magazine top

Producent zbiorników Komnino od bardzo wielu lat dostarcza swoim klientom zbiorniki ciśnieniowe wysokie klasy, w ten sposób z roku na rok jest ich coraz więcej. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego zbiorniki ciśnieniowe w przemyśle odgrywają tak znaczącą rolę.

Co to jest zbiornik ciśnieniowy?

Zbiornik ciśnieniowy jest niezbędnym elementem w przemyśle. Służy on do instalacji sprężonego powietrza. Do podstawowych zadań zbiorników ciśnieniowych należy magazynowanie gazu oraz tłumienie pulsacji medium, która wychodzi ze sprężarki. Zbiorniki ciśnieniowe mają działanie chłodzące oraz obniżające temperaturę gazu, a także zbiornik ciśnieniowy doprowadza do wydzielenia specyficznego kondensatu, który zawiera bardzo szkodliwe dla całego systemu niewielkie cząsteczki stałe oleju oraz pyłu. Producent zbiorników Komino oferuje zbiorniki wyrównawcze zasilane przez sprężarkę. Jednak w tym przypadku ciśnienie podawane jest nierównomiernie. Skoki ciśnienia przekładają się na nierównomierną pracę.  

W jaki sposób wybrać idealny zbiornik ciśnieniowy dla sprężonego powietrza?

Każda dobrze wykonana instalacja musi posiadać przynajmniej jeden zbiornik na sprężone powietrze. Ponieważ odgrywa on niebagatelną rolę w przemyśle oraz w całym systemie, wybór zbiornika nie może być tylko kwestią czystego przypadku. Wybór odpowiedniego modelu wymaga od nas wzięcia pod uwagę kilku podstawowych czynników. 

Czym się różni zbiornik ciśnieniowy poziomy a pionowy?

Zbiorniki ciśnieniowe w standardowej wersji występującej na rynku dostępne są w dwóch różnych wariantach poziomym oraz pionowym. Poprawny wybór zbiornika uzależniony jest od specyfiki miejsca, w którym ma się znajdować oraz wygody jego użytkowania. Dostępne parametry zbiorników ciśnieniowych zmieniają się niezależnie od opcji jego montażu. Zarówno zbiornik poziomy, jak i pionowy może występować w objętości od 100 do nawet 30 000 litrów. W obu przypadkach zakres ciśnienia pracy występować może od 9 do 50 barów. 

Ciśnienie oraz objętość zbiornika ciśnieniowego

Prawidłowe ciśnienie pracy zbiornika na sprężone powietrze to jedna z istotniejszych kwestii, które należy brać pod uwagę podczas szacowania efektywności funkcjonowania całego systemu. Odpowiednia wartość ciśnienia ma niebagatelne znaczenie podczas odpowiedniego wyboru zbiornika. W takim przypadku zasada jest niezwykle prosta. Podczas planowania kupna należy wybrać te, które ciśnienie pracy jest wyższe niż 1 bar od maksymalnego ciśnienia pracy sprężarki. Objętość zbiornika ciśnieniowego to parametr, który prawidłowo dobrany do potrzeb da gwarancje bezpieczeństwa pracy oraz poprawnego działania całego systemu. Do poprawnie oszacowania parametrów objętości zbiornika musimy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników jak maksymalna objętość sprężarki, różnica ciśnienia w zbiorniku pomiędzy biegiem jałowym oraz dociążeniem, oraz zalecana ilość przyłączeń. Kiedy wybieramy zbiornik ciśnieniowy, chcemy, aby jego żywotność była jak najdłuższa. Długoletnie działanie zbiorników ciśnieniowych uzależnione jest od rodzaju materiału, z którego ma zostać wykonane oraz z odpowiedniego rodzaju zabezpieczeń korozyjnych. 

fb button

grab my essay banner

logo jooble