magazine top

Od 261 lat GKN wpływa na życie ludzi na całym świecie produkując komponenty, które wprawiają w ruch koła setek milionów samochodów. Nazwa GKN to inicjały trzech założycieli: Guesta, Keena i Nettlefolda. Firma powstała w Wielkiej Brytanii w miejscowości Dowlais w 1759 r., - w tym samym roku, w którym nalewano pierwsze kufle Guinnessa.

Historia Firmy
GKN to ponad 260 lat historii firmy, która powstała podczas rewolucji przemysłowej. To opowieść o zmianach i innowacjach związanych z narodzinami kolei, wynalezieniem samochodu, rozwojem lotów w kosmos. To historia o tym, jak mała huta żelaza w Południowej Walii stała się globalnym gigantem w ponad 30 krajach. GKN jest prawdziwie globalną korporacją o niezwykłej historii. Firma ma 54 zakłady w 21 krajach na terenie całej Europy, w obu Amerykach, Japonii, Chinach, Indiach, Malezji i Tajlandii. Od 2018 roku GKN jest częścią Melrose Industries. Firma wielokrotnie zmieniała swój kształt i kierunek działania, ale zawsze utrzymywała swoje miejsce w czołówce inżynierii.

GKN Driveline Polska
24 lata temu GKN zdecydował się otworzyć jeden ze swoich oddziałów Driveline w naszym kraju. Początkowo produkcja odbywała się w wynajmowanych budynkach, ale wraz z rozwojem rynku motoryzacyjnego firma zaczęła szukać miejsca na nową lokalizację. 13 lipca 1999 r., otwarto pierwszy polski zakład GKN w Oleśnicy (30 km od Wrocławia). Od tego czasu obszar produkcyjny firmy był kilkakrotnie powiększany. W roku 2005 r. otwarto kuźnię przemysłową, a w 2008 r. do użytku oddano centrum logistyczne. W 2013 r. wraz z największą rozbudową zakładu przeprowadzono gruntowną reorganizację koncepcji przepływu materiałów. W roku 2016 do użytku oddano drugi obiekt GKN w Oleśnicy, którego powierzchnia powiększona została dwukrotnie w 2019 roku. GKN Driveline Polska zajmuje się produkcją półosi, wałów napędowych oraz komponentów niezbędnych do ich wytworzenia. Fabryka jest jedną z największych i najnowocześniejszych w regionie. Oleśnica została wybrana również jako lokalizacja centrum inżynieryjnego do przeprowadzania badań i rozwoju zaawansowanych technologii. Jeśli wszystkie plany zostaną zrealizowane, zespół badawczo-rozwojowy będzie liczył około 50 inżynierów – w większości absolwentów Politechniki Wrocławskiej, z którą firma od lat współpracuje. W chwili obecnej GKN w Polsce zatrudnia 1163 osoby. Nasz park maszynowy to ponad 700 maszyn, obroty roczne to około 370 milionów EURO, a budżet na przyszły rok szacowany jest na 430 milionów EURO. Historia GKN w Polsce to efekt pracy otwartych i wizjonerskich liderów, których marzenia i plany wykraczały poza zwykłe oczekiwania, zarządu GKN, który dostrzegł potencjał Polski i postanowił tu zainwestować, a także ludzi i instytucji, którzy wielokrotnie nas wspierali (szczególne podziękowania dla Ambasady Brytyjskiej w Polsce, British-Polish Chamber of Commerce i władz samorządowych, a w szczególności Burmistrza Miasta Oleśnicy).

Fundament i siła napędowa Firmy
Siła GKN zawsze opierała się na zaangażowaniu jej pracowników. Bez nich nasze marzenia nie mogłyby się spełnić. W GKN pracownicy nie widzą ograniczenia swoich ścieżek kariery przez ich obecną rolę, a firma zachęca pracowników do dążenia do awansu i samodoskonalenia. Doświadczenie zawodowe, wiedza i zaangażowanie w pracę to trzy kryteria, które otwierają drzwi do nowych możliwości.

Kształcenie i rozwój zawodowy
GKN nie tylko wierzy w sens rozwoju obecnych pracowników, ale podejmuje działania mające na celu wyszkolenie nowej kadry specjalistów. Firma zapewnia możliwość odbycia praktyk dla studentów Politechniki Wrocławskiej, którzy często wracają po ukończeniu studiów i otrzymują tu zatrudnienie. Ta relacja jest korzystna dla obu stron - GKN pozyskuje pracowników przeszkolonych do swoich potrzeb, a uczelnia ma miejsca na praktyki i kontakty z biznesem. GKN rozpoczął również współpracę z uczniami szkół zawodowych. Kształcenie zawodowe jest postrzegane przez przemysł wytwórczy w Polsce jako coraz ważniejsze w przyszłości. We wrześniu 2015 r. w Technikum w Oleśnicy ruszyła pierwsza klasa pod patronatem GKN. Jej absolwenci będą mieli możliwość podjęcia pracy w zakładzie w Oleśnicy i będą mieli pierwszeństwo w rekrutacji na stanowiska produkcyjne.

Globalny partner branży motoryzacyjnej
GKN od lat jest jedną z wiodących na świecie firm technologicznych i inżynieryjnych: kluczowym dostawcą komponentów do większości marek samochodów osobowych. Nasza bogata i zróżnicowana historia zaowocowała nowoczesną firmą o wyjątkowej reputacji w zakresie innowacji i jakości - GKN jest jedyną firmą spoza Japonii, która trzykrotnie została uznana za najlepszego dostawcę Toyoty. Przez stulecia firma GKN witała zmiany, a nie obawiała się ich. Nigdy nie bała się innowacji. Zawsze była praktyczna. Dlatego GKN zajmuje wyjątkowe miejsce w historii przemysłu. 

fb button

grab my essay banner

logo jooble