magazine top

Zakłady Elektrochemiczne ALCO-MOT to Polska firma z długimi tradycjami, specjalizująca się w produkcji elementów metalowych oraz ołowianych do akumulatorów trakcyjnych i przemysłowych.

Specjalnie dla BusinessPL ekskluzywnego wywiadu udzieliła Pani Hanna Gołaś, Prezes Zarządu Zakłady Elektrochemiczne ALCO-MOT Sp. z o.o.

Proszę powiedzieć, jakie były początki firmy ALCO-MOT i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

Historia Zakładu sięga 1952 roku. W początkowym okresie swojej działalności działał on w ramach „Przemysłu Terenowego”. W 1978 roku wszedł w skład CENTRA Poznań, realizując w ramach tego przedsiębiorstwa produkcję całej gamy akumulatorów kwasowych, motocyklowych oraz przeznaczonych dla rolnictwa. Jednocześnie w ramach posiadanego parku maszynowego realizował produkcję detali metalowych do akumulatorów zasadowych. Na początku 1996 roku Zakład został wydzielony z grupy CENTRA, jako nowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, funkcjonująca pod nazwą Zakłady Elektrochemiczne „ALCO-MOT”. Ciągłe zmiany na rynku spowodowały, że Zakład wyspecjalizował się w produkcji małych elementów ołowianych do akumulatorów trakcyjnych. Spółka posiada własną wytwórnię tygli i form odlewniczych, co daje jej dodatkowe możliwości w zakresie produkcji pod indywidualne potrzeby klienta. W ostatnim czasie Zakład postawił na informatyzację. Pozwala to m.in. na kontrolę i optymalizację kosztów, kontrolę opłacalności produkcji oraz na monitorowanie terminowości realizacji zamówień klientów. ALCO-MOT oferuje obecnie swoim klientom nie tylko wieloletnie doświadczenie, znajomość branży odlewania ołowiu i obróbki metalowej, ale także pełne wsparcie technologiczne w tym zakresie.

Zakłady Elektrochemiczne ALCO-MOT to jeden z nielicznych zakładów w Polsce i w Europie, który specjalizuje się w odlewaniu ołowiu metodą grawitacyjną. Czy może Pani opowiedzieć szerzej o oferowanych produktach, usługach i zapleczu produkcyjno-technologicznym firmy?

Zakłady Elektrochemiczne „ALCO-MOT” specjalizują się w produkcji elementów metalowych oraz ołowianych do akumulatorów trakcyjnych i przemysłowych. Klientom oferujemy:

1. Produkcję form odlewniczych pod wyroby klientów
Wytwarzamy oraz modernizujemy narzędzia odlewnicze takie, jak formy i tygle oraz drobne narzędzia ręczne, potrzebne do codziennej pracy.

2. Produkcję wyrobów z ołowiu

Produkujemy, odlewamy i toczymy sworznie, łączniki, kable, tulejki, wszystko, co potrzebne, aby baterie przemysłowe działały jak najdłużej.

3. Obróbkę miedzi i mosiądzu

Na wysokowydajnych automatach obróbczych oraz sześciowrzecionowych automatach tokarskich produkujemy z prętów mosiężnych, miedzianych jak i stalowych: tuleje, tulejki, wkładki i łączniki, gwintowane, gładkie, zgodnie z wymaganiami klienta.

4. Obróbkę metali czarnych

Produkujemy podzespoły do akumulatorów Cd-Ni oraz inne części metalowe na prasach, tokarkach, gwinciarkach, elektrodrążarkach i automatach tokarskich.

Do kogo szczególnie kierujecie swoją ofertę i co wyróżnia ją na tle konkurencji?

Swoją ofertę kierujemy szczególnie do producentów akumulatorów trakcyjnych i przemysłowych. Dostarczamy nasze wyroby do największych producentów tego typu akumulatorów w Europie. Jesteśmy konkurencyjni ze względu na elastyczność wielkości partii produkcyjnych. Możemy produkować od kilku sztuk do kilku tysięcy. Posiadamy łatwo i szybko wymienialne narzędzia produkcyjne.

Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Na sukces w firmie składa się wiele czynników. Najważniejsze w naszej działalności są:

  • produkowanie wyrobów zgodnych z wymaganiami klienta,
  • dostarczanie produktów w terminie uzgodnionym z kontrahentem,
  • wdrażanie rozwiązań organizacyjnych mających na celu poprawę jakości pracy,
  • likwidowanie wszelkiego rodzaju marnotrawstwa,
  • stosowanie narzędzi projakościowych mających na celu skuteczne rozwiązywanie problemów jakościowych występujących w procesach,
  • dbałość o obustronnie korzystne relacje z dostawcami,
  • wdrażanie narzędzi i metod lean manufacturing,
  • doskonalenie kompetencji pracowników.

Dla ALCO-MOT priorytetem jest również dbałość o ochronę środowiska. Firma stale poszerza swoją wiedzę w zakresie ochrony środowiska i dzieli się nią z całą swoją załogą, aby informacje te rozpowszechniały się po lokalnym społeczeństwie. Spółka monitoruje i dokonuje systematycznych pomiarów parametrów środowiskowych. Wszystkie podejmowane działania są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Przedsiębiorstwo jest członkiem założonego w 1999 roku Stowarzyszenia Producentów i Importerów Akumulatorów i Baterii w Polsce. Stowarzyszenie aktywnie włącza się do prac nad przepisami dotyczącymi gospodarki zużytymi akumulatorami ołowiowymi (kwasowymi) oraz bierze udział w konsultacjach jako eksperci.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Czy może Pani powiedzieć kilka słów na temat kadry specjalistów firmy ALCO-MOT?

Mamy specjalistów w zakresie budowania form odlewniczych, którzy na bazie rysunku wyrobu od klienta wykonują skomplikowane narzędzia produkcyjne. Ponadto mamy stałą załogę w obszarze odlewni. To doświadczeni odlewnicy, którzy od lat pracując w ciężkich warunkach (wysoka temperatura) codziennie dbając o to, aby wyroby dostarczane do kontrahenta były zgodne z wymaganiami.

Jakość oferowanych produktów to dla Państwa priorytet. Współpracują Państwo tylko ze sprawdzonymi dostawcami i podwykonawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy?

Nasi dostawcy mają znaczący udział w naszych sukcesach. W trosce o zapewnienie najwyższej jakości produktów, firma ALCO-MOT współpracuje tylko z renomowanymi partnerami biznesowymi. Ołów, mosiądz i miedź dostarczają nam zakłady zlokalizowane w Polsce, Szwecji i Niemczech. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Walcownia Metali Dziedzice SA, Orzeł Biały SA czy Boliden. Zawsze terminowi i bez problemów jakościowych.

Jesteście przedsiębiorstwem, które nie boi się nowych wyzwań. Nieustannie poszukujecie najlepszych rozwiązań i nowych technologii, które pomogą wam oferować wyroby o lepszych parametrach i jeszcze bardziej konkurencyjnych cenach. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Zainwestowaliśmy w technologię odtłuszczania tulejek mosiężnych i miedzianych za pomocą myjki Viverk. Viverk zastosowało technologię ultradźwiękową, która skutecznie odtłuszcza powierzchnię detali o bardzo złożonych i skomplikowanych kształtach, czyszcząc gwinty, otwory przelotowe i ślepe, ostre wewnętrzne narożniki, szorstkie powierzchnie oraz wewnętrzne wnęki i szczeliny. Kąpiel jest cały czas filtrowana, z użyciem opatentowanego separatora olejowego. Przez separator przepompowywane jest 1000 litrów cieczy na godzinę, dzięki czemu separacja oleju z cieczy myjącej odbywa się szybko i skutecznie, a oczyszczona ciecz myjąca wraca do zbiornika myjącego.

Jak ocenia Pani przyszłość branży w której działa firma?

Branża akumulatorów przemysłowych, jak na ten moment nie ma alternatywy jeżeli chodzi o zastosowanie ołowiu w odróżnieniu do przemysłu samochodowego. Wyzwaniem są natomiast zmieniające się przepisy prawa europejskiego, a dokładnie ich projekty, które mogą wejść w życie w najbliższych latach. Szczególnie chodzi o możliwość wyeliminowania ołowiu z produkcji przemysłowej w Europie – myślę, że do tego nie dojdzie ze względu na skalę w jakiej występuje ołów i jego związki. Innym natomiast wyzwaniem jest plan obniżenia poziomu stężenia ołowiu we krwi pracowników pracujących w kontakcie z ołowiem. Na dzień dzisiejszy, w Polsce, dopuszczalny poziom stężenia ołowiu we krwi dla mężczyzn wynosi 50 μg/dl, a dla kobiet w wieku rozrodczym 30 μg/dl. Każdy kraj w Unii ma wartości tych poziomów różne. Unia chce obniżenia tego poziomu do 15 μg/dl, co wiąże się to bardzo dużymi nakładami finansowymi związanymi ze zmianą technologii oraz zabezpieczeniem pracowników. Nie każdy zakład to wytrzyma. Ale to są projekty.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność prospołeczna. Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową?

Nasze działania w tym zakresie polegają na wsparciu finansowym wybranych grup, np. emerytów i rencistów, Przyjaciół Ziemi Czarnkowskiej, siatkarzy. Pomoc polega najczęściej na opłaceniu wybranych kosztów związanych z ich aktywnościami typu wyjazdy na wycieczki, mecze.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi najważniejszymi certyfikatami i nagrodami mogą się Państwo pochwalić?

ALCO-MOT realizując misję dostarczania najlepszych wyrobów, od wielu lat nieustannie pracuje nad doskonaleniem jakości świadczonych usług. W związku z tym w firmie został zaimplementowany System Zarządzania Jakością - certyfikat ISO 9001: 2015 oraz System Zarządzania Środowiskiem - certyfikat ISO 14001: 2015. W 2018 roku, na IV Konferencji Menagerów Jakości, Produkcji i Logistyki w Sopocie otrzymaliśmy nagrodę za system sugestii pracowniczych. Celem tego systemu jest wdrażanie małych usprawnień w obszarze produkcji.

ALCO-MOT to firma z bardzo długimi tradycjami oraz doświadczeniem. Z jakich osiągnięć są Państwo najbardziej dumni?

Jesteśmy dumni, że nasza firma pomimo różnych zawirowań gospodarczo-politycznych istnieje, stale się rozwija i osiąga coraz lepsze wyniki. Efektywne wdrażania narzędzi i technik lean manufacturing pozwalają nam na ciągłe doskonalenie rozwiązań optymalizujących procesy produkcji. Bardzo ważny jest dla Nas fakt jak nasz Zakład jest postrzegany przez naszych pracowników i otoczenie. Pomimo działalności w bardzo wymagającej branży i na konkurencyjnym rynku pracy, udało nam się wypracować markę nowoczesnego zakładu produkcyjnego, dostarczającego wyroby o najwyższej jakości, gdzie pracodawca jest otwarty na pracownika i jego sugestie. Z tego względu rotacja zatrudnionych osób jest bardzo mała.

fb button

grab my essay banner

logo jooble