magazine top

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem dużej korporacji IT, czy prowadzisz jednoosobową działalność i świadczysz usługi na umowach B2B, musisz liczyć się z tym, że Twoja działalność jest narażona na straty w wyniku cyberataków i innych cyberzdarzeń, które mogą prowadzić m.in. do utraty danych lub uszkodzenia sieci. Poznaj rodzaje cyberprzestępstw i przekonaj się, że cyberochrona to niezbędny element bezpiecznego prowadzenia biznesu w branży IT.

Czym jest cyberprzestępczość?

Przestrzeń internetowa jest dla wielu oszustów świetnym miejscem do kradzieży danych osobowych, kradzieży dostępu do kont bankowych, cennych informacji handlowych czy firmowych. Są to sytuacje skutkujące nierzadko ogromnymi stratami, które wykraczają poza aspekt finansowy, ale dotyczą także reputacji, wizerunku oraz koniecznej przerwy w prowadzeniu działalności na czas naprawiania szkód. Kradzieże to jednak nie jedyny rodzaj cyberprzestępstw. Jakie inne przestępstwa w sieci mogą zagrozić Twojej działalności w branży IT i nie tylko?

  • BotNet – ataki BotNet polegają na zainfekowaniu grupy komputerów. Atak niestety pozostaje w ukryciu przed prawnym użytkownikiem zainfekowanej sieci, która od tej pory może być zdalnie kontrolowana, np. w celu uzyskania dostępu do danych lub rozsyłania spamu.

  • Ataki DDoS – celem tych zmasowanych ataków jest zajęcie wszystkich zasobów komputera, serwera lub sieci, m.in. pamięci operacyjnej, pasma sieciowego czy czasu procesora), czego skutkiem ma być przerwa w działaniu danego systemu teleinformatycznego.

  • Ransomware – ten rodzaj cyberprzestępstwa polega na zainfekowaniu komputera lub sieci szkodliwym oprogramowaniem, które zablokuje dostęp do zasobów i uniemożliwi odczyt danych. W zamian za jego udzielenie zarządza okupu, po opłaceniu którego udostępnia kod deszyfrujący.

Kto może paść ofiarą cyberprzestępstwa?

Ofiarami cyberprzestępstw najczęściej padają przedsiębiorstwa wybrane będące dla hakerów potencjalnie łatwym celem, na którym odnotują duży zysk. Musisz wiedzieć o tym, że działania hakerów nie muszą wynikać jedynie z ich chęci osiągnięcia zysku, może to być także efekt nieuczciwego działania konkurencji lub byłych pracowników. Właśnie dlatego, jeśli prowadzisz firmę i działalność internetową, cyber ochrona jest zdecydowanie niezbędna.

Cyber ochrona – dlaczego warto z niej skorzystać?

Cyber ochrona powinna rozpoczynać się już na etapie tworzenia oprogramowania dla danej firmy. Oprócz konfiguracji systemów należy poświęcić uwagę także wdrożeniom procedur zarządzania podatnością na ataki oraz monitorowania bezpieczeństwa. Bardzo pomocnymi działaniami okażą się też filtrowanie ruchu w serwisie i aplikacji, a także wykrywanie ataków i niwelowanie ich.

Korzystaj z oprogramowania wirusowego i firewalla

Te metody zabezpieczeń nie tylko powinny zostać zastosowane, ale także muszą być regularnie aktualizowane.

Unikaj własnych błędów

Czynniki ludzki pozostaje wciąż jednym z najsłabszych ogniw zabezpieczenia sieci komputerowych. Wielu zagrożeniom można łatwo uniknąć, pamiętając o rozsądku i podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które mówią między innymi o tym, żeby:

  • nie otwierać załączników w podejrzanych wiadomościach;
  • sprawdzać otrzymane linki;
  • nie podawać danych osobom nieuprawnionym.

Kto powinien skorzystać z cyber ochrony?

Cyber ochrona powinna być standardowym punktem zabezpieczenia nie tylko dużych firm IT, ale też specjalistów z tej branży, pracujących na umowach B2B, m.in. twórców aplikacji, systemów czy programów. To bardzo ważne, ponieważ każdy specjalista, który świadczy usługi na umowie B2B, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej i odpowiadać za straty swoim majątkiem. Skuteczną i kompleksową cyber ochronę oferuje firma https://findia.pl/.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne