Sterowanie procesami konserwacji zabezpieczeń przed korozją zasobów staje się coraz ważniejsze, ponieważ operatorzy w branży naftowej i gazowej dążą do poprawy bezpieczeństwa, niezawodności i rentowności swoich operacji. Nowo opublikowany raport Jotun ukazuje rosnące strategiczne znaczenie procesów konserwacji w tym sektorze, zwłaszcza w kontekście aspektów środowiskowych.
Przez dziesięciolecia, upublicznione incydenty pożarów, zanieczyszczeń i wypadków w przemyśle naftowym i gazowym na całym świecie zwiększyły koncentrację uwagi na procesy konserwacji systemów antykorozyjnych w sektorze. Jednocześnie w tym samym okresie wzrosło zainteresowanie rozliczaniem firm w kontekście zasad ESG (Environmental, Social, Governance), co obliguje graczy w sektorze energetycznym do większego skupienia na bezpieczeństwie i wpływie na środowisko. Te kwestie były jednym z wielu ważnych tematów poruszanych na ONS 2024 w Stavanger w Norwegii.
Raport Jotun zatytułowany „Sterowanie procesami konserwacji i ochrona przed korozją w globalnym przemyśle naftowym i gazowym” został opracowany na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród ponad 1000 ekspertów z całego świata. Pokazuje on znaczącą zmianę w postrzeganiu i priorytetyzacji procesów konserwacji, szczególnie w kontekście kryteriów ESG. Ekaterina Mezhentseva, Globalny Menedżer Rozwiązań w Jotun, wyjaśnia: „Chcieliśmy zrozumieć, jak sektor naftowy i gazowy, zarówno offshore, jak i onshore, radzi sobie z problematyką procesów konserwacji i korozją w świetle transformacji energetycznej. Raport i ankieta wśród ekspertów z branży potwierdzają nasze przekonanie, że sektor naftowy i gazowy kieruje swoją strategię konserwacji w kierunku zrównoważonego, długoterminowego planowania, uwzględniającego zasady ESG.”
Raport Jotun, dotyczący konserwacji zaprezentowany przez Ekaterinę Mezhentsevę na ONS,
spotkał się z dużym zainteresowaniem.
Kluczowe wnioski z ankiety przedstawiają:
- 75% respondentów stwierdziło, że potrzeba publikacji wyników środowiskowych jest konsekwencją wzrostu inwestycji w procesy konserwacji
- 88% respondentów oczekuje zwiększenia nakładów na prace konserwacyjne w ciągu najbliższych pięciu lat
- 74% respondentów stwierdziło, że nakłady na konserwację są pierwszymi, które są redukowane w przypadku poszukiwania oszczędności finansowych
„Ogólnie rzecz biorąc, wnioski obrazują rosnącą gotowość do inwestowania w procesy konserwacji. Uważamy, że jest to pozytywny kierunek, szczególnie biorąc pod uwagę, że kontrola stanu korozji wymaga długoterminowego planowania i inwestycji.”
Ekaterina Mezhentseva, Globalny Menedżer Rozwiązań w Jotun
„W przypadku, jeśli nadal będą miały miejsce cięcia budżetowe, musimy nadal podkreślać, że utrzymanie integralności stali w infrastrukturze naftowej i gazowej jest bezpośrednio związane z bezpieczeństwem, ochroną i wpływem na środowisko oraz niezawodnością dostaw energii,” dodaje Ekaterina Mezhentseva.
Ponadto, skuteczna ochrona przed korozją minimalizuje ryzyko awarii i uszkodzeń. Może także przedłużyć żywotność istniejącej infrastruktury, zmniejszyć potrzebę wymiany stali i ograniczyć związany z tym wpływ na środowisko. Ponadto, awarie związane z korozją są kosztowne w naprawie i powodują również kosztowne zakłócenia oraz potencjalnie poważne zagrożenie bezpieczeństwa.
Interesującym aspektem raportu jest to, że określa on sytuację w skali globalnej, jak i również opisuje sytuację regionalną i podkreśla, jak różnie regiony świata rozpatrują procesy związane z konserwacją i zarządzaniem korozją, biorąc przy tym pod uwagę różne priorytety i czynniki.
Ogromne koszty korozji
„Korozja to olbrzymi koszt dla sektora naftowego i gazowego, społeczeństwa i środowiska,” mówi Anders Skilbred, starszy chemik R&D w Jotun.
Bezpośrednie koszty usuwania zjawiska korozji stali we wszystkich branżach stanowią około 3,4% światowego PKB. Co więcej, ten koszt może być znacznie wyższy, jeśli uwzględni się pośrednie koszty, takie jak utracona produkcja, zwolnienia pracowników i przestoje, które wpływają na poziom życia społeczeństwa.
Anders Skilbred, starszy chemik R&D w Jotun
Z perspektywy środowiskowej, zaniedbanie utrzymania integralności stali może być również bardzo szkodliwe. Według danych Światowego Stowarzyszenia Stali, produkcja stali stanowi około 10,5% całkowitych globalnych emisji CO2, ale do 2030 roku aż 9,1% całkowitych emisji CO2 będzie związane tylko z produkcją stali w celu zastąpienia skorodowanej stali.
Skilbred podkreśla również, że stal jest kluczowym materiałem w sektorze naftowym i gazowym, gdzie w wielu przypadkach aktywa i infrastruktura są już w zaawansowanym stadium cyklu życia, a nowo wybudowane instalacje będą musiały przetrwać przez długi czas. „Już w 2016 roku badanie przeprowadzone przez National Association of Corrosion Engineers (NACE) oszacowało koszty korozji w przemyśle naftowym i gazowym na oszałamiające 1,372 miliarda dolarów rocznie.”
Jasne zobowiązanie i apel o współpracę oraz dzielenie się wiedzą
Raport pokazuje, że branża uznała, iż konserwacja odgrywa istotną rolę w osiąganiu celów ESG, szczególnie w obszarach bezpieczeństwa i środowiska. Na pytanie o główne motywacje stojące za konserwacją:
- 78% respondentów wskazało poprawę bezpieczeństwa obiektów
- 76% zmniejszenie ryzyka incydentów związanych z pożarami
- 76% unikanie wycieków
Raport ujawnia również zwiększony poziom inwestycji w innowacyjne techniki i technologie konserwacyjne, co pokazuje zaangażowanie branży w radzenie sobie z wyzwaniami związanymi z korozją. Jednym z zagrożeń, jakie się pojawia, jest jednak rozproszona wiedza i ekspertyza w zakresie korozji i powłok w całym łańcuchu wartości, a duża część zadań związanych z konserwacją jest zlecana na zewnątrz.
„Korozja stanowi jedno z największych zagrożeń dla zrównoważonego rozwoju, dlatego zapobieganie korozji zanim doprowadzi ona do poważnych konsekwencji jest oczekiwanym rozwiązaniem w efekcie prowadzącym do finansowych oszczędności i podwyższenia bezpieczeństwa,” mówi Ekaterina Mezhentseva i podsumowuje: „Jako eksperci w problematyce ochrony przed korozją i w stosowaniu różnorodnych systemów zabezpieczeń antykorozyjnych, zainteresowani jesteśmy wzrostem współpracy, dzieleniem się wiedzą i doświadczeniem, tak aby umożliwić branży zmierzenie się z tak złożonym wyzwaniem.”
Więcej informacji przeczytasz w raporcie Jotun tutaj.