magazine top

Ostatnie kilka tygodni w roku to dla wielu sklepów online ogromna szansa na zwiększenie obrotów i dochodów. Jest to jednak również okres, który niesie ze sobą sporo wyzwań dla e-sklepu. Dotyczą one zarówno tego, jak działa sama strona sklepu oraz tego, co dzieje się poza nią. Jako że jesień i koniec roku zbliżają się coraz większymi krokami, postanowiliśmy sprawdzić, jak przygotować sklep internetowy do gorącego okresu świątecznego.

Okres przedświąteczny, a sklep internetowy – krok po kroku

Odpowiednia optymalizacja pracy sklepu internetowego zarówno w sferze online, jak i offline to bardzo szeroki i obszerny temat, który zapełniłby cały cykl artykułów. W związku z tym dziś skupimy się na kilku, najistotniejszych z naszego punktu widzenia obszarach. W pierwszej kolejności sprawdzimy, jak na Black Friday i święta Bożego Narodzenia przygotować się od strony technicznej i technologicznej. Następnie poruszymy równie ważne sprawy związane z takimi kwestiami jak obsługa klienta w sklepie internetowym, czy sprawne działanie magazynu sklepu.

Zakupy przed świętami – jakie działania online?

Obroty branży e-commerce w Polsce notują z roku na rok dynamiczne wzrosty. Proces ten przyspieszyła jeszcze pandemia koronawirusa i szereg obostrzeń w działaniu tradycyjnych sklepów stacjonarnych. Polacy coraz częściej i coraz chętniej kupują online. Równolegle rosną jednak wymagania i oczekiwania klientów, a rosnąca konkurencja sprawia, że pozyskanie i utrzymanie klienta wymaga od nas ciągłej optymalizacji naszych poczynań. Jakie działania online powinniśmy podjąć w ramach przygotowania sklepu do świąt?

  • Serwery sklepu internetowego – przed okresem wzmożonego ruchu na stronie warto sprawdzić, czy nasz pakiet hostingowy będzie w stanie mu sprostać. Awaria serwerów w najgorętszym okresie może spowodować duże straty. Sprawdźmy więc, czy nasz hosting posiada jakieś limity i czy ewentualnie istnieje możliwość ich zwiększenia na dany okres. 
  • Równie ważna co serwery, jest również optymalizacja działania samej strony. Nawet najlepszy i najdroższy serwer nic nam nie da, jeśli skrypt sklepu i wszystkie jego funkcje nie będą działać poprawnie. Musimy zadbać o to, aby strona ładowała się szybko zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. Czas ładowania się strony jest jednym z kluczowych parametrów. Zniechęcony długim oczekiwaniem klient szybko uda się do innego sklepu.

Obsługa i logistyka sklepu online przed świętami

Nawet najlepsza kampania reklamowa i pełny magazyn nie na wiele się zdadzą, jeśli nie będziemy w stanie szybko i sprawnie zrealizować złożonych w naszym sklepie zamówień. Wspominaliśmy wcześniej o tym, jak wzrasta świadomość i wymagania klientów sklepów online. Dla wielu z nich kluczowa nie jest nawet cena, a czas oczekiwania na zamówiony przedmiot. Jeśli więc zadbamy o sprawną obsługę zamówienia, zwiększamy szansę pozyskania lojalnego klienta, który wróci do naszego sklepu. 

Wielu właścicieli e-sklepów skupia się na działaniach online, zapominając, że równie ważne jest to co dzieje się z zamówieniem po jego złożeniu. Codzienna praca dostosowana jest zwykle do regularnej ilości zamówień w sklepie online. Co się jednak stanie, gdy z dnia na dzień będziemy musieli realizować kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt razy większą liczbę zamówień? Czy będziemy w stanie fizycznie i czasowo podołać takiemu zadaniu?

Okres przedświąteczny to dobry moment, aby przyjrzeć się takim usługom jak fulfillment. Polegają one na zleceniu obsługi zamówień firmie zewnętrznej. Właściciel sklepu skupia się na pozyskiwaniu zamówień, natomiast firma zewnętrzna fizycznie je realizuje. Do obowiązków takich firm należy często magazynowanie naszego towaru, kompletowanie zamówień i ich wysyłka. Więcej informacji na temat tego, jak wygląda ten proces, możecie znaleźć na stronie: https://mwlogistics.pl/fulfillment/, natomiast o kwestiach samego zewnętrznego magazynu więcej informacji znajdziesz na stronie https://mwlogistics.pl/magazynowanie.

Coraz większa liczba sklepów online decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na koszty. Okazuje się bowiem, że prowadzenie własnego magazynu i koszty związane z realizacją zamówień są często o wiele większe, niż kwota, którą zapłacimy za usługi firmy zajmującej się fulfillmentem. Firmie zewnętrznej możemy zlecić całość lub tylko część procesu realizacji zamówień. Wiele sklepów decyduje się również na outsourcing kwestii związanych z obsługą zwrotów. Jedną z tego rodzaju usług jest na przykład obsługa zwrotów od MWLogistics.

fb button

grab my essay banner

logo jooble