magazine top

Norenco Polska Sp. z o.o. to norwesko-polski producent profesjonalnej chemii czyszczącej. Siedziba grupy Norenco znajduje się w Skandynawii, natomiast niemal 100 proc. produkcji odbywa się w Polsce, a konkretnie w Białej Podlaskiej, gdzie w 1997 roku został wybudowany nowoczesny zakład produkcyjny. Firma oferuje preparaty i urządzenia do utrzymania higieny oraz dezynfekcji, fachowe doradztwo i szkolenia. Wieloletnie doświadczenie stanowi znakomity fundament dla tworzenia produktów zarówno dla różnych gałęzi przemysłu, rynku usług, jak również dla gospodarstw domowych. Wysoko zautomatyzowane linie produkcyjne, wykwalifikowana kadra pracownicza oraz doskonałe receptury są gwarantem najwyższej jakości towarów oferowanych przez firmę Norenco Polska. Przedsiębiorstwo, poza wyrobem własnych marek, zajmuje się podwykonawstwem oraz dystrybuuje urządzenia myjące wiodących producentów. Dzięki dynamicznemu rozwojowi spółka w ostatnich latach otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Brylant Polskiej Gospodarki, Efektywna Firma 2020, czy Diament Forbesa 2022.

Specjalnie dla BusinessPL obszernego wywiadu udzieliła Anna Oleksiuk vel Łukaszuk z firmy Norenco Polska Sp. z o.o.

Norenco Polska już od ćwierć wieku prężnie rozwija swoją działalność w Europie. Czy mogłaby Pani pokrótce przedstawić historię firmy?

Grupa Norenco powstała w Norwegii w 1986 roku. Jej założycielem był Arne Haukland. W latach 90. jego drogi splotły się z przebywającym wtedy w Skandynawii Polakiem: Grzegorzem Danilukiem. W 1997 roku ich przyjaźń zaowocowała założeniem spółki o kapitale polsko-norweskim i przeniesieniem niemalże całej produkcji do Białej Podlaskiej. Od tej pory już jako Norenco Polska Sp. z o.o. tworzymy chemię najwyższej jakości, co mogą potwierdzić rzesze zadowolonych klientów.

Norenco Polska specjalizuje się w produkcji oraz sprzedaży profesjonalnych środków czystości. Czy mogłaby Pani omówić szczegółowo ofertę firmy?

Słowo „profesjonalną” jest dla nas priorytetem, bowiem skupiamy się na tym, aby nasze środki były zawsze najwyższej jakości i miały najwyższą skuteczność oszczędzając jednocześnie czas oraz pieniądze naszych klientów. Produkcja i sprzedaż środków chemicznych jest naszym podstawowym kierunkiem działalności, ale nie ograniczamy się tylko do tego. Współpracujemy z najlepszymi producentami sprzętu i akcesoriów do sprzątania m.in.: Kranzle, Lavor, Nilfisk, Kwazar czy Aventes. Oprócz tego, że zajmujemy się dystrybucją urządzeń czyszczących takich jak: myjki, szorowarki, odkurzacze, itp. – to też zajmujemy się profesjonalnym serwisem tych maszyn. Od niedawna rozszerzyliśmy naszą działalność o usługi sprzątania oraz produkcję typu private label. Wykorzystując nasz park maszynowy jesteśmy w stanie realizować zlecenia produkcji pod etykietą klienta a również być podwykonawcą innych firm.

Do których grup odbiorców w szczególności kierujecie swoją ofertę? Kim są Państwa najważniejsi klienci?

Dla nas każdy klient jest równie ważny - ten duży i ten mały, tzw. profesjonalny jak i detaliczny. Naszymi kluczowymi odbiorcami są zakłady produkcyjne - głównie z branży spożywczej: cukiernicze, mięsne czy piekarnie. Oprócz tego gros naszych klientów stanowią firmy i sklepy hydrauliczne, betoniarnie, przedsiębiorcy budowlani, gastronomia oraz różnego typu instytucje publiczne.

Które produkty są obecnie liderami sprzedaży?

Mamy mnóstwo rewelacyjnych produktów, ale jakbyśmy mieli skupić się na kilku topowych produktach to byłyby to: środki do kanalizacji - mistrz udrażniania Mudin - absolutny hit we wszystkich krajach. W Skandynawii nie ma człowieka, który nie słyszałby o tym specyfiku. W parze z nim idzie Top Lock - środek zapobiegający wydostawaniu się brzydkich zapachów z rzadko używanych syfonów. Inne nasze topowe produkty to te dedykowane branżom spożywczej i gastronomicznej: Tornado, Aktiv Gel - mega skuteczne na przypalenia, silnie odtłuszczająca Supra, niepianowa Aqua Plus do urządzeń myjących. Poza tym wiodące prym w budowlance DD-100, które usuwa pozostałości zapraw, cementu itp., czy Tempo do mycia aut i innych powierzchni. Ostatnimi czasy coraz większą popularność zyskują środki do zachowania czystości wokół domu: Atmocid Kostka brukowa, Husvask do mycia dachów, schodów i elewacji oraz wspomniane już DD-100, które doskonale myje klinkier. Nie można nie wspomnieć też o rewelacyjnie czyszczącym fugi Fug Rensie oraz Effektivie – doskonale radzącym sobie z kamieniem w kabinach prysznicowych. Wybór jest naprawdę szeroki. Każdy znajdzie coś odpowiedniego do jego potrzeb.

W których krajach można obecnie znaleźć wyroby z logo Norenco?

Nasze wyroby możemy znaleźć na sklepowych półkach w takich krajach jak: Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia, Czechy oraz oczywiście Polska.

Co wyróżnia firmę Norenco spośród innych działających w tej samej branży? Co uważacie za swoje największe atuty?

Największym atutem naszej firmy, jest to, że u nas zawsze na pierwszym miejscu są jakość i bezpieczeństwo. Przez 25 lat działalności nigdy nie szliśmy na ustępstwa w tej kwestii - używamy najwyższej jakości surowców, opakowania są produkowane również z wysokogatunkowych materiałów. Wielu producentów z naszej branży stosuje tańsze zamienniki, o gorszych parametrach lub stwarzających większe zagrożenie dla ludzi, środowiska czy powierzchni. Zdajemy sobie sprawę, że niestety na rynku jest mnóstwo produktów, które mają dać zysk producentowi, a to czy ten środek działa i jest bezpieczny jest sprawą drugorzędną. My takiej polityce mówimy stanowcze nie! Z szacunku do naszych klientów oraz do naszej marki dbamy o to, aby produkty, które oferujemy były maksymalnie skuteczne, a ich działanie było szybkie. Za przykład podam Mudin. Na rynku jest ogrom środków do udrażniania kanalizacji. Niestety większość z nich ma w składzie sodę kaustyczną lub kwas siarkowy. Wielu użytkowników takich środków nie zdaje sobie sprawy, że te środki mogą zniszczyć instalację oraz doprowadzić do niebezpiecznych poparzeń. Nasz Mudin nie zawiera tych składników, jest bezpieczny dla instalacji, dla sanitariów, a w razie kontaktu ze skórą zdążymy go zmyć zanim zacznie wżerać się w skórę. To tylko jedno z wielu porównań, które można tu przytoczyć.

Implementowanie nowatorskich receptur i technologii to istotne źródło przewagi konkurencyjnej firmy. Czy mogłaby Pani opowiedzieć o zapleczu badawczo-rozwojowym firmy?

Chemia jest prężnie rozwijającą się gałęzią nauki. Ciągle pojawia się mnóstwo nowych surowców. Mamy swoje laboratorium, w którym testujemy te surowce oraz tworzymy nowe receptury, ulepszamy stare. Jesteśmy otwarci na nowinki, o ile nie wpływa to na jakość i bezpieczeństwo naszych produktów, a je polepsza.

Jak przedstawiają się obecne możliwości produkcyjne przedsiębiorstwa i ostatnie inwestycje w infrastrukturę?

W przeciągu ostatnich dwóch lat zainwestowaliśmy w dwie nowe linie - jedna służy do produkcji środków o niskim pH, druga jest przeznaczona do rozlewania wolumenów już od 50ml. Obecnie mamy już 5 linii produkcyjnych i jesteśmy w stanie napełniać opakowania od 50ml aż po 1000L paletopojemniki.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie firma? Czy mogłaby Pani opowiedzieć o kadrze specjalistów Norenco?

Oczywiście, przecież każda firma to przede wszystkim ludzie. Bez odpowiednich ludzi nic by się nie udało. Norenco jest jak rodzina. Obecnie mamy 14 pracowników etatowych i kilku przedstawicieli handlowych w terenie. Część z nas zajmuje się handlem, część produkcją. Mamy też dział serwisowy, marketingu i księgowości.

Jakość oferowanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie z renomowanymi dostawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Współpracujemy z najlepszymi, bo nie możemy dopuścić do sytuacji, że surowce i opakowania na których bazujemy nie spełniają naszych wysokich wymagań. Nasi główni partnerzy biznesowi to Brenntag, Donauchem, MPS, Grafpol oraz Impuls.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Staramy się wspierać lokalne instytucje oraz innych, którzy tego potrzebują. W czasie pandemii przekazaliśmy sporo środków dezynfekujących instytucjom publicznym takim jak np. Policja, Szpital Miejski, Pogotowie Ratunkowe czy PSP. Regularnie dofinansowujemy też pana z Klubu Biegacza, wspieraliśmy krakowski teatr ITAN.

Rozmaite „czynniki zewnętrzne” mocno wpływają na prowadzony biznes i wyniki sprzedażowe. Jak Państwa firma radzi sobie z powstałymi przeciwnościami?

Chyba największymi przeciwnościami ostatnich czasów była pandemia oraz wybuch wojny u naszych sąsiadów i szalejąca inflacja. Często ostatnio bywało, że brakowało na rynku jakiegoś surowca lub jego cena była kosmiczna. Ale nie poddajemy się, przecież i po największej burzy wychodzi słońce.

Jak przedstawiają się plany firmy na kolejne miesiące, lata?

Chcielibyśmy oczywiście dotrzeć do nowych klientów i nadal rozwijać świadomość naszej marki na rynku. Oprócz głównego profilu naszej działalności w najbliższym czasie chcielibyśmy również bardziej skupić się na promocji i sprzedaży maszyn czyszczących i związanych z tym usług. Wychodząc naprzeciw klientom, którzy żyją coraz częściej w zawrotnym tempie i narzekają na permanentny brak czasu, chcielibyśmy aby nasza działalność była jak najbardziej kompleksowa: od produkcji, przez szkolenia, wyposażenie w sprzęt, aż po usługi sprzątające.

Norenco Polska Sp. z o.o. w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia powstania. Z jakich osiągnięć przedsiębiorstwa są Państwo najbardziej dumni?

Najbardziej dumni jesteśmy z naszych produktów. Z tego, że możemy zaoferować produkty wysokiej jakości, której możemy być pewni.

fb button

grab my essay banner

logo jooble