magazine top

HausWerk Sp. z o.o. to nowatorska firma w sektorze budownictwa prefabrykowanego, która wywodzi się z renomowanej grupy PalettenWerk – lidera w branży drzewnej, znanego jako jeden z największych producentów palet drewnianych w Europie. Przez 33 lata działalności PalettenWerk zdobył uznanie na globalnym rynku, obsługując światowe koncerny oraz lokalnych klientów, co przyczyniło się do budowania jego renomy i stabilności. Jednym z kroków w rozwoju grupy było powstanie w 2019 roku marki HausWerk, czyli producenta energooszczędnych domów modułowych.Stały roczny wzrost tej marki od tego czasu motywuje do nieustannych inwestycji w rozwój oferty oraz udoskonalanie sprawdzonej technologii produkcji domów prefabrykowanych opartej na systemie ciężkiego prefabrykatu niemieckiego. HausWerk, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku dotyczącym nowoczesnego, energooszczędnego budownictwa drewnianego, aktywnie uczestniczy w pracach przodujących stowarzyszeń branżowych, w tym między innymi Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe. Działania te nie tylko podkreślają zaangażowanie firmy w promowanie zrównoważonego rozwoju, ale również stanowią dowód na jej innowacyjność i przodującą rolę w sektorze budownictwa ekologicznego.

W niniejszym wywiadzie Rafał Korytowski, Prezes Zarządu HausWerk Sp. z o.o., zaprasza nas do świata innowacji w prefabrykacji domów drewnianych, prezentując jak firma wprowadza nową jakość w branżę budowlaną. Rafał Korytowski dzieli się wglądami w rozwój i strategie, które pozwoliły HausWerk stać się liderem w produkcji energooszczędnych domów prefabrykowanych, wykorzystując zaawansowaną technologię i zrównoważone materiały.

Proszę powiedzieć, jakie były początki firmy HausWerk i jakie są najważniejsze momenty w rozwoju marki do dnia dzisiejszego?

Firma HausWerk, jako marka handlowa należąca do grupy PalettenWerk Kozik Sp. z o.o., rozpoczęła swoją działalność we wrześniu 2019 roku. Grupa ta, z 33-letnim doświadczeniem, zatrudnia ponad 300 pracowników i eksportuje swoje produkty do 20 krajów. Początki HausWerk były ściśle związane z projektem badawczo-rozwojowym, współfinansowanym przez Unię Europejską i realizowanym we współpracy z Politechniką Krakowską w latach 2017-2019, na który firma otrzymała 8 milionów złotych dofinansowania, dokładając z własnych środków równowartość tej kwoty. Inwestycje te umożliwiły rozwój technologii prefabrykacji w ramach innowacyjnego systemu HausWerk, wyposażając przedsiębiorstwo w nowoczesne maszyny marki Weinmann. Projekt ten zaowocował opracowaniem trwałych i energooszczędnych rozwiązań budowlanych, co przyniosło firmie liczne nagrody i wyróżnienia. W marcu 2023 roku HausWerk rozpoczęła działalność jako niezależna spółka, tworząc wraz z mniejszymi podmiotami holding technologiczno-produkcyjny. Działalność firmy wykracza poza granice produkcji modułowych budynków, obejmując również generalne wykonawstwo, projektowanie oraz prowadzenie inwestycji deweloperskich.

Czy może Pan szerzej opowiedzieć o zapleczu produkcyjnym firmy oraz o procesie produkcji, technologiach i oferowanych usługach?

Nasze innowacyjne podejście opiera się na nowoczesnym zapleczu produkcyjnym, wykwalifikowanym zespole projektowym i produkcyjnym, a także na latach badań nad optymalną technologią produkcji domów z prefabrykatów drewnianych. Cały proces produkcyjny rozpoczyna się od pracy naszych projektantów, którzy przy użyciu specjalnego oprogramowania 3D przekształcają projekty architektoniczne i konstrukcyjne w kod dla maszyn. To prowadzi do stworzenia projektu warsztatowego - elektronicznej instrukcji dla maszyn, jak konstruować budynek. Wykorzystywany wielofunkcyjny robot (most WMS) jest zaopatrzony w 12 różnych narzędzi, które umożliwiają cięcie, nawiercanie i mocowanie elementów. Używamy płyty Fermacell, odpornych na ogień i wilgoć, a także wełny mineralnej do izolacji. Kolejne etapy to montaż folii paroizolacyjnej, rusztu drewnianego, drugiej płyty Fermacell i wycięcie otworów na okna oraz drzwi. Na budowie ściany montowane są na fundamencie, a następnie dokonuje się montażu dachu, dachówek i rynien, finalizując prace wykończeniowe. Nowością w naszej ofercie jest realizacja budynków do stanu „pod klucz”, obejmująca projektowanie wnętrz, konsultacje projektowe oraz kompleksowe prace wykończeniowe. Usługa ta dostępna jest na terenie województw małopolskiego i śląskiego i rozpoczyna się po podpisaniu umowy na realizację budynku z HausWerk.

Do kogo szczególnie kierujecie Państwa ofertę? Jakie atuty posiadają budynki wytwarzane w systemie prefabrykacji konstrukcji drewnianych w porównaniu do tradycyjnych budowli?

W HausWerk jako generalny wykonawca obejmujemy cały proces budowy – od projektu architektonicznego i uzyskania pozwolenia na budowę, aż po wybudowanie domu w standardzie deweloperskim lub „pod klucz”. Dzięki zastosowanej technologii cały dom może powstać w zaledwie 3 miesiące. Nasze budynki, zwłaszcza biorąc pod uwagę unikalną charakterystykę procesu budowy, nie są droższe od murowanych, a dzięki zaoszczędzonemu czasowi okazują się per saldo tańszą i o wiele bardziej komfortową inwestycją. Doceniamy świadomych klientów i jako edukatorzy w dziedzinie nowoczesnego budownictwa chcemy dotrzeć do inwestorów ceniących ergonomię, energooszczędność i niskie rachunki za ogrzewanie. Nasze domy znacznie przewyższają średnio przyjęte normy zużycia energii niezbędnej do ogrzania budynku, dzięki czemu zarówno oszczędza się pod kątem ekologicznym, jak i oczywiście odczuwalnie zaoszczędzamy ekonomicznie. Budujemy również domy pasywne i zeroenergetyczne, gdzie przy zastosowaniu paneli fotowoltaicznych rachunki rocznie mogą wynieść 0 zł. Budynki z podkrakowskiej fabryki są zbudowane z materiałów naturalnych i odnawialnych. Około 50% masy domu stanowi specjalnie przygotowane konstrukcyjne – lite drewno KVH, które poprzez swoją obróbkę fizyczną i termiczną jest materiałem bardzo trwałym i stabilnym – wg polskiej normy trwałość domu z prefabrykatów, trwałość konstrukcji HausWerk jest liczona na co najmniej 100 lat. Między innymi dzięki temu w naszych domach ściany mogą „oddychać”, przez co panuje w nich zdrowy mikroklimat. Dzięki rekuperacji oddychamy w domu czystym powietrzem wymienianym w całości raz na godzinę. Hałas jest jednym z ważniejszych przyczyn stresu w obecnych czasach. Dlatego zadbaliśmy również o to, aby w naszych domach móc skutecznie wypoczywać po pracy i cieszyć się ciszą. Jest to możliwe dzięki znakomitej izolacji akustycznej z zewnątrz i wyciszeniu pomieszczeń we wnętrzu domu. Tak naprawdę te trzy grupy kluczowych cech łączy jeden cel – budowanie konstrukcji modułowych szybko, energooszczędnie, by móc cieszyć się zdrowym domem, który stanie się wymarzonym miejscem na ziemi.

Gdzie budują Państwo swoje domy?

Jeśli chodzi o nasz kraj to nie ukrywamy, że najwięcej zwolenników naszej technologii znajduje się w południowej i centralnej Polsce, oczywiście ze względu na lokalizację naszej fabryki w województwie małopolskim. Oprócz tego wysyłamy również budynki do krajów w Europie Zachodniej i Północnej. W swoim portfolio mamy budowy m.in. w Niemczech, Francji oraz w Szwecji.

Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Naszym strategicznym potencjałem jest bardzo dobrze opracowana technologia. Nowoczesny park maszynowy, hale narzędziowe, magazyny oraz specjalistyczny sprzęt do produkcji konstrukcji drewnianych zapewniają, że nasze budynki są zmontowane z precyzją co do milimetra. Materiały wysokiej jakości gwarantują odporność na ogień, wodę oraz zmienne koszty energii. Stabilność i trwałość naszych domów, budowanych na zbrojonych, betonowych fundamentach, pozwalają im przetrwać różne warunki przez co najmniej 100 lat. Najważniejszym potencjałem naszej grupy są jednak ludzie – blisko 40-osobowy zespół specjalistów z różnych dziedzin, stanowiący prawdziwy klucz do sukcesu firmy.

Właśnie. Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie jest możliwe bez wykwalifikowanej kadry. Czy mógłby Pan opowiedzieć więcej o zatrudnionym zespole specjalistów?

Nasz zespół tworzy obecnie blisko 40 doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników. Osoby odpowiedzialne za proces produkcji są związane z branżą drzewną od wielu lat, a ich pracę uzupełnia też grono specjalistów od technologii oraz montażu i budowy domów prefabrykowanych. Poza pracownikami produkcji i budowy mamy też specjalistów w dziale projektowym i zamówień oraz obsługi klienta. Nie brakuje również grupy doświadczonych menedżerów, którzy są spoiwem odpowiedzialnym za nadawanie odpowiedniego kierunku i tempa rozwoju całego holdingu skupionego wokół HausWerk.

Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność poza branżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Skupiamy się przede wszystkim na wsparciu społeczności lokalnej, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na naszych pracowników, którzy stanowią klucz do naszego sukcesu. Wspieramy na bieżąco lokalne kluby sportowe i różnego rodzaju inicjatywy społeczne lub charytatywne, wierząc w słuszność zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej biznesu.

Jak ocenia Pan przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Polska, o dziwo jest jednym z największych w Europie producentów domów drewnianych, jednak póki co spora część z nich trafia do Europy Zachodniej. Co do budowy tego typu domów i budynków w Polsce to przyszłość branży rysuje się bardzo dobrze Obecnie w kraju powstaje kilka tysięcy takich budynków rocznie – znacznie mniej niż w krajach Europy Zachodniej, gdzie drewno jako materiał budowlany jest wykorzystywane od dekad. W Austrii, Niemczech, Szwajcarii udział tej technologii w rynku budowlanym to 30-35%, a w Skandynawii, szczególnie w Szwecji, nawet 95% wszystkich nowo budowanych domów. Szacuje się, że dynamika wzrostu polskiego rynku budownictwa drewnianego to kilkadziesiąt procent rocznie, co sugeruje, że udział drewna w budownictwie znacząco wzrośnie. Oczywiście w dłuższej perspektywie chcemy być jednym z liderów rynku krajowego, a również znanym i uznanym producentem w ościennych państwach, a w szczególności w grupie państw DACH.

fb button

grab my essay banner

logo jooble