelu zarządzania, aby pracownik w większym stopniu był odpowiedzialny nie tylko za swoje stanowisko pracy, ale i globalnie za firmę, wymaga to jednak czasu i dodatkowych szkoleń. Obecnie występuje problem z pracownikami, który częściowo rozwiązujemy zatrudnianiem cudzoziemców. Nie jest to jednak rozwiązanie długofalowe. Zezwolenie na pobyt jest zwykle zbyt krótkie, aby pracownik przeszedł właściwą adaptacje na danym stanowisku pracy, polegającą na zapoznaniu się ze specyfikacją produktu, wewnątrzzakładowymi instrukcjami i czynnościami wynikającymi z zadań na danym stanowisku.

Priorytetem jest dla Was budowanie silnych, wieloletnich relacji z partnerami. Czy chciałaby Pani wyróżnić któreś firmy - Państwa najważniejszych klientów?

Zawsze podkreślamy, że każdy klient jest dla Nas ważny, nie ma tego najważniejszego. Staramy się nie podążać modelem układu, w którym kluczowe znaczenie dla firmy ma 1 lub dwóch dużych klientów przesądzających o przychodach. Cenimy sobie współpracę również z mniejszymi firmami, które są bardziej wymagające oraz oczekują bardziej elastycznego podejścia do współpracy.

Od samego początku działalności waszym celem był nieustanny rozwój i ulepszanie procesów produkcyjnych. W 2021 roku została zakończona rozbudowa zakładu produkcyjnego w Braniewie. Czy może Pani opowiedzieć o tej najważniejszej inwestycji ostatnich lat? Jak ona wpłynęła na możliwości produkcyjne i sprzedażowe firmy?

Projekt rozbudowy zakładu, w ramach inwestycji zarządzanej przez Warmińsko Mazurską Specjalną Strefę Ekonomiczną - W-MSSE, został sfinalizowany na koniec roku 2021. Nowa inwestycja przyczyniła się do szeregu profitów z tym związanych. Między innymi jest to możliwość zwiększenia naszej mocy produkcyjnej, co ma bezpośrednie przełożenie na możliwość dywersyfikacji produkcji oraz wprowadzenia zmian dotyczących procesu produkcyjnego, polegającym na przeplanowaniu istniejących linii i zakupie nowych w pełni zautomatyzowanych. Przeprowadzona rozbudowa umożliwia Nam również rozwój kolejnego ważnego przedsięwzięcia, jakim jest sprzedaż internetowa e-commerce, ze względu na zwiększenie powierzchni magazynowej o kolejne 15 000 m2. Obecnie jesteśmy na etapie wdrażania znaczących zmian w naszej organizacji w związku z zakończoną rozbudową zakładu.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Branża meblarska w Polsce jest nadal silnym sektorem gospodarki i liderem polskiego eksportu, gdzie Polska jest trzecim największym eksporterem mebli na świecie, plasując się zaraz za Chinami i Niemcami. Największymi naszymi odbiorcami są kraje Unii Europejskiej, głównie Niemcy. Za Nami czas pandemii COVID-19, branża meblarska również odczuła skutki kryzysu pandemicznego, ale relatywnie w mniejszym stopniu porównując z innymi branżami. Jednym z wyraźnych trendów zintensyfikowanych przez pandemię jest sprzedaż internetowa e-commerce, gdzie przeprowadzone raporty wskazują, że już, co trzeci Polak kupuje meble online. Naszym celem jest zatem w większym stopniu postawić na ten kanał sprzedaży, który może w przyszłości okazać się kluczowym czynnikiem do osiągnięcia nowych sukcesów w branży.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. Czy angażują się państwo lokalnie w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Zawsze reagujemy na to, co dzieje się wokół Nas. W nawiązaniu do bieżącej krytycznej sytuacji na Ukrainie i w związku z toczącą się wojną w tym Państwie, nie mogliśmy przejść obojętnie. Nasza firma zaangażowała się w czynną pomoc organizacji zbiórki artykułów pierwszej potrzeby dla potrzebujących uchodźców na granicy. Do akcji ochoczo przystąpiło wielu lokalnych producentów i przedsiębiorców, którzy aktywnie przyłączyli się do inicjatywy. Nasz region zamieszkuje wiele osób należących do mniejszości narodowej ukraińskiej, zawsze staraliśmy się wspierać wszelkie inicjatywy tej grupy, które były organizowane na lokalnych terenach.

Potwierdzeniem wysokiej jakości waszej pracy są otrzymane świadectwa i nagrody. Jakimi certyfikatami i wyróżnieniami mogą się Państwo pochwalić?

Na przestrzeni wielu lat naszej działalności zostaliśmy nagrodzeni na wielu płaszczyznach, nie sposób wymienić ich tutaj wszystkich. Do jednej z ważniejszych należy zaliczyć nagrodę „Żagiel Rozwoju”, którą otrzymaliśmy podczas 43. edycji Międzynarodowych Targów Meblowych w Ostródzie. Zajęliśmy również trzecie miejsce w okręgowym etapie ogólnopolskiego konkursu „ Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej”, co potwierdza, że tworzymy odpowiednie warunki pracy dla naszych pracowników. W czerwcu 2019 odebraliśmy jeden z najważniejszych certyfikatów w przemyśle meblowym Certyfikat FSC® Chain of Custody, potwierdzając tym samym, że wspieramy rozwój odpowiedzialnej gospodarki leśnej i naszą działalność gospodarczą prowadzimy z troską oraz szacunkiem dla środowiska naturalnego.

W 2021 firma obchodziła jubileusz 30-lecia działalności. Z czego są Państwo najbardziej dumni patrząc z perspektywy ponad trzech dekad funkcjonowania Meble-Okmed Demko?

Dumni jesteśmy przede wszystkim z miejsca, do którego udało nam się dotrzeć w ciągu tych ponad 30 lat działalności firmy oraz z nawiązanych wieloletnich już relacji z naszymi partnerami. Ciągle się rozwijamy i mamy apetyt na jeszcze większy sukces. Czy jesteśmy na dobrej drodze? Wierzę, że absolutnie tak, mając tak rozbudowane zaplecze maszynowe, magazynowe, a przede wszystkim tak zgrany wysoce wykwalifikowany zespół pracowników, jesteśmy w stanie osiągnąć każdy wyznaczony cel.

fb button

grab my essay banner

logo jooble