magazine top

AsVending Sp. z o.o. Sp. k. to wiodąca firma oferująca indywidualne rozwiązania w zakresie montażu oraz obsługi nowoczesnych urządzeń do dystrybucji wszelkiego rodzaju artykułów spożywczych. Nadrzędnym celem spółki jest ułatwianie codziennego życia Polakom tak, aby każdego dnia, o każdej porze mogli znaleźć w urządzeniu to, na co właśnie mają ochotę. Z oferty przedsiębiorstwa skorzystało już ponad 2500 firm, w których zainstalowano ponad 3700 automatów. Firma nieustanne wdraża nowe alternatywne rozwiązania oraz dostosowuje ofertę handlową do oczekiwań i potrzeb klientów.

Specjalnie dla BusinessPL obszernego wywiadu na temat działalności firmy
AsVending Sp. z o.o. Sp. k. udzielili:

  • Andrzej Winkler – Prezes Zarządu
  • Maciej Zimoch - Kierownik Rozwoju Rynku Automatów.

Czy mogliby Państwo pokrótce przedstawić historię firmy AsVending Sp. z o.o. Sp. k.? Jaka była jej geneza?

Firma powstała w 1997 roku jako mały rodzinny podmiot, obsługiwany początkowo przez jej właścicieli. Z roku na rok prężnie rozwijająca się spółka zaczynała coraz więcej znaczyć i już w 2004 roku stała się Autoryzowanym Operatorem Nestlé. Kolejnym dużym etapem w rozwoju było poszerzenie terytorium prowadzenia działalności poza obszar województwa śląskiego i opolskiego. Nabyliśmy wtedy udziały w spółkach we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie, obejmując kolejne regiony swoim zasięgiem. Dynamiczny rozwój pozwolił nam na wybudowanie w 2017 roku swojej siedziby przystosowanej do potrzeb każdego z działów. Mimo wielu przeszkód, które przyniósł pandemiczny rok 2020, okres ten nie był dla nas zmarnowany. Stworzyliśmy własną kraftową mieszankę kawy pod marką CoffeeStation, która ciągle zdobywa coraz szersze grono fanów. Zostaliśmy również Autoryzowanym Operatorem kultowych, znanych doskonale wszystkim automatów Coca-Cola na terenie Śląska i woj. mazowieckiego. Trzeci w kolejności ale być może najważniejszy krok to zawiązanie współpracy z innymi zaprzyjaźnionymi podmiotami vendingowymi i zrzeszenie się pod wspólną nazwą Impuls GROUP, jako operator o zasięgu ogólnopolskim. W 2021 roku uzyskaliśmy finansowanie ze środków UE na rozwój innowacyjności. Dzięki temu wprowadziliśmy aplikację lojalnościową i przełomowy, nieznany w Polsce system zdalnego zarządzania vendingiem z wykorzystaniem możliwości telemetrycznych oraz przewidywania i administrowania sprzedaży oraz serwisu oparty na IoT. Nie zwalniamy i jeszcze Was zaskoczymy.

AsVending oferuje dzierżawę urządzeń samosprzedających oraz zaopatrywanie ich w różnego rodzaju produkty spożywcze. Czy mogliby Państwo omówić szczegółowo ofertę firmy?

AsVending to wiodąca firma oferująca indywidualne rozwiązania w zakresie montażu oraz obsługi nowoczesnych urządzeń do dystrybucji wszelkiego rodzaju artykułów spożywczych. Rozwiązania te każdorazowo są odpowiednio dopasowane do potrzeb danej lokalizacji i klienta. W ofercie znajdują się m.in.:

  • wysokiej klasy maszyny zamawiane bezpośrednio od znanych światowych producentów
  • terminale do płatności bezgotówkowej w automatach (kartą debetową, kartą pracowniczą, bądź telefonem)
  • dedykowana aplikacja lojalnościowa przyznająca benefity naszym klientom
  • smart system do zarządzania załogą oraz maszynami, w tym zdalne zarządzanie reklamacjami
  • kanapki od zaufanego producenta żywności dostosowane do sprzedaży w automatach, posiadającego w pełni profesjonalne zaplecze produkcyjne
  • nasza kraftowa kawa CoffeeStation opracowana we współpracy z baristą i lokalną palarnią
  • najlepszej jakości produkty do maszyn, prosto od znanych producentów.

Poprzez swoją działalność chcemy być uznanym liderem polepszającym jakość i komfort życia Polaków w obszarach żywienia oraz doskonałego samopoczucia.

Z roku na rok na polskim rynku wzrasta liczba nowych obiektów przemysłowych, biurowych i publicznych. Przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na wynajem automatów do wydawania produktów spożywczych. Jakimi kryteriami powinna kierować się firma przy wyborze odpowiedniego automatu? Jakie przynoszą one korzyści dla przedsiębiorstw?

Zespół handlowy AsVending w porozumieniu z klientem dobiera urządzenie tak, aby optymalnie dobrać typ automatu oraz asortyment do oczekiwań i preferencji klienta. Niewątpliwie dużym argumentem jest fakt, iż na stosunkowo niewielkiej powierzchni do dyspozycji naszych klientów oddajemy mini sklep z całodobowym dostępem do artykułów spożywczych i nie tylko.

Jeżeli firma zdecyduje się na automat samosprzedający to jak przedstawia się koszt jego utrzymania?

Koszty w całości pokrywa operator tj. AsVending. Jest to kolejna korzyść płynąca ze współpracy. Każdy z podmiotów, z którymi współpracujemy zapewnia sobie darmową możliwość dostępu do szerokiej gamy produktów.

Jak wygląda obecnie rynek i konkurencja w usługach dzierżawy automatów spożywczych? Czy istnieją jakieś przewagi konkurencyjne wyróżniające Państwa firmę na tle innych podmiotów?

Branża, którą współtworzymy nie różni się pod tym kątem od innych. Ni mniej, ni więcej oznacza to, że konkurencja była, jest i będzie. Jednakże, jest ona ważnym i potrzebnym czynnikiem – to ona pozwala ulepszać jakość usług oraz działa mobilizująco, uzdrawiając rynek. Niemniej jednak, od początku istnienia firmy podążamy własnym szlakiem, trzymając się naszych zasad. Oznacza to, iż naszą przewagę konkurencyjną opieramy na kilku filarach, takich jak: jakość obsługi, dostępność, budowanie wrażenia „kupuję w AsVending, bo lubię!” oraz dobór asortymentu zgodnie z preferencjami klienta. Monitorujemy później nasze efekty przy użyciu nowoczesnych narzędzi telemetrycznych takich jak wprowadzona w bieżącym roku inteligentna platforma przetwarzająca dane w czasie rzeczywistym. Podsumowując, konkurencja jest ważnym i dobrym czynnikiem – pozwala ulepszać produkt, działa mobilizująco i uzdrawia rynek.

Do jakich podmiotów w szczególności kierujecie swoją ofertę? Kim są Państwa główni klienci?

W uproszczeniu chcemy być wszędzie tam, gdzie wraz z potencjalnym klientem diagnozujemy potrzebę wprowadzenia sprzedaży artykułów spożywczych, produktów pierwszej potrzeby oraz gorących napojów. W chwili obecnej głównymi odbiorcami naszych usług są zakłady pracy co wynika m.in. z położenia geograficznego firmy. Współpracujemy również z placówkami komercyjnymi, takimi jak: lotniska, dworce kolejowe, uczelnie wyższe, obiekty sportowe, biurowce, szkoły czy otwarte przestrzenie jak parki.

Jaką pozycję na polskim rynku nowoczesnych urządzeń do dystrybucji artykułów spożywczych zajmuje aktualnie firma AsVending?

Podczas gdy większość firm z sektora działa głównie na rynku lokalnym, my stale poszerzamy naszą sieć sprzedaży o kolejne regiony i miasta. Robimy to m.in. poprzez spółki powiązane kapitałowo z AsVending czy też grupę Impuls, której jesteśmy liderem, a która to zapewnia naszym partnerom handlowym ogólnopolski zasięg oraz bazę około 10 000 automatów. Nasza stabilna pozycja na rynku, to owoc konsekwentnie realizowanej strategii sprzedażowej oraz elastycznego podejścia do zmieniającego się otoczenia biznesowego. Tytuł lidera zobowiązuje nas do codziennej wytężonej pracy nad ofertą tak, by dotrzymać kroku stale rosnącym potrzebom naszych klientów. Systematycznie aktualizujemy nasze portfolio produktowe i przyglądamy się otoczeniu biznesowemu, aby być na bieżąco z aktualnymi trendami np. odnoszącymi się do nawyków żywieniowych Polaków.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie przedsiębiorstwo? Czy mogą Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy AsVending?

AsVending wraz ze spółkami powiązanymi kapitałowo zatrudnia obecnie około 150 osób. Na szczycie układu stanowiącego piramidę znajdują się Prezesi Zarządu. To wizjonerzy, dzięki którym od prawie ćwierć wieku (data powstania firmy to 1997 rok) osiągamy sukcesy na polu działalności vendingowej. W hierarchii dalsze pozycje zajmuje kadra managerska, której celem nadrzędnym jest optymalizacja wyników działów za które odpowiadają tj. działu analiz, administracji, marketingu, technicznego, magazynowego, czy handlowego. W dalszej kolejności należy wyróżnić osoby podległe kierownictwu poszczególnych działów, tj. m.in. naszych dostawców odpowiadających na co dzień za prawidłowe działanie oraz uzupełnienie urządzeń vendingowych oraz przede wszystkim zadowolenie naszych klientów.

Koronawirus od wielu miesięcy wpływa na życie ludzi na całym świecie. Jak Państwa firma przetrwała ten niespokojny czas?

Pierwsza fala pandemii była dla nas zaskoczeniem tak jak dla wszystkich. Zaskoczeniem oraz dużym znakiem zapytania ponieważ nie wiedzieliśmy co przyniesie każdy kolejny dzień. Musieliśmy sprostać zupełnie nowym wyzwaniom i nie ma co ukrywać, że czas kryzysu pokazuje prawdziwą siłę firmy. Póki co, zdaliśmy ten egzamin. Przetrwaliśmy tę próbę miedzy innymi dlatego, że znowu podążaliśmy własną ścieżką, tj. podczas gdy w innych firmach trwały zwolnienia lub postojowe, my m.in. rekrutowaliśmy kolejnych pracowników pionu handlowego, by rozszerzyć ofertę dla naszych klientów, którzy z powodu wszelkiego typu obostrzeń poszukiwali alternatywnych form dystrybucji artykułów spożywczych. Tym sposobem udało nam się uchronić etaty dla wszystkich pozostałych pracowników.

Czy pandemia Covid-19 spowodowała wzrost zainteresowania urządzeniami vendigowymi?

Pandemia zadziałała w odniesieniu do oferowanego przez nas modelu współpracy 2-torowo. Miejsca komercyjne takie jak m.in. szkoły, uczelnie wyższe, ośrodki sportowe pozostały dla nas niedostępne z powodu zawieszenia działalności w ramach funkcjonowania tych miejsc. Jednakże zakłady pracy z uwagi na sytuację pandemiczną i obostrzenia ogólne oraz wewnątrzkorporacyjne w znacznej mierze rezygnowały z kantyn pracowniczych. Decydując się na bezobsługowe urządzenia vendingowe, do minimum ograniczono obecność osób z zewnątrz w tych obiektach.

Co stanowi obecnie największe wyzwanie dla Państwa firmy?

Pandemia „rzuciła” przedsiębiorcom nowe trudności, ale jedno wyzwanie pozostało niezmienne – pracownik. Chcąc nadal w sposób dynamiczny podnosić jakość świadczonych usług największym wyzwaniem w zarządzaniu firmą w najbliższych 2-3 latach będzie zrekrutowanie do naszego zespołu wartościowego pracownika.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe miesiące i lata?

Przez prawie ćwierć wieku pracowaliśmy ciężko na wypracowanie obecnej pozycji rynkowej. W najbliższych miesiącach i latach dołożymy wszelkich starań aby utrzymać status lidera branży. Będziemy to nadal robić wg dotychczasowo obranego kierunku, mając w szczególności na uwadze wdrażanie nowinek technologicznych.

AsVending Sp. z o.o. Sp. k. działa z dużymi sukcesami od wielu lat. Z jakich dotychczasowych osiągnięć firmy są Państwo najbardziej dumni?

Wiele aspektów wpływa na dumę z naszych osiągnięć na polu biznesowym jednakże warto w tym miejscu podkreślić fakt, iż AsVending w obecnym kształcie nie byłby liderem branży gdyby nie ludzie go współtworzący. Od początku byliśmy firmą niezależną, rodzinną założoną przez Państwa Bartecki oraz Winkler przy użyciu ich prywatnego kapitału i ta rodzinna charakterystyka nadal nam towarzyszy. Nie ma jednej prostej recepty na sukces. Składa się na niego wiele komponentów, ale nasi pracownicy zdecydowanie są powodem do dumy.

fb button

grab my essay banner

logo jooble