magazine top

Mid Ocean Logistics Poland Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowej grupy midocean, której siedziba główna znajduje się w Niderlandach. W ciągu ponad pół wieku midocean stał się jednym z głównych hurtowych dostawców artykułów promocyjnych na rynku europejskim. Firma oferuje idealnie spersonalizowane upominki biznesowe, a portfolio wyróżnia się szerokim wachlarzem produktów, począwszy od długopisów czy koszulek linii premium, a skończywszy na elektronice. W jednostce produkcyjno – logistycznej położonej na terenie Rudy Śląskiej zatrudnionych jest blisko 700 osób z całego województwa śląskiego.

Specjalnie dla BusinessPL o działalności polskiego oddziału midocean opowiada Pan Stephen Gibson – Chief Executive Officer.

Proszę powiedzieć, jaka była geneza powstania przedsiębiorstwa midocean i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju w Polsce?

Nasza działalność rozpoczęła się w 1965 roku, kiedy to grupa holenderskich pasjonatów założyła firmę KCF. Pierwszym kamieniem milowym dla naszego rozwoju było otwarcie w 1992 roku działu zaopatrzenia i kontroli jakości w Azji, a 6 lat później utworzenie Mid Ocean Group. Wkrótce grupa wykupiła hiszpańską spółką ITD (lipiec 2000), a także niemieckiego konkurenta Impex (marzec 2002). Po wspomnianych przejęciach zdecydowaliśmy się na rebranding oraz nową nazwę handlową Mid Ocean Brands. Rok 2007 otworzył dla nas nowy rozdział. Dokładnie tu zaczyna się historia polskiego oddziału – Mid Ocean Logistics Poland Sp. z o.o. Mid Ocean Logistics Poland Sp. z o.o. (MOLP) to największa w grupie jednostka produkcyjno – logistyczna, dedykowana procesom nadrukowym, która początkowo została założona w Chorzowie. Przez kolejne 11 lat, Chorzów był sercem wszystkich operacji nadrukowych i logistycznych. Jednakże wraz z dokonującymi się na rynku zmianami ekonomicznymi i spektakularnym rozwojem biznesu, chorzowska siedziba ustąpiła miejsca innej lokalizacji – większej i położonej w Rudzie Śląskiej. W maju 2018 roku, praktycznie równocześnie ze zmianą siedziby, miał miejsce kolejny rebranding całej grupy z Mid Ocean Brands na midocean. Obecna jednostka produkcyjno - logistyczna w Rudzie Śląskiej, oferuje blisko 30.000 m2 powierzchni, którą zajmują zaawansowane technologicznie maszyny drukarskie, systemy przenośników i wind.

mid ocean1

Zaawansowane technologicznie systemy przenośników zostały dostarczone przez polskiego producenta firmę Intralog ze Szczecina. Firma Intralog dostarczyła m.in. przepływowe transportery pionowe (windy) o przepustowości do 1000 paczek na godzinę. System został przez nich w pełni zintegrowany z systemem WMS. System nadrzędny WMS w czasie rzeczywistym śledzi procesy produkcyjne i zarządza całym łańcuchem produkcyjnym wraz z dostawą i transportem towaru do produkcji z wykorzystaniem sytemu przenośników polskiego producenta. Przepływ towaru od wejścia na produkcję do wyjścia spakowanej paczki do wysyłki odbywa się prawie w całości przez przenośniki.

Jaką pozycję na świecie zajmuje obecnie midocean i jaką rolę odgrywa w nim polski oddział Mid Ocean Logistics Poland?

Rynek artykułów promocyjnych w Europie stale rośnie. Dziś jego wartość szacuje się na ok. 15 miliardów euro. Choć rozdrobniony i z wieloma pośrednikami między dostawcą hurtowym a klientem końcowym, daje wiele możliwości do profesjonalizacji i konsolidacji. My wykorzystaliśmy panujące warunki i dzięki konsekwentnie wprowadzanej automatyzacji oraz cyfryzacji połączyliśmy rynek zarówno na poziomie pośredników jak i dostawców. Ostatecznie ugruntowaliśmy tym naszą globalną pozycję wiodącego hurtowego dostawcy artykułów promocyjnych. Osiągnięty przez całą grupę midocean sukces, to wypadkowa trzech czynników: dążenia do ciągłego rozwoju, atrakcyjnej oferty oraz innowacyjnych rozwiązań wzbogaconych szybkością i uczciwą ceną. Oczywiście tak dynamiczny rozwój nie byłby możliwy bez jednostki produkcyjno-logistycznej w Rudzie Śląskiej. Tylko dzięki niej, miesięcznie realizujemy około 10 mln zamówień na artykuły spersonalizowane, oferując przy tym klientom aż 15 technik nadrukowych. Głównymi technikami są: sitodruk, tamponodruk, transfer i druk cyfrowy. Obecnie szykujemy się do kolejnych, znaczących zmian związanych z ekspansją firmy. Już w przyszłym roku (2022, II kwartał) mamy nadzieję ponownie wszystkich zaskoczyć.

midocean jest jednym z wiodących dostawców artykułów promocyjnych. Czy może Pan przedstawić szczegółowo ofertę firmy?

Nasza kolekcja „more than gifts” zawiera szeroki wachlarz funkcjonalnych i zróżnicowanych artykułów. Możemy powiedzieć, że mamy u siebie wszystkie kategorie produktów promocyjnych, tj.: torby i akcesoria podróżne, przybory biurowe i piśmiennicze, artykuły sportowe i rekreacyjne, elektronikę, przybory kuchenne oraz wiele innych. Oferujemy bogatą gamę modeli, które można dowolnie spersonalizować logotypem. Wszystkie produkty z naszej oferty są w pełni zgodne z europejskimi normami i posiadają wymagane certyfikaty oraz są produkowane w zrównoważony sposób. Naszą niewątpliwą przewagą jest fakt, że duża część artykułów tj. około 31 milionów znajduje się bezpośrednio w naszym magazynie i jest natychmiast dostępna dla klienta.

mid ocean2
Kolekcja „more than gifts” jest nieustannie modyfikowana i udoskonalana przez zespół rozwoju produktu. Stopniowo i konsekwentnie zastępujemy jedne artykuły drugimi, wykonanymi z bardziej zrównoważonych materiałów. Z punktu widzenia klienta oznacza to świadomy wybór wysokiej jakości gadgetów, które można poddać recyklingowi, ponieważ wykonane są z materiałów pochodzących ze źródeł odnawialnych i pozyskiwanych etycznie. Ciekawostką, która znajduje się w naszej ofercie jest linia produktów zawierających nasiona sosny. Każdy więc, może je zasadzić i mieć swój indywidualny wkład w przywrócenie naszej planecie drzew! W midocean stawiamy na materiały wielokrotnego użytku i zwiększamy wykorzystanie produktów PLA, korka i bambusa.

Polilaktyd (PLA) to naturalny substytut plastiku wytwarzany ze sfermentowanej skrobi roślinnej, zwykle kukurydzianej. Jest to ekologiczna, odnawialna i biodegradowalna alternatywa dla konwencjonalnych tworzyw sztucznych. Zastępując tradycyjny plastik, zmniejszamy ślad węglowy produktów. W naszej kolekcji PLA znalazło zastosowanie przy produkcji m.in. toreb na zakupy, kubków czy długopisów.

Korek to kolejny rodzaj w 100% naturalnego i biodegradowalnego materiału, który postanowiliśmy promować m.in. w linii produktów biurowych, kuchennych i kosmetycznych. Tworzywo to zaliczane jest do najtrwalszych materiałów organicznych.

Bambus czyli jedna z najszybciej rosnących roślin, która może odnowić się w ciągu roku przy zaledwie minimalnym zapotrzebowaniu na wodę. Używamy go m.in. w linii artykułów związanych z elektroniką czy technologią.

RPET to poddany recyklingowi jeden z najpopularniejszych rodzajów plastiku PET (stosowany do produkcji butelek i pojemników jednorazowych). Używając RPET w naszych produktach nadajemy nowe życie materiałom już kiedyś wyprodukowanym. Mamy nadzieję, że stosując materiały organiczne, zapewniamy odbiorcom końcowym produkty przyjazne środowisku.

Do kogo szczególnie kierujecie swoją ofertę i co wyróżnia Was na tle konkurencji?

Naszymi klientami są wyłącznie dystrybutorzy produktów promocyjnych. Podstawowy model handlowy naszej firmy od początku zakłada ścisłą współpracę z agencjami reklamowymi, a nie z użytkownikami końcowymi. Obecnie baza klientów midocean obejmuje ok. 10 000 kontrahentów na całym świecie. Każdy z nich poszukuje w naszej ofercie przedmiotów funkcjonalnych, zróżnicowanych ale przede wszystkim w odpowiednim dla siebie segmencie cenowym. Niekwestionowaną zaletą midocean jest indywidualna obsługa, bezkonkurencyjna pod względem swojego profesjonalizmu, szybkości i możliwości technicznych. To właśnie ona dostarcza idealnie spersonalizowany upominek biznesowy w najbardziej opłacalny, najszybszy i zrównoważony sposób. Dzisiaj konsumenci są przyzwyczajeni do kupowania w internecie i otrzymywania swoich zamówień już następnego dnia. Odpowiadając na potrzeby klienta, wprowadziliśmy 24-godzinny serwis. Oznacza to, że zdobione nadrukami produkty, są gotowe w ciągu 1 dnia, od zatwierdzenia szaty graficznej. Klienci zamawiają produkt w 3 prostych krokach i w najwygodniejszy dla siebie sposób czyli online. Nasz dział graficzny po otrzymaniu od klienta wytycznych przygotowuje wstępny projekt, który zawsze wymaga zatwierdzenia. W ciągu 2 godzin od akceptacji, w razie potrzeby, dokonujemy wymaganych modyfikacji projektu, tak aby zapewnić optymalny efekt druku. Po finalnej akceptacji klienta końcowego zamówienie jest przygotowywane do produkcji. W zależności od wielkości zamówienia i wybranej techniki nadruku towar jest gotowy do transportu w ciągu 24 godzin!

Polski oddział (MOLP) wyraźnie wyróżnia się swoją dynamiką. W jakim obszarze doskonalicie się i jakie są wasze główne atuty?

Kierując się naszymi podstawowymi wartościami, pragniemy być najnowocześniejszym dostawcą artykułów promocyjnych. Absolutnie bezprecedensowy w swej naturze rok 2020 nie był w stanie powstrzymać nas przed dalszym rozwojem. Od 2 lat z powodzeniem wprowadzamy - zarówno do obszaru logistyki jak i produkcji - najwyższej klasy maszyny. Wdrażając najnowsze technologie jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom wyjątkową jakość nadruków, w absolutnie bezkonkurencyjnym czasie 24h. Ponadto przeprojektowaliśmy stosowane dotychczas rozwiązania informatyczne i usprawniliśmy działanie naszego sklepu internetowego, aby był jeszcze wygodniejszy i łatwiejszy w obsłudze. Dziś śmiało możemy powiedzieć, że naszymi atutami są: wiedza pracowników, sklep internetowy, różnorodna oferta, elastyczność, doskonała obsługa klienta oraz szeroka gama produktów dostępnych od ręki.

mid ocean3

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Czy mógłby Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy Mid Ocean Logistics Poland?

Naszym największym atutem są ludzie. W midocean jesteśmy dumni z tego, że około 60% naszej kadry zarządzającej zostało wyłonione w ramach rekrutacji wewnętrznej. Niektórzy rozpoczynali karierę jako operatorzy maszyn czy jako pracownicy magazynu. Poprzez rozwój osobisty, stosowanie zwinnych metodologii pracy i entuzjastyczną postawę, są dziś świetnymi liderami. Co więcej około 30% pracowników, to osoby których staż pracy w midocean sięga nawet 10 lat. Fakt ten najlepiej obrazuje, że jesteśmy godnym zaufania i rzetelnym pracodawcą, a przyjęta filozofia inwestowania w ludzi przynosi firmie efekty.

mid ocean4

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność employer brandingowa. Co oferują Państwo swoim pracownikom?

Tym, co zachęca i motywuje pracowników chyba każdej firmy jest jej szczere zaangażowanie w poprawę standardów i jakości życia swoich pracowników oraz ich rodzin. Wprowadzając programy takie jak: prywatna opieka zdrowotna, program pomocy dla pracowników (EAP) oraz multibenefit dajemy namacalny dowód zaangażowania firmy oraz promujemy wśród swoich pracowników zdrowy styl życia. Przede wszystkim jednak aktywnie działamy na rzecz całego zespołu. Aby nasza firma była otwarta i dostępna dla wszystkich, wspieramy pracowników w dojazdach organizując dla nich bezpłatne autobusy pracownicze. Osobom zmotoryzowanym zapewniamy odpowiednią liczbę miejsc parkingowych, bezpośrednio przy firmie. Nie zapominamy również o stojaki na rowery czy miejscach dla motocyklistów. Dla tej ostatniej grupy osób zostały wyznaczone dwie odrębne strefy, tak by zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo. Dbamy również o integrację i relacje międzyludzkie, więc obchodzimy różne święta, uświetniając je drobnym poczęstunkiem. Organizujemy coroczny piknik dla wszystkich naszych pracowników i ich rodzin. Choć nie mogliśmy spotkać się w 2020 roku, mamy nadzieję kontynuować wypracowaną tradycję w nadchodzących latach. Oprócz eventów integracyjnych, opieki zdrowotnej czy transportu inwestujemy również w umiejętności i rozwój kadry. Dla przykładu nowo zatrudnionym pracownikom, już od pierwszych dni, pomagamy odnaleźć się w strukturze dzięki „szytemu na miarę” programowi onboardingowemu. Oferujemy wewnętrzne szkolenia zawodowe prowadzone przez starszych pracowników (trenerów wewnętrznych), którzy zawsze służą swoją wiedzą i doświadczeniem. Praca w międzynarodowej firmie to również szansa na zdobycie wiedzy eksperckiej i udział w międzynarodowych projektach, często prowadzonych za granicą. Jedną z naszych głównych wartości jest transparentność, dlatego bardzo istotnym elementem jest wewnętrzny Kodeks Etyczny, czyli dokument, który zapobiega i chroni przed niepożądanymi zachowaniami, takim jak: oszustwa, łapówki, mobbing, nadużycia itp.

mid ocean5

Prospołeczne aspekty działalności gospodarczej są również bardzo ważnym elementem biznesu. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Firmy chcą dziś być postrzegane i uznawane za część społeczności, zwłaszcza tej lokalnej. Ta zasady obowiązuje również w naszym przypadku, dlatego wspieramy pomysły, które według nas najprościej mówiąc budują dobro. Rok rocznie przeprowadzamy wewnątrz firmy kampanię zachęcającą pracowników do udziału w Poland Business Run i wspierania tym samym osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. W każdym kwartale organizujemy, choć jedną akcję prospołeczną, zasugerowaną przez naszych pracowników. Na stałe w kalendarzu firmowych inicjatyw wpisała się już pomoc dla seniorów z lokalnego Domu Pomocy Społecznej „Senior” oraz akcja pomocy zwierzakom z pobliskich schronisk. Współpraca z władzami miejskimi pozwoliła nam być częścią Dni Rudy Śląskiej w 2019 roku i głównym patronem Holi Festiwal dla najmłodszych mieszkańców miasta. W czasie pandemii wspieraliśmy lokalny szpital, przekazując maseczki ochronne dla służby zdrowia. Jako pracodawca uważamy, że warto inwestować w otaczających nas ludzi i promować lokalny model zatrudnienia. Za nasz moralny obowiązek uważamy dbałość o bezpieczeństwo naszych pracowników poprzez np. coroczną organizację akcji „Widoczni na drodze”, promującą bezpieczne i odpowiedzialne zachowanie pieszych na drodze. Kwestie etyczne i moralne dopełniają audyty amfori czy SEDEX sprawdzający między innymi warunki pracy. W ubiegłym roku otrzymaliśmy najwyższą ocenę od niezależnych audytorów amfori i tym samym staliśmy się pierwszą firmą w branży z najwyższym możliwym wynikiem. Audytorzy w swojej opinii podkreślili wdrożone przez nas znaczące usprawnienia, które świadczą o rzetelnym podejściu midocean do kluczowych obszarów zatrudnienia. Wydana opinia jest niewątpliwie korzystna dla organizacji, ale przede wszystkim, przyczynia się do tworzenia dobrego, zdrowego i bezpiecznego środowiska pracy dla pracowników.

mid ocean6

fb button

grab my essay banner

logo jooble