magazine top

Instalacja fotowoltaiczna to świetna inwestycja, jeżeli myślisz o zmniejszeniu kosztów za energię elektryczną. Niezależnie od tego, czy mówimy o małej instalacji dla domu jednorodzinnego czy o dużych instalacjach dla przemysłu, ich wydajność zależy przede wszystkim od odpowiedniego montażu. Prawidłowe umiejscowienie i montaż instalacji fotowoltaicznej to gwarancja jej efektywności i szybszy zwrot inwestycji. Nie chodzi tu tylko o sam montaż paneli słonecznych, ale również o optymalne dostosowanie instalacji do naszych potrzeb. Warto wcześniej dokładnie omówić projekt z doświadczonym doradcą, żeby mieć pewność, że w 100% spełni on nasze oczekiwania.

Montaż paneli fotowoltaicznych – od czego zacząć?

W pierwszej kolejności i jeszcze przed realizacją usługi należy wnikliwie porozmawiać z firmą, u której zdecydowaliśmy się na zakup instalacji fotowoltaicznej. Powinniśmy dokładnie omówić nasze potrzeby, dotychczasowe koszty i plany związane z wykorzystaniem energii elektrycznej. Firmy zajmujące się montażem instalacji fotowoltaicznych (https://fgenergy.pl/montaz-instalacji-fotowoltaicznych/), takie jak FG Energy, oferują bardzo szeroki zakres doradztwa i wsparcia na każdym etapie inwestycji. Moc instalacji fotowoltaicznej powinna pokryć nasze zapotrzebowanie energetyczne, bo wtedy zapewniamy sobie największe oszczędności. Warto firmie przedstawić dotychczasowe rachunki za prąd i to przynajmniej z kilku miesięcy oraz porozmawiać o tym, czy nie planujemy jakiś dodatkowych urządzeń i sprzętów, które będą miały wpływ na zwiększenie zużycia prądu.

Co powinna zawierać oferta instalacji fotowoltaicznej? 

Prawidłowo skonstruowana oferta i kosztorys instalacji fotowoltaicznej powinny zawierać następujące elementy: 

  • Parametry urządzeń i propozycję konstrukcji oferowanej instalacji.
  • Szczegóły techniczne dotyczące samej instalacji.
  • Symulację wydajności i oszczędności.
  • Informacje dotyczące gwarancji i serwisu.
  • Szczegółowy kosztorys.

Dobór odpowiednich parametrów technicznych

Dla wydajności instalacji fotowoltaicznej ogromne znaczenie mają kwestie techniczne. Firma powinna wykonać specjalistyczne obliczenia i porównać je z potencjalnym zapotrzebowaniem energetycznym w danym gospodarstwie domowym. Taka symulacja daje możliwość doboru odpowiednich modułów. Właściwy montaż paneli fotowoltaicznych uzależniony jest od wielu czynników. Duże znaczenie ma umiejscowienie domu oraz powierzchnia, gdzie będzie montowana instalacja. Przede wszystkim chodzi o kąt nachylenia dachu oraz ustawienie budynku, jeśli chodzi o strony świata. 

Montaż fotowoltaiki – jakie jest najlepsze położenie budynku?

Największą efektywność pochłaniania promieni słonecznych przez panele uzyskamy, montując je w kierunku południowym pod kątem nachylenia od 25 do 40 °. W przypadku, gdy z jakichkolwiek względów dach posesji nie daje możliwości odpowiedniego montażu instalacji fotowoltaicznej, zawsze można podjąć decyzję o naziemnym montażu paneli słonecznych. Może nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni, ale jeżeli miałoby to zwiększyć efektywność całej instalacji, to z pewnością warto wziąć je pod uwagę. 

Ile trwa montaż instalacji fotowoltaicznej?

W zależności od wielkości instalacji montaż może trwać od jednego do kilku dni. Najpierw przygotowuje się odpowiednią konstrukcję, na której będzie można osadzić panele. Później rozkłada się okablowanie, montuje falownik, na końcu zostają zamocowane panele fotowoltaiczne i instalacja może zostać podłączona do sieci. Po zamontowaniu instalacji koniecznie trzeba ją zgłosić do operatora energetycznego. Następnie należy wymienić licznik energetyczny na dwukierunkowy, co pozwoli na pobieranie energii z sieci i jej oddawanie. Dostawca energii ma obowiązek wymiany licznika w ciągu 30 dni od zgłoszenia. Później oczywiście należy podpisać stosowną umowę z operatorem.

Panele słoneczne – czy to się opłaca?

Czy montaż fotowoltaiki się opłaca? Oczywiście, że tak. Korzystamy z coraz większej liczby urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Nowoczesne domy wymagają zastosowania systemów alarmowych, monitoringu, klimatyzacji i wielu innych sprzętów, które generują wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dostawcy energii zapowiadają kolejne podwyżki. Z tych względów montaż instalacji fotowoltaicznej wydaje się jak najlepszą inwestycją.

fb button

grab my essay banner

logo jooble