magazine top

Akumulatory są niezwykle ważne i niesamowicie przydatne w naszym codziennym życiu. Używamy ich do różnego rodzaju skuterów, dużych zabawek - przykładowo ostatnio modnych wielkich rozmiarów samochodów, którymi mogą kierować dzieci, czy też quady, samochody elektryczne, wózki inwalidzkie, a nawet łodziach zanętowych!  Zastosowań mają mnóstwo, dlatego warto przyjrzeć się głębiej budowie oraz zasadzie działania - a może i ty stwierdzisz, że jest Ci on potrzebny!

Akumulator żelowy - budowa 

Akumulatory żelowe to udoskonalenie klasycznej wersji, czyli akumulatorów kwasowo - ołowiowych, które miały być idealnym rozwiązaniem wszelkich problemów. Przede wszystkim, mocno się różni od starszej, podstawowej edycji. 

Zżelowany kwas siarkowy jest elektrolitem w akumulatorze. Natomiast do żelowania tego kwasu, używa się krzemionki. Ponadto, w ich składzie znajdują się również kolektory, które są wykonane ze stopów ołowiu, z tym, że nie zawierają one antymonu. Poniekąd, wszystko sprowadza się do tego, iż są to akumulatory kwasowo - ołowiowe, natomiast dzięki specyficznej budowie oraz dzięki materiałom, które się w nim znajdują - pozwalają na zdecydowanie o wiele bardziej funkcjonalne zastosowanie!

Akumulator żelowy - zalety 

Głównym pozytywnym aspektem, który jest niepodważalnym plusem jest to, że w razie jakiejkolwiek awarii - zawartość akumulatora żelowego nie wycieka na zewnątrz! A to dlatego, że elektrolit, który jest zamieszczony w żelu, zapewnia większe bezpieczeństwo przy pracy, a co za tym idzie - komfort oraz spokój. Dodatkowo, ogromna odporność na wszelkie uderzenia, wstrząsy i wibracje jest gigantycznym atutem.

Akumulator żelowy daje nam możliwość użytkowania go w każdej dowolnej pozycji, w jakiej potrzebujemy. dlatego też idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju łodzi oraz łódek, gdzie skos nachylenia jest w niektórych przypadkach naprawdę duży. Jego właściwości eksploatacyjne oraz szereg zalet sprawia, że coraz częściej zastępują wszelkie inne formy akumulatorów. 

Akumulatory żelowe i ich działanie

Dzięki szeregu zalet akumulator żelowy znajduje swoich zwolenników praktycznie wszędzie! Jego działanie jest niesamowicie sprawne oraz praktyczne, dodatkowo proste w użytkowaniu. 

Takie akumulatory posiadają nadzwyczajnie niskie samorozładowanie, co skutkuje tym, że mają ponad 80% nominalnej pojemności po przechowaniu ich przez okres nawet ponad 6 miesięcy! Po okresie nawet 2 lat, posiadają aż 60% pojemności, oczywiście bez ładowania. Dodatkowo, świetnie odprowadzają ciepło, które jest wytwarzane w akumulatorze przy przepływie prądu. Tak więc, jeżeli poszukujesz akumulatora do swojego sezonowego pojazdu czy łodzi - ten idealnie się do tego nada i zda egzamin. 

Zasiarczenie akumulatora - co to takiego?

Niekiedy zdarzają się przypadki, że zostawiamy nasz akumulator żelowy w stanie rozładowanym. Takie zabiegi mogą doprowadzić do zasiarczenia - jest to formatowanie się na płytach coraz to większych kryształów siarki. Jak tego uniknąć? 

Cały proces oczywiście da się naprawić oraz cofnąć, ale należy kiuerować się jedną złotą zasada - akumulator ten nie może pozostać rozładowany przez zbyt długi czas. Jeśli tak się stanie - zapewne dojdzie do utworzenia dużych kryształków - a wtedy nie będzie ratunku. Idealnym zabezpieczeniem takich sytuacji jest ładowarka z funkcja odsiarczania, która przeprowadza pewne testy, a następnie wysyła akumulatorowi serię impulsów podwyższenia napięcia. 

fb button

grab my essay banner

logo jooble