magazine top

Wagi przemysłowe służą do kontroli wagi produktów o dużych gabarytach. Mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, umożliwiają przygotowanie zarówno tradycyjnych, jak i paletowych przesyłek, z zachowaniem wymaganych parametrów wagowych.

Wśród wag przemysłowych znajdują się różne modele, dostosowane pod względem konstrukcji i funkcjonalności do branży, w której mają pracować. Spotyka się je w centrach logistycznych, magazynach czy różnego rodzaju działalnościach przemysłowych, czy badawczych, gdzie potrzebne są wagi przemysłowe. O czym warto pamiętać podczas wyboru urządzenia?

Maksymalne obciążenie

W celu zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności użytkowania, przy wyborze wagi przemysłowej, zwróć uwagę na maksymalne dopuszczalne obciążenie. Następnie dostosuje je do charakteru prowadzonej działalności i ciężaru ważonych towarów. 

Jeżeli chcesz uniknąć przeciążenia wagi, zaleca się, aby maksymalne obciążenie wynosiło co najmniej ⅔ wagi ładunków. Zapewnia to sprawne i bezpieczne działanie urządzenia przez długi czas. Dlatego też warto pomyśleć o urządzeniu z większym zakresem skali pomiaru.

Precyzja wagi przemysłowej

Przy wyborze wagi przemysłowej należy wziąć pod uwagę jej dokładność. Jest to najmniejsza wartość pokazująca zmianę masy, co jest szczególnie ważne w przypadku przedmiotów i substancji wymagających dużej precyzji. Nieco inna waga potrzebna będzie w przypadku magazynu, gdzie waży się palety, a inna dla laboratorium chemicznego. Warto pamiętać, że im większa waga, tym mniejsza precyzja.

Kształt i rozmiar

Dopasowanie urządzenia pod względem rozmiaru i kształtu jest istotne w kontekście funkcjonowania stanowiska pracy. Jeżeli chcesz dopasować właściwy sprzęt, upewnij się, co do sposobu pakowania towaru. Inna waga przyda się do palet, beczek czy worków, a inna do produktów o nietypowych gabarytach.

Legalizacja wagi

Firmy nie zawsze potrzebują wagi z legalizacją, gdy te używane są wewnętrznie w firmie. Jeżeli jednak waga będzie używana w obrocie handlowym, rozliczania się z cłami i obliczania podatków, to musi posiadać legalizację, którą zatwierdza odpowiedni organ, niezależny od producenta.

Serwis i gwarancja

Urządzenia najlepszych producentów mogą wymagać serwisu lub wsparcia technicznego. Warto sprawdzić, jaki jest okres i zakres gwarancji oraz czy możesz liczyć na wsparcie sprzedawcy, gdy pojawią się trudności w użytkowaniu.

Przy okazji weryfikacji tych parametrów, dowiedz się, jaki jest średni czas naprawy urządzeń. Przy okazji dobrze upewnić się, czy firma zapewnia np. zastępcze urządzenia, co pozwoli lepiej zorganizować pracę na wypadek usterki.

Przy wyborze wagi przemysłowej weź  pod uwagę jej maksymalne dopuszczalne obciążenie, wymagania w zakresie precyzji oraz kształt i rozmiar urządzenia. W przypadku używania wagi w obrocie handlowym konieczne będzie uzyskanie legalizacji. Przy okazji warto sprawdzić, jaki jest okres gwarancji i zakres wsparcia sprzedawcy w przypadku pojawienia się trudności z użytkowaniem. Stosując się do tych wskazówek, znajdziesz urządzenie dopasowane do specyfiki Twojej pracy.

fb button

grab my essay banner

logo jooble