magazine top

Jak działają przecinarki CNC? Polska jest miejscem produkcji bardzo zaawansowanych maszyn tego typu. Przecinanie metalu dzięki nim posiada wiele cenionych właściwości. Przede wszystkim jest ono szybkie, skuteczne i relatywnie tanie. Może być stosowane w stosunku do wszystkich materiałów, które przewodzą prąd. Co jeszcze warto wiedzieć o takich urządzeniach?

Czym właściwie są przecinarki plazmowe? Takie urządzenia to bez wątpienia przyszłościowe wyposażenie tych przedsiębiorstw, które potrzebują szybkiego, dokładnego i taniego cięcia materiałów przewodzących prąd elektryczny. Pełna automatyzacja sprawia, że wykorzystanie zalet łuku elektrycznego w cięciu jest coraz bardziej popularne. Czym jeszcze może zaskoczyć ploter plazmowy?

Przecinarki plazmowe, czyli co?

Czym właściwie są przecinarki plazmowe? Takie urządzenia to bez wątpienia konstrukcje przyszłościowe. Działają dzięki wykorzystaniu łuku elektrycznego. Posiada on właściwości tnące, dokładnie zaś topi metal i usuwa go z powstałego w ten sposób otworu. Ploter plazmowy składa się z:

  • układu zasilania;
  • obwodu zajarzenia łuku;
  • palnika;
  • zacisku masy.

Jak działa plazma CNC?

W jaki sposób funkcjonuje plazma CNC? Podstawą działania takiego urządzenia będzie ogrzanie zjonizowanego gazu w taki sposób, żeby mógł przewodzić prąd elektryczny. To dzięki temu może powstać łuk elektryczny, który jest wykorzystywany do przecinania metalu. Oczywiście urządzenie musi być funkcjonalne. To dlatego jest wyposażone w palnik ze specjalnym uchwytem. Możliwość manewrowania nimi daje sposobność do cięcia w pożądany sposób. 

Warto wiedzieć o tym, że działanie przecinarki plazmowej jest możliwe dzięki jednoczesnemu pojawieniu się bardzo wysokiej temperatury, która może dochodzić do 30 tys. K, ale także niezwykle wysokiej szybkości powstałej wiązki plazmy. Dzięki temu metal topi się, utlenia i jest usuwany z otworu. Finalnie można wykorzystać nowoczesny rodzaj cięcia, który jest związany z dużą oszczędnością czasu i materiału. Każdy producent maszyn CNC przekonuje o tym, że właśnie inwestycje w automatyzację są najbardziej przyszłościowe. Pozostaje tylko zgodzić się z taką opinią.

Gdzie ma zastosowanie ploter plazmowy?

Nowoczesny ploter plazmowy CNC jest urządzeniem o bardzo licznych zastosowaniach. Przydaje się wszędzie tam, potrzebne jest połączenie niezwykłej szybkości i precyzji cięcia z optymalizacją wykorzystania materiału. Najczęściej chodzi o zastosowanie urządzenia w większej skali. Z powodzeniem może ono jednak służyć także na własny użytek. Do najczęściej przecinanych materiałów zaliczają się stal kwasoodporna, stal węglowa, żeliwo, miedź i aluminium. 

Dodatkową zaletą przecinarki plazmowej jest to, że doskonale sprawdza się także przy przecinaniu powierzchni brudnych i zardzewiałych. Nie ma potrzeby ich czyszczenia lub matowienia przed rozpoczęciem tego procesu. Taka sama stosuje się do metali uprzednio pokrytych farbą. Funkcjonalność przecinarki plazmowej jest wręcz zaskakująca. Tym bardziej warto zastanowić się nad nabyciem maszyny CNC. Polska produkcja i zaawansowana technologia to doskonałe połączenie.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne