magazine top

Firma Lakiernicza HANNEX z siedzibą w Ordzinie (woj. wielkopolskie) świadczy profesjonalne usługi lakiernicze. Przez niemal 25 lat rozwoju, HANNEX przeszedł transformację z niewielkiej rodzinnej firmy do zatrudniającego ponad 120 osób nowoczesnego przedsiębiorstwa, który współpracuje z czołowymi koncernami z branż AGD, RTV czy motoryzacji.

Specjalnie dla BusinessPL ekskluzywnego wywiadu udzielił Pan Krzysztof Iwanicki, Dyrektor Generalny i Współzałożyciel firmy HANNEX Lakiernictwo Przemysłowe.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa Hannex i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

HANNEX jest przedsiębiorstwem rodzinnym prowadzonym przez synów właścicielki – Pani Hanny Iwanickiej. Firma Lakiernicza HANNEX rozpoczęła swoja działalność 1 stycznia 2004 roku. Wcześniej działała na polskim rynku od 1996 roku w branży automotive, specjalizując się w lakiernictwie pojazdów, z czasem poszerzając swoje usługi o malowanie lodówek i kuchenek dla jednego z polskich producentów sprzętu AGD. Siedziba firmy znajduje się pod adresem Ordzin 10, 64-520 Obrzycko. Miejscowość ta znajduje się w bliskim sąsiedztwie trzech miast: Szamotuły, Wronki oraz Oborniki, co pozwala na łatwy dojazd do przedsiębiorstwa pracownikom oraz wszelkim zainteresowanym stronom. Początkowo lakierowanie odbywało się w dwuskładnikowej suchej kabinie lakierniczej, połączonej z suszarką komorową. W związku z rosnącymi oczekiwaniami rynku i dynamicznym rozwojem biznesu, w 2005 roku wybudowana została nowa hala produkcyjna o łącznej powierzchni 1200 m2. Bardzo istotnym momentem w rozwoju firmy był rok 2010, kiedy kontrahentem zostało koreańskie przedsiębiorstwo Samsung – klient wymagający powtarzalnej jakości na najwyższym poziomie przy zachowaniu wydajności procesu produkcyjnego. W związku z koniecznością spełnienia coraz wyższych wymagań klientów, HANNEX zdecydował się na automatyzację części procesu produkcyjnego. W 2015 roku firma podjęła współpracę z producentem robotów KUKA, którą kontynuuje do dziś. Rozpoczęcie automatyzacji procesów w firmie było krokiem milowym w naszej historii. Dzięki temu znacząco podnieśliśmy wydajność, jakość i powtarzalność procesu, a także zoptymalizowaliśmy koszt wytworzenia wyrobu. Kolejne lata rozwoju firmy to nowe automatyczne linie lakiernicze oraz nowe technologie poszerzające możliwości produkcyjne firmy, a także spektrum usług oferowanych klientom. W 2016 roku koniecznym było dobudowanie nowego piętra lakierni wraz z którym wdrożyliśmy kolejne nowe technologie przygotowania powierzchni do lakierowania, takie jak płomieniowanie czy czyszczenie detali z wykorzystaniem CO2. Lata ciągłego rozwoju, podnoszenia konkurencyjności poprzez zwiększanie możliwości produkcyjnych oraz zakresu oferowanych usług sprawiły, że doszliśmy do maksimum możliwości lokalowych głównej siedziby firmy. Z tego powodu w 2018 roku HANNEX powiększył powierzchnię produkcyjną o 1850m2, magazynową o 600m2, a tereny inwestycyjne o niemal 30000m2 poprzez zakupienie działki wraz z istniejącymi zabudowaniami w bliskiej odległości od siedziby głównej. Zwiększenie powierzchni produkcyjnej pozwoliło nam na uruchomienie kolejnej nowej i ekologicznej technologii, a mianowicie PVD. W 2018 roku zakupiliśmy urządzenie światowego lidera w technologii próżniowego nakładania powłok metalicznych, dzięki czemu rozszerzyliśmy zakres oferowanych przez nas usług. W tym samym roku wdrożyliśmy system zarządzania jakością ISO9001: 2015 oraz system zarządzania środowiskiem ISO14001:2005, potwierdzone certyfikatami TÜV Rheinland.

Czy mógłby Pan opowiedzieć bardziej szczegółowo o zapleczu produkcyjnym firmy oraz stosowanych technologiach lakierowania?

Na początku naszej przygody z lakiernictwem posiadaliśmy tylko jedną ręczną kabinę lakierniczą. W tej chwili możemy pochwalić się dwiema lokalizacjami w których posiadamy łącznie 6 kabin lakierniczych. Połowa naszych kabin jest wyposażona w roboty lakiernicze KUKA. Od 2015 roku postawiliśmy na automatyzację naszych procesów dlatego w tej chwili posiadamy już 10 robotów KUKA, które wykorzystujemy w procesach lakierowania ale również przygotowania detali do lakierowania. Firma HANNEX świadczy swoje usługi lakiernicze dla takich branż, jak AGD (Samsung, Amica, AK, Whirpool, BSH, Electrolux), kolejnictwo (Plastwil), medycyna (SWIMMO), automotive (Boryszew, VW, MAGNA). Dzięki zrobotyzowaniu stanowisk pracy HANNEX gwarantuje powtarzalną jakość wyrobów przy zachowaniu optymalnych kosztów ich wytworzenia. Wszystkie usługi są wykonywane na podstawie dostarczonych projektów. Na potrzeby klienta wykonywana jest partia próbna, przeznaczona na testy, która jest wykonywana bezpłatnie. Obecne dzisiaj w przedsiębiorstwie technologie lakierowania to farby rozcieńczalnikowe i wodne również z wykorzystaniem elektrostatyki. Lakierowanie w efekcie soft touch feeling czy antygraffiti. Kompetencje firmy i jej pracowników oraz liczne inwestycje w najnowocześniejszy sprzęt pozwalają również świadczyć usługi naszym obecnym i przyszłym klientom z różnych branż w zakresie lakierowania w efekcie Highgloss oraz przy użyciu farb utwardzanych promieniowaniem UV. Poza tym świadczymy także usługi montażu elementów, polerowaniu, a także znakowaniu w technologii tampon, sitodruk oraz laser. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, chcąc zapewnić kompleksową obsługę począwszy od wytworzenia detalu poprzez zabezpieczenie go lakierem oraz zdobienie, np. nadrukiem od bieżącego roku poczyniliśmy spore inwestycje by zbudować wtryskownię i rozszerzyliśmy nasze portfolio również o wtryskiwanie tworzyw sztucznych.

Wspomina Pan, że pierwsze wdrażanie procesów automatyzacji rozpoczęło się od momentu współpracy z firmą Samsung. Czy trudno było zmienić metody pracy i jak robotyzacja wpłynęła na przedsiębiorstwo?

Najtrudniej było wykonać pierwszy krok i rozpocząć proces automatyzacji. Pierwsze wdrożenie robotów lakierniczych w HANNEX od razu zaczęło przynosić firmie same korzyści i widząc je z roku na rok zwiększaliśmy automatyzację. Zgodnie z myślą zaszczepioną przez firmę Samsung, HANNEX wyznaczyła sobie rygorystyczne poziomy wydajności, które chciałaby osiągnąć. Ku ogólnemu zaskoczeniu, te na pozór nieosiągalne wartości, zostały osiągnięte w krótkim czasie. Tyle trwało zoptymalizowanie stanowiska tak, aby pracowało ze swoim pełnym potencjałem. Pojawienie się robotów, poza oczywistymi korzyściami dla pracodawcy, wiąże się obecnie również z umiarkowanym zaufaniem ze strony załogi. Powszechne są opinie, że roboty, jako bardziej wydajni pracownicy, będą wypierały fizycznych pracowników z ich zakładów pracy. Podobne obawy pojawiły się również w firmie HANNEX, lecz żadne zwolnienia nie zostały poczynione. Wprowadzenie robotów przełożyło się na zwiększoną wydajność, która spełniła oczekiwania klientów, którzy zaczęli składać większe zamówienia. One w efekcie wygenerowały potrzebę otworzenia nowych miejsc pracy w zakładzie. Efekt okazał się absolutnie odwrotny w stosunku do obaw, które żywili pracownicy. Nikt nie został zwolniony, część załogi przeszła na wyżej kwalifikowane stanowiska, nowi ludzie znaleźli zatrudnienie, a firma HANNEX zapewniła sobie stabilną pozycję na rynku, z interesującymi perspektywami na przyszłość. W 2019 roku rozpoczęliśmy wdrażanie cobotów na stanowiskach przygotowania produkcji oraz polerowania detali. Na dzień dzisiejszy już 4 roboty współpracujące wspierają naszych pracowników w codziennych zadaniach.

Czy może Pan opowiedzieć o systemie kontroli jakości i o rozwiązaniach proekologicznych zaimplementowanych w firmie, które minimalizują wpływ na otaczające środowisko?

W najbliższym sąsiedztwie firmy znajdują się domy jednorodzinne oraz pola uprawne, dlatego firma HANNEX musi przywiązywać szczególną uwagę do zachowania komfortu i bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa środowiskowego oraz bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców. Odpowiedzialna polityka firmy polega m.in. na spełnianiu wymagań dotyczących ograniczenia emisji lotnych związków organicznych (LZO). Optymalizacja procesów malarskich w oparciu o nowoczesne rozwiązania technologiczne przyczynia się do ograniczenia zużycia energii, mniejszego zużycia materiałów oraz niższych poziomów emisji. Jednym z proekologicznych rozwiązań które postanowiliśmy wdrożyć w naszej firmie to instalacja nowoczesnej wirówki oczyszczającą wodę z odpadów poprodukcyjnych oraz zaawansowane technologicznie, bardzo precyzyjne kuchnie farb, których zastosowanie znacząco obniża generowanie odpadu technologicznego. Chronimy środowisko również dzięki rekuperatorom oraz wykorzystaniu farb o wysokiej liczbie części stałych. Jedną z naszych ostatnich proekologicznych inwestycji był zakup destylarki, dzięki której możemy powtórnie wykorzystać zanieczyszczone rozcieńczalniki, ograniczając tym samym ilość generowanych odpadów niebezpiecznych.

Osiągnięcie sukcesu firmy nie byłoby możliwe bez właściwego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Jak wygląda struktura organizacyjna firmy HANNEX?

Firma HANNEX posiada strukturę organizacyjną typową dla firm produkcyjno – usługowych. W firmie wyodrębniono podstawowe działy. Na czele każdego z działów stoi jego przedstawiciel z precyzyjnie określonymi zadaniami i zakresem obowiązków.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność employer brandingowa. Co oferują Państwo swoim pracownikom?

Jesteśmy firmą rodzinną. Od początku pracownicy byli dla nas bardzo ważni dlatego stawiamy na ich rozwój. Organizujemy wiele szkoleń zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych aby podnosić kwalifikacje naszych pracowników. Zdarza się, że to nasza załoga wychodzi z inicjatywą odbycia jakiegoś konkretnego szkolenia na co chętnie przystajemy. Przynajmniej raz w roku organizujemy spotkania integracyjne, a w grudniu spotkanie wigilijne, na którym tradycją stało się już losowanie nagród. Każdy los wygrywa, a można wygrać począwszy od drobiazgów kończąc na lodówce czy telewizorze. Aktywnie wspieramy różne inicjatywy sportowe naszych pracowników sponsorując napoje czy stroje sportowe.

Jakość oferowanych usług to dla Państwa priorytet, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami?

Wpływ na jakość wyrobów oferowanych przez HANNEX mają nie tylko procesy działające w przedsiębiorstwie, ale również zewnętrzne czynniki tak dostarczane z zewnątrz usługi, procesy, surowce, materiały, maszyny. Ważne jest więc, aby dostawcy byli zweryfikowani i systematycznie oceniani. HANNEX dąży do tego, aby maksymalizować swój wpływ na jakość usług i wyrobów oferowanych przez dostawców. Dlatego dostawcy są kwalifikowani, okresowo weryfikowani oraz oceniani. W ten sposób HANNEX minimalizuje ryzyko wystąpienia nieprawidłowości podczas dostaw oraz buduje długotrwałe relacje z wybranymi dostawcami.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i świadczonych usług są otrzymane wyróżnienia. Jakimi najważniejszymi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

W 2018 roku uzyskaliśmy certyfikat systemu zarządzania jakością ISO9001:2015 oraz systemu zarządzania środowiskiem ISO14001:2005, potwierdzone certyfikatami TÜV Rheinland. W tym roku zostaliśmy docenieni przez Stowarzyszenie Lakiernictwa Przemysłowego otrzymując tytuł Przyjaciela Lakiernictwa Przemysłowego oraz drugie miejsce w kategorii Lakiernia Roku 2019.

Prospołeczne aspekty działalności gospodarczej stają się coraz ważniejszym elementem biznesu. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Staramy się czynnie wspierać okoliczną społeczność przy organizacji różnego rodzaju eventów kulturalnych, sportowych, gminnych i wielu innych. Przykładami naszych ostatnich aktywności mogą być takie wydarzenia jak Wroniecka Dycha, gminne dożynki czy dzień dziecka gdzie prezentowaliśmy nasze roboty współpracujące, które wręczały prezenty dzieciom. Staramy się również finansowo i regularnie wspierać okoliczne kluby sportowe.

Jak ocenia Pan przyszłość branży lakierniczej?

Branża lakiernicza obecnie ma się dobrze. Zmiany gospodarcze, ekologiczne na całym świecie, które w ostatnim czasie mają bardzo duży wpływ na przyszłość różnych branż na pewno będą miały wpływ na zmiany planów bądź dostosowanie się do nowych wymagań jakie stawia rynek. Mogę stwierdzić, że jeśli elektromobilność będzie dalej rozwijać się w tak szybkim tempie, a gusta klientów i ich indywidualność w wyborze koloru wnętrz, łączenia kolorów na zewnątrz pojazdów i maszyn będzie skutkować otwarciem nowych zleceń dla firm lakierniczych. Kolejnym aspektem jest zastępowanie elementów metalowych karoserii detalami wykonanymi z tworzyw sztucznych celem zredukowania masy detalu.

fb button

grab my essay banner

logo jooble