magazine top

Teknosystem Sp. z o.o. od ponad 30 lat produkuje systemy elektrotechniczne, wiązki kablowe i światłowodowe. Zlokalizowane w Warszawie przedsiębiorstwo projektuje produkty na indywidualne zamówienie, a następnie wytwarza je przy użyciu najwyższej jakości komponentów. O jakości produkcji świadczy wiele zdobytych nagród i certyfikatów, m.in. ISO 9001: 2015, czy ISO 14001: 2015. Należąca do grupy Teknoprod AB spółka współpracuje z kluczowymi odbiorcami przemysłowymi z Polski i Europy.

O powstaniu firmy, oferowanych produktach, kluczu do sukcesu i innych ważnych aspektach działalności przedsiębiorstwa rozmawiamy z Panem Zbigniewem Bańkowskim – Dyrektorem ds. Rozwoju w Teknosystem Sp. z o.o.

Czy może Pan pokrótce przedstawić historię przedsiębiorstwa Teknosystem Sp. z o.o.? Jaka była jego geneza?

W 1986 roku w Szwecji powstała firma Teknoprod AB. Od początku firma zajmowała się dostarczaniem okablowania i systemów elektrotechnicznych do szwedzkich firm. Produkcja była częściowo w Szwecji, a częściowo w Polsce. Dynamiczny rozwój firmy spowodował, że w 1990 roku powołano do życia spółkę Teknosystem, która docelowo miała zajmować się tylko produkcją na potrzeby Teknoprod AB. Obecnie zakład produkcyjny w Polsce dostarcza produkty do klientów Teknoprod AB w Szwecji oraz do własnych odbiorców zarówno w Polsce, jak i w Europie.

teknosystem2

Firma Teknosystem oferuje szeroki asortyment produktów. Czy mógłby Pan przedstawić szczegółowo ofertę firmy?

Właściwie oprócz produkcji oświetlenia pod naszą marką VIKING, nie posiadamy żadnych własnych produktów. Cały wytwarzany asortyment jest produkcją specjalną pod konkretne projekty i zgodnie z dokumentacją dostarczoną przez klienta. W głównej mierze są to wiązki kablowe oraz systemy elektrotechniczne. Dodatkowo dostarczamy elementy gumowe i metalowe oraz przewody światłowodowe. Statystycznie rocznie wytwarzamy około 2000 różnych typów wiązek i systemów.

Co wyróżnia Państwa ofertę na tle konkurencji?

Wieloletnia współpraca z największymi światowymi koncernami z branży przemysłowej, branży telekomunikacyjnej czy motoryzacyjnej, wykształciła w naszych procesach produkcyjnych bardzo wysokie standardy jakościowe. Kontrola jakości występuje na każdym etapie powstawania produktu. Park maszynowy podlega regularnym i bardzo rygorystycznym przeglądom okresowym lub legalizacjom. Każda wyjeżdżająca od nas gotowa sztuka wiązki jest na samym końcu dodatkowo testowana elektrycznie. Myślę, że to właśnie wyróżnia nas na rynku. Zapewniamy bardzo wysoką jakość i niezawodność produktu. W tym zakresie jesteśmy w stanie spełnić oczekiwania nawet bardzo wymagających klientów. 

Do kogo głównie kierujecie swoją ofertę?

Nasza oferta jest skierowana do tych wszystkich klientów, którzy potrzebują bardzo wysokiej jakości produktów. Nie wyróżniamy tutaj jakiejś konkretnej branży, gdyż działamy w wielu sektorach i na wielu rynkach. Specjalizujemy się w wiązkach kablowy o dużym stopniu zaawansowania. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą na naszą stronę www.teknosystem.com.pl.

Firma Teknosystem prowadzi badania przemysłowe i prace rozwojowe. Czy mógłby Pan opowiedzieć o możliwościach projektowo-konstrukcyjnych firmy? Czy w najbliższym czasie planujecie wprowadzić do oferty nowe produkty?

Posiadamy w swoich strukturach dział R&D. Bierzemy udział w projektach finansowanych z UE. Współpracujemy z ITME Warszawa, Sieć Badawcza Łukasiewicz oraz Politechniką Warszawską. W ramach finansowania z UE pracujemy obecnie nad prototypem lampy wirusobójczej UV-C. Jeżeli projekt zakończy się sukcesem, będziemy uruchamiać produkcję lampy, która w dobie walki z pandemią COVID-19 może przynieść wymierne korzyści.

Czy może Pan opowiedzieć o zapleczu produkcyjnym firmy? Czy warszawski zakład jest wyposażony w najnowocześniejsze technologie produkcji i kontroli jakości?

Tak jak wcześniej wspomniałem stawiamy na jakość, a więc mamy bardzo nowoczesny park maszynowy oraz nowoczesne laboratorium badawcze. Ostatnie inwestycje w Teknosystem objęły zakupy nowych maszyn KOMAX ZETA, KOMAX GAMMA, zakup kilkudziesięciu narzędzi do zaciskania konektorów oraz sprzęt do laboratorium. Na produkcji wdrażamy system 5S oraz TWI. Wszystkie urządzenia podlegają okresowym przeglądom, konserwacjom i legalizacjom tak, aby zapewnić najwyższą jakość naszych produktów.

Teknosystem posiada szerokie grono zadowolonych klientów w Polsce i w Europie. Proszę powiedzieć, co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

To wszystko osiągnęliśmy dzięki determinacji i ciężkiej pracy całej załogi Teknosystem. Było to o tyle trudniejsze, że zaczynaliśmy praktycznie od niczego rok po roku rozwijając firmę, zatrudniając nowych ludzi, wyposażając produkcję w coraz to nowocześniejsze narzędzia. W tym procesie nie ustajemy, rozwijamy się dalej, pozyskujemy nowe rynki, nowych klientów, nowe projekty. W dzisiejszych czasach licznej konkurencji nie jest to łatwe, ale to jedyny słuszny kierunek.

teknosystem4

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie spółka? Czy może Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy Teknosystem?

Na tą chwilę zatrudnienie przekracza już 135 osób w Polsce. Wiele osób zajmujących kluczowe dla produkcji stanowiska jest związanych z firmą prawie od początku. Są to osoby ze stażem ponad 20 lat i z ogromnym doświadczeniem. Mamy również bardzo starannie dobraną kadrę produkcyjną. Są to ludzie świadomi o tym, że naszą najwyższą wartością jest jakość i każdy ma na to wpływ. To dla nas bardzo ważne.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność employer brandingowa. Co oferują Państwo swoim pracownikom?

Jeżeli chodzi o employer branding to Teknosystem wprowadził tutaj szereg działań. Przede wszystkim dopuszczone są elastyczne godziny pracy. Można dostosować godziny pracy do indywidualnych uwarunkowań. Rekrutacje pracowników na nowe stanowiska są w pierwszej kolejności realizowane wewnętrznie. Pracownicy mogą awansować na wyższe stanowiska w obrębie jednej firmy. Regularnie organizowane są imprezy integracyjne. Prowadzona jest też gazetka informująca pracowników o ważnych wydarzeniach w firmie, dzięki czemu pracownicy są świadomi jak ważna dla firmy jest ich praca.

Jakość oferowanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Czy chciałby Pan szczególnie wyróżnić któreś firmy – najważniejszych partnerów?

Od wielu lat współpracujemy z najlepszymi światowymi producentami komponentów. Nie będę wymieniać tutaj poszczególnych firm, ale chcę dodać, że oprócz jakości samych komponentów bardzo ważne jest dla nas ciągłość ich produkcji, szybkość dostawy oraz stabilność cen. To jest kluczowe, żeby być dla naszych klientów wiarygodnymi i niezawodnymi.

teknosystem5

Prospołeczne aspekty działalności gospodarczej są również bardzo ważnym elementem biznesu. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Tak, angażowaliśmy się w sponsoring lokalnej drużyny piłkarskiej. W dobie COVID-19 włączyliśmy się również w pomoc w zaopatrywaniu w maseczki oraz przyłbice, a także oferowaliśmy nasze oświetlenie do budowanych tymczasowych szpitali epidemicznych.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane świadectwa. Jakimi najważniejszymi certyfikatami mogą się Państwo pochwalić?

Najważniejsze z naszego punktu widzenia produkcji wiązek są dla nas certyfikaty jakościowe ISO9001 oraz ISO14001. Posiadamy certyfikat UL, certyfikat wojskowy AQAP oraz certyfikaty IPC-A-610 i IPC/WHMA-A-620.

teknosystem7

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na wielu branżach. W jakim stopniu epidemia wpłynęła na działalność Państwa przedsiębiorstwa?

Po wprowadzeniu obostrzeń związanych z pandemią w zeszłym 2020 roku, dostosowaliśmy nasz zakład pracy do wymogów bezpieczeństwa. Wprowadziliśmy pracę home-office oraz naprzemiennie oraz wielozmianowe tryby pracy na produkcji. Wyposażyliśmy pracowników w odpowiednie zabezpieczenia typu maski i przyłbice, zostały rozstawione stacje dezynfekcji rąk. Praca na produkcji została tak rozłożona, żeby jednocześnie pracowało jak najmniej ludzi w maksymalnie możliwej odległości od siebie. Muszę przyznać, że personel sumiennie przestrzegał wytycznych dotyczących dezynfekcji rąk, noszenia przyłbic oraz zachowania bezpiecznego dystansu.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe lata? Jakie stawiacie przed sobą wyzwania?

Tak jak wspomniałem wcześniej, chcemy dalej się rozwijać. Zdobywać nowe rynki, wchodzić w nowe technologie, rozszerzać park maszynowy i zwiększać produkcję. Nie ma innej drogi. Musimy stawać się coraz silniejsi i bardziej konkurencyjni. To gwarancja dalszych sukcesów firmy

Teknosystem nieprzerwanie rozwija swoją działalność od ponad 30 lat. Z jakich dotychczasowych osiągnięć przedsiębiorstwa są Państwo najbardziej dumni?

Teknosystem powstawał w 1990 roku. To były bardzo niespokojne i niestabilne czasy. Czasy wielkich zmian w polskiej gospodarce. Wolny rynek. Każdy mógł założyć firmę i handlować lub produkować. Powstało wtedy mnóstwo firm w Polsce. Niektóre firmy osiągały spektakularne sukcesy, a potem dramatyczne upadki. Wiele firm nie przetrwało. Upadały też wielkie molochy, które nie były w stanie poradzić sobie z gospodarką wolnorynkową. Teknosystem w tym niespokojnym czasie gdzieś powoli, swoim tempem się rozwijał. Przechodził suchą stopą przez te wszystkie kryzysy ekonomiczne, jakie nas w poprzednich latach spotykały. To wszystko działo się dzięki właśnie uporowi ludzi zarządzających firmą oraz ciężkiej pracy pracowników. Myślę, że to był od początku taki projekt w zamyśle założycieli długofalowy i stabilny. Dzisiaj mamy rok 2021. Firma niezmiennie się rozwija. Według mnie to naprawdę wielki sukces. Ciekawe jak daleko zajdzie Teknosystem za następnych 30 lat?

 

fb button

grab my essay banner

logo jooble