magazine top

Odkąd Amazon zaczął na dobre działać w Polsce, cieszy się zainteresowaniem coraz większej liczby rodzimych sprzedawców, którzy chcą wykorzystać potencjał tego serwisu internetowego. Jak dołączyć do ich grona? O tym, w dzisiejszym artykule.

Który plan sprzedaży na Amazonie wybrać?

Koszty sprzedaży za pośrednictwem Amazona są zależne od planu sprzedażowego, na który zdecyduje się sprzedawca, kategorii, w których znajdują się jego produkty i która ma wpływ na prowizję (zwykle wynosi ona od 8% do 15%), wybranej strategii realizacji zamówienia (FBM, czyli realizowaniem zamówień samodzielnie przez sprzedawcę lub FBA, czyli realizowaniem zamówień z udziałem Amazona) i innych aspektów, związanych głównie z usługami reklamowymi czy usługami premium.

Do wyboru masz dwa plany sprzedaży – indywidualny i profesjonalny. Koszt pierwszego wynosi 4 zł bez podatku VAT za każdy sprzedany produkt. Serwis dedykuje go osobom, które miesięcznie planują sprzedawać mniej niż 40 produktów i raczej nie chcą korzystać z reklam, ani zaawansowanych narzędzi wspomagających sprzedaż. 

Z kolei plan profesjonalny kosztuje 165,91 zł miesięcznie (bez podatku VAT). Został stworzony z myślą o osobach, które chcą sprzedawać co miesiąc więcej niż 40 produktów (także w kategoriach objętych narzuconymi ograniczeniami), planują się reklamować, by uzyskiwać lepsze miejsca na stronach produktów, jak również są zainteresowane korzystaniem z interfejsów API i raportów. 

W obu przypadkach musisz liczyć się z dodatkowymi opłatami za sprzedaż, o których wspomniane było wcześniej. To, na który plan sprzedażowy się zdecydujesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie od konta indywidualnego i w odpowiednim momencie zmienienie go na konto profesjonalne. 

FBM czy FBA – którą strategię realizacji zamówień wybrać?

Jeszcze przed założeniem konta na Amazonie, poza wybraniem planu sprzedażowego, warto zastanowić się w jaki sposób zamierzasz realizować zamówienia. Ta decyzja będzie miała wpływ na ostateczne koszty wysyłki produktów do klientów.

Do wyboru masz dwie strategie realizacji zamówień. Pierwszą z nich jest FBM (Fulfillment by Merchant). W tym przypadku to Ty – jako sprzedawca – decydujesz się na samodzielną realizację zamówień, a Amazon pobiera od Ciebie opłaty za wysyłkę, bazując na kategoriach produktowych i opcji dostawy wybranej przez klienta. Następnie serwis zwraca Ci poniesione koszty wysyłki. 

Druga strategia to FBA (Fulfillment by Amazon), czyli realizowanie zamówień za pośrednictwem Amazona. To oznacza, że towarów nie wysyłasz bezpośrednio do klientów, a do jednego z centrów Amazona, skąd trafiają do kupujących. W tym przypadku nie występują opłaty abonamentowe. Płacisz tylko za powierzchnię magazynową i wykorzystane usługi (m.in. ponosisz opłatę ryczałtową za dany produkt).

Możliwe jest również skorzystanie z systemu PAN-European FBA, który pozwala na sprzedaż produktów nie tylko na terenie Polski, ale również innych państw Unii Europejskiej. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z artykułu https://taxology.co/pl/jak-sprzedawac-swoje-produkty-w-calej-europie-na-amazon-czyli-pan-european-fba/ autorstwa jednego z ekspertów Taxology.co.

Jak zarejestrować konto sprzedażowe na Amazonie i stworzyć pierwszą ofertę?

Gdy już wiesz, na jaki plan sprzedaży i strategię realizacji zamówień chcesz się zdecydować, czas zarejestrować swoje konto na Amazonie. By cały proces przebiegł sprawnie i pomyślnie, koniecznie przygotuj wcześniej aktywną kartę kredytową, ważny dokument tożsamości, firmowy adres e-mailowy, numer telefonu, dane rejestracyjne firmy (łącznie z numerem VAT), a także numer konta bankowego, na które będą trafiały Twoje wpływy ze sprzedaży na portalu. Po poprawnej weryfikacji konta możesz zacząć sprzedawać swoje towary.

Tworzenie ofert na Amazonie jest dość intuicyjne. Jeśli dany produkt nie pojawił się u innych sprzedających, musisz w Seller Central stworzyć nową ofertę. Jeżeli jednak inni sprzedawcy oferują ten sam towar, powinieneś dołączyć do istniejącej oferty i współtworzyć ją wspólnie z konkurentami. Na stronie produktu masz do uzupełnienia takie informacje, jak: identyfikator produktowy (GTIN, UPC, ISBN lub EAN), identyfikator SKU, szczegóły oferty (cena, stan towaru, dostępna ilość, opcje wysyłki), szczegóły dotyczące towaru (nazwa, marka, kategoria, opis, zdjęcia) oraz słowa kluczowe, na które ma pojawiać się w wyszukiwarce.

Jeśli poważnie zastanawiasz się nad tym, by zacząć sprzedawać za pośrednictwem Amazona i zależy Ci na poszerzaniu wiedzy w tym zakresie, zapoznaj się również z treścią artykułu https://taxology.co/pl/jak-sprzedawac-na-amazon/, który obszerniej tłumaczy tę tematykę.

fb button

grab my essay banner

logo jooble