magazine top

Aero System Sp. z o.o. to renomowana polska firma inżynierska, która wyznacza standardy w projektowaniu i realizacji infrastruktury przemysłowej. Jej oferta obejmuje kompleksową obsługę kontraktów – począwszy od projektowania, poprzez wykonanie instalacji przemysłowych, aż po serwis – wszystko zgodnie z surowymi standardami branżowymi. Jako generalny wykonawca, Aero System zapewnia skuteczną realizację projektów w różnorodnych sektorach przemysłu, w tym w branżach takich jak chemia budowlana, AGD, motoryzacja, FMCG, spożywcza oraz farmaceutyczna. Dzięki zatrudnieniu doświadczonej i wysoko kwalifikowanej kadry, firma osiąga najwyższy poziom realizacji projektów nie tylko na rynku polskim, ale i międzynarodowym, z sukcesem zakończywszy ponad 100 inwestycji.

W niniejszym wywiadzie mamy przyjemność przedstawić wgląd w kulisy działalności Aero System Sp. z o.o., czołowej polskiej firmy inżynierskiej specjalizującej się w tworzeniu unikalnych rozwiązań dla przemysłu. Naszym gościem jest Gabriel Zwoliński, założyciel i Prezes Zarządu Aero System, który dzieli się z nami wiedzą na temat kluczowych aspektów działalności firmy, jej zaangażowania w rozwój technologiczny oraz odpowiedzialności społecznej. Przez pryzmat doświadczeń i osiągnięć Pana Zwolińskiego odkrywamy, jak pasja połączona z wizją przekłada się na międzynarodowy sukces i wpływa na konstrukcje przemysłu jutra. Zapraszamy do lektury inspirującej rozmowy, która rzuca światło na siłę przedsiębiorczości, pasję do technologii i nieustanne dążenie do nowatorstwa.

Jak wyglądały początki firmy Aero System i jakie były kluczowe momenty na drodze do stania się jednym z wiodących wykonawców instalacji przemysłowych w Polsce?

Firma Aero System została założona w 2016 roku, pierwotnie jako działalność gospodarcza skoncentrowana na projektowaniu instalacji technologicznych oraz budowie instalacji automatyki. Kluczowym elementem jej rozwoju były wcześniej nawiązane wieloletnie relacje z dużymi zakładami przemysłowymi, które zaowocowały zdobyciem znaczących kontraktów. Po zaledwie dwóch latach, działalność przekształcono w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, co było odpowiedzią na rosnące potrzeby i skalę projektów. Rozwój ten był bezpośrednią konsekwencją przejęcia przez firmę roli generalnego wykonawcy dużych inwestycji. Z roku na rok notowano wzrost obrotów oraz zatrudnienia, co było efektem solidnie zrealizowanych kontraktów i pozyskiwania nowych klientów na podstawie polecenia. Firma musiała już trzykrotnie zmieniać lokalizację swojego biura, ponieważ w poprzednich przestrzeniach szybko brakowało miejsca z powodu ciągłego zatrudniania nowych pracowników do realizacji coraz większych inwestycji.

Czy mógłby Pan przybliżyć główne obszary działalności Aero System?

Firma działa głównie na rzecz zakładów produkcyjnych, realizując dla nich infrastrukturę przemysłową – od mieszalni chemikaliów, przez instalacje gazów technicznych i chłodnicze dużych mocy, po podziemne zbiorniki na gazy i ciecze palne. Specjalizujemy się w budowie infrastruktury dla materiałów ciekłych zapalnych, które muszą odpowiadać przepisom dyrektywy ATEX. Wszystkie instalacje muszą spełniać szereg norm i wymagają zatwierdzenia przez Urząd Dozoru Technicznego oraz odbioru przed przekazaniem do eksploatacji. Każdy element instalacji musi posiadać świadectwo dopuszczenia do pracy w środowisku wybuchowym. To duża odpowiedzialność i dlatego projekty są dokładnie analizowane przed rozpoczęciem budowy. Realizujemy kontrakty kompleksowo – od przygotowania dokumentacji, przez wykonawstwo prac budowlanych i elektrycznych, aż po uruchomienie produkcji i serwis.

Jakie grupy klientów i branże są głównym celem oferty firmy?

Nasza największa grupa klientów to firmy z branży chemii budowlanej. Jednakże, ponieważ instalacje przemysłowe są obecne w każdej gałęzi przemysłu, realizujemy również kontrakty dla zakładów produkcyjnych z branży AGD, motoryzacyjnej, FMCG, spożywczej i farmaceutycznej. Mogłoby się wydawać, że przez 20 lat działalności poznaliśmy już wszystkie branże w Polsce, ale każdego roku rozpoczynamy pracę nad nowym kontraktem w branży, która jest dla nas nowością. Na przykład, w 2019 roku zbudowaliśmy instalacje gazów technicznych dla dużego producenta taboru kolejowego, w tym samym roku wkroczyliśmy do branży automotive, a w 2020 do branży farmaceutycznej. Nasza praca jest pełna nowych wyzwań i jest bardzo ciekawa, ponieważ każdy projekt jest inny i wymaga od nas zdobycia nowej wiedzy oraz zrozumienia nowych wymagań branżowych. W ostatnich latach w Polsce obserwujemy coraz większe kontrakty w dziedzinie logistyki, w tym rozbudowę gazoporotów, branżę stoczniową oraz rozbudowę portów lotniczych. To są kierunki, w których chcemy się rozwijać i pokazać nasze możliwości.

Jakie unikalne cechy pozwalają firmie wyróżniać się na rynku?

Największym atutem naszej firmy jest ponad dwudziestoletnie doświadczenie naszych projektantów w budowie dużych instalacji wykorzystujących materiały ciekłe zapalne. Dzięki tej specjalizacji jesteśmy rozpoznawalni i rekomendowani przez wiele koncernów produkcyjnych. W instalacjach, które budujemy, stosujemy wysoki poziom automatyzacji, co pozwala nam utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa przeciwwybuchowego. Dbamy nie tylko o funkcjonalność naszych rozwiązań, ale również o ich estetykę. Często zapraszamy nowych klientów do odwiedzenia naszych budów, które służą jako nasza wizytówka. Wysoka jakość, funkcjonalność i elastyczność to cechy, które najczęściej pojawiają się w dokumentach referencyjnych od naszych klientów.

Innowacje stanowią istotną część rozwoju oferty firmy. Jakie są główne cele i strategie Aero System w zakresie badań i rozwoju? Czy mógłby Pan podzielić się najnowszymi osiągnięciami firmy w tej dziedzinie?

W 2019 roku założyłem w firmie dział Badań i Rozwoju, który rozpoczął prace nad innowacyjnym oprogramowaniem „Aero Bost”, mającym na celu redukcję emisji pyłu w przemysłowych kotłach węglowych. Projekt ten był realizowany w ramach funduszy unijnych. Obecnie trwa jego komercjalizacja, a oprogramowanie znajduje zastosowanie nie tylko w kotłach ciepłowniczych, ale także w kotłach grzewczych zakładów produkcyjnych. Ten projekt udowodnił, że jesteśmy skuteczni w tworzeniu nowych rozwiązań technicznych. W dziale B&R nie ograniczyliśmy się tylko do tego jednego projektu. W kolejnych latach z sukcesem wdrożyliśmy w przemyśle takie rozwiązania, jak automatyczne śluzy EX, elektryczne systemy grzewcze na rurociągach, czy specjalistyczne mieszalniki z możliwością precyzyjnego grzania i chłodzenia wsadu. Każdy projekt jest unikatowy, ponieważ różnią się wymagania branżowe i funkcjonalne naszych klientów. Ta różnorodność czyni naszą pracę interesującą i pozbawioną monotonii.

Jakie są kryteria doboru przez Aero System dostawców i podwykonawców, aby zapewnić najwyższą jakość swoich realizacji?

Od samego początku naszej działalności zbudowaliśmy pozycję rynkową jako firma oferująca usługi najwyższej możliwej jakości. Realizujemy kontrakty dla światowych liderów produkcji, dla których priorytetem przy wyborze wykonawcy jest wysoka jakość, a nie najniższa cena. Z czasem, dzięki zadowoleniu klientów, zostaliśmy ich stałym partnerem w realizacji inwestycji, co przyczyniło się do naszych rekomendacji w innych zakładach. W związku z tym, w naszych projektach stosujemy komponenty wysokiej jakości, które są wizytówką naszej firmy i adekwatnie reprezentują poziom, na którym się koncentrujemy.

Jakie inicjatywy społecznie odpowiedzialne są przez Pana osobiście wspierane w ramach działalności Aero System?

Oprócz rozwijania firmy, moją wielką pasją są biegi górskie. Co roku uczestniczę w biegach górskich i maratonach w różnych, ciekawych miastach na świecie. Moim największym osiągnięciem w tej dziedzinie jest ukończenie biegu Bison Ultra Trail na dystansie 100 km oraz udział w wielu maratonach w takich kultowych miastach, jak Ateny, Barcelona, Paryż, Pitzal w Alpach czy Nowy Jork. Swoją pasję do sportu staram się przekazywać znajomym i pracownikom, dlatego w naszej firmie szczególne miejsce zajmuje sport i aktywność fizyczna. Od początku działalności wspieramy kluby sportowe, takie jak GKS Katowice, Gwiazda Ruda Śląska czy Red Box Katowice. Motywujemy pracowników Aero System do aktywności fizycznej, oferując dofinansowanie do zakupu sprzętu sportowego oraz karnetów na zajęcia sportowe. Aktywność nie ogranicza się tylko do pracy – również w czasie wolnym zachęcamy do rozwoju fizycznego, dbając o zdrowie i dobre samopoczucie.

Jakie kierunki rozwoju wyznacza sobie Aero System na najbliższą przyszłość i jakie perspektywy przewiduje Pan dla firmy biorąc pod uwagę aktualną sytuację rynkową?

Nasze plany na najbliższe 10 lat koncentrują się na ciągłym rozwoju i ekspansji na nowe segmenty rynku. Innej drogi nie ma – jeśli firma przestaje się rozwijać, zaczyna się kurczyć. Od początku istnienia Aero System, jako właściciel i prezes zarządu, zawsze dążyłem do rozwoju firmy, czując odpowiedzialność za jakość kontraktów oraz za ludzi, których szkolę. Nigdy nie rozważałem przekazania zarządzania firmą w inne ręce, ponieważ nie brakuje mi odwagi do stawiania czoła codziennym wyzwaniom, które niesie zarządzanie kilkoma wielomilionowymi kontraktami równocześnie. Co roku zwiększamy nasze doświadczenie i obroty, wchodząc w nowe specjalizacje rynkowe. W 2023 roku utworzyliśmy dział serwisowy, który systematycznie wykonuje serwisy i przeglądy instalacji przemysłowych. Sytuacja w przemyśle nie jest stabilna, mamy wiele projektów oczekujących na finansowanie lub decyzje urzędowe. Dlatego aktywnie działamy w wielu gałęziach przemysłu, mając świadomość, że nie wszystkie projekty ruszą z miejsca. Nasz zespół zaangażowanych inżynierów jest nastawiony na sukces i ciągły rozwój. To nasz największy atut i siła napędowa firmy. Wierzę, że nasz optymizm, dynamizm w działaniu i kreatywność w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań technicznych zapewnią nam jeszcze większy rozwój i obecność w kluczowych inwestycjach krajowych i zagranicznych.

fb button

grab my essay banner

logo jooble