magazine top

Clima Gold Sp. z o.o. jest polską firmą, która projektuje i wdraża innowacyjne rozwiązania z zakresu wentylacji, klimatyzacji i automatyki. Produkowane urządzenia są w wersjach standardowych oraz pod indywidualne zamówienia. Centrale wentylacyjne Clima Gold obsługują obiekty budowlane w Polsce i za granicą.

Specjalnie dla BusinessPL ekskluzywnego wywiadu udzielił Pan Wojciech Bielański, Prezes Zarządu Clima Gold Sp. z o.o.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa Clima Gold i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Początki Clima Gold to rok 2007 i praca w czteroosobowym zespole w przysłowiowym garażu. Od początku istnienia działalność spółki opiera się na produkcji i serwisie central wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Rok później nastąpił globalny kryzys, który nie tylko przetrwaliśmy, ale nawet odnotowaliśmy wzrost sprzedaży, który stale udaje nam się utrzymywać. W 2008 roku zaczęliśmy także budować silną sieć sprzedaży w poszczególnych regionach Polski, co przynosi firmie wymierne efekty w postaci ciągłego zwiększania portfela naszych klientów. Ważnym dla nas rokiem był rok ubiegły, kiedy to przenieśliśmy siedzibę do nowo wybudowanego obiektu biurowo-produkcyjnego w Rumi.

Czy może Pan opowiedzieć o oferowanych produktach i zapleczu produkcyjnym firmy?

Clima Gold jest polskim producentem nowoczesnych central wentylacyjno-klimatyzacyjnych wyposażonych w pełną automatykę sterującą. Są to urządzenia, których zadaniem jest transportowanie powietrza w układach wentylacyjnych, filtrowanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń, zgodnie z określonymi parametrami. Nasze centrale obsługują różne typy budynków: od budynków biurowych, centrów handlowych, obiektów użyteczności publicznej, szkół, hal sportowych, restauracji, hoteli po baseny, placówki medyczne, szpitale i laboratoria. W planach mamy rozwijanie kolejnych produktów, związanych oczywiście z technologią czystego powietrza. Największym powodzeniem na naszym rynku cieszą się produkty Optima Standard, Optima Kryształ oraz Opal Compact. Zaplecze produkcyjne firmy stanowi m.in. hala o powierzchni ponad 2000 m2 z nowoczesnym parkiem technologicznym maszyn CNC oraz linią montażową urządzeń.

Jakie oferujecie Państwo wsparcie techniczne i pomoc dla klientów?

Nasi klienci otrzymują od nas wsparcie na kilku płaszczyznach. Polega ono na doradztwie technicznym i pomocy udzielanej podczas pierwszego uruchamiania centrali wentylacyjnej, ustalania przyczyn usterek lub nieprawidłowości oraz dostosowaniu urządzenia do wymagań klienta. Taką pomoc świadczymy zazwyczaj zdalnie. Przeglądy okresowe powinny być wykonywane przez serwisantów posiadających autoryzację Clima Gold. Aby serwis mógł zareagować szybko i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie urządzeń, rozbudowaliśmy sieć serwisów na terenie całego kraju. Świadczymy serwis wszystkich jednostek wyprodukowanych w naszej firmie, także tych urządzeń, które są już po okresie gwarancji.

Clima Gold ma w swoim portfolio wiele skomplikowanych realizacji zaprojektowanych indywidualnie dla danego obiektu. Czy może Pan powiedzieć kilka słów o najbardziej wymagających i prestiżowych projektach?

Zgadza się, nasze portfolio to w tej chwili kilka tysięcy zrealizowanych projektów w Polsce, ale i za granicą, m.in. na Białorusi, Ukrainie, w Rosji, Austrii, Finlandii, a nawet w Kazachstanie. Trudno wymienić jeden z nich, jednak największym wyzwaniem są dla Clima Gold najbardziej wymagające obiekty, czyli szpitale i pomieszczenia o wysokich wymaganiach higienicznych. Takich projektów zrealizowaliśmy już ponad tysiąc. Placówki medyczne wyposażamy w Centrale Optima KRYSZTAŁ, gwarantujące ultraczyste powietrze, pozbawione wszelkiego rodzaju pyłów, kurzu, substancji wonnych, grzybów, pleśni, mikroorganizmów, dzięki dwu lub trzystopniowej filtracji powietrza. Jedną z najtrudniejszych i innowacyjnych realizacji była budowa i dostarczenie central wentylacyjnych oraz stropów laminarnych do sal operacyjnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie. Clima Gold, jako jedyny producent urządzeń wentylacyjnych w kraju, sprostała bardzo rygorystycznym wytycznym projektowym. Projekt zakładał, że nawiew powietrza w salach operacyjnych może wahać się maksymalnie do +/- 0,5 stopnia C w stosunku do temperatury zadanej. Bardzo dużą rolę odgrywało wyposażenie central w automatykę sterującą procesami pracy nawilżaczy powietrza, regulacji temperatury powietrza nawiewanego i powietrza w pomieszczeniach, w tym w salach operacyjnych. Zadaniem automatyki w projekcie było także utrzymanie wymaganego podciśnienia, regulacja wydajności w zakresie od 30% do 100% przy jednoczesnej optymalizacji zużycia energii. Jednym z ostatnich projektów w tej dziedzinie jest z kolei inwestycja związana z rozbudową Szpitala Onkologicznego w Mińsku. Dostarczyliśmy tam najwyższej klasy urządzenia wyposażone w trzystopniowy system filtracji, które obsługiwać będą pięć sal operacyjnych.

Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Za priorytet w naszej działalności postawiliśmy sobie wysoki standard produkowanych urządzeń, z zachowaniem zasady dostarczenia klientowi produktu „szytego na miarę”. Aby zrealizować te cele zatrudniamy ludzi, którzy stanowią kapitał firmy i decydują o jej powodzeniu. Zatrudniamy blisko 80 osób i są to najwyższej klasy specjaliści – zarówno kadra menadżerska, jak i konstruktorzy, pracownicy produkcji, serwisu czy działu techniczno-handlowego. Zgrany zespół doświadczonych pracowników to podstawa naszego sukcesu.

Jakość produktów to dla Państwa priorytet. Doskonale wiecie, że w przemyśle HVAC nie ma miejsca na kompromisy, dlatego współpracujecie wyłącznie z renomowanymi dostawcami.

Na kompromisy miejsce jest zawsze, pytanie tylko, czy chcemy na nie iść. Na pewno nie wtedy, kiedy w grę wchodzi jakość naszych urządzeń. Używamy wyłącznie najlepszych podzespołów europejskich producentów, a nasi dostawcy to sprawdzeni partnerzy. Zazwyczaj jest to długoterminowa współpraca, satysfakcjonująca obie strony.

Rok 2019 był czasem dużych zmian w firmie. Czy może Pan opowiedzieć o najważniejszych inwestycjach dokonanych w zeszłym roku? Jak one wpłynęły na działalność spółki?

Zeszły rok, to ogromy krok w rozwoju Clima Gold. Pozyskaliśmy dotację ze środków unijnych, które wsparły m.in. budowę nowej hali produkcyjnej, zakup dodatkowych maszyn do parku technologicznego oraz utworzenie stanowiska pomiarowo-kalibracyjnego. Dzięki tym inwestycjom jesteśmy w stanie projektować i budować centrale wentylacyjne o ulepszonej i innowacyjnej konstrukcji. Budowa nowej hali przyczyniła się także do przyspieszenia czasu realizacji zamówień, dzięki możliwości magazynowania powtarzalnych elementów i podzespołów, a powstałe laboratorium pozwala testować urządzenia symulując parametry pracy na obiekcie (np. opory instalacji, temperatury i wilgotność). Przy okazji zmiany siedziby firmy, zdecydowaliśmy się na rebranding marki Clima Gold, co spotkało się z pozytywnym odbiorem przez klientów i kontrahentów. Zmieniliśmy logo, odświeżyliśmy stronę internetową i uaktywniliśmy się w mediach społecznościowych.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność prospołeczna. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Staramy się i pracujemy nad tym, aby Clima Gold poszerzała swoją działalność także w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Rokrocznie wspieramy np. Szlachetną Paczkę oraz fundujemy Indeks w ramach programu Akademia Przyszłości, skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Poza tym regularnie pomagamy okolicznym dziecięcym klubom sportowym (Rugby Klub Arka Gdynia, Rugby Club Arka Rumia) czy Mistrzyni Polski w kategorii Juniorek w boksie, która pochodzi z pobliskiego Wejherowa. Nasze wsparcie skierowaliśmy także do Fundacji Przyjaciół im. Krzysztofa Cybulskiego, która zajmuje się m.in. wyrównywaniem szans dzieci pochodzących z rodzin w trudnej sytuacji życiowej, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Gdyni, który przystąpił do projektu Szkoły Promującej Zdrowie, czy gdyńskiego hospicjum im. św. Wawrzyńca dla dzieci i młodzieży. W większości przypadków stawiamy na wspieranie lokalnej społeczności, łatwiej jest dostrzec jej potrzeby i problemy, chociaż ostatnio zaangażowaliśmy się także w pogram misyjny Fundacji Księdza Orione „Czyńmy Dobro”, który zapewnia wyżywienie, opiekę medyczną i edukację dzieci w Keni.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Centrale wentylacyjne produkowane w Clima Gold posiadają m.in. certyfikat TUV Rheinland, który jest potwierdzeniem, że nasze centrale są bezpieczne i odznaczają się wysoka jakością. Spełniamy także wymagania nałożone przez normy systemu zarządzania jakością
ISO 9001:2015, a także szereg norm branżowych i dyrektyw Unii Europejskiej. Centrale PURO, OPTIMA, TOPAZ oraz Strop nawiewu laminarnego przebadane zostały w Państwowym Zakładzie Higieny i uzyskały atesty higieniczne. W październiku tego roku taki atest otrzymał oczyszczacz powietrza Marshal. Możemy pochwalić się także certyfikatem NCAGE, wydawanym przez Wojskowe Centrum Normalizacji i Jakości. Stawia on nasza firmę w wąskim gronie spółek mających możliwość dostarczania urządzeń na obiekty NATO. Jeśli chodzi o nagrody, to szczególnie dumni jesteśmy z Nagrody Biznesowej Delta 2020 przyznawanej przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja. Clima Gold została także wielokrotnie laureatem nagród Gazele Biznesu, Orły Polskiego Budownictwa oraz Gryfa Gospodarczego.

Obecnie świat zmaga się z pandemią koronawirusa, dlatego szczególnie ważne jest zapewnienie w pomieszczeniach sterylnie czystego i wolnego od wszelkich drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń powietrza. Reagując na to zapotrzebowanie – jakie innowacyjne technologie może zaproponować firma Clima Gold?

Wraz ze wzrostem świadomości, jak ważne jest dla naszego zdrowia czyste powietrze szczególny nacisk położyliśmy na szybkie wdrożenie najnowszych technologii mających realne możliwości walki z wirusami (w tym SARS-CoV-2) i bakteriami. Ostatnie miesiące okazały się ogromnym wyzwaniem dla placówek medycznych, ale także wszystkich budynków użyteczności publicznej, biurowców i innych miejsc, gdzie gromadzą się ludzie. Aby wyjść naprzeciw zagrożeniom związanym m.in. z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, Clima Gold skończyła testy urządzeń do oczyszczania powietrza. Wyniki są bardzo obiecujące. Technologia bipolarnej dwubiegunowej jonizacji powietrza, którą stosujemy w naszych centralach wykazuje wskaźnik redukcji tego wirusa w 99,4%. Innowacyjność tego rozwiązania polega m.in. na redukcji patogenów bez wytwarzania ozonu i innych szkodliwych produktów ubocznych. Na technologii bipolarnej jonizacji powietrza opiera się nasz najnowszy produkt – oczyszczacz powietrza Marshal. Jednocześnie wdrożyliśmy drugi projekt z obszaru technologii czystego powietrza, czyli zastosowanie promienników UV-C w naszych centralach wentylacyjnych w celu sterylizacji urządzeń w miejscach, w których mogą rozwijać się mikroorganizmy.

fb button

grab my essay banner

logo jooble