magazine top

Silna ochrona marki w tak mocno konkurencyjnym rynku staje się koniecznością. Możesz to osiągnąć tylko rejestrując znak towarowy. Tyle tylko, że odmian znaków jest przynajmniej kilkanaście. W tym dwie najpopularniejsze - nazwą oraz logo. Na co się zdecydować? Co jest bardziej praktyczne? A może wnosić o zastrzeżenie obu form? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Definicja znaku towarowego

Najprościej można to wyjaśnić tak, że tym znakiem jest to wszystko co wyróżnia Twoją ofertę na rynku. Zwykle jest to unikalny symbol, grafika, nazwa, a nawet kształt czy, kolor. Ważne jedynie aby miało w sobie to coś co faktycznie utkwi w pamięci klienta. Takiej funkcji nie spełniają nazwy opisowe jak "dobry lekarz" czy "tania odzież".

Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na zastrzeżenie znaku:

 • słownego, czyli nazwy firmy lub produktu;
 • słowno-graficznego, czyli logo firmy lub produktu.

Zobacz również:

Wady i zalety znaku słownego

Ta forma opiera się na samym tekście lub słowie, bez dodatkowych elementów graficznych. Przykłady słownych znaków towarowych to takie nazwy jak "Nike", "Coca-Cola" czy "Apple".

Zalety zastrzeżenia nazwy:

 • Kontrola nad marką: Daje Ci ekskluzywne prawa do używania nazwy w swojej działalności gospodarczej. Nie będzie mieć znaczenia czy konkurent tego słowa używa w niepodobnym logo. Liczy się tylko płaszczyzna fonetyczna.
 • Ochrona przed zarzutem opisowości nazwy firmy: Rejestracja słownego znaku chroni Cię przed zarzutem, że nazwa jest zbyt ogólna, powszechna lub opisuje Twoją ofertę. Zyskujesz silniejszą pozycję prawną i większą ochronę swojej marki.
 • Ochrona domeny firmowej: Rejestracja nazwy zapewnia ochronę domeny firmowej. Nie musisz wykupować wszystkich możliwych rozszerzeń.
 • Mocniejsza pozycja prawna: W przypadku naruszenia Twojej nazwy na stronach internetowych, w tym na popularnych platformach handlowych, jak Allegro możesz łatwo żądać usunięcia ofert nieuczciwej konkurencji, które próbują podszywać się pod Twoją markę i wykorzystywać Twoją nazwę dla swoich celów.
 • Łatwość w przypadku rebrandingu logo: Rejestracja nazwy skupia się głównie na ochronie płaszczyzny fonetycznej, co oznacza, że w przypadku zmiany grafiki marki, nie musisz przechodzić przez cały proces ponownej rejestracji.

Wady zastrzeżenie nazwy:

 • Odmowa rejestracji nazwy opisującej działalność: Jeśli nazwa firmy jest zbyt ogólnoinformacyjna (np. TOP TOOLS)i to zgłoszenie zostanie odrzucone.
 • Podobieństwo fonetyczne do znaku konkurencji: Rejestrując nazwę musisz uważać, aby nie była podobno do tych, które są już zastrzeżone. Różnica kilku literek nie wystarcza, żeby uniknąć kolizji.
 • Brak ochrony wyglądu logo: Rejestracja znaku słownego koncentruje się głównie na ochronie samej nazwy, a nie na  logo. Jeśli Twoje logo ma duże znaczenie dla identyfikacji marki, rejestracja słownego znaku towarowego nie zapewni ochrony przed nieuprawnionym użyciem grafiki przez innych.

Znak słowno-graficzny - wady i zalety

To rodzaj znaku, który łączy zarówno elementy słowne, jak i graficzne. Przykładem może być znak towarowy Nike (połączenie słowa "Nike" oraz charakterystycznej grafiki Swoosh). Innym przykładem może być znak towarowy Adidas, czyli słowo "Adidas" połączone z trzema równoległymi paskami, które są rozpoznawalnym elementem graficznym marki.

Zalety logo:

 • Łatwiejsze uzyskanie ochrony: Rejestracja logo może być prostsza do uzyskania ochrony niż samego słownego znaku. Kombinacja elementów słownych i graficznych tworzy unikalny identyfikator marki, który jest mniej podatny na odrzucenie ze względu na opisowość nazwy czy podobieństwo do innych znaków. O ile oczywiście nie jest abyt minimalistyczny.
 • Neutralizacja podobieństwa fonetycznego: Czasami słowno-graficzny znak towarowy może pomóc w zneutralizowaniu podobieństwa fonetycznego do znaku konkurencji. Dodanie dominującego, oryginalnego i zaskakującego elementu graficznego do nazwy może zapewnić dodatkowe wyróżnienie, które wyeliminuje możliwe pomyłki.
 • Odstraszanie konkurentów: Nawet jeśli słowo zawarte w logo jest opisowe, samo posiadanie zarejestrowanego znaku towarowego może zniechęcić inne firmy do przybliżenia się do Ciebie. Ważne abyś jedynie używał wtedy R-ki w kółeczku przy logo.

Wady logo:

 • Rejestracja znaku słowno-graficznego może wiązać się z ryzykiem, że nazwa zawarta w znaku może być uznana za opisową. Nie masz więc wyłączności na jej używanie. Jeżeli konkurent użyje innej grafiki, to nie naruszy Twojego prawa.
 • Zmiana logo marki wymaga zgłoszenia nowego znaku towarowego. Rejestracja logo koncentruje się na ochronie konkretnej kombinacji elementów słownych i graficznych, co wymaga przeprowadzenia ponownego procesu rejestracji po rebrandingu. Jest to drogie w przypadku procedury międzynarodowej.

Wybór odpowiedniej formy znaku towarowego.

Wybór formy znaku, to decyzja, która powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i celów Twojej firmy. Co więcej często odpowiedź na to pytanie daje przeprowadzona wcześniej analiza prawna marki. Aby dokonać właściwego wyboru, warto rozważyć kilka istotnych czynników:

 • Wizualna reprezentacja marki vs. identyfikacja tekstowa: Zastanów się, czy bardziej zależy Ci na silnym wizerunku wizualnym (logo) czy na skupieniu się na identyfikacji tekstowej (nazwa firmy). Jeśli masz unikalne i łatwo zapadające w pamięć logo, może być to skuteczne narzędzie do budowania rozpoznawalności marki.
 • Unikalność nazwy lub logo: Sprawdź, czy masz możliwość znalezienia unikalnej nazwy firmy lub stworzenia wyjątkowego logo, które nie koliduje z istniejącymi markami. Ważne jest, aby Twój znak towarowy był odrębny i nie prowadził do zamieszania na rynku.
 • Przyciąganie uwagi i zapadanie w pamięć: Zastanów się, która opcja, czy to nazwa firmy czy logo, jest bardziej przyciągająca uwagę i zapada w pamięć klientów. Chcesz, aby Twój znak towarowy wyróżniał się spośród konkurencji i budował pozytywne skojarzenia z Twoją marką.

Jeżeli Twoja nazwa nie jest opisowa, to zdecydowanie warto rozważyć zgłoszenie zarówno nazwy firmy, jak i logo do ochrony jako znaku towarowego. Rejestracja obu elementów jako słowno-graficznego znaku towarowego przynosi szereg korzyści.

W procesie rejestracji, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy rzecznika patentowego. Ten ekspert dysponuje specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem w zakresie prawnej ochrony marki. Może Ci pomóc w ocenie zdolności rejestrowej Twojego znaku towarowego, czyli sprawdzeniu, czy spełnia on wymogi formalne i nie koliduje z już istniejącymi markami. Ponadto może Cię odciążyć z wszelkimi formalnościami przed Urzędem Patentowym.

Skorzystanie z pomocy rzecznika patentowego jest kluczowym krokiem, aby zapewnić sobie kompleksową ochronę i profesjonalne zarządzanie własnością intelektualną Twojej marki.

Podsumowanie

Decyzja dotycząca rejestracji znaku towarowego - nazwy firmy czy logo - jest istotnym krokiem w budowaniu marki i zabezpieczaniu jej praw. Zarówno nazwa firmy, jak i logo mają swoje zalety i wady, a ostateczny wybór powinien uwzględniać indywidualne potrzeby i cele firmy.

Istotne jest również przeprowadzenie analizy ryzyka przed rejestracją znaku towarowego, aby uniknąć konfliktów z innymi zarejestrowanymi znakami.

fb button

grab my essay banner

logo jooble