magazine top

Taskoprojekt S.A. od ponad 50 lat dostarcza nowatorskie rozwiązania dla rozmaitych gałęzi przemysłu. Przedsiębiorstwo oferuje kompleksową obsługę zamówień – od opracowania koncepcji i przygotowania projektu, poprzez wykonanie, aż po uruchomienie i nadzór produkcji. Taskoprojekt to zespół 170 wysoko wykwalifikowanych specjalistów oraz setki zrealizowanych projektów. Firma wyróżnia się na rynku swoim innowacyjnym podejściem, unikalnym know-how oraz dbałością o jakość i precyzję. Zaufanie, jakie Taskoprojekt zdobył wśród wielu firm w Polsce i na świecie potwierdzają jej opinię jako niezawodnego partnera w dziedzinie automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych.

Zapraszamy do lektury wywiadu, w którym Jakub Stańczak, Prezes Zarządu innowacyjnej firmy Taskoprojekt S.A., dzieli się ciekawymi szczegółami dotyczącymi działalności tego prężnie rozwijającego się przedsiębiorstwa.

Taskoprojekt to firma o ponad 50-letniej tradycji i jeden z pionierów polskiego rynku automatyzacji procesów produkcyjnych. Czy mógłby Pan opowiedzieć o kluczowych momentach, które miały decydujący wpływ na obecny kształt i rozwój firmy?

Przełomem było wykupienie firmy przez rodzinny Holding SHK, w wyniku którego Taskoprojekt zaczął szybko się rozwijać. W 2013 roku rozpoczęliśmy ekspansję na rynki europejskie dostarczając stanowiska i linie zrobotyzowane. W 2016 roku w trakcie jednego roku zmodyfikowaliśmy i zbudowaliśmy linie z ponad 100 robotami. W latach 2018-2022 w wyniku dobrej opinii o naszych produktach, udało nam się zbudować dobre relacje z naszymi Klientami, którzy wracają do nas z nowymi zamówieniami co przełożyło się na sukcesywny, coroczny wzrost skali przychodów, które w roku 2022 osiągnęły rekordowy poziom.

Czy mógłby Pan opisać główne obszary działalności firmy? Jakie usługi i rozwiązania techniczne oferujecie swoim klientom?

Specjalizujemy się w robotyzacji i automatyzacji wszystkich procesów produkcyjnych. Budujemy linie i stanowiska, w których roboty zastępują operatorów. Posiadamy w tym obszarze bardzo duże know-how i wykorzystujemy liczne, zaprojektowane przez nas rozwiązania do automatycznego podawania części do maszyn i linii, ich rozładunku, a następnie autonomicznego transportu w halach produkcyjnych. Zajmujemy się również trudnymi procesami łączenia części (stalowych, aluminiowych i z tworzywa sztucznego) poprzez spawanie, nitowanie, klejenie, zgrzewanie i spawanie laserowe. Wykonujemy coraz więcej procesów, w których wymagany jest precyzyjny montaż elementów z tworzywa sztucznego lub gumy. Koncentrujemy się na rozwiązywaniu problemów naszych klientów i poprawie ich procesów produkcyjnych we wszystkich branżach.

Do kogo w szczególności kierujecie swoją ofertę i które branże są najbardziej reprezentowane wśród waszych klientów?

Większość naszych klientów to duże koncerny lub globalne firmy produkcyjne, które szybko przeliczają czas zwrotu z inwestycji i zamawiają nasze rozwiązania, bowiem muszą produkować części w sposób powtarzalny, niezawodny i często bez udziału operatora, aby zachować powtarzalną jakość. Od trzech lat obserwujemy zmiany na rynku polskim i europejskim. Mniejsze przedsiębiorstwa borykają się z brakiem operatorów i rosnącymi kosztami produkcji, co przekłada się na większe zainteresowanie naszymi rozwiązaniami i nowymi instalacjami zrobotyzowanych stanowisk. Rozumiemy potrzeby klienta. Przy każdym problemie, jaki przedstawiają nam klienci, szukamy rozwiązania, przeliczamy koszt inwestycji i wskazujemy najlepszą drogę. Czasem odradzamy realizację, jeśli czas zwrotu z inwestycji jest zbyt długi. W takich przypadkach proponujemy połączenie kilku procesów w całą linię zrobotyzowaną, która jest rozwiązaniem droższym, ale bardziej opłacalnym. Większość naszych klientów pochodzi z branży motoryzacyjnej, ale w ostatnich trzech latach dostarczamy coraz więcej rozwiązań dla klientów z przemysłu ciężkiego, obróbczego, kolejowego i innych, którzy borykają się z problemami kadrowymi w produkcji. Nie ograniczamy się do konkretnych branż i wykonujemy wszystkie procesy, które można zautomatyzować.

Czy mógłby Pan przytoczyć przykłady projektów, które szczególnie dobrze ukazują wykorzystanie nowoczesnych technologii i innowacyjności firmy?

Przykro mi, ale nie mogę podać dokładnych nazw produktów i klientów, dla których wdrożyliśmy rozwiązania R&D, ponieważ są to nowe technologie objęte klauzulami poufności. Mogę jednak powiedzieć, że w ostatnich latach realizujemy coraz więcej skomplikowanych projektów związanych ze spawaniem laserowym i hybrydowym, a także lutowaniem indukcyjnym części aluminiowych. Tworzymy specjalistyczne know-how dla konkretnego klienta i jego produktu, które nie daje się skopiować czy przenieść do innego odbiorcy. To są trudne procesy wymagające wieloletniego doświadczenia. W ciągu ostatnich dwóch lat zbudowaliśmy kilka maszyn, które klienci opłacali ze środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, ponieważ nikt wcześniej nie wykonywał produkcji w takich technologiach, jak my. W tym roku planujemy między innymi budowę stanowiska do bardzo skomplikowanego spawania zrobotyzowanego części, które będą wysyłane do Brazylii, a także stanowisko badawcze do spawania laserowego części aluminiowych. Aktywnie promujemy i wdrażamy w naszych realizacjach systemy wizyjne, które kontrolują jakość części przed rozpoczęciem procesu produkcyjnego oraz na jego końcu. Dzięki temu eliminujemy produkcję części niskiej jakości. Naszym celem jest zapewnienie klientowi niezwykle wysokiej powtarzalności produktu wytwarzanego na naszych maszynach.

W jakich krajach poza Polską firma Taskoprojekt miała okazję realizować swoje usługi i projekty? Jakie są plany firmy w kontekście ekspansji na nowe rynki zagraniczne?

Obecnie jesteśmy dostawcą dla ponad 100 zakładów w 15 krajach Europy oraz w Meksyku. Każdego roku realizujemy kilka projektów w Niemczech, Czechach i na Węgrzech. Posiadamy bardzo dobre opinie na rynku francuskim, fińskim, hiszpańskim, a przed Brexitem mieliśmy bardzo udane realizacje w Wielkiej Brytanii. Pod koniec 2019 roku rozpoczęliśmy ekspansję na rynek północno-amerykański, która niestety zakończyła się już po kilku miesiącach na skutek pandemii COVID-19. Przez pewien okres uniemożliwiło nam to kontynuowanie działań na tym rynku, który w tym czasie bardzo mocno się rozwijał. Prawdopodobnie od 2024 roku wrócimy do działań na tym rynku.

Jak dużą rolę odgrywa własna produkcja w strategii firmy? Co firma Taskoprojekt jest w stanie samodzielnie wyprodukować i jak wygląda zaplecze technologiczne?

Produkcja własna pełni kluczową rolę w naszej strategii, ponieważ umożliwia nam elastyczną reakcję na zmienne potrzeby klientów oraz skrócenie terminów realizacji. Budujemy większość naszych stanowisk dla prototypowych części, które są dopiero planowane do produkcji, co często wiąże się z istotnymi zmianami w geometrii produktów naszych klientów. Kiedy klient zmienia produkt, musimy szybko przeprojektować przyrządy lub chwytaki, a następnie jak najszybciej wykonać nowe elementy do montażu w stanowiskach. Posiadając własną produkcję, możemy dowolnie nią zarządzać, ustawiając priorytety, aby realizować kontrakty zgodnie z terminami.Jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać wszystkie części mechaniczne do naszych maszyn, a dla niektórych klientów obrabiamy duże ramy i płyty. Dysponujemy 9 obrabiarkami w firmie oraz bardzo zaawansowanymi narzędziami pomiarowymi do sprawdzania jakości wykonanych przez nas części lub kontrolowania jakości części produkowanych na naszych zrobotyzowanych stanowiskach.

Czy planują Państwo rozbudowę własnych możliwości produkcyjnych w najbliższej przyszłości?

W ciągu ostatnich pięciu lat zainwestowaliśmy znaczne środki w nowe urządzenia pomiarowe, maszyny obróbcze i dużą obrabiarkę do obróbki ram i płyt o długości do 4 metrów. Wdrożyliśmy również zaawansowany system zintegrowany, aby mieć pełną kontrolę nad wszystkimi kosztami firmy i efektywnie zarządzać kontraktami. W planach mamy zakup kolejnych maszyn obróbczych do produkcji chwytaków dla robotów i przyrządów dla naszych klientów. Dzięki temu będziemy mogli skrócić terminy niektórych realizacji. Niemniej jednak, rozbudowa naszego parku maszynowego jest nierozerwalnie związana z koniecznością zwiększenia możliwości lokalowych.

Kapitał ludzki jest najważniejszym aktywem przedsiębiorstwa i kluczem do jej sukcesu. Czy mógłby Pan przedstawić kadrę specjalistów zatrudnionych w Taskoprojekt? W jaki sposób firma dba o rozwój swoich pracowników?

Zgadzam się w pełni. Nasz nacisk kładziemy na ciągły rozwój we wszystkich obszarach, dlatego zachęcamy naszych pracowników do dzielenia się z nami swoimi pomysłami na karierę zawodową. Chcemy umożliwiać rozwój, dlatego zapewniamy dofinansowanie do szkoleń oraz studiów. Dla nas kluczowe jest budowanie ścieżki rozwoju dla pracowników na wszystkich stanowiskach. Kiedy słyszymy ich potrzeby lub dostrzegamy ich silne strony, proponujemy możliwości zmian i rozwoju zawodowego. Jestem zwolennikiem wewnętrznych rekrutacji, dlatego staram się szybko zauważać silne strony każdego z pracowników i motywować ich do rozwoju. Kilka razy w roku zachęcamy pracowników do dzielenia się swoimi pomysłami i otwierania się na nowe możliwości. W firmie mamy wielu ludzi, którzy na przestrzeni lat rozwijali się wraz z nią, rozumieją ją i wierzą w naszą misję.

Jakość oferowanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami i podwykonawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie jako najważniejsi partnerzy?

Zdecydowanie tak, przez lata wypracowaliśmy solidne relacje z naszymi dostawcami i podwykonawcami, dążąc do wspólnego rozwoju. W ramach partnerskiej współpracy korzystamy z komponentów dostarczanych przez takie firmy jak KUKA, SMC, TURCK, FANUC, FRONIUS. Prowadzimy konstruktywną współpracę z wieloma dostawcami komponentów z całej Europy i obecnie staramy się nawiązać podobne kontakty z nowymi podmiotami w Polsce. Realizujemy wiele projektów ze sprawdzonymi firmami, utrzymując przy tym przyjazne relacje z tymi, które również specjalizują się w budowie maszyn. Często wzajemnie polecamy się do różnych projektów. Współpracujemy również z wieloma polskimi integratorami w ramach Forum Automatyki i Robotyki Polskiej.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest bardzo ważnym elementem prowadzonej działalności gospodarczej. W jaki sposób angażują się Państwo w działalność pozabiznesową?

Od kilku lat wspieramy młode talenty piłkarskie w Akademii Wiary Lecha. Wspomagamy również szkoły, programy edukacyjne oraz domy dziecka. Każdego roku udzielamy pomocy Polskiemu Związkowi Niewidomych. Dążymy do budowy osiedla mieszkaniowego w okolicy naszej firmy, aby umożliwić młodym ludziom zamieszkanie w spokojnej, zielonej okolicy, z łatwym dojazdem do centrum miasta i bliską lokalizacją miejsc pracy.

Jakie są obecne największe wyzwania rynkowe dla firmy Taskoprojekt?

Aktualnie, największym wyzwaniem jest inflacja, która nieprzewidywalnie doprowadziła do wzrostu cen niektórych komponentów używanych w naszych liniach produkcyjnych lub stanowiskach zrobotyzowanych nawet o 100%. Nasi klienci są zdania, że skoro inflacja w Europie Zachodniej wynosi średnio 7-8%, a większość komponentów pochodzi stamtąd, powinniśmy zwiększyć ceny naszych produktów nie więcej niż o 7-8%, mimo iż ceny komponentów wzrosły o kilkadziesiąt procent. Przekonanie klientów do akceptacji nowych cen jest większym wyzwaniem niż problem z przerwanym łańcuchem dostaw, z którym radzimy sobie efektywnie dzięki szerokiej bazie dostawców i dobrze utrzymanym relacjom z nimi.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne