magazine top

Funkcja blokowania łożysk talerzowych iglidur PRT pozwala na oszczędzenie znacznej ilości czasu poświęconego na regulację

Pociągnij za rygiel na sprężynie, obróć łożysko do żądanej pozycji i zwolnij rygiel. Dzięki nowemu mechanizmowi zatrzaskowemu firma igus rozszerza funkcjonalność swoich bezsmarowych i bezobsługowych łożysk wieńcowych serii PRT-04, przeznaczonych do niewielkich przestrzeni montażowych. Oszczędza to czas regulacji w zastosowaniach takich jak np. stoły montażowe, czy panele operatorskie maszyn CNC. 

Montażyści często pracują z obrotowymi stołami montażowymi. Po zamontowaniu jednego elementu obracają stół, aby wykonać kolejną czynność, nie zmieniając swojej własnej pozycji. Takie rozwiązanie znacznie poprawia ergonomię pracy. Czas tych wszystkich przestawień i regulacji może zsumować się aż do kilku godzin w miesiącu. Ponadto, zwłaszcza pod koniec zmiany, kiedy koncentracja spada, istnieje ryzyko obrócenia stołu o zbyt duży kąt i pominięcia jednego kroku roboczego, co w rezultacie prowadzi do kosztownych poprawek, związanych z demontażem na późniejszych etapach. „Aby rozwiązać te problemy, wprowadziliśmy nową funkcję blokowania dla naszych łożysk wieńcowych serii PRT-04” — mówi Michał Obrębski, menadżer produktu iglidur w firmie igus Sp. z o.o. „To stosunkowo prosty mechanizm, ale bardzo skuteczny”.


Nigdy więcej nie pominiesz kroku montażowego

Funkcja blokowania łożyska wieńcowego PRT-04 jest banalnie łatwa w obsłudze: przed obróceniem należy pociągnąć zatrzask sprężynowy. Po obróceniu o zadaną wartość kątową (standardowo co 90 stopni) sworzeń na sprężynie wraca samoczynnie na swoje miejsce i utrzymuje łożysko w bezpiecznej pozycji. Użytkownik nie traci już czasu na dalsze regulacje, czy dokręcanie śrub, motylków, itd. Punkty blokowania można również określić indywidualnie. Na przykład można obrócić stół o 20 stopni, aby wkręcić świecę żarową do silnika, a następnie o kolejne 70 stopni, aby włożyć bagnet do pomiaru oleju. Mechanizm blokujący sprawia, że nie zostanie pominięty żaden krok roboczy. PRT-04 z funkcją blokowania jest częścią kompleksowego systemu modułowego, zaprojektowanego specjalnie z myślą o niewielkich przestrzeniach montażowych i obciążeniu do 48 000 N. Dzięki temu klient może skonfigurować swoje indywidualne łożysko talerzowe iglidur PRT w ośmiu rozmiarach — od 20 do 300 milimetrów średnicy wewnętrznej. Oprócz akcesoriów, takich jak piny centrujące do podłączenia napędu (silnika), pierścienie dystansowe i zaciski, firma igus oferuje również wykonanie łożysk wieńcowych z uzębionym pierścieniem zewnętrznym w aż czterech standardach i w jednym standardzie uzębienia wewnętrznego dla wyjątkowo ciasnych przestrzeni montażowych. Łożyska talerzowe mogą być napędzane pasami lub kołami zębatymi. Ślizgowe elementy zastosowane w tych łożyskach są formowane wtryskowo z trybopolimerów o wysokiej odporności na zużycie. Standardowo bezsmarowe elementy ślizgowe wykonane są z wysokowydajnego trybopolimeru iglidur J i zapewniają minimalizację współczynnika tarcia i zużycia. Łożyska PRT znajdują zastosowanie nie tylko w stołach montażowych, ale także w panelach operatorskich maszyn CNC, technologii scenicznej i oświetleniowej, jak również w branży solarnej, gdzie odpowiadają za ruch paneli fotowoltaicznych.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne