magazine top

SUNEX S.A. wdraża nowy zintegrowany system utrzymania komfortu cieplnego i higienicznego w budynkach jednorodzinnych. Opracowywane innowacyjne rozwiązania oparte o odnawialne źródła energii (OZE), dopasowane będą do założeń przygotowywanej trzeciej edycji programu dofinansowań w ramach programu Mój Prąd 2021. Zarząd SUNEX zakłada również wzrost sprzedaży oferowanych urządzeń służących autokonsumpcji wytworzonej przez prosumentów energii elektrycznej.

SUNEX realizuje aktualnie projekt obejmujący stworzenie zintegrowanego systemu utrzymania komfortu cieplnego i higienicznego w budynkach jednorodzinnych oparty na odnawialnych źródłach energii. - Naszym celem jest stworzenie prostego od strony użytkowej urządzania, które pozwala na oszczędzanie i magazynowanie energii, a także uzyskiwanie komfortu cieplnego w domach. W Polsce popularne stało się zastosowanie rozwiązań inteligentnego domu. My idziemy znacznie dalej. Projekt zakłada połączenie wielu urządzeń np. klimatyzacji, oczyszczacza powietrza, pompy ciepła w jeden zintegrowany i pełny system z możliwością nieograniczonej rozbudowy poprzez dołączanie nowych elementów – podkreśla Romuald Kalyciok, Prezes Zarządu SUNEX S.A.

Nowy zintegrowany system będzie w pełni dopasowany do zasad trzeciej edycji programu wsparcia rządowego Mój Prąd 2021. Zapisy na uzyskanie dofinansowania na montaż instalacji mają ruszyć w połowie bieżącego roku. Według wstępnych założeń dofinansowanie nie będzie obejmować pojedynczych urządzeń fotowoltaicznych, ale będzie musiało dotyczyć większej ich liczby (m.in. panele fotowoltaiczne z pompą ciepła lub z magazynami energii). Jednocześnie część z wytworzonego przez prosumentów prądu będą oni musieli sami zużyć w ramach autokonsumpcji. - To pokazuje nowy kierunek przygotowywanego programu, do którego nasz zintegrowany system idealnie się wpasowuje. Jednocześnie urządzenia, które muszą wykorzystywać ten wytwarzany prąd (w tym m.in. zasobniki, akumulatory ciepła) sprzedajemy już od pięciu lat. Po uruchomieniu nowej odsłony dofinansowań spodziewamy się wzrostu sprzedaży nawet o 10% . Oczywiście jeśli program będzie równie popularny co wcześniejsze edycje.– powiedział Romuald Kalyciok.

Zdaniem Romualda Kalycioka przy rosnących cenach energii konieczne będzie danie Polakom możliwości zamiany wykorzystywanych urządzeń na nowe oszczędniejsze i bardziej ekologiczne. Wiązać się to jednak będzie z wysokim kosztem, dlatego inwestycje w tym zakresie muszą być dofinansowywane. - Jeśli chcemy szybko wprowadzić nowe rozwiązania musimy je promować i dofinansowywać i w ten sposób mieć wpływ na jakość powietrza. Takie programy mają jednocześnie duże znaczenie w rozwoju naszej działalności. Jesteśmy w czołówce firm w Polsce posiadających możliwość produkcyjną. Branża OZE bazuje raczej na firmach handlowych. My idziemy w ciekawszym i bardziej ambitnym kierunku, będąc producentem wytwarzającym te produkty i stosującym nowe innowacyjne technologie – dodaje Prezes SUNEX S.A.

 

fb button

grab my essay banner

logo jooble