magazine top

P.P.U.H. EMAG-SERWIS Sp. z o.o. to dynamicznie rozwijająca się firma, która rozpoczęła swoją działalność w marcu 1993 roku w wyniku restrukturyzacji Centrum Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa ”EMAG”. Specjalizuje się w projektowaniu, produkcji jednostkowej oraz małoseryjnej urządzeń elektroniki, elektrotechniki i automatyki przemysłowej, w tym urządzeń zabezpieczających przed wybuchami zgodnych z Dyrektywą ATEX. Firma łączy specjalistyczną wiedzę naukową z umiejętnościami biznesowymi, tworząc unikalne rozwiązania dla branży górniczej, lotniczej, kolejowej, metrologicznej i innych. Posiadając silne zaplecze technologiczno-produkcyjne, EMAG-SERWIS oferuje innowacyjne produkty spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa i jakości.

W sercu ciągle ewoluującego świata technologii, gdzie innowacyjność splata się z precyzją, znajduje się EMAG-SERWIS - firma, która od ponad trzech dekad wyznacza standardy w branży. Z Janem Szczuckim, Prezesem Zarządu, mamy wyjątkową okazję zagłębić się w historię, obecną działalność oraz przyszłe aspiracje tej renomowanej organizacji. Rozmowa odsłania kulisy unikalnych kompetencji firmy, która nie tylko dostosowuje się do zmieniającego się rynku, ale także aktywnie kształtuje przyszłość bezpiecznych technologii. Od zaawansowanego zaplecza produkcyjnego, przez innowacyjne podejście do produkcji, po społeczną odpowiedzialność - wywiad z Janem Szczuckim to podróż przez wartości i wizję, które czynią EMAG-SERWIS niezawodnym partnerem w dziedzinie elektroniki, elektrotechniki i automatyki przemysłowej.

Czy mógłby Pan opowiedzieć o historii firmy EMAG-SERWIS, ze szczególnym uwzględnieniem tych wydarzeń, które miały kluczowe znaczenie dla jej rozwoju?

EMAG-SERWIS to firma, która powstała w marcu 1993 roku jako rezultat restrukturyzacji Centrum Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa „EMAG”. Początki firmy wiążą się ściśle z kręgiem naukowym i od początku dążyliśmy do łączenia głębokiej wiedzy specjalistycznej z praktycznymi umiejętnościami biznesowymi, realizując unikalne projekty zgodnie z najwyższymi standardami. W 2001 roku podjęliśmy istotny krok, rozpoczynając proces wdrożenia systemu ISO, co pomogło w zakładaniu solidnych fundamentów jakościowych. Dwa lata później wprowadziliśmy system ERP, zwiększając efektywność koordynacji procesów wewnętrznych. W 2004 roku nasze wysiłki zostały uwieńczone uzyskaniem certyfikatu ISO 9001. W roku 2006 dokonaliśmy znaczących inwestycji w modernizację naszego zaplecza techniczno-produkcyjnego. Dzięki temu nasze usługi osiągnęły najwyższy poziom jakości i efektywności. Dwa lata później, utworzyliśmy zaawansowane laboratorium pomiarowe oraz wdrożyliśmy system planowania produkcji, co znacząco zwiększyło naszą efektywność operacyjną. W 2010 roku wprowadzenie systemu MES i automatyzacja procesów znacząco zwiększyły skuteczność zarządzania produkcją. W 2012 roku nabyliśmy nowoczesną linię montażową SMT, poszerzając nasze możliwości produkcyjne. Kolejne lata to okres intensywnego rozwoju. Skupiliśmy się na monitorowaniu łańcucha dostaw, zwiększeniu bezpieczeństwa dostarczanych artykułów oraz rozbudowie nowego centrum obróbczego CNC. Kontynuowaliśmy inwestycje w rozwój, podnosząc kompetencje personelu i prowadząc badania naukowe we współpracy z renomowanymi instytutami. Wprowadzenie elektronicznego systemu obiegu dokumentów stanowiło kolejny krok w kierunku efektywnego zarządzania informacją w firmie. Nasza historia to nie tylko opowieść o technologicznym postępie, ale również o naszym zaangażowaniu w jakość, innowacje i rozwój zgodny z najnowszymi trendami. Bliska współpraca ze środowiskiem naukowym i biznesowym stanowi fundament naszej działalności, umożliwiając nam skuteczne reagowanie na pojawiające się wyzwania rynkowe oraz doskonalenie kompetencji. Dzięki temu jesteśmy w stanie nie tylko sprostać oczekiwaniom klientów, lecz również przewyższyć ich oczekiwania, dostarczając produkty i usługi na najwyższym poziomie.

Na jakich specyficznych segmentach rynku skupia się Państwa działalność i dlaczego akurat te obszary zostały wybrane?

Nasza działalność koncentruje się na wyselekcjonowanych segmentach rynku, wybranych ze względu na ich strategiczne znaczenie i potencjał rozwoju. Szczególną uwagę poświęcamy obszarom, które rokują na wzrost i zwiększenie konkurencyjności. Kluczowy dla nas segment to sektor technologiczny, wybrany ze względu na jego ciągły rozwój i innowacyjność. Współpraca z przemysłem, jednostkami samorządu terytorialnego oraz jednostkami naukowymi pozwala nam śledzić najnowsze trendy i utrzymywać naszą ofertę na czele rynku. Specjalizacja w elektronice, elektrotechnice oraz automatyce przemysłowej umożliwia nam dokładne zrozumienie i spełnianie potrzeb naszych klientów z tych sektorów. Kolejny obszar, na którym skupiamy się, to zrównoważony rozwój. Jako firma technologiczna chcemy aktywnie przyczyniać się do ochrony środowiska. Nasze produkty i usługi są ściśle związane z inżynierią środowiska i są zgodne z proekologicznymi zasadami, stanowiąc istotny element naszego zaangażowania w zrównoważony rozwój. Trzeci istotny obszar to segmenty rynku strategiczne dla naszych partnerów biznesowych. Dokładnie identyfikujemy i wybieramy branże, w których możemy dostarczyć wartość dodaną. Nasze działania opieramy na budowaniu trwałych relacji, a skupienie się na kluczowych obszarach pozwala nam lepiej zrozumieć i spełnić indywidualne potrzeby naszych partnerów.

Jakie są flagowe produkty EMAG-SERWIS i do jakich zastosowań są one przeznaczone?

Posiadamy ponad 30-letnie doświadczenie w produkcji demonstratorów, modeli i prototypów. Specjalizujemy się w jednostkowej oraz małoseryjnej produkcji urządzeń z zakresu elektroniki, elektrotechniki i automatyki przemysłowej. Naszą wyjątkowość podkreśla elastyczność produkcji, pozwalająca na realizację nawet najbardziej skomplikowanych projektów. Wykorzystujemy zaawansowane wyposażenie produkcyjne i zaplecze konstrukcyjno-technologiczne do wytwarzania opartego zarówno na naszych autorskich rozwiązaniach, jak i zgodnie z powierzonymi dokumentacjami konstrukcyjnymi. Nasze flagowe produkty skupiają się głównie na urządzeniach przeznaczonych do stref zagrożonych wybuchem, zaliczających się zarówno do grupy I, jak i II. Dzięki nim znacząco podnosimy poziom bezpieczeństwa w przemyśle. W naszej ofercie znajdują się m.in. metanomierze, czujniki parametrów atmosfery, i aparatura sejsmoakustyczna. Obserwując dynamiczne zmiany rynkowe, systematycznie rozszerzamy naszą ofertę, włączając produkty dla sektorów takich jak lotnictwo, medycyna, kolejnictwo, i wodociągi. Dywersyfikacja i adaptacja do trendów rynkowych to kluczowe elementy naszej strategii, które wraz z naszym zaangażowaniem w precyzję, innowacyjność i bezpieczeństwo, czynią EMAG-SERWIS niezawodnym partnerem na rynku.

Co stanowi największe atuty firmy EMAG-SERWIS i czym charakteryzują się Państwa produkty?

Największym atutem naszej firmy są unikalne kompetencje, które sprawiają, że jesteśmy nie tylko integratorem, ale również liderem w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dostosowanych do najwyższych standardów. Doskonała znajomość procesów badawczych, etapów rozwoju technologicznego, i skuteczne wprowadzanie innowacji na rynek to nasze kluczowe umiejętności. Nasze produkty, szczególnie te przeznaczone do stref zagrożonych wybuchem, nie tylko precyzyjnie mierzą parametry przemysłowe i środowiskowe, ale także skutecznie reagują na potencjalne zagrożenia. Dzięki naszym rozwiązaniom, możemy skutecznie przeciwdziałać ewentualnym niebezpieczeństwom, co wpisuje się w naszą misję tworzenia bezpiecznych warunków pracy.

Jakie miejsce zajmują innowacje w strategii rozwoju Państwa firmy? Nad jaką problematyką obecnie pracujecie?

Innowacje są sercem naszej strategii rozwoju. Wierzymy, że tylko ciągłe dążenie do nowatorskich rozwiązań pozwala nam skutecznie odpowiadać na potrzeby rynku. Obecnie pracujemy nad problematyką związaną z obszarem systemu monitoringu składowisk odpadów, mającym na celu wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań dla naszych klientów. Nasza działalność innowacyjna obejmuje zarówno doskonalenie istniejących produktów, jak i kreowanie zupełnie nowych rozwiązań. Inwestujemy w badania i rozwój, współpracujemy z instytucjami naukowymi, i budujemy partnerskie relacje na rynku, aby utrzymać silną pozycję partnera technologicznego. Jesteśmy dumni z naszej roli lidera w tworzeniu technologicznych innowacji, które przekładają się nie tylko na naszą efektywność, ale również na dobro naszych klientów, partnerów biznesowych, i środowiska.

Czy może Pan opowiedzieć o zapleczu produkcyjno-technicznym przedsiębiorstwa?

Nasz zakład produkcyjny wyróżnia się nowoczesnym i wszechstronnym zapleczem technologiczno-produkcyjnym, a także wykwalifikowaną kadrą pracowniczą o szerokich kompetencjach. Specjalizujemy się w produkcji urządzeń elektronicznych, a nasze możliwości obejmują montaż komponentów SMT i THT przy użyciu precyzyjnych linii montażowych. Posiadamy również nowoczesny park maszynowy dla produkcji podzespołów mechanicznych oraz centra obróbcze CNC. Stosujemy jedną z najnowszych metod kontroli optycznych, AOI 3D, aby zapewnić najwyższą jakość podzespołów elektronicznych. Nasza linia do kontroli optycznej AOI umożliwia inspekcję 3D + 2D w jednym cyklu. Jako firma projektowo-wykonawcza, oferujemy szeroki zakres usług projektowych, włączając w to konsultacje, wycenę prototypów, doradztwo techniczne, projektowanie obwodów drukowanych PCB, oprogramowanie sprzętowe, projektowanie obudowy urządzeń, a także współpracę przy uzyskiwaniu certyfikatów w obszarach takich jak ATEX czy EMC.

Ile osób zatrudnia obecnie przedsiębiorstwo? Czy mógłby Pan przybliżyć kadrę specjalistów firmy EMAG-SERWIS?

Na rynku wyróżnia nas zróżnicowana kadra wysoko wykwalifikowanych pracowników, obejmująca różne dziedziny technologii. Nasz zespół liczy około 60 specjalistów, co pozwala nam konkurować w sektorze MŚP, zwłaszcza w kontekście dominacji korporacji. Nasza siła leży w elastyczności, szybkim reagowaniu na zmiany rynkowe i adaptacji do potrzeb klientów. Zatrudniamy specjalistów o różnych umiejętnościach i specjalizacjach, w tym technologów, programistów, kontrolerów, elektroników, konstruktorów, planistów, logistyków, monterów, mechaników, operatorów CNC i doświadczonych menedżerów. Określony zakres obowiązków i kompetencji pozwala nam efektywnie funkcjonować na rynku. Jesteśmy zobowiązani do ciągłego doskonalenia naszych umiejętności, inwestując w rozwój personelu i śledząc najnowsze trendy technologiczne.

W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest kluczowym elementem naszej działalności i wkładem w rozwój lokalnej społeczności. Jesteśmy dumni z naszego zaangażowania w innowacyjne projekty edukacyjne, szczególnie te koncentrujące się na poprawie jakości powietrza w regionie śląskim. Współpracujemy z inicjatywami, takimi jak Alarmy Smogowe, aby edukować młodzież o zanieczyszczeniu powietrza i negatywnym wpływie smogu na zdrowie. Produkowane przez nas pyłomierze „Dust Air” trafiają do młodzieży w trakcie akcji antysmogowych, umożliwiając im monitorowanie jakości powietrza. Planujemy integrację zasobów i wiedzy uczelni technicznych z naszym profilem działalności. Wspieramy rozwój młodych talentów, tworząc nowe zasoby pożądanych pracowników, co przyczynia się do wzrostu lokalnej gospodarki. Nasze zaangażowanie obejmuje również współpracę z okolicznymi organizacjami i uczelniami technicznymi, identyfikując potencjalnych stażystów i studentów chętnych do współpracy. Po zakończeniu stażu, najlepsi uczestnicy mogą podjąć stałą współpracę, co przyczynia się do pozyskania wykwalifikowanych pracowników.

Czy może Pan podzielić się planami firmy na najbliższe lata? Jakie są najważniejsze cele, które zamierzacie osiągnąć?

Jednym z kluczowych celów, które zamierzamy osiągnąć jest dalszy rozwój innowacyjnych rozwiązań technologicznych w dziedzinie elektroniki i automatyki przemysłowej. Planujemy dalsze inwestycje w badania i rozwój, aby nadążać za najnowszymi trendami i technologiami. Zamierzamy rozszerzyć naszą obecność na rynkach krajowych i międzynarodowych, zwiększając udział w kolejnych segmentach rynku poprzez świadczenie wysokiej jakości usług i dostarczanie innowacyjnych produktów. Priorytetem jest także zintegrowane podejście do rozwiązań IIoT oraz rozwój inteligentnych systemów automatyki. Planujemy wzmocnienie naszego zaangażowania w działania CSR, kontynuując udział w projektach proekologicznych i edukacyjnych. Równocześnie, rozwijamy współpracę z uczelniami technicznymi, korzystając z najnowszej wiedzy i nawiązując kontakt z młodymi talentami. Nasze plany obejmują rozwój technologiczny, ekspansję rynkową, innowacyjne podejście do automatyki przemysłowej, zaangażowanie społeczne oraz budowę strategicznych partnerstw, aby przyczynić się do dalszego wzrostu i umocnienia naszej pozycji na rynku.

fb button

grab my essay banner

logo jooble