magazine top

Rynek e-commerce w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Co roku liczba sklepów internetowych i innych podmiotów e-handlu zwiększa się o kilka procent. Dodatkowo pandemia koronawirusa wpłynęła na wzrost popularności zakupów online, dlatego każda firma powinna rozważyć dołączenie do grona marek rozwijających swoje platformy e-commerce. Nic dziwnego – to świetny sposób na biznes, a ten sposób dystrybucji to możliwość sukcesu nawet przy niewielkich nakładach na reklamę. Wielu osobom wydaje się, że założenie e-commerce to nie jest żadne wyzwanie… No cóż, prowadzenie sklepu internetowego nie musi być trudne, jednak wyłącznie pod warunkiem, że zadbasz o kilka podstawowych aspektów.

Zadbaj o wygląd i funkcjonalność sklepu

Obecnie sklep internetowy można założyć w kilka chwil. Istnieją specjalne narzędzia i programy, za pomocą których zaprojektujesz witrynę po prostu w parę minut. Ale czy będzie ona idealna? No niekoniecznie. Aby sklep naprawdę był hitem, a sprzedaż wysoka, musisz koniecznie zatroszczyć się o wizualną stronę sklepu internetowego. Do stworzenia własnego e-sklepu możesz wykorzystać kilka prostych narzędzi, np. WooCommerce, Shoper lub Shoplo.

Zadbaj o to, by szablon był przejrzysty i responsywny. Nie zapominaj, że twoja strona powinna dobrze działać zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych, gdyż to za ich pośrednictwem coraz częściej robimy zakupy. Dobre wyeksponowanie zdjęć może przyciągnąć klientów. Pamiętaj także o tym, by sprawdzić funkcjonalność – wszystkie opcje powinny być dobrze widoczne dla klientów, tak by bez problemu mogli dotrzeć do płatności, opisów produktów, kontaktu, opinii, możliwości przeglądania koszyka i tak dalej. Kluczowe jest również wykupienie domeny i hostingu oraz certyfikatu bezpieczeństwa witryny.

Twój sklep działa całą dobę

To na pewno ogromna przewaga nad sklepami stacjonarnymi: twój sklep może działać całą dobę. Na szczęście nie oznacza to, że i ty musisz pracować całą dobę. Ale jego infrastruktura IT i zaplecze techniczne musi działać przez 24 godziny.

Każda minuta przerwy może przełożyć się na naprawdę duże straty, ponieważ klient, który nie będzie mógł dotrzeć do twojego sklepu, skieruje się do konkurencji, nie będzie próbował znów wejść na twoją stronę za dziesięć minut. Dlatego także ważne jest, byś zadbał o bezpieczeństwo i serwery. Postawienie serwera u siebie w domu czy w magazynie może i jest tanim rozwiązaniem, ale prawdziwe bezpieczeństwo daje ci jedynie Data Center.

To coś więcej niż serwerownia, chociaż akurat to, że serwery są w chronionym, ubezpieczonym miejscu także ma ogromne znaczenie. Data Center to duża moc obliczeniowa, starannie dobrane rozwiązania IT i stały dostęp do przechowywanych w wirtualnym środowisku danych. Nowoczesne Data Center zapewnia całodobową ochronę i nadzór nad twoimi danymi oraz ich transfer bez ograniczeń. Potencjalne problemy ze sklepem internetowym mogą wpłynąć na spadek wiarygodności, dlatego tak ważne jest, aby zabezpieczyć dane firmy za pomocą backupu – usługi w ramach Data Center. To skuteczna metoda ochrony przed zniszczeniem i utratą danych, tylko wówczas, gdy kopia bezpieczeństwa znajduje się w innej lokalizacji niż siedziba firmy. Przesył danych odbywa się przy użyciu protokołu szyfrującego SSL, a dostęp do kopii zyskujesz z każdego miejsca na świecie. Nie musisz inwestować w tworzenie własnej infrastruktury, a w każdej chwili możesz zwiększać pakiet backupowanych danych.

Dotrzyj do swoich klientów

Sklep online to ogromne możliwości dotarcia do osób z całego świata. O wiele większe niż w przypadku sklepu stacjonarnego. Ale aby to zrobić, musisz zadbać o pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.

Dobór słów kluczowych, linkowanie wewnętrzne, odpowiednie metadane – to ma ogromne znaczenie, aby użytkownicy nas odnaleźli, ale na początku bez reklamy się nie obędzie. Mamy jednak dobrą wiadomość: reklama internetowa w wyszukiwarce Google lub w social mediach to niewielki koszt w porównaniu z banerami czy telewizją. A przynosi naprawdę wymierne korzyści.

(Materiał zewnętrzny)

fb button

grab my essay banner

logo jooble