Złoto fizyczne jest stabilnym aktywem, które chroni kapitał przed inflacją i różnymi kryzysami gospodarczymi. W ostatnich latach kruszec ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co przekłada się na wzrost jego wyceny. Złoto lokacyjne można kupić w formie tradycyjnych sztabek, ale też detalicznie zdobionych monet bulionowych. Na które monety warto zwrócić uwagę przede wszystkim?
Czym dokładnie są monety bulionowe?
Monety bulionowe (monety lokacyjne) to wyroby wykonane z metali szlachetnych, wybijane w celu lokaty kapitału. Są zatem formą inwestycji, a ich wartość wynika przede wszystkim z wartości kruszcu w nich zawartego (niewielki wpływ na cenę ma też marża dealera i koszty produkcji/sprzedaży).
Aby złota moneta została uznana za monetę bulionową (inwestycyjną), musi spełnić określone warunki:
- mieć próbę co najmniej 900 tysięcznych (wyrób zawiera minimum 90% złota),
- być wybita po 1800 roku,
- być (obecnie lub w przeszłości) legalnym środkiem płatniczym w kraju, z którego pochodzą,
- być sprzedawana po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartość rynkowej ceny złota zawartej w monecie.
Największą popularnością wśród inwestorów cieszą się monety wykonane ze złota, ale na rynku dostępne są także monety wykonane ze srebra, palladu i platyny.
Krugerrand – pierwsza moneta bulionowa
Monetą, która zapoczątkowała ideę złota bulionowego jest Krugerrand. Pierwszy raz wybito ją w 1967 roku w RPA. Głównym celem była popularyzacja południowoafrykańskiego złota na światowych rynkach. Emisja Krugerranda utrwaliła dwa główne – i obowiązujące do tej pory – standardy złota bulionowego:
- wartość monety odpowiada wartości kruszcu, który się w niej zawiera (cena powiększona jest o relatywnie niewielkie koszty produkcji/sprzedaży),
- moneta bulionowa zawiera jedną uncję trojańską złota (1 oz).
Warto podkreślić, że choć waga 1 oz jest niejako domyślna dla monet bulionowych, inwestorzy mogą kupić produkty o mniejszej masie, proporcjonalnie tańsze (1/2, 1/4, 1/10 i 1/25 oz). Krugerrand 1 oz zawiera jedną uncję trojańską złota (31,1 g), a także niewielki dodatek miedzi, dzięki czemu stop jest twardszy i bardziej odporny na zarysowania. Monety jednouncjowe kosztują w sierpniu 2024 roku około 10 000 zł.
Najpopularniejsze monety bulionowe świata
Po sukcesie Krugerranda, swoje monety bulionowe zaczęły emitować kolejne kraje. Do dziś należą one do czołówki najlepiej rozpoznawalnych i najlepiej zbywalnych monet bulionowych. Są to:
- Kanadyjski Liść Klonu – wybijany od 1979 roku. Jego zdobienie nawiązuje do największego symbolu tego kraju, czyli drzewa klonowego. Na współczesnej monecie znajdziemy wizerunek króla Karola III (wcześniej był to wizerunek królowej Elżbiety II).
- Amerykański Orzeł – na rynku od 1986 roku. Jego zdobienie nawiązuje do ważnych symboli Stanów Zjednoczonych – orła bielika oraz figury Liberty, personifikacji wolności.
- Australijski Kangur – wybijany przez prestiżową mennicę w Perth od 1987 roku. Przedstawia najbardziej rozpoznawalne zwierzę Australii, a także wizerunek władcy Wielkiej Brytanii.
Znane monety z Europy
Britannia to pierwsza europejska moneta bulionowa, nawiązująca do starożytnej postaci z hełmem, tarczą, gałązką oliwną i trójzębem. Ta rzymska personifikacja Wysp Brytyjskich symbolizuje władanie morzem i ochronę przed przeciwnościami losu.
Wśród najlepiej rozpoznawalnych i cieszących się ogromnym zaufaniem inwestorów wyrobów jest jeszcze jedna moneta europejska. To pochodzący z Austrii Wiedeński Filharmonik (którego wzór nawiązuje do cieszącej się ogromną sławą orkiestry Filharmoników z Wiednia). To pierwsza moneta bulionowa, której nominał wyrażono w euro.
Wiedeński Filharmonik 1 uncja oraz wymienione wcześniej monety bulionowe są dostępne w sklepie internetowym ASCOIN, a także w stacjonarnych salonach sprzedaży (w Warszawie i w Rzeszowie).
O czym jeszcze warto pamiętać?
Warto wybierać monety powszechnie rozpoznawalne. Takie wyroby można łatwo sprzedać, niezależnie od lokalizacji. Ponieważ są one powszechnie znane i emitowane w dużych nakładach, łatwo rozpoznać ich autentyczność (nawet tak prostymi narzędziami jak linijki mennicze). Ponadto niektóre wyroby posiadają wyrafinowane mechanizmy zabezpieczające, np. wzory wykonane techniką mikrograweru na monetach Kanadyjski Liść Klonu czy Britannia.
Jako złoto inwestycyjne, monety bulionowe są zwolnione z podatku VAT, a także z podatku od zysków kapitałowych, jeśli są sprzedawane po minimum 6 miesiącach od zakupu (ponieważ ich nabycie traktuje się jako lokatę kapitału).