magazine top

Zboża ozime, szczególnie najpopularniejsza w Polsce pszenica ozima, to wymagające rośliny. Na jakie zagrożenia są narażone? Jak skutecznie chronić przed nimi uprawy? Oto najważniejsze informacje!

Ochrona przed chwastami

Uprawom zbóż zagraża wiele chwastów jednoliściennych (np. miotła zbożowa, owies głuchy) oraz dwuliściennych (np. przytulia czepna, powój polny, tasznik pospolity). Gatunki inwazyjne ograniczają uprawianym roślinom dostęp do wody, składników odżywczych i światła. Do walki z nimi najlepiej wykorzystać odpowiednio dobrane herbicydy selektywne o szerokim spektrum działania.

W przypadku zbóż ozimych, pierwsze zabiegi odchwaszczające powinno wykonywać się już na jesieni. Ich pominięcie może doprowadzić do bujnego rozwoju chwastów, przez co skuteczna walka z nimi wiosną będzie znacznie trudniejsza.

Ochrona przed chorobami

Podstawą w zapobieganiu rozwojowi chorób zbóż ozimych, które mogą znacznie obniżyć jakość i ilość plonów, a w skrajnych sytuacjach całkowicie zniszczyć uprawy, jest regularna kontrola pól. Umożliwi ona wczesne wykrycie choroby.

Oto lista najpowszechniejszych chorób grzybowych zbóż wraz z ich najważniejszymi objawami:

  • Łamliwość podstawy źdźbła: początkowo szklisto-brązowe plamy u podstawy liści, w kolejnej fazie – plamy szarobrązowe, występujące w dolnej części źdźbła;
  • Zgorzel fuzaryjna: brązowe smugi u podstawy liści, widoczne przede wszystkim w fazie kłoszenia;
  • Mączniak prawdziwy: biały, gąbczasty nalot, obserwowany początkowo na liściach, a w dalszych fazach rozwoju choroby również na kłosach i źdźbłach;
  • Rdza brunatna: pojedyncze, owalne zmiany barwy jasnobrązowej, nierównomiernie rozmieszczone na górnej powierzchni liścia.

Ochrona zbóż przed chorobami grzybowymi polega przede wszystkim na stosowaniu odpowiednio dobranych fungicydów. Poza tym bardzo ważny jest wybór uprawianej odmiany właściwej do warunków panujących w danym regionie.

Ochrona przed insektami

Kolejnym zagrożeniem dla upraw ozimin są szkodniki, takie jak np. mszyca. Jest ona niebezpieczna tym bardziej, że może roznosić wirusa odpowiedzialnego za rozwój karłowatości jęczmienia. Choroba ta jest szkodliwa nie tylko dla samego jęczmienia, lecz także dla pszenicy ozimej. W razie konieczności należy więc zastosować odpowiedni środek owadobójczy.

Szeroką ofertę preparatów pomagających w ochronie upraw zbóż ozimych przed różnymi zagrożeniami ma dla rolników Syngenta. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej firmy.

fb button

grab my essay banner

logo jooble