magazine top

Kingspan Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowej grupy Kingspan Group Plc - światowego lidera w produkcji płyt warstwowych i izolacji dla budownictwa energooszczędnego. Płyty warstwowe Kingspan przeznaczone są do obudowy dachów i ścian różnego typu budynków, także do ich renowacji. Przedsiębiorstwo produkuje płyty warstwowe z rdzeniem QuadCore®, IPN oraz wełny mineralnej. Dostarcza również szeroki asortyment akcesoriów, drzwi i komór chłodniczych. Kingspan działa na rynku budowlanym już od ponad 50 lat, natomiast w Polsce jest obecny od ponad 20 lat.

Specjalnie dla BusinessPL o historii firmy, oferowanych produktach, osiągnięciach i planach na przyszłość opowiada Dział Marketingu Kingspan.

Proszę powiedzieć, jaka była geneza powstania przedsiębiorstwa Kingspan i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Początki Kingspan sięgają lat 60 XX wieku. W 1965 roku powstało małe rodzinne przedsiębiorstwo inżynieryjno-wykonawcze. Początkowo założyciel firmy, Eugene Murtagh zajmował się produkcją maszyn rolniczych, później założył „Kingscourt Construction Group”. Przez następne lata firma rozwijała się w wielu kierunkach. Ostatecznie na początku lat 80 XX wieku firma postawiła na branżę produkcji materiałów izolacyjnych. W 1989 zmieniono dotychczasową nazwę na „Kingspan Group” oraz rozpoczęto ekspansję na rynki kontynentalnej Europy. Na rynek polski Kingspan wkroczył pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku. Aktualnie jest reprezentowany przez kilka podmiotów oferujących różnorodne produkty związane z budownictwem: płyty warstwowe, izolacje budowlane, fasady wentylowane czy też systemy wykorzystywane w gospodarce wodno-ściekowej.

Kingspan oferuje szeroką gamę produktów i usług związanych z branżą budowlaną. Czy mogą Państwo przedstawić bardziej szczegółowo ofertę firmy?

Oferta Kingspan jest bardzo bogata. Jak już wspomniano, w Polsce oferujemy produkty należące do kilku tzw. dywizji. Są to chociażby architektoniczne systemy fasadowe oferowane przez Kingspan Fasady, płyty izolacyjne oferowane przez Kingspan Izolacje oraz izolacyjne płyty warstwowe oferowane przez Kingspan Płyty Warstwowe. Oferujemy kompleksowe rozwiązania w zakresie izolacji termicznej budynków oraz kluczowych systemów funkcyjnych nowoczesnego budynku, takich jak systemy wentylacyjne, doświetlające, systemy gromadzenia wody opadowej i oczyszczania ścieków. Dodatkowo w naszej ofercie znajdują się produkty przeznaczone dla budynków o środowisku kontrolowanym – płyty chłodnicze, drzwi i komory mroźnicze.

Do kogo szczególnie kierujecie swoją ofertę i co wyróżnia ją na tle konkurencji?

Jako Kingspan Płyty Warstwowe nasze produkty dedykujemy głównie do sektora budownictwa przemysłowego, choć w naszym portfolio mamy także budynki użyteczności publicznej oraz obiekty handlowe i rekreacyjne. Natomiast grupą docelową są architekci, projektanci, inwestorzy budowlani oraz główni wykonawcy i podwykonawcy. Z naszego zakładu produkcyjnego znajdującego się w Lipsku (woj. mazowieckie), dostarczamy materiały zarówno na rynek polski, jak i na rynki państw ościennych, a także Europy Północnej i Zachodniej, a nawet Azji. Naszym wyróżnikiem od zawsze była innowacyjność, przewodzenie zmianom oraz jakość oferowanych produktów i usług. To dzięki tym cechom Kingspan zyskał zaufanie klientów z całego świata.

Przedsiębiorstwo stawia na ciągły rozwój i poszerzanie oferty o kolejne innowacyjne rozwiązania. Czy mogą Państwo opowiedzieć o działalności badawczo–rozwojowej firmy?

Nasza firma bez wątpienia nieustannie się zmienia. Od zawsze w Kingspan kładziemy ogromny nacisk na rozwój i innowacyjność. Równolegle nieustannie modernizujemy i udoskonalamy nasze zakłady i procesy produkcyjne. Wdrażamy najnowocześniejsze systemy zarządzania produkcją oraz realizujemy niedawno przyjętą przez Kingspan globalną strategię „Planet Passionate” polegająca na obniżeniu ilości zużywanej energii, znaczącym obniżeniu ilości emitowanego CO2, zwiększeniu ilości surowca pochodzącego z recyklingu oraz obniżeniu zużycia wody w naszych zakładach i biurach. Dysponujemy też centrami badań i rozwoju na całym świecie, ostatnie takie centrum innowacji zostało otwarte w 2020 roku w Irlandii w naszej głównej siedzibie w Kingscourt. Chociaż produkty i systemy Kingspan już dziś zapewniają wyższą żywotność energii i niższe zużycie węgla, wierzymy, że musimy rzucić wyzwanie tradycjom branży budowlanej poprzez innowacje w zaawansowane materiały i technologie cyfrowe, aby osiągnąć zerową emisję CO2 i zero odpadów na wysypiska w przyszłości. To właśnie poprzez tego typu programy Kingspan wpisuje się w globalny trend odpowiedzialnego biznesu realizującego politykę ograniczania do minimum wpływu na środowisko naturalne.

Rynek budowlany ciągle się zmienia i ewoluuje, a firmy dostarczające rozwiązania dla branży muszą sprostać wciąż rosnącym wymaganiom klientów. Jakie przełomowe rozwiązanie technologiczne w dziedzinie termoizolacji wynalazła Państwa firma?

Jednym z naszych większych osiągnięć jest QuadCore® - rdzeń izolacyjny płyt warstwowych, który stanowi kolejny kamień milowy w rozwoju materiałów izolacyjnych. Dzięki technologii hybrydowej, opracowanej przez Dział Badań i Rozwoju Kingspan, udało na się stworzyć izolację zamkniętokomórkową o aktualnie najlepszych właściwościach izolacyjnych na rynku, przy jednoczesnym zwiększeniu odporności na ogień i gwarantowanym utrzymaniu właściwości izolacyjnych materiału przez okres nawet do 40 lat.

Firma Kingspan bierze udział w wielu topowych projektach budowlanych. Czy mogą Państwo powiedzieć kilka słów o najbardziej prestiżowych projektach, do których dostarczyliście dedykowane produkty?

Nasze płyty warstwowe dostarczane są na wiele ciekawych obiektów różnego przeznaczenia, począwszy od budynków chłodnictwa i logistyki po budynki handlowe, biurowe, sportu i rekreacji. Jednym z nich jest jedna z największych w Polsce chłodni przemysłowych „NewCold” w Kutnie. Jest to niezwykle szczelny i jednocześnie imponujący gabarytowo budynek, w którym szczelność i izolacyjność zostały potwierdzone przez niezależne badania. Niedawno dostarczaliśmy też płyty z izolacją QuadCore® na największy na świecie kryty stok do sportów zimowych „SNØ” nieopodal Oslo, w Norwegii. Nasze płyty były też montowane na wielu wielkopowierzchniowych obiektach logistycznych dla firm takich, jak Panattoni, Amazon a ostatnio na obiekcie nowopowstającej fabryki „Tesla Gigafactory” niedaleko Berlina.

Kingspan to wciąż dynamicznie rozwijająca się firma w Polsce. Jakie najważniejsze inwestycje przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat przeprowadziliśmy też liczne inwestycje w naszym zakładzie produkcyjnym w Lipsku. Jedną z nich było przystosowanie jednej z linii produkcyjnych do rozpoczęcia produkcji nowoczesnych płyt warstwowych z rdzeniem QuadCore®. Rozpoczęliśmy też produkcję systemów fasadowych Kingspan Matrix oraz Kingspan Karrier. Ponadto, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, zwiększyliśmy wydajność produkcyjną linii płyt z rdzeniem z wełny mineralnej poprzez jej wymianę na nową w 2020 roku. Jak już wcześniej wspomniano, inwestujemy także w odnawialne źródła energii oraz rozwiązania obniżające emisję dwutlenku węgla, przykładem czego, jest wymiana całego oświetlenia w fabryce i biurach na energooszczędne lampy LED. Nasze procesy podlegają też zintegrowanej polityce w zarządzaniu jakością ISO 9001, bezpieczeństwem i higieną pracy ISO 18001 oraz środowiskowym ISO 14001.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Jeżeli chodzi o przyszłość naszej branży, naszym zdaniem będzie się ona rozwijać w kierunku dostarczania produktów o coraz to lepszej wydajności, ale też z uwzględnieniem ich wpływu na środowisko naturalne. Wynika to nie tylko z dyrektyw i nowych przepisów unijnych, ale też z coraz większej świadomości ekologicznej klientów. Chociaż nasze plany są jasno sprecyzowane, to życie potrafi nieustannie nas zaskakiwać, co najdobitniej pokazał nam rok 2020. Ufamy jednak, że Kingspan, jako firma z tak bogatą historią przetrwała już wiele, dlatego też z większym optymizmem oczekujemy na kolejne wyzwania, które przyniesie nam przyszłość. W naszej ocenie ciągle jest pole do dalszej ekspansji zarówno na rynku lokalnym, jak i na rynkach zagranicznych i zawsze jest pole do rozwoju i udoskonalania własnego biznesu.

Prospołeczne aspekty działalności gospodarczej są również bardzo ważnym elementem biznesu. W jaki sposób angażują się Państwo w działalność pozabranżową?

Globalnie jesteśmy aktywni w działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego i otaczającego nas świata fauny i flory. Jako duża firma działająca na kilku kontynentach, szczycimy się naszym rodowodem rodzinnego przedsiębiorstwa. Kingspan od samego początku swego istnienia przykładał dużą wagę do wspierania lokalnych społeczności poprzez działalność charytatywną i z roku na rok staramy się kontynuować tę tradycję.

Kingspan to firma z bardzo długimi tradycjami. Z jakich dotychczasowych osiągnięć są Państwo najbardziej dumni?

Najwyższą wartością dla Kingspan jest zadowolenie naszych klientów. W naszej ocenie to właśnie stabilny rozwój oraz dostarczanie naszym odbiorcom produktów najwyższej jakości jest dla nas największym osiągnięciem. Na przestrzeni ponad 50 lat swego istnienia Kingspan nieustannie się rozwija. Aktualnie realizujemy nasz program „Planet Passionate”. Jest on rozwinięciem naszych wymiernych działań w zakresie zrównoważonego rozwoju, ukierunkowanych na zatrzymanie zmian klimatycznych i poprawę stanu środowiska naturalnego. Realizacja tego planu obliczonego na najbliższe 10 lat będzie dla Kingspan z pewnością jednym z najznaczniejszych osiągnięć.

fb button

grab my essay banner

logo jooble