magazine top

ORLEN OIL to czołowy producent i dystrybutor środków smarowych z ponad 20-letnią tradycją. Spółka jest częścią Grupy kapitałowej PKN ORLEN S.A. – największej korporacji przemysłu naftowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Wachlarz produktów ORLEN OIL obejmuje najwyższej jakości oleje dla motoryzacji – PLATINUM ORLEN OIL, oleje technologiczne, przemysłowe, smary plastyczne, płyny eksploatacyjne, a także chemię samochodową i rozpuszczalniki. Odpowiadając na dynamiczne zmiany na rynku, ORLEN OIL aktywnie współpracuje z czołowymi zagranicznymi i polskimi ośrodkami badawczymi w zakresie wprowadzania do oferty nowych, wysokojakościowych produktów. Bogata oferta ORLEN OIL znajduje uznanie wśród odbiorców na całym świecie.

O kluczowych aspektach działalności firmy rozmawiamy z Panią Anitą Wierciak-Kaperek – Dyrektorem Marketingu w ORLEN OIL.

Czy mogłaby Pani przedstawić pokrótce historię rozwoju spółki ORLEN OIL? Jaka była geneza przedsiębiorstwa?

Początki Spółki ORLEN OIL sięgają roku 1998, to wtedy czwórka największych producentów środków smarnych – Petrochemia Płock, Rafineria Trzebinia, Rafineria Czechowice oraz Rafineria Jedlicze – założyła firmę Petro Oil. Rok później spółka Petro Oil została włączona w struktury Grupy Kapitałowej Polskiego Koncernu Naftowego. Warto dodać, że w tym samym roku spośród ponad 1000 konkursowych propozycji została wyłoniona nazwa ORLEN, która powstała z połączenia słów ORZEŁ i ENERGIA. W 2002 roku Petro Oil, wchodząca w skład Grupy Kapitałowej PKN ORLEN, zmieniła nazwę na ORLEN OIL i przyjęła charakterystyczny dla struktur koncernu logotyp. Jeszcze w tym samym roku został zaprezentowany pierwszy olej silnikowy marki PLATINUM ORLEN OIL.

ORLEN OIL posiada w swoim asortymencie szeroki wachlarz produktów i marek. Czy mogłaby Pani omówić aktualną ofertę firmy?

Oferta produktowa ORLEN OIL obejmuje produkty skierowane do wielu gałęzi motoryzacji i przemysłu. Sztandarową kategorią są oleje silnikowe marki PLATINUM ORLEN OIL, z których można wyróżnić kilka linii. PLATINUM Max Expert to oleje syntetyczne dla nowoczesnych samochodów z filtrami DPF/TWC oraz dla pojazdów spełniających normy emisji spalin EURO 6. Dla motocykli przygotowana została specjalna linia PLATINUM Rider, których jakość została potwierdzona w europejskich laboratoriach. Samochody ciężarowe muszą długotrwale pracować w trudnych warunkach, dlatego została opracowana linia PLATINUM ULTOR, która stanowi kompleksową ofertę dla całej floty pojazdów. Produkty PLATINUM ULTOR posiadają aprobaty czołowych producentów takich jak: Mercedes-Benz, MAN, Volvo czy Scania oraz spełniają rygorystyczne normy EURO 5 i EURO 6. ORLEN OIL w swojej ofercie posiada również specjalistyczne oleje dla rolnictwa - linia PLATINUM AGRO, która dedykowana jest dla nowoczesnych maszyn rolniczych. Z kolei takie produkty jak PILAROL oraz TRAWOL to znane marki w przemyśle leśnym i ogrodniczym. Oprócz olejów ORLEN OIL oferuje szereg płynów eksploatacyjnych i kosmetyków dla motoryzacji. Między innymi linia płynów chłodniczych Petrygo, która jest tworzona w oparciu o najnowsze technologie i dodatki, poparta licznymi aprobatami, zapewniająca odpowiednią temperaturę i warunki pracy dla jednostek napędowych. Natomiast linia kosmetyków samochodowych PLATINUM Impact oferuje niezawodną jakość, popartą nowoczesnymi recepturami i może być wykorzystywana do amatorskiego i profesjonalnego użytku.

Jakie grupy Klientów są głównymi odbiorcami firmy?

Naszymi Partnerami Biznesowymi są przede wszystkim hurtownie, bazy paliw oraz wszelkiego rodzaju konsorcja przemysłowe, takie jak kopalnie i huty. Posiadamy rozbudowaną sieć Autoryzowanych Dystrybutorów, którzy docierają z naszą ofertą produktową do każdego klienta indywidualnego w kraju, oraz w blisko 50 rynkach zagranicznych. Wartym podkreślenia jest fakt, że nasze produkty są dostępne na kilku kontynentach, nie tylko w Europie.

Co wyróżnia Państwa firmę spośród innych działających w tej samej branży? Co uważacie za swoje największe atuty?

Jesteśmy polskim liderem produkcji i dystrybucji środków smarnych. Nasze produkty poddawane są testom i badaniom przed wprowadzeniem ich na rynek, w celu zapewnienia jak najlepszej jakości klientom. Nie ograniczamy się tylko do rynku polskiego i europejskiego, wprowadzamy innowacyjne produkty z nowymi technologiami oraz posiadamy aprobaty od czołowych producentów samochodów i maszyn przemysłowych. Wśród naszych usług jest specjalistyczny serwis olejowy, Power Service, który zajmuje się konserwacją, wymianą środków smarnych i rozwiązywaniem wszelkich problemów na miejscu, w siedzibie klienta. Jako lider jesteśmy na bieżąco z trendami i odpowiadamy na wciąż zmieniające się potrzeby klientów, rynku i świata.

Proces wdrażania nowoczesnych, innowacyjnych technologii to istotny element przewagi konkurencyjnej ORLEN OIL. Czy mogłaby Pani opowiedzieć szerzej o zapleczu badawczo-rozwojowym firmy?

Dział Badań i Rozwoju w ORLEN OIL musi działać z wyprzedzeniem, a ich plany muszą być dalekosiężne. To znaczy, że oprócz obserwacji rynku i prób przewidywania jak zmienią się światowe trendy, Dział Badań i Rozwoju powinien przyjąć odpowiednią strategię, przy planowaniu nowych produktów czy nowych technologii. Najważniejsze czynniki na jakie nasi specjaliści zwracają uwagę to:

  • klient – jego wymagania i potrzeby,
  • rynek – trendy panujące aktualnie w branży,
  • aktualne prawa – rodzaje substancji jakie nie są już możliwe do zastosowania w środku smarowym, kwestie rakotwórczości, mutagenności czy biodegradowalność.

Posiadając wiedzę w tych obszarach jesteśmy w stanie rozpocząć proces projektowania środka smarowego, który musi spełnić specyficzne wymagania postawione przez klienta oraz wymagania normatywne narzucone odgórnie przez ogólnoświatowe standardy normalizacyjne. Kolejne kamienie milowe, podczas realizacji pracy badawczej, potwierdzane są badaniami realizowanymi w laboratoriach spółki, lub w centrum badawczo rozwojowym GK ORLEN. Oczywiście Spółka korzysta, również z laboratoriów zlokalizowanych dosłownie na całym świecie. Zlecamy badania do laboratoriów w USA, Niemczech, Austrii, Francji i oczywiście w Polsce. W ramach laboratoriów w GK ORLEN możemy realizować szereg unikalnych badań zwłaszcza w obszarze olejów z grupy MWF.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są posiadane świadectwa. Jakimi najważniejszymi certyfikatami może się pochwalić ORLEN OIL?

Spółka ORLEN OIL jest członkiem organizacji ATIEL, w skład której wchodzą wszystkie czołowe spółki przemysłu olejowego w Europie, posiadające doświadczenie i ekspercką wiedzę w dziedzinie produkcji olejów silnikowych. Posiadamy Certyfikat Systemu Zarządzania nadany przez Bureau Veritas Certification Polska dla systemów zarządzania:

  • Jakością wg ISO 9001:2015 (akredytacje: PCA – polska, UKAS – brytyjska),
  • Środowiskowego wg ISO 14001:2015 (akredytacje: PCA – polska, UKAS – brytyjska),
  • Bezpieczeństwem i Higieną Pracy wg ISO 45001:2018 (akredytacja: UKAS – brytyjska).

ORLEN OIL posiada także certyfikat spełnienia wymagań AQAP 2110:2016 („Wymagania NATO dotyczące zapewnienia jakości przy projektowaniu, pracach rozwojowych i produkcji”) w zakresie produkcji i sprzedaży artykułów chemicznych, środków smarowych, działalności handlowej produktami chemicznymi, rafineryjnymi i petrochemicznymi na rynkach krajowych i zagranicznych, prac badawczo-rozwojowych w zakresie środków smarowych i artykułów chemicznych oraz prowadzenia doradztwa technicznego.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie firma? Czy mogłaby Pani opowiedzieć o kadrze specjalistów spółki ORLEN OIL?

Nasza załoga to niewątpliwie ogromny kapitał firmy. Jesteśmy zdeterminowani do pozyskiwania najlepszych specjalistów, poprzez m.in. projekty stażowe, współprace z uczelniami technicznymi czy udziały w tragach pracy. W naszej spółce pracuje ponad 400 pracowników, na różnych szczeblach i w różnych obszarach. Oprócz Centrali, posiadamy dwa zakłady w Trzebini i Jedliczu. W firmie zatrudniamy m.in. pracowników biurowych, terenowych, kierowców, specjalistów od badań i komunikacji, kierowników oraz pracowników z zakładów produkcji.

Bardzo ważną częścią działalności ORLEN OIL są sprawy pozabiznesowe. W jaki sposób angażują się Państwo w działalność pozabranżową?

Spółka ORLEN OIL aktywnie prowadzi działania sponsoringowe oraz CSR-owe w wielu obszarach, angażując się w wydarzenia o skali międzynarodowej i krajowej. Dzięki działaniom sponsoringowym Spółka jest widoczna na wielu sportowych arenach. Jednym z kluczowych projektów sponsoringowych jest utworzony zespół Ambasadorów PLATINUM ORLEN OIL, do którego należą światowej klasy sportowcy, tacy jak: Robert Kubica, Bartosz Zmarzlik, Kuba Przygoński, Miko Marczyk oraz Martin Prokop, znani w świecie motosportu zawodnicy. Wielu z nich posiada na swoim koncie udziały i sukcesy w prestiżowych wyścigach lub rajdach. Robert Kubica wciąż jest aktywny w F1 oraz w 24h Le Mans i ma za sobą starty w DTM. Kuba Przygoński i Martin Prokop od wielu lat biorą udział w Rajdzie Dakar. Miko Marczyk ściga się w WRC2. Z kolei Bartosz Zmarzlik to dwukrotny indywidualny żużlowy Mistrz Świata. Nieco innym, równie istotnym projektem sponsoringowym jest współpraca z jednym z najstarszych polskich klubów - Wisłą Kraków, 13-krotnym Mistrzem Polski. Dzięki temu ORLEN OIL wspiera także rozwój Akademii Piłkarskiej w tymże klubie, gdzie na treningi uczęszcza ponad 400 chłopców oraz dziewczynek. Promocja sportu i zdrowego trybu życia jest dla spółki niezwykle ważna, szczególnie wśród młodych ludzi. Jako Partner Strategiczny Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników spółka ORLEN OIL szkoli i edukuje młodych oraz zawodowych mechaników. Wiedzę zdobytą podczas wykonywania zadań oraz szkoleń przygotowanych przez ekspertów ORLEN OIL, uczestnicy mogą wykorzystywać w swojej dalszej pracy zawodowej.

Co stanowi obecnie największe wyzwanie dla Państwa przedsiębiorstwa?

Aktualnie największym wyzwaniem jest stabilność cen zakupu komponentów produkcyjnych. Staramy się działać z wyprzedzeniem gromadząc odpowiednie ilości zapasów i surowców do produkcji, zarówno olejów oraz smarów. Część surowców nabywamy zza oceanu, a część stanowi nasza krajowa produkcja.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe miesiące, lata?

Świat dąży do zero emisyjności, co zgodne jest z przyjętą przez GK ORLEN strategię 2030, która wprowadzana jest w całej grupie przez wszystkie spółki. Tworząc nowe produkty zdajemy sobie sprawę z tego, że muszą one spełniać nowe, rygorystyczne wymagania, związane z biodegradowalnością czy ograniczeniami emisji spalin. Widzimy, również jak szybko zmieniają się trendy w motoryzacji. Liczba samochodów elektrycznych, które nie potrzebują środka smarowego, cały czas się zwiększa. Nasz kierunek działań, również uwzględnia tę tendencję, jednak wszelkie ośrodki przemysłowe takie jak kopalnie, przemysł ciężki, wytwórnie czy huty, nadal będą potrzebować sporych ilości środka smarowego. To z myślą o nich ORLEN OIL wprowadził do swojej oferty produkty HYDROL BIO, biodegradowalne oleje hydrauliczne. Jest to wyraz naszej troski o zasoby naturalne, ale i dbałość o najwyższe standardy jakościowe. Należy być blisko procesów wytwórczych nowych komponentów i tam szukać możliwości aplikacji środka smarowego. Na dzień dzisiejszy istotnym problemem w eksploatacji samochodu elektrycznego (zero emisyjnego), jest odprowadzenie ciepła z baterii. Aktualne rozwiązania bazują na płynach chłodniczych lub czynnikach chłodniczych zasilających układy klimatyzacji. Wyzwaniem będzie opracowanie nowego bardziej efektywnego czynnika, pozwalającego na odprowadzenie ciepła, ale i ogrzanie baterii w zimowe dni. Generalnie branża smarownicza stoi u progu zmian. Dobra strategia pozwoli na funkcjonowanie takich spółek w kolejnych dekadach. Problemy tarcia, odbioru ciepła, zapobieganiu korozji i wiele innych nie znikną, zmienią się na pewno sposoby ich rozwiązania, a te muszą zostać opracowane przez spółki, takie jak my.

Marka PLATINUM ORLEN OIL obchodzi jubileusz 20-lecia powstania. Zawsze rocznice są dobrym momentem do refleksji. Czy mogłaby Pani pokusić się o podsumowanie tego okresu? Z jakich dotychczasowych osiągnięć przedsiębiorstwa są Państwo najbardziej dumni?

20 lat olejów PLATINUM ORLEN OIL to czas wielu zmian w Polsce, na świecie a przede wszystkim w przemyśle. Przez te wszystkie lata Spółka musiała się ciągle zmieniać i dostosowywać do nowych realiów, dlatego gdyby porównać produkty, technologie i sposób pracy sprzed 20 lat do tych dzisiejszych, to byłaby ogromna różnica. Oczywiście największe zmiany dotknęły produktów, technologii, wykorzystywanych materiałów oraz dodatków uszlachetniających, te niewątpliwie zmieniły się na lepsze. Do naszych największych osiągnięć można niewątpliwie zaliczyć zbudowanie renomy i pozycji lidera w Polsce w produkcji i dystrybucji środków smarnych oraz zaufania wśród naszych klientów i konsumentów. 20 lat ciężkiej pracy wpłynęło na to, że marka PLATINUM ORLEN OIL jest kojarzona z wysokiej jakości produktami oraz niezawodnością. Również naszą ekspansję na rynki zagraniczne można zaliczyć do sukcesów, w końcu produkty dostarczamy do prawie 50 krajów na całym świecie. Małymi sukcesami można nazwać każdą aprobatę i certyfikat, który otrzymuje nasza firma lub produkt. Jest to potwierdzenie tego, że wykonaliśmy dobrą robotę a badania i testy przyniosły oczekiwane efekty. Dzięki takim aprobatom, wiemy, że zapewniamy naszym klientom najlepszą możliwą jakość, co przekłada się na dalsze zaufanie do naszej Spółki. Jednym z takich wyróżnień jest certyfikat LT-AT od MAN, który posiadają tylko 4 firmy na świecie. Sukcesem, z którego jesteśmy bardzo dumni, jest możliwość sponsorowania polskich i zagranicznych sportowców oraz krakowskiego klubu piłkarskiego Wisła Kraków. Nasz zespół Ambasadorów PLATINUM ORLEN OIL to światowej klasy zawodnicy, tacy jak Robert Kubica, Bartosz Zmarzlik, Kuba Przygoński czy Martin Prokop. Dzięki programowi Ambasadorów możemy nie tylko wspierać ich, podczas prestiżowych rajdów i wyścigów, ale również promować sport i aktywność fizyczną wśród kibiców, a zwłaszcza wśród młodzieży. Wspólnie organizujemy wydarzenia o skali krajowej i lokalnej, docierając do lokalnych społeczności i dając szansę, na przykład, na spotkanie ulubionego sportowca.

fb button

grab my essay banner

logo jooble