magazine top

Firma Dopak Sp. z o.o. oferuje najnowocześniejsze maszyny i urządzenia peryferyjne oraz kompletne linie technologiczne przeznaczone do przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Specjalnie dla BusinessPL ekskluzywnego wywiadu udzieliła Pani Ursula Steiner, Prezes Zarządu Dopak Sp. z o.o.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa Dopak i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

W historii firmy Dopak sięgającej 25 lat, było wiele bardzo ważnych i znaczących wydarzeń, które ukształtowały wizję i wpłynęły na kierunek rozwoju przedsiębiorstwa. Swoją karierę rozpoczynałam jako sprzedawca maszyn i urządzeń do przemysłu spożywczego, w tym urządzeń do dozowania i pakowania – notabene stąd się wzięła nazwa firmy Dopak. Kiedy udało mi się nawiązać współpracę z jednym największych producentów maszyn i urządzeń do PTS - niemiecką firmą KraussMaffei, wiedziałam już jaki kurs obrać, aby osiągnąć sukces. Ale przed firmą Dopak wciąż pojawiają się nowe cele, nowe plany, które chciałabym zrealizować i wdrożyć w życie wspólnie z pomocą moich pracowników. Obecnie przymierzamy się do otwarcia nowego centrum B+R, ponieważ dynamicznie zmieniający się rynek PTS wymusza potrzebę dalszej dywersyfikacji.

Spółka Dopak specjalizuje się w dystrybucji i serwisie maszyn oraz urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych znanych marek. Czy może Pani opowiedzieć bardziej szczegółowo o ofercie firmy?

Asortyment firmy Dopak jest bardzo urozmaicony, pozwala na spełnienie nawet najbardziej wymagającej „listy życzeń”. Naszą ofertę determinują nasi kontrahenci, którzy poprzez swoje potrzeby wyznaczają aktualne trendy. Obejmuje ona maszyny i urządzenia najwyższej jakości oraz wysoki standard wykonywanych usług. Pomagamy wdrażać nowe technologie, modernizować i optymalizować procesy produkcyjne. Projektujemy i montujemy kompletne linie technologiczne lub doposażamy istniejące w pojedyncze urządzenia. Serwisujemy sprzęt, który dostarczamy. Dysponujemy magazynem części zamiennych we Wrocławiu. Prowadzimy szkolenia z obsługi i programowania maszyn. Poprzez rozmowy z klientami wyznaczamy aktualne zapotrzebowania rynku w branży PTS. Dostarczamy rozwiązania technologiczne „pod klucz” pozwalające na wytwarzanie opracowanych przez klienta wyrobów w jego zakładzie.

Firma Dopak posiada nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe. Jaki zakres usług i badań realizuje centrum B+R?

Dysponujemy zaawansowanym i najbardziej nowoczesnym sprzętem dostępnym obecnie na rynku. Kompletne linie produkcyjne przystosowane do technologii high-tech, takie jak FiberForm, MuCell, czy technologia do przetwarzania wysokotemperaturowego tworzywa polieteroeteroketonu PEEK są dedykowane do przeprowadzania prób, testów, produkcji pilotażowych dla kontrahentów oraz jako stanowiska szkoleniowe udostępniane dla firm realizujących innowacyjne projekty w ramach programów start-up. Uruchamiamy prototypownię z nowoczesnymi drukarkami 3D do wytwarzania modeli oraz laboratorium ze specjalistycznymi urządzeniami pomiarowymi do przeprowadzania badań. W zakresie usług udzielamy wsparcia przy projektowaniu detali, ich optymalizacji, dobieramy parametry technologiczne. Wykonujemy pomiary rzeczywistego zużycia energii w cyklu produkcyjnym, a także szkolimy w zakresie obsługi maszyn i urządzeń do PTS oraz automatyzacji. W kompleksie posiadamy drugą halę, gdzie wykonujemy zlecenia produkcyjne a także sale konferencyjne do organizowania eventów okolicznościowych i tematycznych.

Do kogo szczególnie kierujecie swoją ofertę i co wyróżnia ją na tle konkurencji?

Nasze rozwiązania dedykowane są do dużych, średnich również małych przedsiębiorstw. W obecnych czasach racjonalizacja kosztów spotęgowana w ogromnej mierze przez niepewną sytuację ekonomiczną wywołaną koronawirusem jest bardzo uzasadniona. Szczególnego znaczenia w dobie pandemii nabiera automatyzacja procesów wytwórczych w naszej branży. Tym zajmujemy się od lat i jest to nasza mocna strona. Dla przedsiębiorstw, które nie chcą rezygnować z inwestycji, a jednak muszą zredukować swój budżet proponujemy maszyny i urządzenia używane po ich regeneracji. Nasza oferta jest zawsze spersonalizowana, elastyczna i dostosowana do indywidualnych wymogów i oczekiwań. Nasze rozwiązania są energooszczędne i wpisujące się w myśl zasady Green Energy.

Dopak jest partnerem dla wielu firm, do których dostarcza innowacyjne maszyny i rozwiązania. Czy może Pani powiedzieć kilka słów o najbardziej wymagających projektach?

Realizowaliśmy bardzo wiele zaawansowanych projektów, jednak w tym temacie obowiązują nas umowy poufności.

Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Dla mnie kluczem do sukcesu jest poczucie własnej skuteczności, podejmowanie odważnych, ale trafnych z perspektywy czasu decyzji, stawianie sobie ambitnych zadań do zrealizowania, wytrwałość w dążeniu do celów i nie zniechęcanie się. Od lat przekazuję tę wiedzę moim pracownikom. Potencjał, którym dysponujemy wypływa z zaangażowania w naszą codzienną pracę.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Czy może Pani opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy Dopak?

Firmę Dopak tworzą wybitne osobowości, które wspólnie stanowią zgraną drużynę. To wykwalifikowana kadra posiadająca specjalistyczną wiedzę. Doceniam ich zapał i ciężką pracę, ich codzienny wkład w budowanie marki, jaką jest firma Dopak.

Jakość oferowanych produktów to dla Państwa priorytet, dlatego współpracujecie wyłącznie z renomowanymi dostawcami. Czy chciałaby Pani szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Każda firma z którą współpracujemy jest dla nas ważna. To samo dotyczy naszych partnerów biznesowych. Są wśród nich firmy z którymi współpracujemy najdłużej, takie jak KraussMaffei producent najnowszej generacji zaawansowanych wtryskarek, dedykowanej automatyzacji, czy ONI producent energooszczędnych systemów chłodzenia. Ale również pozytywną kooperację nawiązaliśmy z nowymi partnerami, jak producent systemów podawania i suszenia materiału - Digicolor, czy firma Moditec wytwórca młynów do recyklingu.

Dopak Sp. z o.o. to dynamicznie rozwijająca się firma. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Naszą największą inwestycją jest Centrum Badawczo-Rozwojowe składające się z części technicznej z halą CBR laboratorium i prototypownią, halą produkcyjną oraz czterokondygnacyjnym nowoczesnym biurowcem wraz z częścią szkoleniowo-konferencyjną. Tak dużej i nowoczesnej bazy szkoleniowej nie posiada w Polsce żadna uczelnia wyższa ani nikt z konkurencji. Przed nami ścisła współpraca z politechnikami, z technicznymi szkołami średnimi oraz z przedsiębiorstwami z branży. Współczesną wiedzę z zakresu przetwórstwa tworzyw sztucznych pozyskujemy dzięki umowie o współpracy podpisanej kilka lat temu z Uniwersytetem Technicznym w Chemnitz – najlepszej uczelni w Niemczech w branży PTS. Jeśli chodzi o perspektywę dalszego rozwoju, to kupiliśmy działki w strefach przemysłowych w województwie podkarpackim oraz kujawsko-pomorskim. W planach mamy kolejne inwestycje, ale nie chciałabym jeszcze tego zdradzać.

Jak ocenia Pani przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Pomimo, że w Polsce zdecydowanie więcej odpadów z tworzyw sztucznych jest składowanych niż ponownie przetwarzanych, to zużycie polimerów w procesach produkcyjnych nadal rośnie. Oznacza to, że branża przetwórstwa tworzyw sztucznych rozwija się i powstawać będą coraz to nowsze technologie i pomysły na wykorzystywanie tych materiałów. Nam zależy na zachowaniu równowagi. Wśród naszego społeczeństwa coraz większa jest chęć do segregowania śmieci. Dlatego nasze plany zakładają dalsze promowanie sposobów i możliwości recyklingu zużytych wyrobów z tworzyw sztucznych, przyjaznych środowisku naturalnemu technik przetwórczych, rozwiązań oszczędzających i wykorzystujących powtórnie energię elektryczną.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność prospołeczna. Czy angażują się Państwo w działalność poza branżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Nie chcemy konkurować z instytucjami rządowymi i samorządowymi jak i z fundacjami powołanymi do działalności charytatywnej czy sportowej. Wypracowany zysk przeznaczamy w całości na inwestycje i rozwój, tworzenie nowych, ale i kosztownych miejsc pracy. Skupiamy się tylko na działalności branżowej. Bezpośrednio i dynamicznie przyczyniamy się do rozwoju polskiej gospodarki, a jak ona będzie prężna to znajdą się pieniądze na wszystko.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Od lat spełniamy wymagania systemu zarządzania jakością ISO 9001. Jesteśmy laureatami wielu prestiżowych nagród np. Złotego Certyfikatu Wiarygodności Biznesowej przyznawanego przez wywiadownię gospodarczą D&B Bisnode Polska. Od pierwszej edycji uczestniczymy w Międzynarodowych Targach PLASTPOL prezentując techniczne nowinki branżowe. Prezentowane przez nas rozwiązania nagradzane są medalami. Ostatnie nagrody, to między innymi medal za technologię FiberForm i modułową wtryskarkę elektryczną PX-160 z liniowym robotem LRX.

Spółka Dopak powstała prawie trzydzieści lat temu i od tego czasu zdążyła już wiele osiągnąć na polskim rynku. Z jakich dotychczasowych osiągnięć firmy są Państwo najbardziej dumni?

Jestem wdzięczna losowi za to, że postawił na mojej drodze osoby, które pozwoliły mi rozwinąć się w tym, co najbardziej lubię. Firma Dopak dostarczyła na rynek polski ogromną ilość wtryskarek i sprzętu peryferyjnego oraz wytworzyła cały szereg automatycznych linii produkcyjnych. Bardzo indywidualnie podchodzę do każdego projektu i jestem dumna, gdy klient, który nam zaufał finalnie jest usatysfakcjonowany. Koncentrujemy się na dostarczaniu, wytwarzaniu technologicznych linii produkcyjnych najwyższej jakości, a każdy zadowolony klient jest dla mnie nagrodą za moje zaangażowanie.

fb button

grab my essay banner

logo jooble