magazine top

Inwestowanie w nieruchomości to mocny trend 2021 roku. Sprawdzamy, czy są jeszcze miejsca w Warszawie, w których warto zakupić mieszkanie na wynajem. Którą dzielnicę rozważyć? Podpowiadamy.

Rynek mieszkaniowy w 2021

 

Rok 2021 r. to z jednej strony boom na zakup mieszkań, z drugiej mocne wzrosty cen. Średnia cena transakcyjna lokali w stolicy po raz pierwszy przekroczyła próg 11 tys. zł/mkw[1]. Tempo wzrostu najsilniejsze było w pierwszej połowie roku. Teraz ceny, choć nadal na wysokim poziomie, zdają się stabilizować.

Z pewnością nie brakuje chętnych na zakup mieszkania. W stolicy rynek pierwotny przeżywa prawdziwe oblężenie, szczególnie dotyczy to takich dzielnic jak Bemowo, Gocław, Mokotów i Ursus. Czy w obecnej sytuacji, gdy ceny mieszkań są na rekordowo wysokim poziomie, opłaca się inwestować w mieszkania?

W sytuacji, gdy lokaty są niemal na zerowym poziomie oprocentowania, zasadnym jest inwestowanie w środki trwałe. Osoby posiadające odpowiednio duże oszczędności kupują mieszkania, zamiast trzymać środki na rachunkach bankowych.

 

Średnia rentowność zakupu mieszkania na wynajem wynosi obecnie 4,19 proc. netto – przy założeniu, że mieszkanie jest zamieszkane przez 12 miesięcy w roku[2]. To dobra alternatywa dla lokat.

 

Gdzie szukać mieszkania?

Mieszkania na Gocławiu, Bemowie, a może w Ursusie? Najdroższe nieruchomości znajdziemy na Mokotowie, Żoliborzu i w Śródmieściu. Nieco taniej będzie na Bielanach i Wilanowie. Prawobrzeżna część stolicy może być bardzo atrakcyjna ze względu na planowaną w przyszłości rozbudowę linii metra. Gocław, który jest obszarem Pragi Południe, zaczyna być bardzo interesującą okolicą. Ceny mieszkań nie są tak wysokie jak np. na Żoliborzu, osiedla z kolei zaczynają się rozwijać pod względem infrastruktury.

Dlaczego Gocław?

Gocław to część dzielnicy Praga Południe. Składa się z mniejszych osiedli: Iskra, Jantar, Orlik, Wilga, Kępa Gocławska i Przyczółek Grochowski. Zaletą Gocławia jest bliskość centrum miasta oraz tereny nadwiślańskie. Z jednej strony mieszkańcy mogą dość szybko przedostać się do centrum, z drugiej – mają świetny dostęp do terenów zielonych. Gocław przez lata był niedoceniany i zapomniany, dziś zaczyna swój rozwój dzięki licznym inwestycjom deweloperów.

Plusem Gocławia jest również planowana poprawa komunikacji miejskiej: w przyszłości ma tutaj docierać metro. Inwestycja w mieszkania na Gocławiu dziś może za kilka lat okazać się strzałem w dziesiątkę.

Jeśli szukacie możliwości ulokowania swoich oszczędności w nieruchomość, warto rozważyć tą część Warszawy. Więcej informacji na temat mieszkań w tej dzielnicy można znaleźć pod adresem: https://www.profbud.info/mieszkania-goclaw.

[1] https://sonarhome.pl/ceny-mieszkan/warszawa

[2] Raport Expander i Rentier.io

fb button

grab my essay banner

logo jooble