magazine top

Firma PPU COMEX działa na rynku od 1987 roku. Produkuje szeroko rozumiane produkty poligraficzne, szczególnie samoprzylepne o najwyższym stopniu zaawansowania technologicznego. Celem przedsiębiorstwa jest utrzymanie i wzmocnienie pozycji czołowego producenta i eksportera swoich produktów, zarówno do dużych odbiorców korporacyjnych, jak i klientów indywidualnych. Dodatkowo firma stawia sobie za cel zajęcie czołowego miejsca wśród europejskich producentów etykiet RFID.

Specjalnie dla BusinessPL o wykorzystywanych nowoczesnych technologiach produkcyjnych opowiada Pan Jonasz Borowski – Dyrektor działu RFID – PPU COMEX.

COMEX – szerokie spektrum produktów poligraficznych i zaawansowanych technologii

W swoim portfolio mamy etykiety fleksograficzne, offsetowe, sitodrukowe, cyfrowe-tonerowe, cyfrowe ink-jetowe z różnym sposobem uszlachetniania jak Cold Stamping, Hot Stamping, tłoczenie, laminacja, personalizacja, zdrapki czy farby puchnące lub luminescencyjne. Ponieważ od lat współpracujemy z klientami z branży farmaceutycznej to od 2005 roku wprowadziliśmy dodatkowo zadruk alfabetem Braille’a, a także numerację indywidualną poszczególnych etykiet na podkładzie silikonowym, ułatwiającą szybką identyfikację ilości etykiet na roli. Posiadamy bardzo szeroki asortyment produktów od etykiet samoprzylepnych, ze zdrapkami, z numeracją bazodanową, poprzez opakowania miękkie, bilety, zawieszki, booklety i etykiety typu Peel Off, aż po smart – etykiety i smart-karty/zawieszki, czyli produkty RFID. Posiadany park maszynowy daje nam praktycznie nieograniczone możliwości łączenia różnych technik druku, aplikacji, personalizacji oraz kombinacji surowcowych w zależności od indywidualnych potrzeb klienta.

Czym jest technologia RFID i jak działa?

RFID to skrót od Radio frequency identification, czyli identyfikacja przy wykorzystaniu fal radiowych. Technologia RFID umożliwia komunikację pomiędzy urządzeniami odczytującymi a tak zwanymi znacznikami RFID. W zależności od zastosowanych częstotliwości fal radiowych, uzyskujemy różne parametry odczytu, np. dla częstotliwości HF (high frequency) uzyskujemy odczyt z odległości około 15cm. Z kolei dla częstotliwości UHF (ultra-high frequency) mówimy o realnych odczytach do kilkunastu metrów w przypadku zastosowania pasywnych znaczników RFID, aż do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset metrów w przypadku znaczników aktywnych, które wyposażone są w baterię.

W przypadku infrastruktury RFID, aby identyfikacja odbywała się prawidłowo, system musi zawierać następujące elementy:

Czytnik RFID - urządzenia, które są odpowiedzialne za komunikowanie się ze znacznikami RFID. Czytniki umożliwiają wysyłanie i odbieranie fal radiowych. Na rynku znajdziemy zarówno czytniki stacjonarne jak i mobilne – np. w formie przenośnych skanerów. Dla częstotliwości HF czytnikami mogą być np. smartfony. Obecnie około 90% smartfonów jest wyposażonych w czytniki NFC, które umożliwiają taką komunikację.

Znaczniki RFID - czyli układ zawierający chip i antenę. Znaczniki występują na rynku w przeróżnych formach w zależności od potrzeb i zastosowania. Najbardziej popularne to zdecydowanie etykiety RFID. Najczęściej w wersji samoprzylepnej, które umożliwiają szybką i łatwą aplikację do produktu, który ma być identyfikowany. Etykiety RFID w zależności od zastosowania, mogą być kombinacją różnych surowców i klejów. Np., jeśli etykieta RFID jest dedykowana do oznaczania plastikowych palet lub pojemników, musi być zastosowany odpowiedni klej i surowiec wierzchni, który zagwarantuje odpowiednią trwałość znacznika. W innym przypadku etykieta RFID musi posiadać odpowiednie zabezpieczania, gwarantujące autentyczność identyfikowanego produktu. Wtedy stosowane są np. hologramy i odpowiednie chipy, dające możliwość krypto kodowania. Poza etykietami RFID, na rynku znajdziemy również znaczniki w formie breloczków, kart, lub tzw. hard tagów.

Software - czyli oprogramowanie, które spaja cały system RFID. Gromadzi, filtruje, konwertuje i wysyła do użytkownika/systemu dane.

11 lat doświadczenia w produkcji etykiet RFID

Można by powiedzieć, że jesteśmy pionierem w produkcji etykiet RFID, ponieważ w 2005 roku zainstalowaliśmy pierwszą maszynę w Polsce do aplikacji suchego inlaya pod etykietę, a w 2012 roku w COMEX została zainstalowana pierwsza w Polsce i trzecia w Europie kompletna linia do produkcji etykiet RFID tzn. druk anten, aplikacja chipów i finalnie laminacja i sztancowanie etykiet. Od tego czasu jednak sporo się zmieniło, zostały zakupione nowe maszyny i w związku z tym poszerzyło się znacząco nasze portfolio produktów RFID.

Niestandardowe rozwiązania etykiet RFID

Poza etykietami RFID o prostej konstrukcji, naszą mocną stroną są etykiety wyspecjalizowane, produkowane stricte pod projekt klienta. Posiadamy bardzo szeroki park maszyn, który daje nam praktycznie nieograniczone możliwości łączenia, aplikacji, personalizacji etykiet RFID. W związku z tym, możemy wyprodukować praktycznie każdą etykietę RFID. Duża część zamówień realizowana jest na indywidualne zamówienie klienta. Klient zgłasza się do nas z zapytaniem, a my projektujemy dla niego etykietę RFID, zaczynając od doboru odpowiedniego micro chipa, anteny, surowca wierzchniego, kleju, kończąc na personalizacji, czyli zadruku i kodowaniu etykiety RFID. Uzyskujemy w ten sposób produkt, który jest w 100% zgodny z oczekiwaniami klienta.

W jakich branżach są wykorzystywane etykiety RFID?

Automotive jest obecnie obszarem, w którym technologia RFID jest wykorzystywana w szerokim zakresie. Produkujemy etykiety, które wykorzystywane są do oznaczania takich elementów jak np. zagłówki samochodowe, zbiorniki, pojemniki czy przewody. W zależności od miejsca aplikacji etykiety, musi ona być wykonana z odpowiednich surowców i posiadać odpowiedni chip z wystarczającym bankiem pamięci. Kolejną branżą jest handel detaliczny, gdzie technologia RFID jest wykorzystywana do monitorowania przepływu towarów, procesu inwentaryzacji czy procesów kasowych. Tutaj często mówimy o dużych wolumenach i stosunkowo prostej konstrukcji etykiety. Branża logistyczna i magazynowa - sporo firm z tej branży zdecydowało się w ostaniem czasie na zmianę identyfikacji palet lub pojemników wielokrotnego użytku. Z identyfikacji na bazie kodów kreskowych przeszli na identyfikację przy wykorzystaniu technologii RFID. Oczywiście nie rezygnując z kodów kreskowych, tylko dodając inlay RFID (chip i antena) do obecnie stosowanej etykiety. W rezultacie mają oni możliwość identyfikacji zarówno radiowej, w niektórych ogniwach łańcucha dostaw, a w innych przy wykorzystaniu kodu kreskowego. Dla takich klientów oferujemy nie tylko etykiety RFID z zadrukowanym kodem kreskowym, ale również realizujemy instalację sprzętu do odczytu RFID u klienta. Krótko mówiąc – kompleksowe wdrożenie. Obecnie widzimy również spore zapotrzebowanie na etykiety NFC wykorzystywane w branży medycznej, kosmetycznej czy alkoholowej.

Sytuacja na świecie a produkcja etykiet RFID

W związku z obecną niestabilną sytuacją na świecie, obserwujemy wyraźną tendencję, gdy zgłaszają się do nas nowi klienci i szukają stabilnych oraz lokalnych – europejskich producentów etykiet RFID, którzy zagwarantują odpowiednią jakość i terminowość zleceń. Jako COMEX, wpisujemy się idealnie w te wymagania, ponieważ cały proces produkcyjny etykiet RFID odbywa się we Wrocławiu przy ul. Granicznej 21. Dzięki temu, możemy zaoferować klientowi krótki czas realizacji zamówienia i odpowiednią jakość wyrobu.

Czym są etykiety NFC?

Etykiety NFC mogą być odczytywane przez większość smartfonów, które są obecnie na rynku. Zbliżamy smartfon do etykiety NFC i odczytujemy dane – jak w płatnościach zbliżeniowych. Co za tym idzie, każdy użytkownik smartfona może odczytać etykietę NFC. Takie etykiety możemy spotkać na lekach, alkoholach, produktach spożywczych, produktach sportowych czy w produktach kosmetycznych. Dzięki zastosowaniu technologii NFC, klient (finalny użytkownik) może pozyskać informacje o produkcie, wejść w korelację z producentem, a co najważniejsze, może sprawdzić czy produkt jest oryginalny. Etykiety NFC dają bardzo dużą możliwość zabezpieczenia produktu przy wykorzystaniu skomplikowanych algorytmów, które gwarantują, że skopiowanie takiej etykiety jest praktycznie niemożliwe. Z kolei producentowi, który oznacza swoje produkty etykietą NFC, daje możliwość komunikacji z klientem i ochronę swoich wyrobów przed fałszerstwem. W COMEX produkujemy takie etykiety z wykorzystaniem specjalnych zabezpieczeń na wielu płaszczyznach (anteny, chipy, surowce, kodowanie).

Profesjonalna kadra pracownicza

Obecnie COMEX zatrudnia około 115 pracowników. Są to głównie specjaliści z branży poligraficznej z wieloletnim doświadczeniem w swoim fachu. Możemy się pochwalić faktem, że większość naszych pracowników to osoby, które pracują już w firmie kilkanaście lat. Oczywiście poza doświadczeniem istotny jest również regularny rozwój i nadążanie za obecnymi trendami na rynku. W związku z tym, regularnie organizowane są szkolenia dla naszych pracowników obejmujące trendy surowcowe, technologiczne i maszynowe.

Plany inwestycyjne

Z perspektywy innowacji, cały czas obserwujemy trendy i staramy się „wyczuć” potrzeby na rynku. Dobrym przykładem jest chociażby ostatnia inwestycja, czyli maszyna Ink Jet-owa, która z tytułu przyjaznego interfejsu i świetnego oprogramowania, daje nam dużą łatwość i szybkość przy generowaniu i przygotowaniu bazodanowych zmiennych w różnych wizualizacjach jak cyfry, różnego rodzaju kody, grafiki i możliwość ich druku w różnej kolorystyce i w różnym ułożeniu. A to jest dla nas bardzo istotne, szczególnie przy produkcjach etykiet RFID dla branży samochodowej, logistycznej i wszelkiego rodzaju archiwizacji dokumentów poufnych. Co do przyszłych inwestycji, aktualnie jesteśmy na etapie rozmów zakupowych z naszym wieloletnim partnerem i dostawcą maszyn do produkcji etykiet RFID. Mamy nadzieję już niebawem poszerzyć nasz park maszynowy o kolejną maszynę do produkcji etykiet RFID.

fb button

grab my essay banner

logo jooble