magazine top

METGALEX Janiak Sp.J. jest firmą z ponad 60-letnią tradycją, która zajmuje się szeroko pojętą obróbką metali. Mająca swoją siedzibę we Wrześni (woj. wielkopolskie) spółka specjalizuje się w usługach w zakresie toczenia i frezowania CNC, tłocznictwa, spawania, cięcia laserowego oraz gięcia. Przedsiębiorstwo posiada wysoko wykwalifikowaną załogę oraz profesjonalny i stale modernizowany park maszyn. Wdrożony w firmie system jakości ISO daje gwarancję kontrahentom otrzymania wyrobów najwyższej jakości. METGALEX od ponad 30 lat oferuje z sukcesami swoje usługi na zagranicznych rynkach, głównie w Niemczech.

Specjalnie dla BusinessPL o początkach firmy, kamieniach milowych, działalności pozabranżowej i wielu innych aspektach opowiada Piotr Janiak – Dyrektor Generalny i współwłaściciel przedsiębiorstwa METGALEX.

Początek firmy to rok 1958, kiedy to mój ojciec Henryk Janiak postanowił odejść z firmy Tonsil, gdzie był kierownikiem działu produkcji specjalnej (wojskowej). Powodem tej decyzji był wymóg (postawiony przez dyrekcję zakładu) wstąpienia do partii PZPR. Jeszcze pracując w Tonsilu, wieczorami i nocami przygotowywał miejsce i oprzyrządowanie do rozpoczęcia własnej produkcji. Trwało to rok i jako formalną datę rozpoczęcia działalności podajemy jesień 1959 roku. Początkowo ojciec pracował sam i produkował drobną galanterię metalową. Liczba odbiorców się powiększała i ojciec zaczął zatrudniać pierwszych pracowników. W połowie lat sześćdziesiątych kupił pierwszą prasę mimośrodową, a już na początku lat siedemdziesiątych posiadał własną galwanizernię. Dużym impulsem rozwojowym stał się stolik obrotowy pod telewizory, który był pomysłem mojej mamy, ale technicznie opracował i wykonał niezbędne oprzyrządowanie mój ojciec. Stoliki TV stały się powodem rozpoczęcia starań o możliwości eksportowe tego produktu, zakończone sukcesem, gdyż ojciec uzyskał jeden z pierwszych certyfikatów w Polsce na możliwość indywidualnego eksportu. Stolików TV nie udało się sprzedawać za granicą, ale pierwsze kontakty z RFN zostały nawiązane. Ogłoszenie stanu wojennego sprawiło, że pierwsze dostawy do Niemiec zaczęliśmy dopiero w 1984 roku. Dzięki dobrej opinii, co do jakości wyrobów i terminowości dostaw zaczęły zgłaszać się do nas nowe niemieckie firmy z propozycją współpracy. W 1985 roku ukończyłem studia na Politechnice Poznańskiej ( ten sam wydział elektrotechniki, co mój ojciec, a także później mój syn) i od razu rozpocząłem prace w rodzinnej firmie. Zaczęliśmy produkować coraz to bardziej skomplikowane produkty, a to zmusiło nas do zakupu nowych technologii i powierzchni produkcyjnej. W 1997 roku zakupiliśmy 20.000 m2 ziemi, na której postawiliśmy pierwszą halę i biurowiec. Obecnie połowa tego terenu jest już zabudowana. Pierwsze obrabiarki sterowane numerycznie kupiliśmy w 2002 roku. Dzisiaj nasz park maszynowy to wiele obrabiarek konwencjonalnych, ponad 20 CNC, spawalnia, duża lakiernia proszkowa i doskonale wyposażone laboratorium kontrolno-pomiarowe. W 2004 roku otrzymaliśmy certyfikat ISO 9001, a trzy lata później certyfikat spawalniczy PN-EN ISO 3834. W tym roku zakupiłem i wprowadzam system zarządzania ERP firmy Streamsoft. Ponadto jestem w trakcie uruchamiania zrobotyzowanego stanowiska pracy. Pomimo tego, że mój ojciec już od 7 lat nie żyje to nie jestem sam. Od ponad 10 lat dzielnie wspierają mnie moi synowie: Jakub i Szymon. Wszystko wskazuje na to, że swoją przyszłość chcą związać z naszą rodzinną firmą i będą ją nadal rozwijać.

Nasi pracownicy, jak i maszyny, oraz wyposażenie pozwalają nam na bardzo różnorodną obróbkę metali. W naszym stale modernizowanym parku maszyn znajdują się m.in.:

 • Nożyce gilotynowe do cięcia blach od 0,5 mm do 16 mm i długości 4 metrów,
 • Piła CNC do cięcia precyzyjnego wałków oraz rur o średnicy 10 mm do 100 mm,
 • Piły taśmowe do cięcia prętów i rur o średnicy do 300 mm,
 • Prasy krawędziowe CNC i zaginarka CNC do gięcia blach o maksymalnej długości gięcia 4 m,
 • Prasy mimośrodowe o sile nacisku od 10 do 200 ton, na których tłoczymy oraz wykrawamy różne elementy metalowe z blach i kształtowników,
 • Tokarki CNC z napędzanymi narzędziami i podajnikami prętów o maksymalnej średnicy 65 mm. Wykonujemy na nich bardzo precyzyjne detale w ilościach seryjnych. Między innymi ponad milion sztuk rocznie rolek łożyskowych dla firmy SKF,
 • 3 osiowe pionowe centra CNC, na których obrabiamy detale o maksymalnych gabarytach 400x700x300mm,
 • Laser CO2 do wypalania detali z blach stalowych o grubości do 16 mm i wymiarach 2000mm x 4000 mm,
 • Giętarka CNC do rur. Można na niej giąć rury stalowe o maksymalnej średnicy 60 mm i grubości ścianki 3 mm,
 • Posiadamy własną certyfikowaną spawalnię wyposażoną w spawarki MIG i TIG,
 • Półautomatyczna lakiernia proszkowa umożliwia nam malowanie detali o gabarytach do 6 metrów długości.

Nasze bardzo dobrze wyposażone laboratorium kontrolno-pomiarowe umożliwia nam produkcję detali o gwarantowanej wysokiej jakości.

Te szerokie możliwości produkcyjne wyróżniają nas wśród konkurencji, zapewniają nam również niezależność od poddostawców, a to z kolei ma wpływ na konkurencyjne ceny i bardzo dobrą terminowość dostaw. Naszymi klientami są firmy z różnych sektorów. Głównym odbiorcą naszych wyrobów precyzyjnych jest jeden z największych producentów łożysk – firma SKF. Tę technologię wykorzystujemy również do produkcji wyrobów dla firm z branży narzędziowej: Rothenberger, REMS, Virax i Perkeo. Cięcie, tłoczenie, wykrawanie i spawanie wykorzystujemy do produkcji elementów dla firmy Minimax, która jest największą firmą wyposażenia przeciwpożarowego w Niemczech. Pomimo naszych dużych możliwości nie wszystko możemy robić sami. Niektóre procesy musimy zlecać naszym sprawdzonym kooperantom. Od lat współpracujemy w zakresie cynkowania ogniowego z zakładem galwanizacyjnym Elżbieta Gajęcka w Bykowie i firmą FAM w Obornikach. Hartowanie wykonuje dla nas WSK Kalisz. Kartony potrzebne do pakowania produkują dla nas firmy Techpak oraz Eurotech z Wrześni. Do naszych ważnych i zaufanych podwykonawców należy również firma transportowa FOR LINK Sp. z o.o. z Wrześni. Spółka ta perfekcyjnie organizuje nam cały transport międzynarodowy, co przekłada się na terminowość dostaw.

Bardzo wysoko oceniana przez odbiorców jakość naszych produktów jest również tym co wyróżnia nas na rynku. Oczywiście jakość to zasługa wyposażenia oraz ciągłych szkoleń. Jednak najważniejsi w tym wszystkim są ludzie. Prowadzimy bardzo stabilną politykę zatrudnienia, pracownicy wiążą się z nami na lata, a to gwarantuje rzetelność na każdym etapie produkcji. Szacunek do pracownika to również finanse. Na przestrzeni tych ponad 60 lat wypłaty były zawsze na czas, należności podatkowe i wszystkie nasze zobowiązania były również regulowane w terminie. Szeroko rozumiana uczciwość i rzetelność to dewiza, którą wprowadził mój ojciec, a ja i moi synowie będziemy się jej trzymać. Nie jesteśmy obojętni na potrzeby słabszych i potrzebujących. Wspieramy takich ludzi. Szczególnie zaangażowany byłem w regularną pomoc dzieciom z Zespołu Szkół Specjalnych we Wrześni, gdzie wspomagałem potrzebujące dzieci, jak i dopłacałem do cyklicznych wyjazdów na „ zielone szkoły”. Od pewnego czasu otoczenie gospodarcze stało się ciężkie. Na to miał wpływ Covid, wojna w Ukrainie, kryzys surowcowy i energetyczny. Moim głównym zmartwieniem jest zapewnienie i utrzymanie produkcji oraz zagwarantowanie naszym pracownikom pracy. Szalejące ceny energii elektrycznej i gazu powodują, że przyszłość jest niepewna, ale na to nie mam już żadnego wpływu. Liczę, że doświadczenie, jakie zdobyłem pozwolą mi przeprowadzić bezboleśnie firmę przez te niespokojne czasy.

fb button

grab my essay banner

logo jooble