magazine top

Gdy coraz więcej Polaków chce pracować za granicą, Niemcy są jednym z najpopularniejszych kierunków. Ze swoją silną gospodarką, świetnymi możliwościami zatrudnienia i żywą kulturą jest to zrozumiałe. Ale równie zrozumiałe jest to, że wielu Polaków nie chce całkowicie porzucić swojej ukochanej ojczyzny i przenieść się do Niemiec. Oto więc jak można pracować za granicą, mieszkając nadal w swoim kraju.

Dojazdy przez granicę

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku było z pewnością korzystne dla obu krajów. Szczególnie od czasu wprowadzenia swobodnego przepływu pracowników w 2011 roku, Polska i Niemcy odnotowały imponujący skok mobilności regionalnej między sobą. Dzięki temu wzrosła liczba osób dojeżdżających z Polski, które mieszkają w pobliżu granicy i praca w Niemczech.

Szacuje się, że w 2019 roku ponad połowa tych dojeżdżających zza granicy była bezpośrednio zatrudniona we wschodnich krajach związkowych Niemiec, takich jak Brandenburgia i Saksonia. Jest to naprawdę niezwykły dowód na siłę zwiększania rozwoju i możliwości w krajach przygranicznych.

Zachodnie wynagrodzenia i możliwości awansu

Dla wielu mieszkańców północnej i zachodniej Polski znalezienie dobrej pracy może być zadaniem niemożliwym. Na szczęście część z tych osób znalazła rozwiązanie dojeżdżając do dużych miast, takich jak Berlin. Jest wiele ofert pracy z niemieckimi zarobkami, które oferują każdemu co najmniej 1 950 euro brutto miesięcznie - plus bonusy i premie. W Niemczech obowiązuje również płaca minimalna, a także stałe premie nocne i weekendowe.

Ponadto niemieckie firmy oferują lepsze możliwości rozwoju zawodowego, ponieważ inwestują w dokształcanie i doskonalenie zawodowe swoich pracowników. Jeśli więc nie widzisz możliwości na polskim rynku pracy, możesz spróbować szczęścia za granicą.

Możliwości na niemieckim rynku pracy

Sytuacja na rynku pracy między Polską a Niemcami zmieniła się ostatnio drastycznie z powodu pandemii koronawirusów. Fabryki i kliniki na granicy obu krajów mają niespotykane zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Z tego powodu coraz częściej zatrudniają obywateli Polski na różne stanowiska.

Rosnące zapotrzebowanie na doświadczonych pracowników znacznie zwiększyło możliwości Polaków. Mogą oni skorzystać nie tylko z lepszych perspektyw zatrudnienia, ale także z lepszych zarobków i warunków pracy. W związku z większymi możliwościami zawodowymi jest to dobry moment, aby skorzystać ze zwiększonych możliwości.

Praca w domu w obsłudze klienta

Ponadto niemieckie firmy dostrzegają znaczenie native speakerów języka polskiego w obsłudze klienta za granicą, aby skuteczniej obsługiwać polskich klientów. Z wysokim poziomem znajomości języka polskiego, ci przedstawiciele obsługi klienta mogą wykazać się empatią i zbudować wzajemnie korzystne połączenie z klientami.

Ogólnie rzecz biorąc, korzystanie z usług native speakerów z Polski spowoduje, że firmy będą mogły w dłuższej perspektywie poprawić jakość swoich usług. Ostatecznie widać, że niemieckie firmy dokonują inwestycji, która zwróci się w postaci zadowolenia klientów i przyszłego sukcesu.

Czy trzeba znać język niemiecki, żeby pracować?

Nauka nowego języka może wydawać się zniechęcająca dla wielu nierodzimych użytkowników, ale wcale nie musi tak być. Pracodawcy zazwyczaj podają wymaganą znajomość języka w opisie stanowiska pracy, a często wymagane są tylko podstawowe umiejętności. Z pewnością zaletą jest posługiwanie się językiem ojczystym i rozumienie niuansów kulturowych, ale nawet bez znajomości języka masz szansę.

Dodatkowo można doskonalić i rozwijać swoje umiejętności językowe poprzez pracę z niemieckojęzycznymi kolegami. Dzięki temu nie musisz od samego początku mieć kompleksowej znajomości języka, ale możesz uczyć się go po kawałku.

Uczęszczać na kursy językowe

Nauka niemieckiego na zajęciach wieczorowych może być świetnym sposobem na poprawienie swoich umiejętności językowych w szybkim tempie. Nie musisz polegać wyłącznie na własnym zrozumieniu, ale jesteś uczony przez wyszkolony personel. Ponadto, możesz uzyskać informacje od innych uczniów w klasie.

Jeśli uczęszczanie na zajęcia w weekendy nie jest możliwe lub pożądane, można skorzystać z kilku darmowych aplikacji na telefony komórkowe. Z pomocą aplikacji można ćwiczyć język i robić postępy. W ten sposób możesz uczyć się niemieckiego gdziekolwiek jesteś i robić postępy w tempie, które odpowiada Twojemu stylowi życia.

fb button

grab my essay banner

logo jooble