Grupa Kapitałowa FCA od ponad 25 lat oferuje kompleksowe rozwiązania telekomunikacyjne. Jako jeden z pionierów i obecnych liderów w dziedzinie technologii światłowodowych w Polsce, firma szczyci się własną produkcją, zaawansowanym laboratorium światłowodowym oraz laboratorium kontroli jakości. Specjalizując się w produkcji zarówno standardowych, jak i specjalistycznych rozwiązań światłowodowych, FCA wyróżnia się niezwykłą elastycznością, realizując zarówno duże, jak i pojedyncze zamówienia. Oferta obejmuje wsparcie klientów na każdym etapie projektu – od analizy i dobierania rozwiązań, przez projektowanie, aż po wdrożenie i serwis. Dzięki innowacyjności, nieustannemu rozwojowi oraz zaangażowanemu zespołu specjalistów, Grupa Kapitałowa FCA cieszy się rosnącą grupą stałych, wieloletnich klientów i utrzymuje pozycję dynamicznie rozwijającego się przedsiębiorstwa na konkurencyjnym rynku ICT w Polsce i za granicą.
W najnowszym wywiadzie z przedstawicielami Grupy Kapitałowej FCA odkrywamy tajemnice ich imponującego sukcesu i rozwoju. Dyskutujemy o ewolucji firmy od średniej wielkości producenta złączy optycznych do potężnej grupy spółek, wpływie innowacji i zrównoważonego rozwoju na ich działalność oraz kluczowych branżach i rynkach, na których działają. Przedstawiciele FCA dzielą się także swoimi doświadczeniami w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu i podkreślają rolę zaangażowanego zespołu jako fundamentu ich sukcesu. W rozmowie z Zarządem oraz Działem Marketingu FCA, odsłonimy źródła ich sukcesu oraz strategie i ambicje, które kształtują ich przyszłość.
Czy nowa strategia rozwoju firmy otwiera nowy rozdział w historii FCA?
Można powiedzieć, że tak, ale jednocześnie to naturalny etap rozwoju naszej organizacji. Nasze początki sięgają końca lat 80., kiedy to pojawiły się pierwsze rozwiązania w zakresie sieci światłowodowych. W roku 1997 została założona marka FCA, która szybko odniosła sukces i stała się liderem w zakresie technologii optycznej, dostarczając rozwiązania do największych operatorów telekomunikacyjnych na rynku. Przyświeca nam zasada: „Kto stoi w miejscu, ten się cofa”. Stąd nasz ciągły nacisk na rozwój, innowacje i dostosowanie się do potrzeb klientów. Obserwujemy zmieniające się wymagania rynku i pojawianie się nowych obszarów, które musimy uwzględniać, dlatego też jesteśmy otwarci na zmiany. Aktualna strategia naszej grupy określa kluczowe dla nas kierunki rozwoju oraz sposoby współpracy z klientami w tych nowych obszarach.
Czy mogliby Państwo wskazać, który produkt lub usługę uważają obecnie za najważniejszą?
Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Nasze portfolio produktów i usług jest bardzo szerokie. Do niedawna mówiliśmy, że mają jeden wspólny mianownik – światłowód i skupialiśmy się na budowie sieci optycznych, głównie w warstwie fizycznej jak np. sieci FTTH – Fiber to the Home. Obecna strategia, choć nie jest rewolucyjna, to zdecydowanie stanowi silną ewolucję. Światłowód nadal jest kluczowy w naszym DNA, ale równocześnie rozwijamy kompetencje w powiązanych obszarach, gdzie widzimy duży potencjał wzrostu. Ostatnio na przykład rozszerzyliśmy naszą działalność o produkcję specjalistycznych wiązek kablowych dla automatyki i przemysłu, intensywnie się rozwijając również w tym kierunku. Regularnie analizujemy trendy rynkowe i potrzeby, co bezpośrednio przekłada się na rozwój naszej oferty. Dwadzieścia lat temu naszym kluczowym produktem była przełącznica światłowodowa. Dziesięć lat temu, w obliczu wielu projektów budowy sieci wspieranych funduszami unijnymi, skupiliśmy się na zewnętrznych rozwiązaniach do budowy infrastruktury liniowej. Dziś, w obliczu rosnącego zapotrzebowania na pasmo i systemy cyberbezpieczeństwa, nasze działania obejmują również obszary związane z data center oraz szerokopojętym bezpieczeństwem sieci i danych, co świadczy o znaczącej ewolucji naszej działalności.
Jakie kluczowe inwestycje firma zrealizowała w ostatnich latach?
Od samego początku koncentrujemy się na inwestycjach w technologię, produkcję i rozwój naszych pracowników. Ostatni rok przyniósł znaczące inwestycje w produkcję wiązek kablowych, a jedną z najnowszych jest uruchomienie automatu ALPHA 565 szwajcarskiej firmy KOMAX. Nasze najważniejsze cele to zwiększenie wydajności oraz poprawa skalowalności produkcji. Cele te planujemy realizować przy utrzymaniu bieżącej, wysokiej jakości produkcji. Chcemy rozwijać się i rosnąć, a przy tym stale udoskonalać nasze procesy produkcyjne.
Czy mogliby Państwo opowiedzieć więcej o technologiach oraz zapleczu produkcyjnym firmy?
Zakład produkcyjny w Niepołomicach to dwie linie produkcyjne: światłowodowa i wiązek kablowych. Każda z tych linii wyposażona jest w precyzyjne urządzenia produkcyjne, aparaturę kontrolno-pomiarową oraz sprzęt demonstracyjny. Całość procesów produkcyjnych odbywa się w kontrolowanych warunkach i spełnia wymagania norm jakościowych, a w tym ISO 9001. To wszystko pozwala na zapewnienie, że produkty prezentują wysoką jakość i spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Zarówno technologia produkcji systemów światłowodowych jak i wiązek kablowych wymaga precyzyjnej pracy i dbałości o detale, dlatego kluczowym składnikiem tego procesu są ludzie ze specjalistyczną wiedzą, odpowiadający za jego realizację.
Jakie nowe produkty pojawią się w niedalekiej przyszłości w Państwa ofercie?
Tak jak wspomnieliśmy, na bieżąco obserwujemy trendy na rynku telekomunikacyjnym, zarówno światowym, jak i krajowym. Dużo się dzieje w zakresie Przemysłu 4.0, Smart Cities, Internet Rzeczy (IoT) oraz technologie 5G i nadchodzące 6G. Regularnie uczestniczymy w międzynarodowych konferencjach i targach branżowych, co pozwala nam śledzić rozwój technologiczny największych światowych graczy. Dzięki temu dynamicznie aktualizujemy naszą ofertę, aby odpowiadała ona na zmieniające się potrzeby rynku. Obecnie pracujemy nad nową linią produktów autorskich, które będą wynikiem wielomiesięcznych prac naszego zespołu. Szczegółów nowych wdrożeń jeszcze nie możemy ujawnić, ale niedługo nasze nowe produkty zostaną oficjalnie przedstawione.
Którzy klienci i jakie branże są kluczowe dla działalności FCA?
Dla nas każdy klient jest ważny, co nie jest tylko pustym frazesem. Dostrzegamy potencjał w różnych segmentach rynku – nie tylko w sektorze operatorskim, ale także, na przykład, w branży energetycznej oraz w centrach danych. Technika światłowodowa znajduje zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki, co skutkuje szerokim portfolio naszych klientów. Dążymy do równoległego rozwoju w wielu obszarach, z indywidualnym podejściem do każdego klienta i jego potrzeb. Współpracujemy z firmami różnej wielkości, od takich gigantów jak ORANGE, T-MOBILE, TAURON, po mniejsze przedsiębiorstwa lokalne. Stawiamy na długotrwałe relacje, będąc wiarygodnym partnerem technologicznym. Najlepiej współpracujemy z firmami, które podzielają podobne wartości i cenią budowanie wzajemnego zaufania. Nasze podejście i doświadczenie w tej formie współpracy przynoszą sukcesy również na rynkach zagranicznych, gdzie wspieramy klientów już w ponad 15 krajach.
Co przyczyniło się do Państwa sukcesu i zdobycia zaufania klientów?
Sukces naszej firmy wynika z wielu czynników. Od początku staramy się towarzyszyć naszym klientom na każdym etapie ich inwestycji. To wymaga od nas ciągłego rozwijania oferty produktowej i usługowej, zapewniającej wsparcie na etapie planowania, projektowania sieci, paszportyzacji, inwentaryzacji oraz wdrażania i utrzymania systemów aktywnych WDM. Mocną stroną FCA są również usługi teletechniczne, na które widzimy stale rosnący popyt na rynku. Taki model biznesowy umożliwia budowanie korzystnych, długoterminowych relacji z klientami, którzy mogą liczyć nie tylko na dostęp do wysokiej jakości produktów, ale również na kompleksowe wsparcie. Znaczący jest również nasz bogaty, wieloletni staż w branży, który przekłada się na doskonałą znajomość rynku światłowodowego oraz umiejętność oceny i prognozowania trendów technologicznych. Innowacyjność i ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań są kluczowe w sektorze nowych technologii i stanowią ważny czynnik naszego sukcesu. Podkreślamy też znaczenie profesjonalnego, kreatywnego zarządzania. W FCA mamy wyraźnie określone wspólne cele, do których dążymy jako zespół. Równocześnie dajemy naszym pracownikom swobodę, która pozwala wykorzystać ich pełen potencjał. Stąd w naszej firmie panuje otwarte podejście do nowych pomysłów i kładziemy nacisk na bezpośrednią, szczery dialog.
Ile osób obecnie pracuje nad sukcesem firmy FCA?
Grupa Kapitałowa FCA to cztery spółki, które są specjalizowane w różnych obszarach: szkolenia i konsulting, projektowanie i budowa sieci, produkcja systemów oraz integracja technologiczna i operowanie sieciami wraz z ich dzierżawami. Aktualnie w GK FCA zatrudnionych jest ponad 200 specjalistów, a także liczne zaufane grono współpracowników.
Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową na rzecz społeczności lokalnych?
Dobrze wiemy, że zrównoważony rozwój to bardzo istotna kwestia. Nie podchodzimy do tego tylko jako do trendu, a raczej jako naturalnego elementu rozwoju i kierunku, jaki obraliśmy. Jesteśmy organizacją odpowiedzialną społecznie. Od wielu lat wspieramy Stowarzyszenie Siemacha i ich stolarnię w Odporyszowie. Aktywnie działamy też na rzecz środowiska naturalnego. Tu wspomnieć należy choćby nasze panele fotowoltaiczne, które zainstalowane są przy hali produkcyjnej. Ale to nie wszystko. W ostatnim czasie współpracowaliśmy także z Fundacją Pszczoła, gdzie adoptowaliśmy dla naszych klientów ul i pszczeli rój. Ta aktywność związana była z wiosenną akcją ekologiczną, którą organizujemy od kilku lat. W tym roku zasadziliśmy na powierzchni ponad 0,07 ha sadzonki klonu jawora. Dla nas zrównoważony rozwój to nie tylko pusty slogan, a realne działania, które podjęliśmy i które podejmiemy w przyszłości.
Jakie nagrody i tytuły zdobyła Państwa firma w ostatnim czasie?
FCA jest regularnie wyróżniana w rankingu Gazel Biznesu jako przedsiębiorstwo innowacyjne, dynamicznie się rozwijające, co potwierdzono również w bieżącym roku. Oprócz tego zdobyliśmy wiele nagród i wyróżnień, takich jak Diament Forbesa, Przedsiębiorstwo Fair Play, Certyfikat Przejrzysta Firma, Certyfikat Wiarygodności Biznesowej, czy też Złoty Certyfikat Dobroczynności. Z certyfikatów ekologicznych możemy pochwalić się brązową odznaką Ecovadis.
Co jest dla Państwa największym powodem do dumy?
Naszym największym powodem do dumy jest to, że w ciągu 27 lat przekształciliśmy się ze średniej wielkości producenta i dostawcy złączy optycznych w silną grupę spółek, która jest jednym z liderów na rynku ICT. Sukces ten nie byłby możliwy bez proaktywnego podejścia, umiejętności nadążania za trendami rynkowymi oraz inwestowania w nowe, innowacyjne rozwiązania. Ale przede wszystkim, kluczowym czynnikiem są nasi ludzie – to ich pasja i zaangażowanie w realizację kolejnych celów i wyzwań biznesowych stanowią fundament naszego sukcesu.