magazine top

Odwołany lot, zmiana terminu podróży to sytuacje, które zawsze wiążą się z pewnego rodzaju stresem i koniecznością załatwienia niezbędnych formalności. Większość z nich można jednak przeprowadzić przez Internet, co jest sporym udogodnieniem, szczególnie kiedy liczy się czas. Na co można więc liczyć, kiedy nasz lot zostaje odwołany? Jak zrezygnować z podróży pociągiem lub zmienić jej termin?

Zmiana terminu lub rezygnacja z podróży pociągiem

Decydując się na podróż pociągami PKP Intercity, zmiana terminu jazdy lub rezygnacja nie stanowią większego problemu, szczególnie jeśli bilet kupiliśmy wcześniej w Internecie. Mając konto na stronie przewoźnika, w kilka chwil można przebukować bilet lub z niego zrezygnować. Warto jednak zapoznać się z regulaminem PKP Intercity, ponieważ takie usługi mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami, szczególnie gdy mowa o zwrocie. Przebukowanie biletu PKP opisuje też Maxmag.pl, gdzie jest omówione, do kiedy najpóźniej można dokonywać takich zmian.

Zmiana lotu – czy możliwa?

Chcąc dowiedzieć się, czy możliwa jest zmiana terminu podróży samolotem, najlepiej zerknąć na stronę konkretnych linii lotniczych. Niektórzy przewoźnicy umożliwiają takie modyfikacje najpóźniej do 3 godzin przed odlotem. Najczęściej wiąże się to z dodatkowymi opłatami, chyba że wcześniej podróżujący wykupił specjalny pakiet, który ułatwia zmianę lotu i nie wymaga uiszczania dodatkowej opłaty.

Odwołany lot – co robić?

Zdarzają się sytuacje, kiedy jesteśmy już na lotnisku, czekamy na samolot i okazuje się nagle, że lot zostaje odwołany. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim warto być świadomym swoich praw. Linia lotnicza jest zobowiązana do zwrotu pełnego kosztu biletu (do 7 dni) lub zasugerowania alternatywnego lotu najszybciej jak jest to możliwe, bądź w terminie, który odpowiada zainteresowanemu.

Prawo do odszkodowania za odwołany lot

Ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot, mogą pasażerowie, którzy spełniają określone warunki. Dotyczy to połączeń, które w całości miały być realizowane na terenie UE, zaczynały się na terenie UE, zaczynały się poza UE, ale kończyły się na jej terenie. Wszystkim tym pasażerom przysługuje prawo do odszkodowania w wysokości 250 euro (loty do 1500 km), 400 euro (loty 1500-3500 km) lub 600 euro (powyżej 3500 km). Podróżujący zazwyczaj otrzymują odszkodowanie przelewem na konto, niektóre linie lotnicze mogą zaproponować vouchery do wykorzystania na określoną kwotę, jednak pasażerowie nie muszą się na to godzić.

Kto nie otrzyma odszkodowania za odwołany lot?

Nie w każdym przypadku przewoźnik musi wypłacić odszkodowanie. Kiedy nie przysługuje nam taka rekompensata? W sytuacji, kiedy zostaliśmy poinformowani o odwołanym locie (najpóźniej 14 dni przed planowanym odlotem lub do 7 dni, kiedy zaproponowano nam zmianę podróży, jednak nie wcześniej niż 2 godziny przed lotem planowanym i nie później niż 4 godziny po), gdy dowiedzieliśmy się o odwołanym locie do 7 dni przed i przewoźnik zasugerował nam lot nie wcześniej niż 1 godzinę przed planowanym wylotem i przylotem nie później niż 2 godziny po planowanym przylocie. Odszkodowanie nie przysługuje też wtedy, kiedy było skutkiem wystąpienia siły wyższej. W tym przypadku chodzi o warunki meteorologiczne, zagrożenie bezpieczeństwa, sytuację polityczną, strajki czy nagłe wady samolotu.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne