magazine top

VMI Poland Sp. z o.o. jest częścią holenderskiego koncernu VMI Group, który produkuje, sprzedaje i serwisuje maszyny do produkcji opon, gumy, puszek i wyrobów kosmetycznych. Będąc członkiem globalnego holdingu TKH Group - VMI Group zatrudnia ponad 1600 pracowników w swoich fabrykach na całym świecie. Firma przywiązuje dużą wagę do inwestycji w technologię i innowacje. Docelowo 300 specjalistów znajdzie pracę przy produkcji maszyn wykorzystywanych w branży oponiarskiej w otwartym w 2017 roku zakładzie VMI Poland w Lesznie.

Specjalnie dla BusinessPL o działalności firmy opowiada Pani Magdalena Sadowska, General Manager w VMI Poland Sp. z o.o.

Czy mogłaby Pani pokrótce przedstawić historię przedsiębiorstwa VMI Poland? Jaka była jego geneza? Dlaczego holding VMI Group wybrał Polskę (Leszno) na lokalizację kolejnej fabryki?

VMI Poland rozpoczęło działalność w 2015 roku, lecz zakład produkcyjny w Lesznie został oficjalnie otwarty 5 września 2017 roku i stanowi kluczowy element strategii rozwoju Grupy VMI. Fabryka w Polsce odgrywa kluczową rolę w realizacji ambitnych planów Grupy i pomaga skrócić czas dostawy wysokiej klasy urządzeń VMI, przy jednoczesnym utrzymaniu konkurencyjnego poziomu kosztów.

VMI Poland jest częścią Grupy VMI. Czy może Pani powiedzieć kilka słów o całej Grupie? Jaką rolę odgrywa w niej polski oddział?

Około 1600 pracowników VMI na całym świecie nieustannie pracuje nad zaawansowanymi technologicznie, innowacyjnymi rozwiązaniami, aby nasi klienci odnosili większe sukcesy. Bogate dziedzictwo VMI sięga roku 1945, kiedy to wmurowano kamień węgielny dokładnie w tym samym miejscu, w którym dziś znajduje się siedziba firmy. Tuż obok młyna wodnego w Zuuk, na terenach gdzie przemysł rozwija się od początku XIX wieku, firma pomogła odbudować koleje holenderskie po II wojnie światowej. Wkrótce rozszerzyła się na branżę gumową i oponiarską, w której dziś VMI jest uważany za lidera rynku. Od 1986 roku VMI jest spółką zależną TKH Group NV, macierzystej korporacji międzynarodowej grupy firm specjalizujących się w innowacyjnych rozwiązaniach telekomunikacyjnych, budowlanych i przemysłowych. Od momentu powstania w 1945 roku, VMI rozwinęło się w nowoczesną firmę z dziewięcioma zakładami na czterech kontynentach, dostarczając sprawdzony, niezawodny sprzęt, usługi i rozwiązania. Zakład w Lesznie jest jednym z zakładów produkcyjnych VMI.

VMI Poland zajmuje się produkcją nowoczesnych maszyn. Czy może Pani szczegółowo przedstawić ofertę firmy?

Portfolio VMI obejmuje kilka głównych, wyspecjalizowanych grup produktowych takich, jak: Tire, Rubber, Can oraz Care i w każdej z nich VMI Group zdobyło solidną pozycję na rynkach branżowych.

VMI Tire jest wiodącym dostawcą zaawansowanych technologii do produkcji doskonałych radialnych opon do samochodów osobowych i ciężarowych, w tym również autobusów. Dzięki rozległej i dogłębnej znajomości rynku, VMI jest pionierem wielu nowych rozwiązań, które wyznaczyły kierunek do jednoetapowej produkcji opon. Maszyny produkowane przez VMI dedykowane są dla wszystkich przedstawicieli branży specjalizującej się w produkcji opon. Stałymi odbiorcami są wiodący producenci klasy premium jak i również klasy średniej i ekonomicznej. Gamma produktów znajdujących się w tej grupie jest wszechstronna, a każde rozwiązanie technologiczne proponowane przez VMI powoduje zautomatyzowanie procesu produkcji opon, wzrost jakości i efektywności produkcji u finalnych odbiorców maszyn.

VMI Rubber oferuje szeroką gamę niestandardowych rozwiązań do przetwarzania gumy niewulkanizowanej. Maszyny wykorzystywane są do chłodzenia, cięcia i układania prefabrykowanej gumy wykorzystywanej do dalszej obróbki. Jednym z flagowych produktów VMI Rubber są maszyny wykorzystywane do procesu ponownego bieżnikowania opon, w których zastosowano renomowane rozwiązania CTC (Cushion to Casing), które zapewnia precyzyjną pracę. Urządzenia VMI z tej grupy wykorzystuje większość firm zajmującym się procesem bieżnikowania w USA i Europie.

VMI Can dostarcza najwyższej jakości maszyny myjące puszki, osuszacze, urządzenia do konserwacji oraz kotły na gorącą wodę przeznaczonych dla przemysłu browarniczego, napojów i żywności. Przez lata VMI Can wprowadziła nowe technologie, które utorowały drogę do bardziej ekonomicznego i energooszczędnego mycia i suszenia, co dzisiaj pozwala osiągnąć najniższy możliwy koszt w przeliczeniu na jedną sztuką powstałego produktu na całej linii produkcyjnej.

Specjaliści z dziedziny VMI Care tworzą zrobotyzowane i automatyczne systemy manipulacyjne oraz maszyny dla przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego. Systemy VMI Care automatycznie przekształcają bawełniany materiał w starannie zapakowane, okrągłe, kwadratowe, owalne lub prostokątne płatki kosmetyczne, gotowe do sprzedaży. Systemy płatków kosmetycznych VMI Care wytwarzają wysokiej jakości produkty higieniczne, utrzymując całkowity koszt wytworzenia poniżej poziomu konkurencji, optymalizując wysoki zwrot z inwestycji. Dziedzina VMI Care opracowała także system, który automatycznie sortuje leki dla pacjentów w biodegradowalne, łatwe do przenoszenia i użytkowania saszetki, zawierające dokładnie porcjowane leki na każdą porę przyjmowania pigułek w ciągu dnia. Zmniejsza to koszty dystrybucji leków i zapewnia maksymalną wydajność oraz praktycznie bezbłędny proces.

Co wyróżnia firmę VMI na tle konkurencji?

Przeznaczając ponad pięć procent naszych rocznych obrotów na badania i rozwój, inwestujemy dwa razy więcej niż jest to norma branżowa w nowe technologie i rozwiązania. Rezultatem jest ponad 400 opatentowanych wynalazków, które koncentrują się na tworzeniu znacznie wydajniejszych maszyn. Rozwijamy technologię, która prowadzi do znacznie wyższych wskaźników produktywności wraz ze znacznie lepszą i bardziej spójną jakością.

Czy może Pani opowiedzieć o zapleczu produkcyjnym firmy? Czy zakład w Lesznie wpisuje się w trend Przemysłu 4.0 i jest wyposażony w najnowsze technologie produkcji i kontroli jakości?

Zakład VMI Leszno to najnowocześniejszy zakład produkcyjny, który produkuje zgodnie z najnowszymi zasadami Lean i jest całkowicie przygotowany na przyszłą rozbudowę mocy produkcyjnych. W styczniu 2019 roku dobudowano dwie dodatkowe hale produkcyjne, podwajając wielkość mocy produkcyjnych. Jako Grupa posiadamy wszystkie najważniejsze certyfikaty ISO: jakości (9001), zarządzania środowiskowego (14001) oraz bezpieczeństwa i higieny pracy (45001). VMI jest oddany zasadom Przemysłu 4.0 poprzez nasz cel, jakim jest stworzenie lepszej komunikacji i szerszego wykorzystania inteligencji maszynowej w celu zwiększenia wydajności i integracji produkcji. Dzięki temu nasi klienci mają nie tylko optymalne rozwiązanie na dziś, ale także takie, które jest gotowe na przyszłość.

Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Naszym głównym celem są nasi klienci. Ich sukces jest naszym sukcesem. Dostarczając niestandardowe rozwiązania, skupiamy się na konkretnej sytuacji i zapewniamy dokładnie to, co jest potrzebne dla ich zakładu. Wszystkie nasze rozwiązania są projektowane zgodnie z ich szczególnymi wymaganiami i potrzebami, ponieważ żadne procesy klienta nie są takie same. Z naszym zespołem ekspertów dogłębnie omawiamy ich plany i życzenia, nie tylko na teraz, ale także na przyszłość. Wspólnie określamy optymalne rozwiązanie. Nieustannie rozwijamy przełomowe technologie, które dają naszym klientom możliwość konkurowania i wyprzedzania na coraz bardziej konkurencyjnym i stale ewoluującym rynku.

Osiągnięcie sukcesu biznesowego nie byłoby możliwe bez odpowiedniego kierownictwa i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie firma? Czy może nam Pani opowiedzieć o zespole specjalistów VMI?

Nasi ludzie są naszym prawdziwym atutem. Dzięki swojej rozległej wiedzy i doświadczeniu są podstawą wszystkiego, co robimy. Nieustannie starają się zapewnić naszym klientom najlepsze możliwe rozwiązania, aby sprostać obecnym i przyszłym wymaganiom produkcyjnym. VMI zatrudnia łącznie około 1600 osób na całym świecie. Centrala VMI z siedzibą w Epe w Holandii zatrudnia około 900 osób. Placówka w Lesznie zatrudnia około 150 pracowników.

Oprócz działalności biznesowej równie ważna jest aktywność w zakresie employer brandingu. Co oferują Państwo swoim pracownikom?

Naszym pracownikom oferujemy pełną wyzwań pracę w profesjonalnym i zaawansowanym technologicznie środowisku. Zawsze poszukujemy utalentowanych ludzi z duchem przedsiębiorczości, którzy nie boją się w razie potrzeby przejąć inicjatywy i chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z kolegami. VMI to firma nieformalna, w której panuje przyjemna atmosfera pracy. Istnieje wiele możliwości szkoleń i rozwoju osobistego.

VMI Poland to prężnie rozwijająca się firma. Czy mogłaby Pani powiedzieć kilka słów na temat najważniejszych inwestycji?

VMI Poland jest organizacją stosunkowo młodą, ale dynamicznie rozwijającą się. Skupiamy się głównie na jakości naszych produktów, ale nie osiągnęlibyśmy tego bez inwestycji w rozwiązania technologiczne, narzędzia, a przede wszystkim w ludzi. Cztery lata temu VMI Poland przeniosło się do nowego budynku z nowoczesnymi systemami i technologiami. Ta inwestycja pozwoliła nam jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła.

Jakość oferowanych produktów i usług jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – najważniejszych partnerów?

Tak, jako Grupa współpracujemy z takimi firmami jak Rockwell Automation czy Fanuc. Firmy te świadczą nam usługi z zakresu automatyki przemysłowej. Firma Rittal natomiast dostarcza nam wysokiej jakości stalowe szafy sterownicze. W zakresie cięcia laserowego blach oraz stali współpracujemy z firmą Eko-Laser. Spółka PRO-TECH natomiast wspomaga nas w obróbce stali. Usługi transportowe zapewnia nam przedsiębiorstwo Tc-s Śliwa K., z którą to firmą współpracujemy od początku istnienia VMI. W zakresie wyposażenia budynkowego ściśle i z powodzeniem współpracujemy z C&C Partners. Leszczyński oddział firmy dostarcza nam usługi telekomunikacyjne, teleinformatyczne i systemy bezpieczeństwa. Budynek VMI wyposażony jest w jeden z nowszych systemów przeciwpożarowych, który zapewniła nam firma FPUH „Watra” Buchwald & Płóciniczak.

Społeczna odpowiedzialność biznesu to także bardzo ważny element działalności biznesowej. Czy angażujecie się lokalnie w działalność pozabranżową?

Celem VMI jest pomoc w budowaniu zrównoważonego społeczeństwa, nie tylko dla nas, ale także dla przyszłych pokoleń. Każdą decyzję biznesową i praktykę oceniamy pod kątem jej wpływu nie tylko na rentowność, ale także na interesariuszy, ludzi, planetę i naszą pozycję. Nasza polityka środowiskowa ma na celu osiąganie ciągłych ulepszeń w minimalizowaniu obciążenia środowiska poprzez podejmowanie działań na rzecz oszczędzania energii i redukcji odpadów. Jednym ze sposobów, w jaki VMI manifestuje swoje zaangażowanie w odpowiedzialność społeczną, jest częste uczestnictwo w charytatywnych imprezach sportowych. Ale jesteśmy również aktywni sponsorując lokalne kluby sportowe czy imprezy. VMI Poland ściśle współpracuje również z lokalnymi szkołami, prowadząc dla uczniów warsztaty i dając możliwość poznawania nowych technologii. Wspieramy również uczniów w wyborze ich ścieżki zawodowej ściśle współpracując z leszczyńskim oddziałem Centrum Wsparcia rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe miesiące? Jakie stawiacie przed sobą wyzwania?

Myślę, że dla większości firm nie tylko w Polsce największym wyzwaniem jest obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19. Ale po 1,5 roku trzeba powiedzieć, że VMI poradził sobie bardzo dobrze i mamy nadzieję, że to się nie zmieni. Jesteśmy bardzo ambitną organizacją, a wyzwaniem dla nas jest ciągłe dążenie do perfekcji, co owocuje budowaniem dobrej jakości maszyn.

fb button

grab my essay banner

logo jooble