magazine top

Pandemia koronawirusa spowodowała, że gwałtowanie wzrosło zapotrzebowanie firm na wykorzystanie różnego rodzaju skutecznych narzędzi komunikacyjnych. W obliczu zagrożenia epidemicznego wiele korporacji podjęło decyzję o umożliwieniu swoim zespołom wykonywanie obowiązków zawodowych z domu. Jak wynika z badań rynku, praca zdalna zostanie z nami również po zakończeniu pandemii w o wiele szerszym wymiarze. innovaphone AG to mający korzenie w Niemczech ekspert od profesjonalnych i nowoczesnych rozwiązań w zakresie współpracy i komunikacji w biznesie. Oferowane systemy „Anywhere Workplace” i Unified Communications by innovaphone służą zapewnieniu efektywnej łączności firm z partnerami biznesowymi i klientami oraz zapewnieniu relacji między pracownikami, gdziekolwiek oni by się znajdowali.

Specjalnie dla BusinessPL obszernych informacji na temat rozwiązań komunikacyjnych firmy innovaphone AG udzielili:

  • Rafał Lipka-Zanozik, Area Sales Manager Poland innovaphone AG
  • Marcin Laskowski, członek zarządu Lamar-Telecom Sp. z o.o.
  • Johannes Nowak, Dyrektor rozwoju biznesu międzynarodowego w firmie innovaphone AG.

qr


WYWIAD -  Rafał Lipka-Zanozik, Area Sales Manager Poland innovaphone AG

innovaphone3 1

O dynamicznie zmieniającym się rynku rozwiązań komunikacyjnych, możliwości zapewnienia efektywnych i elastycznych narzędzi łączności oraz znaczeniu tych systemów dla pracy w trybie zdalnym i współpracy wewnątrz korporacji oraz z kontrahentami, a także o szczegółach oferty rozmawiamy z Panem Rafałem Lipka-Zanozik, Area Sales Manager Poland.

Pandemia COVID-19 znacznie przyspieszyła proces cyfrowej transformacji biznesu. Jak zmieniło się środowisko pracy i komunikacji w czasie epidemii koronawirusa?

Środowisko pracy zmieniło się w ostatnim roku w bardzo szybkich tempie. To, co do niedawna było przywilejem nielicznych, czyli praca zdalna, stało się nagle rzeczywistością dla całej rzeszy osób. Przejście do tego stanu zazwyczaj jest w firmach dokonywane ewolucyjnie, w poprzednim roku było to jednak przejście rewolucyjne. Większość firm musiała w bardzo krótkim czasie przenieść swoich pracowników oraz infrastrukturę na wyższy poziom komunikacji, czyli na komunikację zdalną. Zauważam, że część firm dokonuje decyzji o wyborze odpowiednich narzędzi pozwalających na przeniesienie środowiska pracy. Ze względu na niepewną przyszłość wiele firm wstrzymywało jednak swoje decyzje i wybierało rozwiązania tymczasowe. Po pewnym czasie firmy te dochodzą jednak do wniosku, że nowa rzeczywistość może z nami pozostać na dłużej niż myśleliśmy. A w nowej rzeczywistości potrzebne są odpowiednie narzędzia, które muszą wspierać bieżącą pracę w firmie – takie rozwiązania może zaoferować innovaphone.

Pojęcie „Anywhere Workplace” już na stałe zagościło w słowniku komunikacji korporacyjnej. Co ono dokładnie oznacza i dlaczego jest obecnie tak istotne?

„Anywhere Workplace” było pojęciem wprowadzanym przez innovaphone jeszcze przed pandemią, w obecnym czasie nabrało jednak większej wagi. Pojęcie to oznacza możliwość pracy z dowolnego miejsca, czy to z biura, z domu czy też w podróży. Pracownicy firm oczekują możliwości komunikacji w miejscu pracy podobnych do tych, które używane są w życiu prywatnym: korzystania z firmowych telefonów komórkowych w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca, wysyłania i odbierania wiadomości e-mail, również poza biurem. Elastyczność systemu komunikacyjnego jest zatem decydującym kryterium w wyborze nowoczesnego i przyszłościowego rozwiązania komunikacyjnego dla biznesu. Rozwiązania innovaphone wspierają pracę z dowolnego miejsca. innovaphone Communications Client myApps umożliwia obsługę wszystkich możliwych urządzeń końcowych takich jak telefony stacjonarne, komórkowe czy softphone (telefon programowy). myApps łączy wszystkie elementy zunifikowanej komunikacji w przejrzystym interfejsie użytkownika: telefonię IP, konferencje audio, katalogi firmowe, protokoły połączeń, obecność, czat, współdzielenie aplikacji, telefonię wideo i wideokonferencje - wszystko jest możliwe dzięki aplikacjom innovaphone Communications Client myApps.

Komfortowa praca zdalna w biurze domowym – jak mogą w tym pomóc narzędzia oferowane przez firmę innovaphone AG? Czy jest wymagana jakaś specjalna infrastruktura lub sprzęt do „Home Office by innovaphone”?

Pracownicy powinni mieć przecież możliwość korzystania ze zintegrowanej komunikacji z każdego miejsca, w którym wykonują swoją pracę i być w ścisłym kontakcie ze swoimi kolegami. Rozwiązanie myApps umożliwi pracę w dowolnym miejscu i czasie (Anywhere Workplace) bez konieczności stosowania skomplikowanej infrastruktury VPN. Użytkownik może skonfigurować swoje miejsce pracy w dowolnym miejscu, ponieważ myApps dostosowuje się indywidualnie do każdego urządzenia – komputera stacjonarnego, laptopa, smartfona lub tabletu. Co jest potrzebne, aby móc pracować zdalnie z domu? Wszystko, co potrzebuje pracownik do pracy zdalnej w domu to sprawne połączenie internetowe i telefon (telefon IP, Desk lub softphone). Zakres naszego rozwiązania jest zawsze taki sam. Ma to również zastosowanie niezależnie od tego, czy klient zdecyduje się na instalację lokalną, w której aplikacje innovaphone myApps działają na bramie lub są zwirtualizowane, czy też na kompletne rozwiązanie pracy zdalnej z chmury, gdzie nie obowiązują żadne wymagania sprzętowe. Ponadto będzie mieć zawsze dostęp do szerokiego zakresu funkcji telefonicznych, jak również do kompletnego rozwiązania Unified Communications (zunifikowanej komunikacji).

W jakich formach zakupu oferujecie swoje rozwiązania?

Rozwiązania innovaphone dostępne są w różnych formach zakupu - zaczynając od prostego jednorazowego zakupu (model Capex), jak również w dwóch formatach abonamentowych w modelu Opex: użytkowanie rozwiązań on-premise w formie wynajmu oraz rozwiązanie chmurowe gdzie całe rozwiązanie oparte jest o data center innovaphone. Bez względu na to, co wybierze klient, zawsze otrzymuje tę samą technologię i pełen zakres funkcji dostosowanych do swoich potrzeb i bez żadnych ograniczeń. Można nawet łączyć ze sobą różne modele biznesowe.

Chmura, wynajem czy zakup? Czym powinna się kierować dana korporacja dokonując wyboru?

Przede wszystkim tym w jaki sposób chce korzystać z rozwiązań komunikacyjnych i w jaki sposób chce nimi zarządzać. Dla tych, którzy chcą mieć rozwiązanie w swojej siedzibie polecamy zakup lub wynajem. Dla tych, którzy chcą korzystać z rozwiązań opartych o zewnętrzne data center oferujemy rozwiązania chmurowe myApps Cloud. Istotny jest także aspekt finansowy. Tym, którzy chcą zakupić system i być jego właścicielem oferujemy model zakupu. Możliwe jest jednak również korzystanie z rozwiązań innovaphone w modelu abonamentowym – zarówno w formie wynajmu jak i w wersji chmurowej.

Czy klient otrzymuje tą samą technologię i pełen zakres funkcji niezależnie na który model współpracy się zdecyduje?

Tak. Jest to ogromna zaleta rozwiązań innovaphone. Niezależnie od modelu zakupu klient otrzymuje zawsze ten sam zakres funkcji oraz tą samą technologię.

Co zawiera rozwiązanie innovaphone myApps Cloud? Jakie korzyści dla firm przynosi korzystanie z modelu chmurowego?

Rozwiązanie innovaphone myApps Cloud może zawierać w sobie wszystko to, co oferują rozwiązania innovaphone myApps nieoparte o chmurę, czyli przed wszystkim nowoczesne środowisko pracy. Środowisko pracy myApps to coś więcej niż tylko klient UC. innovaphone myApps łączy różne kanały komunikacji w jednej aplikacji i w ten sposób wspiera współpracę i procesy biznesowe. Ponieważ im skuteczniej włączymy komunikację z innymi osobami do naszej pracy, tym lepiej i efektywniej będziemy pracować oraz zarządzać przepływem informacji - ku zadowoleniu współpracowników i klientów.

W dzisiejszych czasach, kiedy działalność biznesowa praktycznie nie istnieje bez nowoczesnej technologii komunikacyjnej, szczególnego znaczenia nabierają kwestie związane z bezpieczeństwem. Na jakie zagrożenia wystawione są kanały komunikacji oraz czy stosowane przez innovaphone zabezpieczenia są w 100 % skuteczne?

System innovaphone PBX posiada wiele mechanizmów zabezpieczających, które zapewniają najlepszą możliwą ochronę przed wieloma różnymi atakami. innovaphone PBX działa na kompaktowym i szczególnie szybkim systemie operacyjnym, opracowanym przez inżynierów innovaphone. Wirusy, trojany i robaki nie są znane dla tego systemu operacyjnego. Różne sposoby komunikowania się od nawiązania połączenia, poprzez połączenia głosowe i transmisję danych, aż do administracji oraz dostępu do danych adresowych mogą być kontrolowane za pomocą różnych standardowych protokołów bezpieczeństwa. Protokół DTLS-SRTP umożliwia szyfrowanie od urządzenia końcowego do urządzenia końcowego. Ten wysoki stopień bezpieczeństwa dostępny jest w razie potrzeby dla wszystkich połączeń innovaphone PBX. Z kolei innovaphone Session Border Controller (SBC) obsługuje wszystkie istotne mechanizmy bezpieczeństwa i niezawodnie chroni system innovaphone PBX przed atakami z Internetu. Ponieważ innovaphone SBC jest zintegrowany bezpośrednio w centrali innovaphone, dodatkowe zewnętrzne zabezpieczenie np. Third-Party SBC nie jest wymagane. To upraszcza instalację i zapewnia korzyści ekonomiczne dla klientów.

Firma innovaphone nieustannie poszukuje nowych, kompetentnych i godnych zaufania partnerów handlowych. Kto i w jaki sposób może zostać certyfikowanym partnerem firmy innovaphone AG?

Tak, poszukujemy zaufanych i kompetentnych partnerów handlowych. I to zarówno wśród firm małych, średnich jak i dużych. Aby zostać certyfikowanym partnerem należy odbyć szkolenie handlowe oraz techniczne, które wprowadzają w świat rozwiązań innovaphone. Ze względu na obecną sytuację szkolenia odbywają się zdalnie i organizowane są przeze mnie (część handlowa) oraz naszego dystrybutora poziomu Value Added Distributor PRO, czyli firmę Kontel (część techniczna). Elastyczna i dopasowująca się do potrzeb klienta oferta rozwiązań innovaphone może także trafić do różnego rodzaju partnerów handlowych, zarówno tych związanych z rozwiązaniami komunikacyjnymi jak i tych, którzy oferują rozwiązania w modelu usługowym – dla nich ciekawym rozwiązaniem będzie nasze rozwiązanie chmurowe myApps Cloud.


WYWIAD - Marcin Laskowski, członek zarządu Lamar-Telecom Sp. z o.o.

innovaphone3 2

Rozwiązania komunikacyjne firmy innovaphone od wielu lat są oferowane na polskim rynku poprzez sieć certyfikowanych partnerów. Jednym z nich jest firma Lamar-Telecom Sp. z o.o., która posiada bogate doświadczenie w zakresie adaptacji innowacyjnych technologii komunikacyjnych w przedsiębiorstwach różnej wielkości i rozmaitych profilach działalności. O współpracy z firmą innovaphone, zaletach ich rozwiązań komunikacyjnych, implementacji systemu, opiniach klientów zgodził się opowiedzieć Pan Marcin Laskowski reprezentujący spółkę Lamar-Telecom.

Jak długo jesteście partnerem firmy innovaphone AG i jak Państwo oceniacie dotychczasową współpracę?

Partnerem firmy innovaphone AG jesteśmy od 2013 roku. Obecnie nasza firma posiada status innovaphone Partner Advanced i robimy wszystko, aby w najbliższym roku uzyskać partnerstwo wyższego poziomu tj. innovaphone Partner Advanced Pro. Dotychczasowa współpraca jest bardzo owocna, z dużą ilością pozyskanych klientów. Partnerstwo daje wiele korzyści; dostęp do profesjonalnych szkoleń, bezpłatny dostęp do wsparcia innovaphone, opiekę i pomoc przedstawiciela handlowego na Polskę, czy też specjalne warunki sprzedażowe oparte na biznesplanie.

Jakie według Pana opinii zalety posiadają rozwiązania telekomunikacyjne oferowane przez firmę innovaphone AG w stosunku do innych systemów dostępnych na rynku polskim?

Największą zaletą jest kompletna oferta producenta. Mam tu na myśli pełną gamę bram IP, telefonów IP, zintegrowany system telefonii bezprzewodowej IP-DECT, aplikację myApps i wiele innych. Rozwiązanie innovaphone to profesjonalny system telefoniczny, odpowiedni dla firm każdej wielkości i o każdej strukturze organizacyjnej z bardzo wysokimi standardami bezpieczeństwa. System może być zainstalowany lokalnie na dedykowanej bramie innovaphone lub zainstalowany na platformie wirtualnej VMware lub Hyper-V. Bez względu na to, na jakiej podstawie korzysta się z platformy – wirtualnej, czy na bramie – zakres usług i firmware zawsze pozostają takie same. Wielką zaletą rozwiązania innovaphone jest to, że jest to system All IP a nie rozwiązanie hybrydowe, które bardzo często oferowane jest na polskim rynku. Poprzez zastosowanie odpowiedniej bramy możliwa jest też miękka migracja, która pozwala przedsiębiorstwom na rozłożenie inwestycji na kilka etapów. Wszystkie bramy są typu all-in-one-box, oznacza to, że do uruchomienia pełnej funkcjonalności, w tym UC, nie są potrzebne żadne dodatkowe urządzenia lub serwery. System jest nieskończenie skalowalny, a scentralizowana obsługa bardzo ułatwia zarządzenie systemem. Pełny zakres funkcji dostępny jest bez żadnych ograniczeń zarówno w instalacji lokalnej, w chmurze i w wynajmie.

Jakie znaczenie dla Państwa klientów ma fakt, że innovaphone oferuje zarówno rozwiązania sprzętowe, jak i aplikacyjne?

To, że innovaphone oferuje zarówno rozwiązania sprzętowe jak i aplikacje jest chyba największym atutem firmy. Na rynku istnieje wiele różnych rozwiązań PBX, ale oferowanych tylko i wyłącznie w postaci oprogramowania. Stabilność takiego rozwiązania jest równa stabilności komputera/serwera, na którym mamy zainstalowany system PBX. Bramy innovaphone oprócz tego, że umożliwiają podłączenie istniejących jeszcze łączy ISDN, telefonów analogowych, czy też linii FXO, stanowią podstawę oprogramowania PBX o niespotykanej stabilności i mechanizmach bezpieczeństwa. Tak, jak wspomniałem wcześniej, nie potrzebujemy żadnych dodatkowych serwerów do uruchomienia części aplikacyjnej, wszystko uruchamiamy na wspomnianych bramach. Co więcej wszystkie urządzenia innovaphone, w tym bramy, są zasilane przez PoE z bardzo niskim poborem mocy, bez żadnych elementów ruchomych i wentylatorów, co znacznie minimalizuje ryzyko awarii.

Na jakie rozwiązania oferowane przez firmę innovaphone najczęściej decydują się przedsiębiorstwa?

Przedsiębiorstwa najczęściej decydują się na instalację lokalną opartą na bramie innovaphone. W firmach, które potrzebują rozwiązania dla pracy zdalnej, dodatkowo wybierają doposażenie systemu w licencje UC, co umożliwia wykorzystanie pełnej funkcjonalności aplikacji myApps takich jak czat, fax, konferencje audio, video, pocztę głosową. Przy odpowiedniej konfiguracji systemu możliwa jest również instalacja myApps na telefonach komórkowych i praca z każdego miejsca na świecie. Zauważamy również coraz większy trend na instalację w chmurze, jednak zawsze jest to indywidualna decyzja przedsiębiorstwa oparta na wewnętrznych procedurach rozliczeniowych i polityce bezpieczeństwa.

Jak przebiega implementacja systemu komunikacyjnego w danej firmie? Jak długo trwa i od czego zależy?

Implementacje są bardzo różne i zależą od tego, czy jest to wymiana systemu telekomunikacyjnego czy też uruchomienie systemu w nowej lokalizacji. Zawsze przebiega w sposób niezakłócający pracy firmy i z możliwie jak najmniejszą przerwą w łączności. Cała implementacja jest szczegółowo zaplanowana i omawiana z klientem.

Jak wyglądają przygotowania systemu dla użytkowników? Czy nowi użytkownicy potrzebują specjalnych szkoleń?

Każda zmiana systemu telekomunikacyjnego powoduje konieczność przyzwyczajenia się do czegoś nowego i poznania obsługi nowych urządzeń oraz aplikacji. Nigdy nie zostawiamy klienta z tym problemem i zawsze jesteśmy do dyspozycji w pierwszych dniach użytkowania nowego systemu. Pomimo, iż cały system telefoniczny jest niezwykle intuicyjny i dostępnych jest dużo materiałów producenta w zakresie użytkowania urządzeń końcowych i konfiguracji, zawsze przeprowadzamy szkolenie dla wybranych przez klienta osób, co znacznie skraca proces adaptacji.

Jak wygląda wsparcie powdrożeniowe?

Oprócz standardowej opieki gwarancyjnej, oferujemy naszym klientom możliwość podpisania oddzielnej umowy serwisowej, która reguluje w sposób szczegółowy czasy reakcji na ewentualne uszkodzenia i potrzebne zmiany konfiguracyjne oraz gwarantuje sprzęt zastępczy na wypadek awarii.

Jak oceniają zainstalowane systemy telekomunikacyjne i urządzenia innovaphone Państwa klienci? Co w nich najbardziej sobie cenią?

Jak pokazują liczne case study z naszych wdrożeń, klienci bardzo doceniają stabilność i bezpieczeństwo rozwiązania oraz możliwość nieograniczonej rozbudowy. Dla klientów z rozproszoną organizacją ważne jest centralne zarządzanie urządzeniami i połączenie w jeden system telekomunikacyjny. Wszystkim podoba się możliwość uruchomienia w dowolnym momencie usług UC i aplikacji do pracy wspólnej myApps, która ułatwia pracę w modelu home office, co w ostatnim, pandemicznym czasie stało się normą, bardzo potrzebną w wielu przedsiębiorstwach.


WYWIAD - Johannes Nowak, Dyrektor rozwoju biznesu międzynarodowego w firmie innovaphone AG

innovaphone3 3

O międzynarodowym sukcesie firmy innovaphone AG, oferowanych rozwiązaniach komunikacyjnych i perspektywach rozwoju – mówi Pan Johannes Nowak, Dyrektor rozwoju biznesu międzynarodowego w firmie innovaphone AG.

innovaphone to obecnie globalna marka, która odnosi sukcesy nie tylko na rynku europejskim. Jak obecnie przedstawia się międzynarodowa sieć oddziałów i partnerów firmy innovaphone AG?

Liczba oddziałów wcale nie jest dla nas decydująca, ponieważ w naszym modelu biznesowym opieramy się na ścisłej współpracy z naszymi wysoko wykwalifikowanymi lokalnymi partnerami. Mówią w danym języku, znają rynek i mają dostęp do klientów końcowych, którzy im ufają. Partnerzy ci następnie otrzymują od nas potrzebne im wsparcie w zakresie technologii, sprzedaży i marketingu. Obecnie możemy odnieść sukces razem z siecią partnerską składającą się z ponad 850 partnerów w 35 krajach.

Jak istotna dla firmy innovaphone jest ekspansja na rynki międzynarodowe?

Nasze rozwiązania są opracowywane w taki sposób, aby miały uniwersalne zastosowanie. Pod tym względem ekspansja jest logicznym i ważnym krokiem w celu zapewnienia wzrostu. I tutaj jesteśmy szczególnie dumni, że w ostatnich latach byliśmy w stanie stale rozwijać się organicznie (tj. bez żadnych przejęć), zwłaszcza przy wsparciu projektów międzynarodowych.

Co wyróżnia gamę produktów innovaphone na tle globalnej konkurencji?

Żaden inny producent nie ma jednolitej gamy produktów, która jest odpowiednia dla każdego klienta. To samo rozwiązanie można zastosować w przypadku małych klientów zatrudniających może 10 pracowników lub klientów korporacyjnych zatrudniających dziesiątki tysięcy pracowników. Ten sam system może być zainstalowany u klienta lub używany z chmury. Dla partnera handlowego to niezwykle szerokie pole działalności, bez ograniczeń i przy niewielkim wysiłku szkoleniowym, a dla klienta pewność możliwości dostosowania się do nowych wymagań za pomocą tego samego rozwiązania. Dzięki nowej platformie aplikacji myApps możliwości zostały rozszerzone o nieograniczone sposoby integracji.

innovaphone3 5

Dla jakich firm/branż najlepiej nadają się rozwiązania innovaphone?

Nasze rozwiązanie charakteryzuje się tym, że ma uniwersalne zastosowanie. Posiadamy imponujące referencje we wszystkich branżach. Zwłaszcza w branżach takich jak sektor publiczny czy służba zdrowia (szpitale), w których bezpieczeństwo i wysoka dostępność odgrywają kluczową rolę. Możemy zaoferować specjalne korzyści dzięki naszemu centralnemu zarządzaniu firmom z kilkoma oddziałami. W obecnej sytuacji temat biura domowego i elastycznych miejsc pracy jest ważny dla wszystkich firm. Tutaj również możemy zaoferować wyjątkową zintegrowaną funkcjonalność we wszystkich branżach.

Przed jakimi wyzwaniami technologicznymi stoi firma innavaphone w dobie boomu na nowoczesne środki komunikacyjne?

Naszym celem jest nie tylko wygodna komunikacja i oferowanie szczególnie dużej liczby funkcji. Szczególnie ważne jest dla nas, aby te rozwiązania były również dostępne w bezpieczny i niezawodny sposób. Z tego powodu komponenty bezpieczeństwa i techniki szyfrowania są u nas zawsze częścią całego rozwiązania, bez potrzeby stosowania dodatkowych komponentów. Wyzwaniem jest coraz częstsze korzystanie z różnych urządzeń końcowych, takich jak komputer, tablet czy smartfon. Różne systemy operacyjne i warianty wymagają bardzo elastycznego procesu rozwoju.

Jakie widzi Pan kierunki rozwoju w najbliższych latach?

Dzięki myApps i powiązanej platformie technicznej wytyczyliśmy kurs na integrację dodatkowych funkcji wykraczających poza samo narzędzie komunikacyjne. W ten sposób nasze rozwiązanie może stopniowo ewoluować od systemu telefonicznego do narzędzia, które pomaga klientom w digitalizacji i automatyzacji procesów. I to bez zmiany istoty naszego rozwiązania. W ten sposób klient sam decyduje, jak szybko i w jakim stopniu chce podążać tą drogą. W przyszłości nadal będzie można wykonywać połączenia telefoniczne za pomocą rozwiązania innovaphone, ale również będzie ono stanowić podstawę kompleksowego rozwiązania dla różnych procesów komunikacyjnych i współpracy w firmie.

www.innovaphone.com

fb button

grab my essay banner

logo jooble