magazine top

Zakład Produkcyjno-Handlowy DORIS to rodzinne przedsiębiorstwo działające na polskim rynku od ponad ćwierćwiecza. Polityka mławskiej firmy opiera się na transparentnej współpracy, gwarancji wysokiej jakości produktów oraz konkurencyjnych cenach. DORIS jest czołowym producentem chemii eksploatacyjnej, przemysłowej oraz motoryzacyjnej, a oferta jest stale poszerzana o inne produkty z obszaru preparatów chemicznych. Poza produkcją płynów – zakład zajmuje się hurtową oraz detaliczną sprzedażą olejów, akumulatorów, chemii, kosmetyków, akcesoriów. Preparaty i płyny sygnowane logo DORIS to produkty całkowicie bezpieczne dla użytkownika, gdyż są przebadane przez czołowe instytucje dbające o zdrowie konsumenta. Markę DORIS wybierają największe na polskim rynku linie lotnicze, sieci marketów i sklepów odzieżowych, koncerny motoryzacyjne oraz banki.

Specjalnie dla BusinessPL o kluczu do sukcesu i najważniejszych atutach firmy opowiada Michał Ząbecki – współwłaściciel Zakładu Produkcyjno-Handlowego DORIS.

Czy mógłby Pan pokrótce przedstawić historię rozwoju firmy DORIS? Jak wyglądały początki zakładu i jakie najważniejsze zmiany można zaobserwować w stosunku do dnia dzisiejszego?

Początki zakładu DORIS sięgają 1996 roku. Zabrakłoby nam stron gdybyśmy mieli opowiedzieć całą historię zakładu, zwłaszcza bariery, które były do pokonania. Najlepszym opisem historii DORIS jest stwierdzenie od „kraników do automatyków”. Początek rozlewu był bardzo prosty, przyjemny i rentowny jak to w latach 90. ubiegłego wieku - wymieszać składniki, postawić pojemnik IBC, podłączyć kran, zrobić kanister na własnej wydmuchiwarce, nalać i gotowe.

A dzisiaj?

Posiadamy nowoczesne linie rozlewnicze, pojemne hale magazynowe, nowe maszyny do produkcji, roztankowywania, tankowania, mieszania. Wydanie procedury i zlecenia konfekcji, sprawdzenie szczelności układów, sprawdzenie jakości przed konfekcją, sprawdzenie jakości po konfekcji, kontrola jakości każdego elementu produktu, wymogi ADR, SENT, magazynowanie w wyznaczonych sektorach, produkcja i wysyłka just in time, stosowanie systemu „kanban”, ciągła poprawa systemów, czyli „kaizen” - po prostu brakuje nam już tylko lądowiska dla SpaceX. Obecnie świat wymaga od nas pełnej automatyzacji, najwyższej jakości, przystępnej ceny oraz jak najkrótszych terminów realizacji. Kto będzie spełniać te kryteria, ten zawsze utrzyma się na rynku. Jako zakład produkcyjny zawsze staramy się być najlepsi w tym co robimy, ale bycie najlepszym to zawsze stwierdzenie nieprawdziwe lub mylące, gdyż zawsze znajdzie się większy zakład, z większą lub szybszą linią rozlewniczą, niższymi kosztami. Na to nie mamy wpływu. Obecnie dla naszego zakładu najważniejsze jest, aby codziennie coś zmienić na lepsze i być po prostu lepszą firmą niż byliśmy wczoraj.

Zakład Produkcyjno-Handlowy DORIS posiada w swoim asortymencie szeroką gamę produktów. Czy mógłby Pan omówić aktualną ofertę przedsiębiorstwa?

Wachlarz naszych produktów jest zbyt szeroki, aby go tu móc opisać, dlatego najlepszym sposobem jest, aby każdy zainteresowany sprawdził naszą ofertę w sieci. Jeśli miałbym coś wyróżnić to napewno AdBlue NoXy, którego jesteśmy autoryzowanym konfekcjonerem. Polecam osobiście markę NoXy, gdyż mimo że jest to nadal to samo AdBlue, które oferują inni producenci, to jego czystość oraz kolor jest bez porównania lepsza. Zanim zostaliśmy konfekcjonerem NoXy to mieliśmy wiele razy do czynienia z AdBlue z różnych źródeł. Marka zakładu Grupa Azoty, czyli właśnie NoXy zawsze wyróżniała się jakością, zwłaszcza wobec podmiotów zagranicznych. AdBlue NoXy jest konfekcjonowane w naszym zakładzie, więc jest to gwarancja, że będzie to zrobione dobrze, a skoro AdBlue NoXy jest również dobre, to znaczy tylko jedno, że konfekcjonujemy naprawdę dobry produkt.

Co wyróżnia produkty sygnowane logo DORIS spośród innych oferowanych na rynku? Co uważacie za swoje największe atuty?

Jesteśmy rodzinnym zakładem, rozumiemy się nawzajem oraz rozumiemy problemy dzisiejszego świata i skupiamy się, aby je rozwiązać. Jest to według nas najlepszy sposób na biznes, który nadaje nam cel oraz motywuje każdego dnia. Można to wytłumaczyć w prosty sposób. Jeśli dowiadujemy się, że większość płynów do dezynfekcji na rynku pachnie okropnie - to my rozwiązujemy ten problem i robimy taki płyn, który pachnie rewelacyjnie. Jeśli dowiadujemy się, że, gdzieś w trasie kierowca ciężarówki ma awarię, bo zatankowane AdBlue było słabej jakości, to wtedy my szukamy jak najlepszego producenta AdBlue i konfekcjonujemy je w taki sposób, aby kierowca po wybraniu nas jako dostawcy nie miał żadnego problemu.

Do jakich grup odbiorców w szczególności kierujecie swoją ofertę?

Nie ma ograniczeń do kogo trafiają nasze produkty. W zasadzie każda osoba na świecie może zostać naszym klientem - bezpośrednio lub pośrednio przez naszych partnerów. Naszym odbiorcą jest każdy kto ma:

  • Dłonie – tak, brzmi to dziwnie, ale już tłumaczę: produkujemy płyny do dezynfekcji dłoni oraz powierzchni, więc z racji tego, że są to produkty o szerokim zastosowaniu, każdy może ich użyć,
  • Samochód – produkujemy i konfekcjonujemy większość płynów eksploatacyjnych używanych w autach: płyny do spryskiwaczy, płyny do chłodnic, oleje, AdBlue,
  • Żelazko w domu lub kawiarkę – produkujemy wodę demineralizowaną, która może być również używana do parzenia kawy, aby wydobyć z niej lepszy aromat - tak, woda DORIS nadaje się do spożycia.

Firma DORIS stale pracuje nad rozwojem oferty i wdrażaniem innowacyjnych produktów. Czy mógłby Pan opowiedzieć o bieżących wynikach prac badawczo-rozwojowych?

Aktualnie najciekawszym naszym projektem, który został już zrealizowany i pozostała tylko kwestia dystrybucji, to zimowy płyn do spryskiwaczy bez alkoholu, który ma rewelacyjny zapach i nie zamarza do -220C. Od razu uprzedzam, że nie jest to płyn na bazie glikolu i nie jest również na bazie gliceryny, a tym bardziej na metanolu, który swoją drogą jest alkoholem. Winter Clean Doris, bo tak się nazywa ten produkt, jest na bazie specjalnego surowca niedostępnego w Polsce, importowanego przez nas z zagranicy, który po rozcieńczeniu z wodą pachnie jak mydełko oraz nie zamarza do -220C. Po dodatkowym dodaniu naszych kompozycji zapachowych płyn jest po prostu rewelacyjny. Radzi sobie ze śniegiem oraz lodem na szybie, usuwa brud i nie pozostawia smug oraz przede wszystkim jest bezpieczny dla użytkowników aut i elementów karoserii. Ten produkt dostępny jest u naszych partnerów, natomiast sama lista naszych partnerów znajduje się na naszej stronie internetowej www.dorispolska.pl w zakładce „gdzie kupić”.

Ile osób zatrudnia obecnie przedsiębiorstwo DORIS?

Biorąc pod uwagę, ile osób reprezentuje nasz zakład, wystawia recenzje o naszych produktach oraz działa z nami ramię w ramię, jako dostawcy oraz odbiorcy – nie jestem w stanie podać dokładnej liczby, ale jestem przekonany, że są to setki osób, które z dnia na dzień przyczyniają się do rozrastania naszego zakładu.

Jakość oferowanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie jako najważniejsi partnerzy?

Każdy z dostawców, który będzie miał okazję przeczytać ten wywiad powinien zostać wyróżniony, gdyż na każdym, z którym po dziś dzień współpracujemy nigdy się nie zawiedliśmy. Zawsze zdarzają się sytuacje trudne i skomplikowane, ale od lat z naszymi kooperantami rozumiemy kwestię, że każdy zakład jest inny oraz, że każdy ma swoje problemy i wyzwania do pokonania. Z naszej strony podejście jest bardzo proste, zamiast kogoś obwiniać to lepiej po prostu pomóc, a jeśli to możliwe to nawet pomóc w rozwoju - o czym mówi jedna z zasad Toyoty, czyli że powinniśmy traktować nasz zakład oraz dostawców jak jedną firmę i wzajemnie pomagać sobie w rozwoju, gdyż zawsze jesteśmy od siebie zależni. Dotyczy to zarówno dostawców jak i odbiorców. Dzięki takiemu podejściu, jeśli mamy problem to zawsze możemy liczyć na pomoc. Pozwala to przetrwać nam i naszym partnerom ciężkie czasy i kryzysy oraz dalej trwać w dążeniu do wspólnego sukcesu.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Działamy charytatywnie, pomagamy sierocińcom, hospicjom, uczestniczymy w zbiórkach. Jesteśmy również po tej stronie „barykady”, która wspiera WOŚP. Nie chcemy tu komentować różnych opinii na temat tej organizacji, bo zdanie każdej osoby jest inne i tak samo ważne. Z naszej strony mogę powiedzieć tylko, że jeśli ktoś pomaga charytatywnie i ma zdolności do zarządzania, to znaczy, że to dobry wybór, gdyż dzięki temu jest w stanie jeszcze lepiej pomóc oraz organizować pomoc na większą skalę.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są posiadane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi najważniejszymi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

W przeszłości były to głównie wyróżnienia za wyniki finansowe, z których oczywiście jesteśmy bardzo dumni, ale najważniejsze są dla nas certyfikaty, które można otrzymać dopiero po spełnieniu rygorystycznych wymogów produkcyjnych. Jednym z tych certyfikatów, które posiada nasz zakład jest ISO 22716. Świadczy on o tym, że zakład posiada dobre praktyki produkcyjne i spełnia restrykcyjne wymogi dotyczące kontroli jakości. Taki rodzaj wyróżnienia jest dla naszego zakładu niezastąpiony, gdyż każde podejście do uzyskania kolejnego nowego certyfikatu uczy nas i pokazuje co możemy jeszcze zmienić lub poprawić. Jest to spójne z ideologią „kaizen”, czyli dążenia do ciągłej poprawy, na której opieramy rozwój naszej organizacji.

Zakład Produkcyjno-Handlowy DORIS to firma z długimi tradycjami i bogatą historią, która nieustannie rozwija swoją działalność. Z jakich dotychczasowych osiągnięć przedsiębiorstwa są Państwo najbardziej dumni?

Największym naszym sukcesem jest to, że zakład mimo wielu kryzysów na świecie nie wstrzymał swojej działalności oraz nadal się rozwija. Zawdzięczamy to tylko dzięki osobom, które budują tą firmę razem z nami, czyli wszystkim naszym pracownikom – którzy zawsze zasługują na szczególne wyróżnienie. Ich kreatywność, odpowiedzialność i niezłomność, zwłaszcza w trudnych chwilach, powoduje, że problemy rozwiązujemy natychmiastowo, a wyznaczone cele osiągamy przed terminem. Jesteśmy również dumni z faktu iż, nieustannie poszerzamy sieć partnerów, a klienci mogą liczyć na nasze wsparcie w szukaniu rozwiązań dla ich problemów.

fb button

grab my essay banner

logo jooble