magazine top

Po około 20 latach względnego spokoju wzrost inflacji zaczął nabierać tempa. Rok 2020 zapoczątkował spiralę wydarzeń, która wciąż odkrywa swoje nowe oblicza, prowadząc świat w stronę poważnych problemów ekonomicznych. Jak zachowywać się w ich obliczu? Co można zrobić, aby uchronić się przed inflacją?

Traktuj poważnie większe wydatki

Planujesz kupić komputer, auto lub dom? Jeśli w najbliższym czasie zamierzasz wydać znaczną część posiadanego kapitału, dobrze przemyśl tę decyzję. Co prawda może okazać się, że określone dobra będą w przyszłości droższe niż teraz, lecz wydawanie pieniędzy z taką nadzieją należałoby uznać za nierozsądne. Istnieje wiele efektywniejszych sposobów na wykorzystanie swoich zasobów finansowych w celu ochrony przed inflacją.

Co z kredytami?

Pewne zakupy bywają konieczne i nikt nie jest w stanie im zapobiec. Wiele osób pomaga sobie w udźwignięciu większych wydatków, decydując się na kredyt. Nie należy demonizować takiego rozwiązania, gdyż ma ono wiele zalet — nawet w obliczu inflacji. Zanim jednak zdecydujesz się pójść tą drogą, ustal faktyczną wysokość rat i oceń własną zdolność ich spłaty. W przypadku niektórych zakupów jest to szczególnie łatwe. Na przykład osoby poszukujące auta mogą wykorzystać w tym celu kalkulator kredytu samochodowego. Adekwatne rozwiązania istnieją także dla innych branż i produktów, takich jak nieruchomości, elektronika oraz wyposażenie domu.

Nie trzymaj wszystkich pieniędzy w jednym worku

Oczywiście o symbolicznych workach mowa, gdyż w tych fizycznych na ogół pieniędzy trzymać nie warto. Co prawda posiadanie pewnej kwoty w gotówce na czarną godzinę można uznać za rozsądne, ale przechowywanie swoich oszczędności w tej formie już niekoniecznie.

Dywersyfikacja zasobów to jeden z kluczy do ochrony przed skutkami inflacji. Dzięki tej metodzie można znacznie zminimalizować utratę wartości posiadanych oszczędności nawet w obliczu najgorszego scenariusza. Złoto, akcje, ziemia, nieruchomości, papiery wartościowe, waluty obce, kryptowaluty — godnych uwagi opcji nie brakuje. Jednocześnie należy jednak pamiętać, że nieprzemyślane decyzje finansowe mogą zaszkodzić dużo bardziej niż sama inflacja. Z tego powodu warto należycie przygotowywać się do swoich inwestycji i przenigdy nie kierować się w tej materii zdaniem innych osób.

Upraszczaj życie i tnij koszty

Choć przez długie lata nic nie zapowiadało, że będzie to konieczne, niestety pomocne może okazać się najzwyklejsze zaciśnięcie pasa. Być może warto zrezygnować z luksusowych produktów, takich jak drogie ubrania lub kosmetyki. Nie są one przecież niezastąpione, a jakość Twojego życia wcale nie musi ucierpieć z powodu ich braku. Znaczne oszczędności może przynieść także lepsze planowanie wydatków związanych z wyżywieniem. Jedzenie poza domem potrafi pochłonąć znaczną część osobistego lub domowego budżetu. Co prawda gotowanie bywa czasochłonne, lecz z pewnością wyjdzie na dobre zarówno Twojemu portfelowi, jak i zdrowiu.

fb button

grab my essay banner

logo jooble