magazine top

W ciągu ostatnich kilku lat świadomość społeczeństwa na temat wagi zdrowia psychicznego znacząco wzrosła. Dzięki temu coraz więcej osób nie wstydzi się poprosić o pomoc specjalistę, kiedy odczuwają znaczące obniżenie nastoju, silne napięcie lub nasilające się lęki. Aby jednak trafić do odpowiedniego gabinetu, warto wiedzieć kim jest psychiatra, a kim jest psycholog.

Psychiatra i psycholog – co łączy, a co dzieli te profesje?

Podstawowym rozróżnieniem między tymi dwoma zawodami jest wykształcenie osób, które je wykonują. Psycholog to absolwent studiów magisterskich, które przygotowały go do pracy z klientami. W czasie nauki oraz praktyk dowiedział się on jak działa ludzka psychika. W swojej pracy diagnozę opiera na licznych testach psychologicznych przeprowadzanych z pacjentami. Na ich podstawie prowadzi odpowiednią terapię, mającą na celu poprawę funkcjonowania swoich podopiecznych. Psychiatra to lekarz, który ukończył 6-letnie studia medyczne oraz specjalizację z psychiatrii. Zajmuje się pracą z pacjentami z zaburzeniami psychicznymi i ich leczeniem, którego podstawą jest najczęściej farmakoterapia. Jedynie część psychiatrów prowadzi również psychoterapię. Cechą łączącą oba te zawody jest ich wspólny cel, czyli dobro pacjenta i jego zdrowie psychiczne. Często, aby zmaksymalizować efekty psychoterapii oraz farmakoterapii, psycholog i psychiatra współpracują ze sobą.

Kiedy warto odwiedzić psychologa, a kiedy psychiatrę?


Dla wielu osób oczywiste wydaje się, że w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony swojego ciała odwiedzają niezwłocznie lekarza. Tak samo, każda osoba, która odczuwa negatywne i nasilające się zmiany w swojej psychice powinna odwiedzić gabinet psychiatry lub psychologa. W przypadku wystąpienia takich stanów jak:

- paraliżujący strach utrudniający normalne funkcjonowanie,
- zaburzenia snu,
- bóle niezwiązane z chorobami fizycznymi,
- oraz poważne problemy z koncentracją

psychiatra powinien niezwłocznie pomóc takiemu pacjentowi i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeśli jednak stan obniżonego nastroju nie wpływa paraliżująco na życie danej osoby, psycholog może okazać się wystarczającym wsparciem. Zaproponowana przez niego terapia pomoże wypracować sposoby i strategie radzenia sobie z codziennymi trudnościami.

Lekarz z https://psychiatra-sochaczew.pl przypominają, że psycholog i psychiatra to specjaliści, których nie należy się obawiać. Ich wspólną misją jest bowiem pomoc odwiedzającym ich osobom – w przypadku wizyty u psychiatry jego pacjenci otrzymają pomoc medyczną, najczęściej w postaci farmakoterapii, u psychologa klienci zostaną poddani terapii i odczują zbawienną moc rozmowy.

fb button

grab my essay banner

logo jooble