magazine top

Czasy kiedy obowiązkowym elementem każdego domu była roleta, zasłona i firanka już dawno minęły. Obecnie coraz więcej osób stawia na prostsze rozwiązania i całkowicie rezygnuje z jednego spośród trzech elementów dawnego wyposażenia. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że teraz całkowicie nie posiadamy żadnego wystroju okna. Preferencje klientów się zmieniają i tu pojawia się pytanie - czym zastąpić firanki?

Zasłony zamiast firanek

Decydując się na rezygnację z firanki zastanawiamy się i szukamy nowego rozwiązania dla naszych okien. Dla osób, które chcą aby w ciągu dnia okna były w całości odsłonięte dobrym rozwiązaniem będzie zakup zasłon. Obecnie popularne są długie zasłony po całej wysokości okien w jednolitych ciemnych kolorach lub jasne z kolorowym akcentem. Takie rozwiązanie często stosowane jest w pomieszczeniach, w których znajdują się okna przesuwne tarasowe lub drzwi balkonowe. Ten zabieg pozwoli nam w każdym momencie zasłonić okno aby uchronić nas przed ciekawskim wzrokiem osób przebywających na zewnątrz lub zbyt dużym nasłonecznieniem pomieszczenia.

Rolety zamiast firanek

Instalacja samych rolet zamiast firanek to propozycja dla osób, które nie lubią karniszy, bo ich zdaniem psuje on design pomieszczenia. Rolety spełniają podobną rolę jak zasłony. W blokach często można spotkać rolety dzień noc, w których odsłaniamy część okna jak na poniższym zdjęciu. Jest to pomysłowe rozwiązanie, szczególnie dla mieszkań, które ulokowane są blisko siebie, i wręcz odnosi się wrażenie, że sąsiad z okna naprzeciwko może nam wejść do mieszkania.

Obraz4a 

Jak dobrać rozmiar rolety do okna?

Wśród oferowanych produktów na rynku możemy wyróżnić kilka typów rolet, które będą różniły się sposobem pomiaru. Aby odpowiednio się do tego przygotować można skorzystać z gotowych rysunków na stronach producentów, które dokładnie opisują jak należy mierzyć okno, aby dobrać odpowiedni rozmiar rolety. W przypadku najpopularniejszych rolet, w których tkanina nawinięta jest na rolkę i całość przykleja się lub zawiesza na haczykach wystarczą dwa wymiary: wysokość skrzydła i szerokość szyby (do której należy dodać ok. 4-5cm). W nowszych modelach okien możemy spotkać prostą linię poprowadzoną naokoło okna, która ułatwi nam mierzenie. Oprócz tego są jeszcze rolety plisowane, w kasecie czy wolnowiszące. W zależności od wyboru produktu należy pamiętać aby dokładnie zmierzyć i podać wymiary sprzedawcy. Dzięki temu będziemy mieli pewność że wybrany przez nas produkt będzie skutecznie zasłaniał szybę i nie przepuszczał promieni słonecznych.

fb button

grab my essay banner

logo jooble