magazine top

Grupa Południe to sieć hurtowni, specjalizująca się w polskim handlu tradycyjnym. Powstałe w 1997 roku przedsiębiorstwo, mające dziś wielomilionowe obroty, obchodzi w tym roku dwudziestopięciolecie działalności.

Początki działaności, produkty i oferta
Grupa Południe powstała w roku 1997 jako połączenie kilku niezależnych hurtowni z branży chemiczno-kosmetycznej. Początkowo dystrybucja obejmowała południową, centralną i północną część kraju, stopniowo dołączały jednak kolejne firmy, zwiększał się tym samym obszar i zakres działalności Spółki. Obecnie piętnastu dystrybutorów i stu dwudziestu przedstawicieli handlowych obsługuje około dwudziestu czterech tysięcy klientów na terenie całego kraju. Jednym z kamieni milowych na drodze rozwoju firmy były lata 2003 – 2010 - kiedy to miały miejsce różne przeobrażenia i nastąpiły rozliczne konsolidacje, był to również moment pozyskania wielu nowych udziałowców. Aktualnie przedsiębiorstwo obejmuje zespół piętnastu hurtowni i zalicza się do jednego z najważniejszych aktorów na rynku artykułów chemiczno-kosmetycznych. Pełna oferta produktów Grupy Południe to towary z zakresu chemii gospodarczej, kosmetyki oraz artykuły higieny osobistej. Firma oferuje również artykuły pod markami własnymi dla klientów detalicznych i oferuje dziś szerokie portfolio obejmujące takie produkty jak m.in.: płyny do mycia naczyń, płyny uniwersalne, żele do WC, proszki i płyny do prania, płyny do mycia szyb, chusteczki i ręczniki higieniczne, gąbki, kremy do rąk, szampony, mydła w płynie oraz żele pod prysznic. Dystrybutorzy Grupy Południe, będący jednocześnie jej udziałowcami to: Ania (Rzeszów), Atut (Sieradz), Davi (Gostyń), Elte (Kołbacz), Ewa (Legnica), Farex (Węgrów), Gustaw (Lublin), Hazbi (Łowicz), Hektor (Toruń), Jareks (Kościerzyna), Krystozam (Zamość), Lams (Tychy), Max (Ełk), Tabox (Kraków), Wir (Radlin). Hurtownie te to skupiające się na polskim handlu tradycyjnym rzetelne przedsiębiorstwa rodzinne, istniejące na polskim rynku od lat 90. i cieszące się długoletnią tradycją, wiarygodnością oraz zaufaniem klientów. Centrala Grupy Południe ma podpisane umowy z czołowymi producentami. Są to między innymi producenci: Agrecol, Bispol, Clovin, Bros, Lakma, Stella Pack, Forte Sweden, Reckitt Benckiser, Unia-Poznań, Global Cosmed, Sarantis, Uc Trade, Voigt, Miraculum, Pollena-Savona, Pollena Ostrzeszów, Velvet, Womax, Werner&Mertz, Vileda, York, Inco Veritas, Oro, Sofidel, Ika, Cedo, Dramers, Pharma CF, Kamix, czy Uroda Polska, oferujące najwyższej jakości produkty, rozprowadzane są przez hurtownie Grupy Południe na rynkach polskich i zagranicznych (Słowacja, Niemcy, Węgry, Czechy). Firma posiada ponadto wyłączność na dystrybucję na terenie Polski produktów firmy Mc Bride i Carin, jest również właścicielem marek: Cluo, Chwilka, Poezja i Mike Line.

Podstawowe wartości i zaufanie zadowolonych klientów. „Dobra jakość za rozsądną cenę”.
Jakość oferowanych produktów jest jednym w najważniejszych priorytetów Grupy Południe, stąd też firma kładzie duży nacisk na dokładny dobór partnerów i rozwijanie kooperacji z najbardziej renomowanymi dostawcami. Obsługa klienta i budowanie z nim relacji to przede wszystkim dbanie o zdrową i przyjazną atmosferę wzajemnych kontaktów. Nie byłoby to jednak możliwe bez kilku zasadniczych czynników: kompetencja i profesjonalizm są tutaj rękojmią zawarcia satysfakcjonującej umowy. Relacja korzystnej dla obu stron, pozytywnej współpracy procentuje wymiernymi korzyściami i owocuje licznymi sukcesami. Ogromna większość sklepów, do których dostarczane są produkty oczekuje sprawnych rozwiązań i dostaw mających miejsce w ciągu 24 - 48 godzin. Szybkość serwisu funkcjonującego 24 godziny na dobę, jaki oferuje Grupa Południe, jest więc często kwestią zasadniczą i decydującą o wyborze jej jako partnera. Spółka jest ponadto rzetelnym i terminowym płatnikiem, co bardzo konkretnie przekłada się na budowanie długotrwałego zaufania i na dalsze wzajemne relacje. Oczywiście ważne są także takie czynniki jak wysokość ceny oraz jasne i korzystne warunki podejmowanej współpracy. Poszczególne zadania między partnerami i hurtowniami Grupy Południe jak również wysokość planowanych obrotów to wartości ustalane wspólnie. To samo dotyczy także zakupów, które dokonywane są od razu na większą skalę, przez co firma może liczyć na wysokie rabaty u partnerów i kontrahentów. Zadowolenie zarówno ze strony klienta jak i pracownika jest zawsze priorytem dla każdego szanującego się przedsiębiorstwa, a dobre funkcjonowanie każdego biznesu opiera się na zaangażowaniu jego pracowników. Świadomość tego faktu wpływa w zasadniczy sposób na szacunek okazywany klientowi i pracownikowi. Na tym miejscu należy wspomnieć o kolejnym atucie Grupy Południe, a mianowicie doskonale wykwalifikowanej kadrze pracowniczej, bez której niemożliwa byłaby rzetelna praca, sukces i pozycja, którą udało się firmie zbudować w ciągu dwudziestu pięciu lat swojego istnienia. Kompetencja, rzetelność, wiarygodność, szybkość realizacji powierzonych sobie zleceń oraz dążenie do perfekcji w obsłudze klienta to wartości, które zdecydowały o sukcesie, jaki stał się udziałem Grupy Południe oraz coraz szerszym, stale rosnącym zasięgu jej działania.

Nagrody, certyfikaty, wyróżnienia oraz działaność na rzecz społeczeństwa
O uznaniu, jakim cieszy się Grupa Południe oraz jej silnej pozycji na rynku świadczą m.in. liczne nagrody i wyróżnienia. Tutaj wymienić należy przede wszystkim takie odznaczenia jak przyznawane co rok prestiżowe wyróżnienie Gazele Biznesu, będące certyfikatem dla najprężniej rozwijających się firm. Warto ponadto zaznaczyć, że do Klubu Gazele Biznesu Grupa Południe dołączyła już w 2008 roku. Przedsiębiorstwo może się także pochwalić certyfikatem Złotego Płatnika od Firmy Eurel Hermes. Odznaczenie to przyznawane jest jedynie najbardziej stabilnym i rzetelnym podmiotom gospodarczym. Samo przedsiębiorstwo szczyci się jednak przede wszystkim jednym - doskonałą współpracą poszczególnych hurtowni zrzeszonych w Grupie Południe oraz świetną atmosferą i często wręcz rodzinnymi relacjami panującymi wśród dystrybutorów. Odpowiadając na zapotrzebowanie społeczne i pragnąc przyczynić się do rozwoju i dobrobytu poszczególnych środowisk, firma angażuje się ponadto w różne formy działalności pozabranżowej, wspierając poprzez swoje hurtownie rozsiane na terenie całego kraju najróżniejsze ośrodki edukacyjne, takie jak szkoły czy przedszkola.

Plany na przyszłość
Grupa Południe jest przedsiębiorstwem stawiającym na nieustanny rozwój. Firma zawsze funkcjonowała wykorzystując strategie małych, ale pewnych kroków, realizując swoje cele powoli, systematycznie i konsekwentnie. Jest to droga, którą pragnie podążać również w przyszłości, inwestując w nowoczesne rozwiązania techniczne i zdobywając nowe rynki. W przeciągu długich lat istnienia pojawiały się coraz to nowe udoskonalenia i aktualizacje. Wśród innowacji jakie Grupa Południe wprowadziła w ostatnich latach można m.in. wymienić podjęcie pracy w nowym systemie komputerowym, udało się także znacznie powiększyć flotę samochodową. Grupa Południe planuje ponadto nowe dystrybucje i stałe poszerzanie swojej oferty handlowej, w tym również prowadzi prace nad poszerzaniem brandu marki własnej. Co do konkretnych produktów – przedsiębiorstwo cały czas rozwija ofertę dostępnych artykułów, w asortymencie znajdują się zawsze liczne nowości, będące niespodzianką dla klientów. Oczywiście sytuacja ekonomiczna dwadzieścia pięć lat temu oraz ta mająca miejsce obecnie nie są w niczym porównywalne. W początkowych latach działalności Grupy Południe rynek był o wiele mniej wymagający, nastawiony bardziej na dystrybucję towarów z hurtowni do sklepów. Obecnie główny trend panujący na rynkach to tzw. e-commerce, w którym to systemie klient ma możliwość dokonywania zakupów przez 24 godziny na dobę. Podstawowym zadaniem a zarazem wyzwaniem stojącym przed firmą jest więc przede wszystkim odpowiednie dostosowanie swojego profilu do tego typu wyzwań. Aktualnie rynek podlega nieustannym zmianom a dzisiejsze czasy to bezspornie wielkie wyzwanie dla wszystkich firm działających na terenie Polski, w tym również dla dystrybutorów Grupy Południe. Prawie dwa lata pandemii, wojna za polskimi granicami, kryzys gospodarczy spowodowany inflacją to oczywiście trudności, z którymi wszyscy musimy się mierzyć. Jako stabilne i uczciwie działające przedsiębiorstwo Grupa Południe zamierza uczynić wszystko, by sprostać tej trudnej sytuacji i nie zawieść pokładanego w niej zaufania. Pozytywne myślenie, wiara w przyszłość i własną firmę oraz solidna praca były zawsze wartościami, którymi przedsiębiorstwo kierowało się podczas tych dwudziestu pięciu lat swojego istnienia a pełne odpowiedzialności i zrozumienia relacje z klientami, przystępne ceny i rzetelność, z którą pracuje od zawsze były i nadal pozostaną jego głównym atutem.

 

fb button

grab my essay banner

logo jooble