magazine top

ITA TOOLS Sp. z o.o. to dynamicznie rozwijająca się Polska firma z siedzibą w Krakowie, specjalizująca się w produkcji profesjonalnych narzędzi skrawających do obróbki drewna, materiałów drewnopochodnych i tworzyw sztucznych. Posiadając jedno z najnowocześniejszych zapleczy technicznych w Europie, firma zatrudnia około 160 ekspertów i współpracuje z partnerami w ponad 40 krajach. W myśl dewizy #everydaybetter ITA TOOLS angażuje się w szereg działań, mających na celu nie tylko rozwój technologiczny, ale także rozwój kadrowy i jakościowy.

W dynamicznym świecie narzędzi skrawających, trzy wartości wydają się wyróżniać jako filary sukcesu: profesjonalizm, jakość i zaufanie. Pan Wojciech Nieciąg z firmy ITA TOOLS udzielił nam wywiadu, w którym otwiera drzwi do świata profesjonalnych narzędzi z diamentową powłoką. Pan Nieciąg opowiada o ewolucji ITA TOOLS od małego przedsiębiorstwa rodzinnego do uznanej marki o międzynarodowym zasięgu. Przez lata, firma nieustannie inwestowała w innowacje, aby dostarczać swoim klientom narzędzi, które definiują standardy branżowe. Ten wywiad rysuje obraz firmy, która z pasją podchodzi do swojej misji dostarczania wyjątkowej jakości, utrzymując silne relacje z partnerami i angażując się w inicjatywy społeczne. Zdobywamy wgląd w to, jak profesjonalizm, jakość i zaufanie kształtują kulturę ITA TOOLS i napędzają jej dążenie do ciągłego ulepszania w świecie, gdzie precyzja jest ceniona na wagę diamentu.

Czy mógłby Pan przybliżyć historię powstania ITA TOOLS oraz wskazać kamienie milowe, które były kluczowe dla Państwa rozwoju?

Rozpoczęliśmy działalność w 2009 roku jako niewielka firma rodzinna, aby z biegiem lat rozwinąć się w średniej wielkości przedsiębiorstwo działające zarówno w Polsce, jak i za granicą. Na początku zajmowaliśmy się jedynie dystrybucją zagranicznych narzędzi do obróbki drewna na polski rynek, którą z czasem rozszerzyliśmy na rynek ukraiński. Przełomowym momentem było wprowadzenie usługi ostrzenia narzędzi, a następnie własnej produkcji. Obecnie koncentrujemy się na rozwoju i poszerzaniu sprzedaży na rynku międzynarodowym. W międzyczasie uruchomiliśmy także nowoczesny system sprzedaży B2B oraz aplikację eNarzędziownia, które pozwalają naszym klientom na sprawne zamawianie i zarządzanie gospodarką narzędziową. Nasz rozwój jest efektem polityki wyznaczanej przez trzy kluczowe czynniki — profesjonalizm, jakość i zaufanie.

Jakie są najważniejsze produkty w ofercie ITA TOOLS i co wyróżnia je na tle konkurencyjnych rozwiązań?

Jednymi z najważniejszych produktów w naszej ofercie są narzędzia diamentowe (z płytką diamentową) produkowane i ostrzone przy użyciu innowacyjnej technologii ablacji laserowej. Są to także frezy spiralne, piły tarczowe, głowice, oraz narzędzia do materiałów kompozytowych. Produkty ITA TOOLS wyróżniają się na tle konkurencji wysoką jakością materiałów, precyzją i technologią wykonania, trwałością i wydajnością.

W jakich branżach i sektorach przemysłu narzędzia produkowane przez ITA TOOLS znajdują najszersze zastosowanie? Kim są Państwa główni klienci?

Naszymi głównymi klientami są producenci mebli, okien, drzwi i innych wyrobów drewnianych. W przypadku narzędzi przeznaczonych do obróbki materiałów kompozytowych są to branże: aerospace, automotive, branża reklamy oraz wszystkie inne sektory, w których wymagana jest obróbka tych materiałów.

Do ilu krajów obecnie są eksportowane wyroby sygnowane marką ITA TOOLS? Jakie znaczenie ma dla firmy współpraca z zagranicznymi partnerami i jak przyczyniacie się do promowania polskiego przemysłu za granicą?

Od kilku lat stawiamy na integralny rozwój na rynkach zagranicznych, współpracując z firmami w ponad 50 krajach na całym świecie. Aktywnie uczestniczymy w branżowych targach zagranicznych, promując nowoczesne oblicze polskiego przemysłu i pozyskując kolejnych partnerów biznesowych.

Implementowanie nowatorskich rozwiązań i technologii stanowi istotny czynnik przewagi konkurencyjnej firmy. Czy może Pan opowiedzieć o zapleczu badawczo-rozwojowym i podzielić przykładami najważniejszych innowacji, które wprowadziliście do produkcji?

Nasze zaplecze badawczo-rozwojowe stanowią nasi specjaliści — konstruktorzy, technologowie i operatorzy. To oni, przy pomocy nowoczesnych urządzeń i maszyn projektują, tworzą i testują nowe narzędzia. Jedną z najnowszych i najważniejszych innowacji w naszej firmie jest wprowadzanie technologii ablacji laserowej do procesu produkcji i ostrzenia narzędzi. Jesteśmy pionierem w technologii ostrzenia narzędzi diamentowych metodą ablacji laserowej w Europie i jako jedyni w Polsce oferujemy tę usługę naszym klientom.

Czy mógłby Pan podzielić się informacjami na temat obecnych możliwości produkcyjnych firmy oraz najnowszych inwestycji? Czy procesy produkcyjne w fabryce w Mielcu są zgodne z ideą Przemysłu 4.0 i wykorzystują najnowocześniejsze technologie?

Codziennie ulepszamy i wprowadzamy nowe technologie do usprawnienia naszego procesu produkcji. Korzystamy z najnowszych maszyn z innowacyjnymi systemami oraz automatycznym załadunkiem przy pomocy robotów. Pozwala nam to na zwiększanie naszych możliwości produkcyjnych, utrzymywanie stanów magazynowych i produkcję seryjną. Wykorzystujemy również zaawansowany program do planowania i monitorowania produkcji, stworzony specjalnie na nasze potrzeby, aby jak najlepiej analizować i poprawiać wydajność procesów.

Czy może Pan opowiedzieć o standardach kontroli jakości w fabryce ITA TOOLS? Jakie procedury i metody stosujecie, aby zapewnić powtarzalną, najwyższą jakość produktów?

ITA TOOLS dysponuje własnym standardem kontroli jakości, w skład którego wchodzą wypracowane przez lata procedury realizowane przez wyspecjalizowanych inżynierów, a następnie sprawdzane w laboratorium do przeprowadzania testów w kontrolowanych warunkach na specjalistycznych maszynach pomiarowych.

Wielką rolę w osiąganiu sukcesu firmy odgrywa zespół pracowniczy. Jakie cechy osobiste lub umiejętności zawodowe uważa Pan za kluczowe dla osiągania sukcesów firmy i jej dalszego rozwoju?

Sukces ITA TOOLS opiera się na wiedzy i doświadczeniu pracowników. Nasz rozwój jest efektem polityki wyznaczanej przez trzy kluczowe czynniki — profesjonalizm, jakość i zaufanie. Tego oczekujemy i to oferujemy naszym obecnym i nowym pracownikom. To oni stanowią o rozwoju i innowacyjności oferty produktowej oraz usługowej naszej firmy.

Jakie umiejętności i kwalifikacje są dla Państwa najcenniejsze w rekrutacji nowych pracowników? Jakie możliwości rozwoju oferujecie?

Wspomniane już profesjonalizm, jakość i zaufanie są dla nas bardzo cenne i poszukiwane u nowych pracowników. Kluczowe jest również innowacyjne podejście, kreatywność, umiejętność pracy zespołowej, efektywne rozwiązywanie problemów oraz motywacja do stałego kształcenia się. Oferowane przez nas szkolenia podnoszące kwalifikacje, stabilność zatrudnienia oraz partnerskie relacje sprawiają, że nasz zespół jest z nami od wielu lat i cały czas poszerza się o nowych specjalistów.

Wysoka jakość wytwarzanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie z renomowanymi dostawcami. Czy są wśród nich firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie jako najważniejsi partnerzy?

Tak, współpracujemy z kilkoma zaufanymi partnerami, którzy zasługują na takie wyróżnienie. Są to przede wszystkim producenci maszyn do produkcji i ostrzenia narzędzi PCD i VHM: DMG MORI, WALTER, VOLLMER i ANCA. Dzięki ich rozwiązaniom technologicznym możemy produkować i ostrzyć narzędzia z zachowaniem najwyższej precyzji i wydajności.

Czy angażujecie się w działania społeczne i inicjatywy pozabiznesowe? Jak wygląda Państwa działalność w ramach CSR?

Tak. Już 3 sezon jesteśmy dumnym sponsorem drużyny siatkówki kobiet – ITA TOOLS Stal Mielec, która właśnie awansowała i odnosi pierwsze sukcesy w Tauron Lidze. Od kilku lat wspieramy również fundację WOŚP, jesteśmy szczęśliwym posiadaczem pięciu złotych kart, wylicytowanych podczas finałów. Już kolejny raz jesteśmy także partnerem akcji DREMA Dzieciom, podczas której produkowane są meble dla dzieci w domach dziecka w Polsce i Ukrainie. Współpracujemy ze szkołami technicznymi i uniwersytetami, by szkolić i prezentować zainteresowanym programy do tworzenia narzędzi, obsługi maszyn CNC oraz wiele innych zagadnień szkoleniowo-naukowych związanych z przemysłem produkcji narzędzi. Jesteśmy otwarci na nowe współprace i stale rozwijamy swoje zaplecze szkoleniowe m.in. poprzez stworzenie sali dydaktycznej, showroomu i stanowisk ćwiczeniowych w mieleckim biurze.

Jakie są największe wyzwania, przed którymi stoi obecnie firma ITA TOOLS?

Obecnie najważniejsze dla nas jest stałe automatyzowanie i optymalizowanie naszej produkcji. Dużym wyzwaniem jest również docieranie do nowych klientów na rynkach zagranicznych. Obecnie modernizujemy również naszą platformę sprzedaży B2B, aby jeszcze bardziej ulepszyć proces zakupu dla naszych klientów.

Jakie są Państwa plany i wizje rozwoju firmy na najbliższe lata? Czy są konkretne cele strategiczne, które planujecie osiągnąć?

Już pod koniec tego roku nastąpi finalizacja kolejnej inwestycji w rozbudowę hali w Mielcu o produkcję pił oraz podcinaków diamentowych. W przyszłości planujemy jeszcze bardziej poszerzać ofertę produkowanych przez nas narzędzi.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne