magazine top

Producent Rozdzielnic Elektrycznych Edward Biel to renomowany producent stacji transformatorowych SN/nn, rozdzielnic elektrycznych średniego i niskiego napięcia, stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz wielu innych nowoczesnych rozwiązań. Od ponad 30 lat firma zdobywa doświadczenie w branży, stosując innowacyjne technologie i stale rozwijając swój asortyment. Przedsiębiorstwo oferuje funkcjonalne i uniwersalne wyroby, które znajdują zastosowanie w energetyce zawodowej, przemyśle, infrastrukturze, budownictwie, e-mobility, fotowoltaice oraz dla klientów indywidualnych. Współpracując z klientami, firma oferuje także usługi projektowe oraz wykonawcze, takie jak cięcie blach, malowanie proszkowe i wiele innych. Nowoczesne zaplecze produkcyjne, szeroka sieć sprzedaży oraz wysoko wykwalifikowana kadra pracownicza pozwalają firmie PRE Edward Biel na osiąganie sukcesów i ciągły rozwój.

Miło nam przedstawić wywiad z Panią Magdaleną Biel – Kowal, Dyrektorem Sprzedaży i Kontrolingu firmy PRE Edward Biel. Pani Biel – Kowal omawia nie tylko działalność firmy, ale także jej aspiracje i plany na przyszłość.

Firma PRE Edward Biel w tym roku obchodzi rocznicę 30-lecia swojej obecności na rynku. Czy mogłaby Pani opowiedzieć o historii przedsiębiorstwa? Jak rozpoczęła się działalność firmy i jak ewoluowała przez lata?

PRE Edward Biel jest firmą rodzinna, założoną przez mojego tatę 30 lat temu w Krakowie. Firma powstała w odpowiedzi na pojawiające się zapotrzebowanie i nowe możliwości na rynku. Początki PRE Edward Biel datują się na wrzesień 1993 roku, a od tego czasu firma funkcjonuje nieprzerwanie, z roku na rok poszerzając swoje zaplecze technologiczne, jak również zakres produkowanych wyrobów. Z biegiem lat do firmy dołączyli pozostali członkowie rodziny, którzy odpowiedzialni są za prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych działów. Kolejnym członkiem rodzinnego przedsiębiorstwa został m.in. Szymon Biel, który aktualnie zajmuje się innowacjami, rozwojem, a także wprowadzaniem nowych produktów na rynek. Jego najnowszym przedsięwzięciem są obecnie produkowane stacje ładowania pojazdów EVB. Firma, która początkowo miała swoją siedzibę w Krakowie, z biegiem lat z powodu rosnącej liczby zatrudnionych osób oraz poszerzenia produkowanego asortymentu przeniosła się na obecną lokalizację: Piekary 363, 32-060 Liszki. Zdecydowanym atutem firmy jest zaangażowanie wielu członków rodziny w jej funkcjonowanie. Nie można także zapomnieć o fantastycznej i wysoko wykwalifikowanej kadrze pracowniczej, która wspiera nas od lat swoją wiedzą, doświadczeniem i niejednokrotnie ciężką pracą. Głównym celem firmy jest ciągły jej rozwój oraz dostosowywanie naszej oferty produktowej tak, aby odpowiadała ona pojawiającym się nowym potrzebom na rynku.

Czy mogłaby Pani opisać, jakie są główne obszary działalności firmy oraz jakie produkty i rozwiązania techniczne oferujecie swoim klientom?

Głównym obszarem działalności firmy jest sektor energetyczny. PRE Edward Biel specjalizuje się w produkcji rozdzielnic i szaf niskiego napięcia, przeznaczonych dla energetyki zawodowej, infrastruktury publicznej, budownictwa oraz przemysłu. Wykonujemy zamówienia standardowe oraz te niestandardowe, starając się tym samym zaspokoić coraz większe wymagania Klientów. Prowadzimy prefabrykację rozdzielnic w wielu systemach znanych producentów. Wykonujemy usługi w zakresie prefabrykacji rozdzielnic i szaf sterowniczych na indywidualne życzenie Klienta.

PRE BIEL produkuje produkty takie jak:

  • rozdzielnice niskiego napięcia, w tym: rozdzielnice stacyjne, rozdzielnice wnętrzowe, wnętrzowe i kablowe szafy stacji WN, złącza kablowe, złącza pomiarowe, szafy załączania rezerwy, rozdzielnice podziemne, szafy oświetlenia ulicznego, tablice licznikowe, rozdzielnice ognioochronne, rozdzielnice
  • budowlane, rozdzielnice modułowe do 630A, rozdzielnice przemysłowe, rozdzielnice fotowoltaiczne i wiele innych;
  • rozdzielnice średniego napięcia w izolacji powietrznej RSS;
  • stacje transformatorowe w obudowach betonowych oraz metalowych;
  • stacje ładowania AC i DC pojazdów elektrycznych EVB;
  • obudowy metalowe w I i II klasie ochronności (REM2) do IP 66.

Czym wyróżniają się produkty sygnowane logo PRE Biel?

Produkty PRE BIEL to przede wszystkim produkty bezpieczne, wykonane z dbałością o najwyższą jakość. Nasze rozdzielnice są tworzone w oparciu o trafnie rozpoznane i przewidywane potrzeby oraz wymagania klientów. Satysfakcja klienta jest dla nas kluczową wartością w ocenie produkowanych przez nas wyrobów, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Rozdzielnice PRE Biel to nie tylko gotowy produkt. To wsparcie klienta już na etapie projektowania, doboru wyposażenia czy parametrów, a w kolejnych etapach – wsparcie posprzedażowe w zakresie montażu, obsługi czy usuwania ewentualnych usterek. W naszej ofercie mamy kilka produktów, które obecnie wyróżniają się na rynku. Mam tu na myśli przede wszystkim innowacyjne obudowy aluminiowe w II klasie ochronności REM2, które wprowadziliśmy na rynek jako pierwsza firma w Polsce. Należy również wspomnieć o stacjach ładowania pojazdów elektrycznych, które cieszą się dużym powodzeniem za sprawą oryginalnego i nowoczesnego designu.

Do których grup odbiorców w szczególności kierujecie ofertę firmy? Gdzie znajdują się główne rynki zbytu Państwa wyrobów?

Nasze przedsiębiorstwo posiada szeroki zakres grup odbiorców. Oferujemy funkcjonalne i uniwersalne wyroby, które znajdują zastosowanie w energetyce zawodowej, przemyśle, infrastrukturze, budownictwie, e-mobility, fotowoltaice oraz dla klientów indywidualnych. Główne rynki zbytu przedsiębiorstwa to Polska oraz UE, w szczególności Szwecja, Holandia i Niemcy.

Jak firma PRE Edward Biel dba o ciągły rozwój oferowanych produktów i utrzymanie konkurencyjności?

Jak wcześniej wspomniałam, priorytetowe jest dla nas innowacyjne podejście do produkcji przy zachowaniu najwyższej jakości. Monitorujemy na bieżąco obecne trendy na rynku energii oraz tworzymy i rozwijamy nowe produkty, które będą wpisywały się w te trendy. Do takich produktów należą stacje ładowania samochodów elektrycznych. Jako firma produkcyjna posiadamy własny dział rozwoju i innowacji.

Czy mogłaby Pani opowiedzieć szerzej o zapleczu technologicznym przedsiębiorstwa? Czy zakład produkcyjny wpisuje się w trend Przemysłu 4.0 i jest wyposażony w najnowocześniejsze maszyny oraz urządzenia produkcyjne?

Zaplecze technologiczne naszej firmy to nowoczesne maszyny i urządzenia. Stawiamy na ludzi ale także zaplecze maszynowe, aby zminimalizować ryzyko przestojów i utrzymać zakładaną ciągłość produkcji. Wśród naszego parku maszynowego posiadamy m.in. nowoczesne lasery i prasy krawędziowe, które wpisują się w założenia Przemysłu 4.0. Stawiamy na ekologię i nowoczesne rozwiązania w produkcji. Firma w ramach projektu Przemysł 4.0. przechodzi aktualnie proces transformacji technologicznej i organizacyjnej, aby osiągnąć założone sobie cele. Uczestniczymy w szeregu szkoleń w ramach unijnych dotacji. Dotacje te umożliwiają nam realizację cyfryzacji produkcji, do której konsekwentnie dążymy jako przedsiębiorstwo.

Kapitał ludzki jest najważniejszym aktywem przedsiębiorstwa. Czy mogłaby Pani opowiedzieć o kadrze pracowniczej? Jak dbacie o rozwój i motywację swoich pracowników?

Firma PRE Edward Biel posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowników, którzy stale i chętnie poszerzają swoją wiedzę, zakres umiejętności i chętnie uczą się nowych rzeczy. W firmie z powodzeniem funkcjonują szkolenia dla pracowników, których tematyka i zakres są dostosowywane przez naszą kadrę zarządzającą do zgłaszanych przez samych pracowników potrzeb. Dodatkowo umożliwiamy i aktywnie wspieramy indywidualnych pracowników, którzy na potrzeby rozwoju firmy chcą poszerzać swoje kwalifikacje. W ramach motywacji dbamy zarówno o podstawowe kwestie, takie jak odpowiednie warunki na stanowisku pracy, dobrą atmosferę czy poczucie pracownika, że jego praca ma sens, jak i o kwestie finansowe, dodatkowe benefity i dodatki, wyjazdy i spotkania integracyjne.

Jakość oferowanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami i podwykonawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Prawdą jest, że od lat współpracujemy ze sprawdzonymi dostawcami i podwykonawcami na rynku. Są oni gwarancją jakości naszych wyrobów oraz terminowości realizowanych przez nas zamówień. Przy wyborze dostawców kierujemy się przede wszystkim jakością produktów i ich ceną. Co roku przeprowadzamy oceny i weryfikacje dostawców zgodnie z procedurami ISO, co pozwala nam na jeszcze lepszą współpracę w przyszłości. Przy wyborze dostawców priorytetowo traktujemy i doceniamy innowacyjne podejście oraz ciągły rozwój produktów firm partnerskich. Nie jesteśmy jednak w stanie wyróżnić jednej czy kilku firm. Na naszą szczególną uwagę i wyróżnienie zasługują wszyscy dostawcy, którzy obecnie dostarczają nam swoje produkty.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest bardzo ważnym elementem prowadzonej działalności gospodarczej. Jak firma dba o środowisko naturalne i w jaki sposób angażuje się w działania CSR?

Zgodnie z założeniami CSR, nasza firma dobrowolnie angażuje się w działania proekologiczne, projektując i wdrażając produkty nie wpływające negatywnie na środowisko naturalne. Jak już wcześniej wspomniałam, inwestujemy w zasoby ludzkie i dbamy o utrzymanie dobrych relacji z otoczeniem. Jesteśmy przedsiębiorstwem, które stworzyło miejsca pracy dla wielu osób z lokalnej społeczności. Dbamy o to, by zapewnić naszym pracownikom komfortowe warunki pracy. Satysfakcję pracowników wspierają systemy dodatkowych świadczeń i benefitów. Umożliwiamy im rozwój poprzez szkolenia, kursy językowe czy studia podyplomowe. W ramach działań proekologicznych zaprojektowaliśmy, wyprodukowaliśmy i wprowadziliśmy na rynek obudowy metalowe w II klasie ochronności, pokryte specjalną powłoką materiału izolacyjnego. Działanie to ma na celu jak największe ograniczenie produkcji i problematycznej utylizacji obudów plastikowych, przy zachowaniu koniecznej ochrony dla użytkowników naszych produktów. Produktem, który również doskonale wpisuje się w działania proekologiczne firmy, są RSS - rozdzielnice średniego napięcia w izolacji powietrznej oraz nowoczesne stacje transformatorowe SN.

Skutki pandemii COVID-19, połączone z reperkusjami wojny w Ukrainie silnie oddziałują na prowadzoną działalność gospodarczą. W jaki sposób firma PRE Edward Biel radzi sobie z ciągłymi perturbacjami rynkowymi?

Czas pandemii COVID-19 nauczył nas patrzenia i reagowania na zagrożenia związane z ciągłością dostaw naszych produktów do klientów. Rozdzielnice elektryczne to produkt składający się z wielu podzespołów, co za tym idzie, ryzyko ich niedostępności na rynku wzrasta. Dlatego wprowadziliśmy zasadę wczesnego reagowania, w postaci budowania własnych stanów magazynowych. Wszystkie negatywne czynniki monitorujemy na bieżąco.

Jak przedstawiają się plany firmy? Jakie cele pragniecie osiągnąć w najbliższych latach?

Jako firma z 30-letnim doświadczeniem planujemy kolejne, efektywne i równie produktywne 30 lat, obfite w nowe wyzwania, rozwój firmy i produktów, rozwój zaplecza technologicznego oraz utrzymanie dotychczasowych relacji biznesowych, a także nawiązanie nowych. Z perspektywy rozwoju produkcji, bardzo mocno stawiamy na produkty związane z zieloną energią, zeroemisyjnym transportem oraz magazynowaniem energii.

fb button

grab my essay banner

logo jooble