magazine top

Inwestowanie w monety stanowi częsty sposób dywersyfikowania portfela, a także zabezpieczania kapitału przed skutkami inflacji czy zawirowań natury gospodarczo-politycznej. Niemniej jednak często pojawia się wątpliwość dotycząca tego, w jakich monetach warto ulokować kapitał - złotych czy srebrnych? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma wiele zalet, lecz nie są one wolne od wad. Który kruszec warto wybrać, aby osiągnąć oczekiwaną stopę zwrotu?

Czym charakteryzują się monety srebrne?

Srebro jest stosunkowo tanim kruszcem, dlatego mogą w nie zainwestować nawet osoby nieposiadające zbyt dużego kapitału. Ostateczna cena zależy oczywiście od próby kruszcu oraz jego zawartości w monecie, jednak zazwyczaj srebrne egzemplarze są tańsze, niż te wykonane ze złota. Można je zakupić na przykład tutaj: https://numimarket.pl/kategoria/srebro-inwestycyjne_3/1. Jednocześnie inwestycja w srebrne monety zazwyczaj generuje znacznie niższe zyski, przez co nie jest opłacalna dla osób dysponujących większymi oszczędnościami.

Inwestycja w złote monety - w jakich przypadkach jest opłacalna?

Złoto uznawane jest przez inwestorów za jeden z bezpieczniejszych produktów, w którym można ulokować oszczędności. Charakteryzuje się dużą odpornością na inflację, jednocześnie stanowiąc doskonałą alternatywę dla innych aktywów w dobie kryzysu gospodarczego czy zawirowań o charakterze politycznym. Zakup złotych monet kolekcjonerskich wiąże się jednak z koniecznością wydatkowania znacznych środków pieniężnych. Podobnie jak w przypadku monet srebrnych, ostateczna cena uzależniona jest od wielu czynników, niemniej jednak inwestorzy muszą liczyć się z wyższymi wydatkami. Złote monety można nabyć tutaj: https://numimarket.pl/kategoria/zlote-monety-kolekcjonerskie_2/1. Inwestycja zwykle ma charakter długoterminowy, a w celu osiągnięcia oczekiwanych zysków należy uważnie obserwować rynek. Możliwa jest również szybka odsprzedaż monet, lecz w tym przypadku istnieje ryzyko nieosiągnięcia wysokiej stopy zwrotu.

Inwestycja w złote monety - w jakich przypadkach jest opłacalna?

Srebro czy złoto - jaki kruszec wybrać w celach inwestycyjnych?

Doświadczeni inwestorzy najczęściej mają opracowane pewne strategie, zgodnie z którymi dokonują wyboru konkretnych aktywów. Niemniej jednak początkujący zwykle zadają sobie pytanie, jakie monety wybrać - złote czy srebrne? Podejmując decyzję, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • budżet, jakim dysponujemy,
  • uwarunkowania rynkowe,
  • aktywa, jakie znajdują się w naszym portfelu inwestycyjnym,
  • obecną sytuację polityczno-gospodarczą,
  • dostępność wartościowych monet.

Doskonałym rozwiązaniem może okazać się zakup wartościowych egzemplarzy bitych ze złota oraz ze srebra, dla lepszej dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Jednocześnie dobór poszczególnych monet nie powinien być przypadkowy - należy uważnie przyglądać się sytuacji rynkowej, tak aby dokonać właściwych wyborów. Co istotne, inwestowanie w monety srebrne czy złote wiąże się ze stosunkowo niskim ryzykiem, choć oczywiście nie jest całkowicie go pozbawione. Pod tym kątem złoto jest szczególnie polecane osobom, które chciałyby ulokować swoje pieniądze w bezpiecznym produkcie. Tymczasem inwestorzy, którzy nie dysonują dużym budżetem bądź chcą ograniczyć wydatki, powinni rozważyć zakup monet srebrnych. 

Metale szlachetne alternatywą dla innych produktów

Inwestycja w złote lub srebrne monety okazuje się doskonałą alternatywą dla innych, bardziej ryzykownych produktów inwestycyjnych, które nie są tak odporne na przykład na działanie inflacji. Jednocześnie pozwala ona osiągać stosunkowo wysokie stopy zwrotu, co dla wielu osób jest bardzo istotnym aspektem. Inwestowanie w monety bulionowe, a więc bite z metali szlachetnych, nie wymaga posiadania tak szerokiej wiedzy, jak w przypadku lokowania kapitału w monetach kolekcjonerskich. Bardzo ważne jest natomiast obserwowanie tendencji rynkowych - choć rynek ten charakteryzuje się stosunkowo dużą stabilnością, to jednak nie funkcjonuje w próżni, przez co nie jest całkowicie odporny na działanie czynników zewnętrznych.

fb button

grab my essay banner

logo jooble