magazine top

GOTEC to wywodząca się z Niemiec międzynarodowa grupa firm, specjalizująca się w obróbce powierzchni elementów podwozia samochodów dla branży motoryzacyjnej. Koncern oferuje standaryzowane procesy obróbki powierzchni w 17 lokalizacjach na całym świecie. W Polsce Grupa posiada dwa oddziały, w Komornikach koło Środy Śląskiej oraz w Jastrzębiu koło Brodnicy, które reprezentują spółkę GOTEC Polska.

O firmie rozmawiamy z Panem Krzysztofem Bartnickim – Prokurentem Zakładu GOTEC Polska w Jastrzębiu koło Brodnicy.

Proszę powiedzieć, jakie były początki zakładu GOTEC Polska w Jastrzębiu i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Zakład w Jastrzębiu w założeniach miał być niewielkim oddziałem produkcyjnym obsługującym głównego klienta w sąsiedniej Brodnicy, jednak historia potoczyła się zupełnie inaczej. Poniżej przedstawiam krótkie kalendarium tworzenia się naszej firmy:

 • Sierpień 2001 – powstanie oddziału GOTEC Polska - nieustanne szkolenia jakościowe, bhp, ideologii firmy, organizacji pracy w siedzibie w Komornikach
 • Grudzień 2001 – przyjazd do Jastrzębia, remont i montaż pierwszych maszyn: piaskarki - bębnówki, piaskarki - hakowej oraz maszyn pokrywających
 • Styczeń 2002 – malowanie pierwszych sztuk zamówionych detali
 • Luty 2002 – pożar zakładu GOTEC w Komornikach, przejęcie produkcji dla kluczowego kontrahenta z Brodnicy. Transfer kolejnych maszyn i projektów. Czas wielkiej próby dla zakładu w Jastrzębiu
 • 2004 – instalacja pierwszej maszyny zanurzeniowej
 • 2006 – przejęcie hali produkcyjnej od sąsiedniej firmy
 • 2007 – uruchomienie linii fosforanowania
 • 2008 – przejęcie kolejnej hali produkcyjnej od sąsiedniej firmy
 • 2009 – montaż maszyny Rollautomat
 • 2010 – montaż innowacyjnej maszyny zanurzeniowej
 • 2012 – uruchomienie linii pokrywania ZNNI metodą zawieszkową
 • 2012 - 2013 – budowa magazynu wysokiego składowania dla wyrobów surowych
 • 2014 – wykup wszystkich obiektów budowlanych na własność. Budowa i uruchomienie urządzenia do redukcji lotnych związków organicznych
 • 2015 – sukcesywna rozbudowa zakładu (części magazynowych) oraz uruchomienie nowej linii technologicznej toczenia detali ze stalowych rur
 • 2016 - 2018 – budowa budynku biurowo–produkcyjno–magazynowego i zwiększenie powierzchni użytkowej o 1/3
 • 2019 – uruchomienie nowej linii technologicznej pokrywania ZNNI metodą bębnów
 • 2018 - 2020 – uruchomienie nowego działu - formowania wtryskowego tworzyw sztucznych

Obecnie zakład posiada ponad 15 000 m2 powierzchni „pod dachem”. Zatrudnia blisko 700 pracowników. Współpracujemy z kilkudziesięcioma klientami z całej Europy oraz wieloma poddostawcami z regionu. Zakład był planowany na maksymalnie 70 pracowników dla jednego lokalnego klienta lecz dzięki ludziom, którzy swoim zaangażowaniem i ciężką pracą doprowadzili do zmiany planów właściciela Grupy, staliśmy się jednym z największych przedsiębiorstw w regionie oraz liderem w swojej Grupie.

GOTEC jest międzynarodowym partnerem dla przedsiębiorstw przemysłu motoryzacyjnego w zakresie obróbki powierzchni pod wulkanizację, formowania wtryskowego tworzyw sztucznych, oraz toczenia detali ze stalowych rur. Czy może Pan opowiedzieć o oferowanych produktach i usługach oraz zapleczu produkcyjnym oddziału GOTEC w Jastrzębiu?

GOTEC Polska sp. z o.o., Zakład w Jastrzębiu jest przedsiębiorstwem branży metalowo – chemicznej. Prowadzimy produkcję polegającą na powierzchniowym pokrywaniu elementów samochodowych ze stali, aluminium i tworzyw sztucznych powłokami. Produkcja jest realizowana w oparciu o linię technologiczną – instalację składającą się z procesów: cięcia, wtrysku, piaskowania, odtłuszczania, cynkowania, fosforanowania i powlekania. Metalowe elementy samochodowe do Zakładu w Jastrzębiu dostarczane są z zewnątrz oraz są wytwarzane na miejscu. Wytworzone wyroby są przekazywane do innych podmiotów, do dalszej obróbki (np. wulkanizacja). Produkcja zakładu oparta jest w głównej mierze na usłudze obróbki detalu, który nie jest finalnym produktem. Uruchomienie nowego działu formowania wtryskowego tworzyw sztucznych w 2018 pozwoliło Nam na zaoferowanie finalnego produktu montażowego.

Jakie nowoczesne technologie wykorzystuje Zakład w Jastrzębiu?

Zakład w Jastrzębiu posiada nowoczesne systemy produkcyjne. Produkcja planowana jest dzięki systemowi planowania produkcji, który jest zintegrowany z systemem ERP. W zakładzie został wdrożony własny autorski system, który jest odpowiedzialny za raportowanie i monitorowanie produkcji. System został zintegrowany z pozostałymi systemami używanymi w zakładzie, oraz ze sterownikami PLC maszyn. Ten system został wdrożony na dziale formowania wtryskowego tworzyw sztucznych i pokrywania. Na pozostałych działach jest sukcesywnie wdrażany. Dzięki naszemu systemowi i integracji z pozostałymi systemami mamy „na żywo” obraz całej produkcji i w razie jakichkolwiek problemów można podjąć szybkie decyzje. W zakładzie stosujemy również nowoczesne systemy ochrony środowiska m.in. dopalanie katalityczne dla ochrony powietrza.

Niemal wszyscy międzynarodowi producenci samochodów ufają produktom i usługom GOTEC. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Nasza firma to nie budynek czy infrastruktura. Nasza firma to nasi pracownicy, którzy są naszym największym kapitałem. Tylko, jeżeli będziemy mieli dobry, kompetentny, zgrany i chętnie razem pracujący zespól jesteśmy w stanie w ciągły sposób spełniać oczekiwania naszych klientów. Z racji faktu, iż branża jest wysoce wyspecjalizowana, kluczowym aspektem jest posiadanie w swoich szeregach wysoko wykfalifikowanego personelu. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, ponieważ przez lata konsekwentnie staraliśmy się podnosić nasze kwalifikacje i udało nam się to z bardzo dobrym skutkiem. Dawanie możliwości szkolenia się i rozwoju jest dla nas bardzo istotne, stąd też jest również wpisane jako podstawowa wartość naszej organizacji. Równie istotne jest, by ta wiedza i umiejętności pozostały z nami jak najdłużej. Dlatego w przypadku tworzenia nowych stanowisk bądź awansów w naszej firmie to nasi pracownicy są zawsze naszą pierwszą opcją. To pozwala im się dalej rozwijać, a nam zapewnia, iż ludzie i kompetencje pozostają z nami.

Na całym świecie koncern zatrudnia około 2500 ludzi, z czego na zakład w Jastrzębiu przypada aż 700 pracowników. Czy może Pan przedstawić kadrę specjalistów, którzy na co dzień budują renomę i sukces oddziału GOTEC Polska w Jastrzębiu?

Kadra naszych pracowników to specjaliści w dziedzinie budowy maszyn, automatyzacji, ochrony środowiska, chemii, IT, BHP. Największą wartością firmy jest kadra pracowników z długim stażem. Załoga, z co najmniej 5-letnim stażem w firmie stanowi 56% ogółu pracowników, z 10-letnim stażem 30%. Pracownicy zatrudnieni w oddziale Jastrzębiu mają możliwości ciągłego rozwoju swoich umiejętności na licznych szkoleniach wewnątrz zakładowych oraz na kursach na terenie Polski oraz zagranicą. Oddział w Jastrzębiu stanowi silne zaplecze dla całej Grupy. To pracownicy z naszego zakładu uruchamiają, wdrażają nowe linie technologiczne w innych oddziałach Grupy na całym świecie.

Jakość oferowanych produktów i usług to dla Państwa priorytet. Doskonale wiecie, że w przemyśle motoryzacyjnym nie ma miejsca na kompromisy, dlatego obracacie się wyłącznie wśród sprawdzonych dostawców. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Myślę, iż wszyscy nasi dostawcy są dla nas bardzo ważni i mają znaczny wkład w postrzeganie naszej działalności. My staramy się w pierwszej kolejności wykorzystywać lokalnych dostawców, co niejednokrotnie jest szansą dla nich. Głęboko wierzymy, że taki układ i długofalowa współpraca w dalszej perspektywie często daje bardzo dobre rezultaty.

Zakład w Jastrzębiu jest nieustannie modernizowany, aby sprostać najsurowszym wymaganiom branży automotive, pracowniczym, ochrony środowiska. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem oddziału GOTEC w Jastrzębiu były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Ostatnie inwestycje były dla rozwoju naszej firmy bardzo ważne i wyczekiwane. Po okresie ulepszania naszych procesów przyszedł czas na poszerzenie naszych usług oferowanych klientowi. Powstał nowy kompleksowy obiekt produkcyjno-magazynowo-biurowy, który pozwolił na zwiększenie możliwości produkcyjnych oraz na dywersyfikacje naszej oferty. Zainstalowaliśmy nowoczesny park maszyn na dziale formowania wtryskowego tworzyw sztucznych. Uruchomiliśmy kluczowe urządzenie do ochrony środowiska – instalacja do oczyszczania i redukcji lotnych związków organicznych. Zwieńczeniem był nowoczesny budynek administracyjno-biurowy, w którym nasi pracownicy mogą w komfortowych warunkach pracować. To wszystko było bardzo wyczekiwane, a zarazem potrzebne. Teraz jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom bardziej kompletny wachlarz usług, a naszym pracownikom dużo lepsze warunki pracy z najnowszymi technologiami.

GOTEC jest strategicznym partnerem w globalnym przemyśle motoryzacyjnym. Jak ocenia Pan przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy?

Jak pokazuje obecna sytuacja, przemysł motoryzacyjny przeżywa obecnie spowolnienie. Myślę, iż na obecną chwilę ciężko stwierdzić jaki ten okres będzie miał finał. Mamy obecnie bardzo dużo niewiadomych czy to związanych z kierunkiem rozwoju branży (samochody elektryczne) czy lokalizacją klientów (Brexit). Najbliższy czas oznacza dla nas przede wszystkim wykorzystanie potencjału zainstalowanych mocy produkcyjnych oraz nowych procesów. Równolegle skupimy się również na planowaniu dalszego rozwoju naszego zakładu.

GOTEC to firma odpowiedzialna społecznie. W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Uważam, iż jest to integralna część działalności każdej firmy. Staramy się brać udział w lokalnych akcjach charytatywnych, ale również pomagać na swój rachunek – chociażby współpracując z domem dziecka, lokalną szkołą i strażą pożarną. Wspieramy również lokalne inicjatywy czy to charytatywne biegi, czy wspierając organizację zajęć sportowych dla najmłodszych w klubie sportowym.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy są otrzymane świadectwa i nagrody. Jakimi najważniejszymi certyfikatami i wyróżnieniami mogą się Państwo pochwalić?

Zakład posiada normy jakościowe (ISO 14001:2015) oraz związane z branżą automotive m.in. IATF 16949:2016. W najbliższym czasie zostanie także wdrożona norma ISO 45001: 2018 w obszarze zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Niemniej jednak, dla mnie osobiście najcenniejsze są wyróżnienia pokazujące Nas jako bardzo dobrego i zaufanego pracodawcę, których nie sposób tu wymienić.

Jastrzębska fabryka GOTEC zajmuje się obsługą kluczowych producentów samochodowych i stale rozwija spektrum swoich produktów i usług. Z czego są Państwo najbardziej dumni patrząc z perspektywy prawie dwudziestu lat funkcjonowania oddziału w Polsce?

Najbardziej dumni jesteśmy z faktu jak nasz zakład jest postrzegany przez naszych pracowników i otoczenie. Pomimo działalności w bardzo trudnej branży i bardzo konkurencyjnym rynku pracy, udało nam się wypracować markę nowoczesnego zakładu produkcyjnego, dostarczającego produkty o najwyższej jakości, gdzie pracodawca jest bardzo otwarty na pracownika oraz jego potrzeby.

fb button

grab my essay banner

logo jooble