magazine top

Jak kształtują się ceny metali szlachetnych?

Do najczęściej spotykanych metali szlachetnych należą złoto i srebro. Nieco rzadziej spotykamy się z takimi kruszcami jak platyna i pallad. Ceny wszystkich metali szlachetnych są ruchome i posiadają światowe notowania. Ponieważ ich wartość na światowych giełdach wyrażana jest w dolarach, w Polsce cena ich zależy również od aktualnego kursu waluty amerykańskiej. Skup metali szlachetnych pobiera również własną prowizję handlową. Te trzy czynniki decydują o cenie. Najprostsze do wyceny są monety kolekcjonerskie i sztabki. Szczególnie te w nienaruszonym stanie i zaopatrzone w międzynarodowe certyfikaty. O wiele bardziej skomplikowana jest wycena przedmiotów, w których nieznana jest zawartość czystego kruszcu. Określenie wartości takich przedmiotów wymaga zastosowania specjalistycznej aparatury.

Gdzie można spieniężyć wyroby z metali szlachetnych?

Najbardziej korzystne ceny można otrzymać w legalnie i oficjalnie działającym skupie metali szlachetnych. Pokątni pośrednicy wyceniający cenne przedmioty na oko z pewnością liczą na niewiedzę sprzedającego oferując często niewielki procent rzeczywistej wartości przedmiotu. Artar.eu to skup metali szlachetnych działający zgodnie z regulacjami prawnymi. Dysponuje aparaturą pozwalającą na określenie zawartości złota lub srebra w stopie. Jeżeli przedmiot nie posiada tak zwanej próby artar.eu może pośredniczyć w uzyskaniu takiej próby od Urzędu Probierczego. Dzięki nowoczesnym urządzeniom artar.eu może badać cenne przedmioty bez żadnej mechanicznej ingerencji. Po określeniu zwartości kruszcu artar.eu składa ofertę zakupu klientowi. Jeżeli negocjacje zakończą się porozumieniem zostaje spisana umowa kupna sprzedaży, a klient na miejscu otrzyma gotówkę.

Co przyjmuje skup metali szlachetnych?

Wszystkie bez wyjątku przedmioty wykonane z metali szlachetnych. Najczęściej  spotykane to monety i sztabki, zarówno nowe i nienaruszone jak i noszące ślady mechanicznych uszkodzeń. Różnego rodzaju biżuterię – nową i zniszczona, a także jej części. Złote i srebrne przedmioty codziennego użytku takie jak naczynia, wieczne pióra, oprawki do okularów, pamiątkowe medale czy puchary. Zniszczone przedmioty skupowane są jako złom i można za nie uzyskać niższe ceny niż na przykład za złoto w postaci sztabek. Skup metali szlachetnych zajmuje się również odzyskiwaniem złota z przedmiotów, gdzie jego zawartość jest stosunkowo niska. Taka działalność wymaga państwowej licencji, a w warunkach domowych jest nie tylko nielegalna ale praktycznie niemożliwa. Profesjonalny skup metali szlachetny to sposób na szybką gotówkę i uczciwą transakcję.

fb button

grab my essay banner

logo jooble